Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Tuesday, February 18, 2014 8:54 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
aurishta wrote:
Foarte interesant, Kali, chiar e de mirare!

Este, mai ales ca eu nu caut sa interpretez vise si nici nu le dau prea mare importanta. Sunt mai cerebrala, asa...

Legat de instincte, desi m-am ghidata destul de mult in viata dupa ele, m-au si inselat asa ca am devenit rezervata in privinta lor.

Mai departe povestea mea nu are legatura cu rugaciunea - cu gandirea pozitiva, poate - asa ca ma opresc aici.

rrroxana wrote:
..si cum spunei tu ..practic era imposibil ca noi 2 sa fim impreuna ..imposibil..el era casatorit si eu in alta rel

Cheek Kiss Cheek Kiss

Viata e imprevizibila!

Nanny
Postat: Tuesday, February 18, 2014 9:01 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
kali wrote:

Este, mai ales ca eu nu caut sa interpretez vise si nici nu le dau prea mare importanta. Sunt mai cerebrala, asa...
Legat de instincte, desi m-am ghidata destul de mult in viata dupa ele, m-au si inselat asa ca am devenit rezervata in privinta lor.

Nici eu nu caut sa interpretez,nici nu mai vreau sa stiu uneori,chiar ma rog sa nu mai visez, dar cand vin..si ma marcheaza puternic..aproape ca stiu ce inseamna unele simboluri...in fine off the topic. In cazul meu, de cele mai multe ori cand nu mi-am ascultat instinctul am gresit.De la greseli minore, pana la unele mai grave!
Nanny
Postat: Tuesday, February 18, 2014 9:05 PM

rrroxana wrote:

M a convins repede ...dupa vreo 6 luni eram casatoriti ..anul asta facem 6 ani ..si cum spunei tu ..practic era imposibil ca noi 2 sa fim impreuna ..imposibil..el era casatorit si eu in alta rel

Inca o poveste care ne arata ca nimic nu e intamplator si ca orice am alege noi, mai devreme sau mai tarziu, tot voia sortii va fi!
doinanuta
Postat: Tuesday, February 18, 2014 9:43 PM

Intrat: 10/26/2013
Postari: 2144
Locatia: bucuresti
Asa e nany...nimic nu e imposibil.Eu nu credeam ca mai pot iubi din nou.Credeam ca pt mine nu exista iubire.Pana cand a aparut el in viata mea si ii spuneam zilnic ca eu nu voi mai iubi.El si-a facut usor,usor loc in inima mea.Imi era teama ca ma voi gandi toata viata la fistu.Acum sunt fericita si ii multumesc lu Dumnezeu in fiecare dimineata ca mi la pus in cale.Nu pot decat sa zic ca duminica e ziua lui si aceasta zi imi reaminteste prima noaatra intalnire.
TatyKS
Postat: Wednesday, February 19, 2014 8:33 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Cred ca la un moment dat in viata, fiecare isi vede cumva, intr-o anumita imprejurare , jumatatea .

Frumoase povesti fetelor Gossip ! Nimic nu este intamplator in viata!Cheek Kiss

Eileen
Postat: Wednesday, February 19, 2014 8:50 AM

Intrat: 1/16/2013
Postari: 3201
Daca tot ati dat startul...nu ma pot abtine , chiar daca voi fi putin of topic.
Despre mine si sotul meu pot spune ca am fost "iubiti " cand eram eu in clasa a IV-a hohot hohot Biletele trimise, scrisorele , frumos coeur dar la un moment dat mi s-a parut mie ca se uita dupa alta hohot hohot hohot (cica nu ar fi fost adevarat ) si i-am trimis inapoi biletele lui de dragoste ...rupte ...intr-un plic. Si ATAT !
Ca apoi dupa multi ani...nici nu i-am mai numarat , destinul sa ne uneasca din nou , fiecare plecase la liceu , dar soarta ne-a adus inapoi impreuna. El mi-a spus ca s-a rugat la Dumnezeu ca eu sa fiu prietena (apoi sotia) lui. coeur coeur Ce amintiri ....suntem de 9 ani impreuna ...coeur coeur
TatyKS
Postat: Wednesday, February 19, 2014 9:28 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Lol Eileen, iubire de-o viata Cheek Kiss . Multi ani inaninte hearts !

Si noi am trecut de majorat SimplyLove de cand ne stim , iar majoratul pe bune il serbam anul viitor.
Va invit la bairam dance !

shirel
Postat: Wednesday, February 19, 2014 10:02 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Daca tot am inceput sa vorbim despre aceasta intalnire a sotilor nostri, eu sunt in top ras alcool si cred ca totusi am povestit pe undeva noi ne-am cunoscut printr-un program de radio si chiar de la a treia intalnire am stiut si chiar i-am spus-o ca noi vom ramane impreuna cu toate ca nici eu nu credeam sau imi doream asta si chiar mi se parea taaaare straniu ca mi-a iesit asa ceva din gura cand eu nici nu-l iubeam.
Kali,in primul rand casa de piatra si multi ,multi ani impreuna stiu toata povestea ta de la inceput ....cine ar fi crezut ce intorsatura ne pregateste viatza asta.Si as mai adauga ca multe dintre noi spunem ca ne-am gasit sufletul pereche eu nu cred asa, ci invers mi-am gasit exact jumatatea cealalta care sa mi se potriveasca perfect deci opusul meu dar care impreuna unindu-ne formam perfectul ,intregul.Eu imi inchipui ca cel de sus cand ne nastem avem totul planificam deci este stabilit cu cine ne vom intalni ,cunoaste ,desparti fiecare binenteles la libera noastra alegere si asta cred ca pana ne gasim acea parte a noastra a sufletului pe care o recunoastem ca ne completeaza identic .Asta realizam cu toti si suntem foarte surprinsi in aceasta viata, dar asa a fost sa se intample si asta binenteles cu planul bine stabilit acolo sus dar si la care noi am contribuit din propia noastra dorintza.Este foarte ciudat si superb cand intelegem cum ni se intampla toate aceste minuni,fiindca eu chiar le consider minuni.Eu am obiceiul asta de a privi si analiza multe perechi pe care le intalnesc si care sunt impreuna casatoriti ,prieteni nu conteaza si incerc sa le descoper daca se asemana la fizionomie ,foarte multe perechi se aseamana sau as spune au c-am acelasi trasaturi comune ,ei atunci sunt mai mult ca sigura ca si-au intalnit soarta sau cealalta jumatate .Este chiar si o propozitia foarte bine cunoscuta din rugaciunile preotiilor la cununii pe care mi-o aduc mereu aminte"Vor fi amandoi un trup"deci doua suflete doua trupuri devin unul singur cand totul este planificat de sus.Asa cred eu si mai cred ca nimic nu este intamplator in lumea noastra ,faptul ca si ne intalnim si discutam pe acest forum nu mai spun ca si intalnindu-ne si cunoscandu-ne chiar nimic nu a fost intamplator cu toate ca noi am fost acelea care am facut ca acest lucru sa se indeplineasca.
Cris-DL
Postat: Wednesday, February 19, 2014 10:13 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Suntem la "spovedit"? Bun!!
Eu... stiti cum se zicea pe vremuri, la tara, pui busuiocul sub perna si visezi alesul.Hilar Am considerat-o superstitie, sa nu zic prostie, cand mi-a pus bunica sub perna, insa acum, uitandu-ma la grasu` meu de acasa, chiar seamana cu burtosul chelios din visul acela.alcool L-am luat eu cu par, mai slabut (deh, visam la Fat Frumos pe atunci), insa acum, este si fara par si grasut -eu l-am adus in halul asta, cica - si cu el raman ca ma suporta extraordinar de bine, altul m-ar fi batut non stop, sunt constienta de astaras

Nu sunt eu o super credincioasa, insa cred ca nimic nu e intamplator, cred in gandirea pozitiva si mai cred si ca "dupa fapta si rasplata".

Multi ani impreuna fericiti, fetelecomputerlove
kali
Postat: Wednesday, February 19, 2014 10:22 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Eileen, chiar e o iubire de-o viata!
Taty, ce frumos!coeur Multi ani inainte!

shirel wrote:
Kali,in primul rand casa de piatra si multi ,multi ani impreuna stiu toata povestea ta de la inceput ....cine ar fi crezut ce intorsatura ne pregateste viatza asta.

Multumesc!Cheek Kiss Da, unele dintre voi stiti povestea de la inceput...
Era si o poveste cu jumatatile care se cauta si formeaza tot-ul care erau initial... frumos!

Cris, ce dulce esti! Lasa, ca si ei ne vor suporta cu tzitzi fular si cu burtile atarnande. La un moment dat, nu acum... pe la 120 de ani, asa...Haha

Nanny
Postat: Wednesday, February 19, 2014 10:38 AM

Cris-DL wrote:
Suntem la "spovedit"? Bun!!
Eu... stiti cum se zicea pe vremuri, la tara, pui busuiocul sub perna si visezi alesul.Hilar Am considerat-o superstitie, sa nu zic prostie, cand mi-a pus bunica sub perna, insa acum, uitandu-ma la grasu` meu de acasa, chiar seamana cu burtosul chelios din visul acela.alcool

Eiiii ma bucur ca nu sunt singura cu "busuiocul" sub perna de Boboteaza. Cand eram mica (atunci cand l-am visat pe viitorul meu sot- cls a IV cred) credeam in asta, probabil aveam si sufletul curat...acum nu stiu daca as mai avea puterea sa cred.
Shirel...da este adevarat ca cei care au o relatie frumoasa si durabila, chiar seamana intre ei! As putea spune asta despre fratele meu si cumnata mea, ai crede ca sunt frati! La mine si la sotul meu..nu prea se potrivestealcool desi mi-as dorit dpdv esteticras : eu alba si "mai" rotunjoara, el slab si masliniu ( la ten)Buddy1 Bine..discrepanta nu e mare, amandoi suntem inalti
Eileen ce frumos...o iubire sincera, concretizata mai tarziu!
Nanny
Postat: Wednesday, February 19, 2014 10:54 AM

Cateva cuvinte spuse de Parintele Arsenie Boca, pentru Aspirante, dar si pentru cele care sunt deja mamici:

"Copiii odihnesc si refac omul. Chiar ei sunt o refacere a omului. Ei rezuma: gingasie si frumusete, puritate, nevinovatie si credinta. Chiar pe Iisus l-au odihnit copiii. Cei mari Îl amarau mereu. Copiii ajung în bratele lui Dumnezeu, fiindca ei sunt cei mai aproape de El; modul lor de a fi e cel mai iubit de Dumnezeu... În ochii copiilor, seninatatea e de culoarea cerului. Dumnezeu este mai real în împaratia copiilor, decât într-un tratat de mecanica cereasca. Dumnezeu si copiii au înrudirea pe care noi, cei mari, o pierdem."
Cris-DL
Postat: Wednesday, February 19, 2014 11:05 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
kali, tzitzi fular ?! NuStiu Nuuu, ce s-atarne, daca nu-sBig Laugh

Nanny, cam mica pentru busuiocLol eu eram clasa a XII-aBlushing

Eileen
Postat: Wednesday, February 19, 2014 11:32 AM

Intrat: 1/16/2013
Postari: 3201
Fetelor , sunteti foarte tari ! Ma faceti intotdeauna sa zambesc !
Fiecare din voi aveti cate o poveste foarte frumoasa, gandirea pozitiva trebuie alimentata si cu asa ceva , nu Nanny Cheek Kiss ?
Nanny
Postat: Wednesday, February 19, 2014 11:43 AM

Cris-DL wrote:
kali, tzitzi fular ?! NuStiu Nuuu, ce s-atarne, daca nu-sBig Laugh
Nanny, cam mica pentru busuiocLol eu eram clasa a XII-aBlushing

Dar ce exprimari plastice...prima data n-am inteles la ce se refera...Lol Lol Lol Aveti chef de distractie...hai ca mai e putin pana la 8 Martie!!
Daca...chiar eram clasa a IV a...ma atrageau lucururile acestea "ezoterico-babesti" ( folclorul popular)Tot de pe atunci citeam (cateodata) rugaciuni. Ne daduse la scoala o carticica mica ( parca si acum o vad) cu rugaciuni scurte, simple pt copii.
Fiecare poveste, mai buna sau mai rea, fericita sau tragica are o insemnatate din care putem intelege cum sa atragem parte buna a lucrurilor...asteptam povesti...hai fetele!Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed