Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
rrroxana
Postat: Wednesday, February 5, 2014 2:37 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 10/28/2013
Postari: 189
Minunile se intampla zi de zi clipa de clipa , chiar si prin poate banala actiune de a bea un pahar de apa sau a manca..eu asa simt..nu treb sa mergi la mormantul nu stiu cui ca sa se intample o minune..ai rams insarcinata ptr ca asa a fost voia lui D zeu ..asa cred eu..parintele Arsenie Boca a fost o pers cu frica de D zeu probabil mult mai credinceoasa decat multi multi altii..insa nu vad o leg logica intre cele 2
maryella77
Postat: Wednesday, February 5, 2014 3:02 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
Locatia: Bucuresti
rrroxana wrote:
Minunile se intampla zi de zi clipa de clipa , chiar si prin poate banala actiune de a bea un pahar de apa sau a manca..eu asa simt..nu treb sa mergi la mormantul nu stiu cui ca sa se intample o minune..ai rams insarcinata ptr ca asa a fost voia lui D zeu ..asa cred eu..parintele Arsenie Boca a fost o pers cu frica de D zeu probabil mult mai credinceoasa decat multi multi altii..insa nu vad o leg logica intre cele 2

roxana ai mare dreptate; minunile au loc in fiecare zi, in fiecare clipa, trebuie doar sa vrem sa le vedem; am fost si eu la manastirea Prislop, dar fiind intr-o duminica era o mare invalmasala acolo si am mai fost cu inca 4 persoane dupa mine si nu pot spune ca a fost exact cum mi-as fi dorit; e bine sa mergem la mormantul parintelui in semn de respect-cum asa e normal sa mergem la orice mormant- pentru tot ce a oferit crestinilori de-a lungul vietii, nu ca la un loc unde se impart minuni; daca ele se intampla ca urmare a vizitei acolo foarte bine, dar nu asta este scopul nostru; parintele Arsenie Boca chiar preciza in predicile sale ca nu trebuie sa mergem din manastire in manastire ca sa aflam cuvantul Domnului si minunile pe care le face;in general pelerinajele ar fi normal sa fie facute in semn de multumire nu de cerere;cuvantul si invataturile Domnului sunt mereu la indemna noastra, daca suntem atenti;dar as vrea sa ma reintorc impreuna cu sotul(atunci nu am fost cu el) la manastirea Prislop deoarece e o manastire deosebita care merita vizitata;si cum spunea roxana minunile le face Dumnezeu, parintele e doar un mijlocitor;dar sunt multe persoane care nu obisnuiesc sa mearga la biserica(vb la general) , iar faptul ca se duc la mormantul cuiva ff credincios ii apropie mai mult de Dumnezeu si de casa Lui , iar asta este un lucru f bun; asociind minunile din viata lor cu credinta, cu oamenii lui Dumnezeu constientizeaza de fapt ca lucrurile bune din viata lor se intampla doar cu Dumnezeu alaturi, in gand, in inima;asa ca pe unele persoane mersul la morminte, la moaste ajuta enorm in intarirea credintei; probabil din acelasi motiv simt oamenii nevoia sa mearga la Ierusalim;
dana_h
Postat: Wednesday, February 5, 2014 3:53 PM

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
pesoana respectiva e de la mine din sat,iar minunea s-a intamplat in urma fagaduintei facute deci tind sa cred ca exista minuni.asa cum cate unii se roaga sf parinti ioachim si ana, fecioarei maria,sf nectarie etc,el(la fel ca si mine) s-a rugat la mormantul sf parinte arsenie boca mai ales ca e la doua ore de mers cu masina departare de noi.nu cred ca se duce nimeni in locuri de rugaciune si gata asteapta minunea,se tin posturile,se merge la biserica,etc.eu sunt de parere ca pelegrinajele sunt bune,te ajuta atata timp cat te duci cu sufletul curat,smerenie si credinta.
maryella77
Postat: Thursday, February 6, 2014 6:13 AM

dana_h wrote:
pesoana respectiva e de la mine din sat,iar minunea s-a intamplat in urma fagaduintei facute deci tind sa cred ca exista minuni.asa cum cate unii se roaga sf parinti ioachim si ana, fecioarei maria,sf nectarie etc,el(la fel ca si mine) s-a rugat la mormantul sf parinte arsenie boca mai ales ca e la doua ore de mers cu masina departare de noi.nu cred ca se duce nimeni in locuri de rugaciune si gata asteapta minunea,se tin posturile,se merge la biserica,etc.eu sunt de parere ca pelegrinajele sunt bune,te ajuta atata timp cat te duci cu sufletul curat,smerenie si credinta.

dana poate nu m-am facut inteleasa; normal ca exista minuni;eu spuneam ca parintele Arsenie Boca e un f bun mijlocitor la Domnul pentru crestinii care ii spun pasurile la mormant si nu numai;eu sunt sigura ca exista minuni; mie mi s-au intamplat cateva de-a lungul vietii; scepticii spun ca au fost coincindente, dar acele coincidente au avut loc numai dupa ce m-am rugat;eu spuneam doar ca sunt persoane care au nevoie sa mearga ntr-un anumit loc ca sa creada ca exista minuni, iar altele nu; si normal ca e important sa imbinam rugaciunea cu postul si cu milostenia; eu spuneam doar ca sfintii sunt mijlocitori ai rugaciunilor noastre, avocatii nostri ca sa spun asa, iar ei sunt mai repede ascultati; tocmai de aceea ni i-a dat Dumnezeu; parintele de la noi de la biserica ne explica ceva de genul; "daca lucrati undeva si aveti o problema va duceti direct la directorul cel mare? sau vb cu seful imediat urmator sa transmita ce problema aveti? numai in cazul in care nu se rezolva problema sau nu vrea sa va ajute mergeti la director? nu-i asa? "; vb asa ca sa inteleaga toata lumea de ce sfintii sunt atat de necesari;pe mine primii sfinti care m-au ajutat(la care m-am rugat de altfel) sunt sfintii Ciprian si Mina;orice rugaciune trebuie facuta cu sufletul curat, cu smerenie si cu credinta ca , ceea ce vei cere e ca si indeplinit;
eu si rroxana spuneam ca au loc minuni in fiecare zi , sunt sub ochii nostri, dar nu le vedem; credem ca minunile sunt doar raspunsul la anumite rugaciuni si ignoram faptul ca a merge, a vb, a auzi, a te bucura de sanatate, a-i avea pe cei dragi alaturi, etc, sunt tot minuni pe care le face Domnul cu noi zilnic; avem tendinta de a crede ca sunt de la sine inteles si ca ni se cuvin;pentru mine minuni in viata sunt: faptul ca sotul a inceput sa mearga la biserica fara sa ma cert cu el, faptul ca soacra mea a tinut tot postul Craciunului is ca merge la biserica e o minune si mai mare- nu mergea nici de Paste la biserica , iar de post i se parea si o zi imposibil de tinut, faptul ca si mama mea si sotul au renuntat la tutun, si altele..;si toate astea au avut loc doar in urma rugaciunilor zilnice, a posturilor, adica unde inainte pareau ceva imposibil, Dumnezeu le-a facut posibile si inca f usor;
aurishta
Postat: Thursday, February 6, 2014 11:00 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
maryella77 wrote:

... spuneam ca au loc minuni in fiecare zi , sunt sub ochii nostri, dar nu le vedem; credem ca minunile sunt doar raspunsul la anumite rugaciuni si ignoram faptul ca a merge, a vb, a auzi, a te bucura de sanatate, a-i avea pe cei dragi alaturi, etc, sunt tot minuni pe care le face Domnul cu noi zilnic; avem tendinta de a crede ca sunt de la sine inteles si ca ni se cuvin...
Asa este! Bravoo Bravoo
Acum veniti si puneti mana pe burtica pupici sa va "molipsiti" si voi!Cheek Kiss
maryella77
Postat: Thursday, February 6, 2014 4:39 PM

aurishta wrote:

Acum veniti si puneti mana pe burtica pupici sa va "molipsiti" si voi!Cheek Kiss

s-a executat;asa sa fie;asta e cea mai mare minune;
Cheek Kiss iloveyou
rafaela
Postat: Friday, February 7, 2014 1:05 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/6/2014
Postari: 44
Multumesc pentru link Nanny.

Povestea noastra e...aparte AngelNot . Am ramas insarcinata natural, fara tratamente dupa 2 ani de vanat o ovulatie . In luna urmatoare ne pregateam de stimulare. Nu a mai fost cazul :-) . A venit el. Gabriel. Sarcina a fost grea. In prima parte nu puteam manca nimic. Apoi am avut probleme cu sciatica, dureri crunte... Dar el evolua bine si se anunta a fi un bebe mare. Asta era fericirea mea. De pe la 20 de saptamani au inceput internarile. Dureri menstruale... nospa la greu. La 23 m-au luat cu salvarea de la servici. Se stersese colul. Am stat cu perfuzii o saptamana. A fost ok. Din momentul ala nu mai aveam voie sa ma ridic din pat pana la finalul sarcinii. Asa a venit si numele. Gabriel inseamna "puterea mea e Dumnezeu" dar si "omul puternic al lui Dumnezeu". Imi doream sa aiba doi ingeri pazitori, cel de la nastere si arhanghelul Gabriel. Am dus asa sarcina, cu tratament de mentibere pana la 36 de saptamani. La 32 am fost la eco si avea puiul meu cu aproximatie 2500 grame. Fericire mare. Daca o tinea tot asa ajungea la 4 kg . Pui mare... Dar... Nu a fost asa... La 34 de saptamani a coborat sarcina. Stiam ca mult nu o sa o mai pot tine. Simteam si spuneam asta. Gabriel a fost mereu activ in burtica. Ma lovea toata ziua si dormea toata noaptea. De la 8 dimineata avea program baiatul meutopai . La 36 de saptamani am facut o ecografie sa vad ce mai face si imi spune dr (alta nu a mea) ca o sa fie tare mic si ca nici 2,5 kg nu are. Si nu avea. Sciatica ma omora . Sarcina era extrem de jos.Merg la dr mea si imi da nospa si dexa injectabil. Am facut si brusc eram usoara ca un fulg. Am mers pe jos (era iarna) de la Victoriei pana la universitate. Era prima mea plimbare dupa 3 luni de stat in pat. Eram fericita. Era in preajma Craciunului. Ningea usor. Se auzeau colinde. Oamenii erau mai binevoitori. Pe mine nu ma durea nimic. Era ca un vis frumos. La 12 noaptea am facut iar injectiile. Dimineata m-am trezit dar puiul meu mic nu... Am asteptat... Se mai intampla dar parca nu asa. Am simtit un usor sughit la 10. M-am linistit putin . La 11 am fost la spital sa facem injectiile si cand ajung dau cu ochii de anestezista. Suntem colege si am facut un curs impreuna. Zic sa discut cu ea ca in caz de ajung la cezariana sa respect protocolul. Zis si facut. Ii zic la final ca nu prea l-am simtit pe bebe azi si ma trimite la monitorizare... Puiul mic avea tahicardie... se stingea usor... Mi-au facut 3 monitorizari si toate erau proaste. Au chemat-o de acasa pe dr mea. Nu imi zicea nimeni nimic concret si asta ma dispera. Nu aveau curaj sau nu stiu... Dr mea s.a uitat pe fisa si mi.a zis clar: IL SCOATEM! Am incercat sa "negociez" (nu puteam accepta ca o sa fie asa...parca aveam mintea blocata) si mi-a zis ca maine e prea tarziu. Am incremenit. Momentul ala a fost atat de intens si mi.a fost atat d. e teama... in 5 minute s.a umplut sala de asistente si de medici. Am fost pregatita de operatie. La 15 minute dupa discutie ii auzeam plansul. Atata groaza nu am simtit in viata mea. Dar puiul meu a fost puternic.
Avea 2190 gr si 47 cm. O mana de om. A respirat de la inceput pentru ca facusem dexametazona. I-am facut un milion de investigatii care se fac la prematuri. Nu era prea bine... A avut o usoara malformatie la inima care s-a rezolvat ulterior. O hemoragie intracraniana care...daca nu te omoara in primele 4 zile poate lasa sechele. El e ok acum. Nu are sechele. Il vede periodic un neurolog. Anemie severa ca doar na...nu a stat suficient in burtica sa ia Fe. Un retard motor care s-a rezolvat cu kinetoterapie.
Are 14 luni si e un copil perfect. Inca nu merge dar vorbeste. E dezvoltat normal. Are cel mai frumos ras din lume si e ... cel mai frumos. Nu iti poate descrie nimeni cata dragoste e in sufletul unei mame. Nu iti poate spune nimeni de cata putere ai nevoie in lupta asta... Pentru mine el e o lectie de viata si de putere. E o lectie de supravietuire .
Gabriel e omul puternic al lui Dumnezeu si e puterea mea.
Eileen
Postat: Friday, February 7, 2014 7:55 AM

Intrat: 1/16/2013
Postari: 3201
Rafaela , nu iti pot spune decat ca de la primele cuvinte pana la final am fost piele de gaina si cu ochii inlacrimati ! Esti o fire puternica si cu credinta in Dumnezeu de aceea te-a si rasplatit cu asemenea minune ! Este o poveste foarte frumoasa ! Sa dea Domnul ca a doua sarcina sa fie la fel de usoara pe cat de grea a fost prima !!
computerlove computerlove computerlove
emanicole
Postat: Friday, February 7, 2014 8:04 AM

Intrat: 12/22/2013
Postari: 1837
Locatia: bucuresti
Rafaela ce poveste minunata ai, sa dea Domnul sa fiti sanatosi tu si puiul tau iar sarcina urmatoare s-o duci la bun sfarsit fara probleme!! Copilul tau este unul unic, minunat, un luptator si Dumnezeu va avea grija de elcomputerlove computerlove computerlove Buddy1 iloveyou
catalyna
Postat: Friday, February 7, 2014 8:26 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2013
Postari: 981
Locatia: bacau(torino-italia)
Minunata povestea ta rafaela.a fost un luptator inca din burtica de la mammi si asa va fi mereu.sa va yraiasca si sa va aduca mereu numai bucurii computerlove
maryella77
Postat: Friday, February 7, 2014 9:01 AM

rafaela povesta puiului tau luptator e dovada clara ca minunile exista;Gabriel e un adevarat dar de la Dumnezeu si sunt convinsa ca va depasi cu bine orice piedica si de aici inainte; povestea ta este un exemplu pentru noi, sa nu ne pierdem speranta pentru ca minunile se intampla;iti multumim ca ai imparatasit putin si cu noi din minunea ta; sa va traiasca Gabril , sa va bucurati de el si in curand o surioara cu care sa se joace! Doamne ajuta!Cheek Kiss Cheek Kiss ; unul pentru tine si unul pentru Gabriel;
Mon1
Postat: Friday, February 7, 2014 9:19 AM

Intrat: 10/11/2013
Postari: 2599
Locatia: Romania
Rafaela minunata povestea ta.coeur
Intr-adevar Gabriel este "omul puternic al lui Dumnezeu". Sa-ti traiasca sanatos si fericit si sa va bucurati de fiecare clipa petrecuta impreuna. newclap iloveyou
aurishta
Postat: Friday, February 7, 2014 10:02 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Si mie mi-a placut mult povestea lui Gabrielcoeur coeur , sa creasca mare, frumos si drept si sa povesteasca si el copiilor lui frumoasa poveste a venirii lui pe lume!coeur coeur
rafaela
Postat: Friday, February 7, 2014 11:34 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/6/2014
Postari: 44
Va multumesc fetelor pentru cuvintele frumoase si pentru ca v-ati facut timp sa cititi povestea noastra.computerlove
Sarcina grea si temerea ca o sa il pierd m-au antrenat pentru greul de dupa... cu atatea diagnostice... Tot ce va pot spune e ca cu dragoste si credinta treci prin toate si peste toate.
doinanuta
Postat: Friday, February 7, 2014 12:59 PM

Intrat: 10/26/2013
Postari: 2144
Locatia: bucuresti
Rafaela,sa va intareasca Dumnezeu,sa mergeti mai departe.Drumul e lung,dar cu siguranta copilul vostru va fi sanatos.Dumnezeu e sus si ne ajuta pe toti.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed