Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Postat: Monday, February 3, 2014 10:24 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Nanny wrote:
La un moment dat la Aspirante s-a ridicat aceasta problema. Iata ce am gasit!!

Unii preoti spun ca este pacat ca doi tineri sa se împreuneze în zilele de miercuri, vineri, duminica si în timpul postului. Ce parere aveti despre aceasta afirmatie?
M-am tot gandit la ceea ce a spus Nanny aici si cred ca nu e tocmai off-topic intrebarea, avand in vedere ca femeile se intalnesc cu aceste piedici care pot exercita un stres asupra lor...un sentiment de vinovatie, care poate aduce cu sine un obstacol psihic in calea dorintei de a deveni parinti.
In ceea ce ma priveste, cunosc destul de multe lucruri din Biblie , iar din celelalte religii, la nivel de cultura generala. Din cate stiu, Dumnezeu nu interzice nicaieri relatiile intime dintre soti, in nici o ocazie....deci, mai ales cand cuplul doreste sa aiba copii, nu vad de ce ar exista vreo piedica. In cele din urma, biserica ar trebui sa fie purtatoarea de cuvant a lui Dumnezeu, iar canoanele si recomandarile sa fie bazate pe scripturi . Bereea a mentionat, intr-un mesaj anterior, despre hotararea comuna pe care o pot lua sotii in ceea ce priveste abstinenta......dar nimeni altcineva nu poate reglementa acest lucru. Nu mi se pare necesara nici o "dezlegare", "aprobare" sau altceva de genul asta. Dumnezeu a lasat o cale naturala pentru a avea copii care trebuie urmata in totala libertate de constiinta. Daca sotii mai adauga si stresul asta la cel provocat de calcule, teste, analize, proceduri medicale, depresii, presiuni ale cunoscutilor.... mai mult se indeparteaza decat se apropie de momentul mult-visat, cel in care isi vor tine puiul in brate.
Concluzia ar fi asta: lasati la o parte stresul, bucurati-va unul de celalalt, eliminati piedicile inutile si traiti frumos, astfel incat lui bb sa ii placa ce vede si sa ii semnalizeze berzei ca a gasit un loc potrivit in care sa coboare!coeur coeur Cheek Kiss
Eileen
Postat: Monday, February 3, 2014 10:30 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2013
Postari: 3201
Ma bucur tare mult ca s-a abordat si acest subiect aici , chiar eram interesata de proceerea in post .
Multumim tare mult fetelor pentru ca aveti rabdare sa impartasiti aceste ganduri cu noi computerlove computerlove computerlove
maryella77
Postat: Monday, February 3, 2014 10:45 AM

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
Eileen wrote:
Ma bucur tare mult ca s-a abordat si acest subiect aici , chiar eram interesata de proceerea in post .
Multumim tare mult fetelor pentru ca aveti rabdare sa impartasiti aceste ganduri cu noi computerlove computerlove computerlove

chiar e un subiect f interesant;eu si sotul avem dezlegare pentru procreere si in post; dar , lasand asta la o parte, pot spune ca, din punctul meu de vedere , postul privind relatiile intime dintre soti are si avantaje , nu numai dezavantaje; ca doar nu suntem animale, cum bine zicea bereea; iti ofera si o alta persepctiva a relatiei; te invata sa il cunosti pe omul de langa tine si altfel, sa ia rabdare;te invata sa fiti si prieteni, sa te simti bine cand te ia in brate stiind ca nu mai urmeaza si altceva; normal ca multe norme si reguli sunt impuse de biserica; si au si motive; sunt f multe femei(ce mi-au auzit mie urechile cand am fost internata acum multi ani la ginecologie..) care practica avortul ca metoda anticonceptionala; de ce? pentru ca sunt destule familii unde sotul se considera indreptatit sa insele, daca femeia este in imposibilitatea de a avea relatii intime; postul nu inseamna numai ajunare; simpla renuntare la produsele de origine animala pe o perioada determinata ajuta mult din punct de vedere al sanatatii; si spunea cineva tot la un subiect asemanator, dar pe un alt forum, ca a renuntase la carne de ceva timp si a observat ca nu mai este asa nervoasa, ca are mai mul timp si dispozitie sa admire mediul inconjurator, se simte mai iubitoare, etc;
revenind la discutia noastra cred ca, pe langa beneficiile religioase, postul ajuta si sa iti percepi fizic altfel partenerul, mult mai intens si uite asa apar bebeii;sper ca m-am facut inteleasa si ca nu am suparat pe nimeni;Cheek Kiss
Eileen
Postat: Monday, February 3, 2014 10:53 AM

maryella77 wrote:

postul nu inseamna numai ajunare; simpla renuntare la produsele de origine animala pe o perioada determinata ajuta mult din punct de vedere al sanatatii;

Da , asa este , postul nu inseamna numai renuntarea la produsele de origine animala , aia e dieta ras
Acusi incepe Postul Pastelui...am zis ca o sa merg si eu la un duhovnic , dar uite ca inca nu am ajuns la el.Hands
Nanny
Postat: Monday, February 3, 2014 11:11 AM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Eileen wrote:

Da , asa este , postul nu inseamna numai renuntarea la produsele de origine animala , aia e dieta ras
Acusi incepe Postul Pastelui...am zis ca o sa merg si eu la un duhovnic , dar uite ca inca nu am ajuns la el.Hands

Da fetelor asa este...am subliniat clar ca sa pricepa toata lumea despre parerea preotului respectiv :Biserica nu se amesteca in interiorul casniciei!! Preotii nu sunt pusi sa ne certe sau sa ne biciuiasca la fiecare prostie pe care o facem si nici din asta sa facem o obsesie : aoleu..am facut nu stiu ce!! Eu am facut un chiuretaj in Postul Pastelui ( pt ca am fost nevoita) m-am spovedit si mi-a dat voie sa ma impartasesc in urmatorul Post. N-am simtit nicio constrangere si nici certata n-am fost. Duhovnicul este un om care trebuie sa analizeze lucrurile si sa caute sa sa te indrepte cu blandete, nu impunand!! In fine e off topic...Concluzie: Postul este recomandat, dar nu impus iar sotii decid intre ei ce urmeaza sa faca. Daca simt asta, daca nu li se pare o corvoada, daca decizia vine din suflet atunci sa tina, daca nu..NU!
rrroxana
Postat: Monday, February 3, 2014 11:58 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 10/28/2013
Postari: 189
Nany sectiunea asta e grozava :*
treb sa va spun si eu pov unei cunostinte..el si ea casatoriti de 10 ani, ambii medici nu puteau sa aibe copii..anii au trecut ea a incercat nenumarate tratamente in tara si in strainatate fara nici un rezultat ...ea avea o problema legata de trompele uterine dar nu mai stiu exact ce..a avut si cateva interventii chir ptr a trata problema si nimic..au incercat de 3 ori fiv o data in rom si de 2 ori in ungaria si nimic si logic dupa atatia ani de incercari cu rez zero au renuntat la ideea de a mai avea copii
deja erau amandoi batranei::))adica trecuti de 35 ..ea avea peste 35 de ani el cu 10 ani mai mare peste 45 ..in fine..si uite asa anii trec si trec si ea se hotaraste sa mearga la medic intr o zi ptr ca se simtea rau greturi etc..si surpriza era insarcinata..femeia cand a aflat a lesinat la propriu..cum d le sa fiu insarcinata ca e imposibil!!! am incercat ani si ani si bla bla bla..si da!! era insarcinata si a nascut o fetitza..si peste 6 luni a ramas iar insarcinata si a mai nascut o fetiza ...incredibil ..intre fetele ei e dif de 6 luni ..si acumele sunt maricele au 5 ani ..femeia deja are 43 de ani ..cand le a avut prima data pe fete avea 38-39..si ghiciti ce ..acum la 43 de ani iar e gravida::)) Deci orice e posibil!!
Eileen
Postat: Monday, February 3, 2014 12:04 PM

Roxana , woooow , asta da poveste cu happy end !!!
Sa fie sanatoasa sa duca sarcina cu bine la termen !!!
Nanny
Postat: Monday, February 3, 2014 12:15 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
rrroxana wrote:
Nany sectiunea asta e grozava :*
Cum d le sa fiu insarcinata ca e imposibil!!! am incercat ani si ani si bla bla bla..si da!! era insarcinata si a nascut o fetitza..si peste 6 luni a ramas iar insarcinata si a mai nascut o fetiza ...incredibil ..intre fetele ei e dif de 6 luni ..si acumele sunt maricele au 5 ani ..femeia deja are 43 de ani ..cand le a avut prima data pe fete avea 38-39..si ghiciti ce ..acum la 43 de ani iar e gravida::)) Deci orice e posibil!!

EEEiii foarte frumos... Pt Maryella, Eilee, Danutza ..sa va fie invatatura de minte!alcool Cand Dumnezeu vrea, atunci totul e cu putinta! FF frumos..sa fie sanatos si cel de-al treilea copilas! yes yes
Eileen
Postat: Monday, February 3, 2014 12:31 PM

Nanny , sa stii ca eu m-am lecuit momentan ras si chiar cred cu tarie ca poate pana acum nu a fost momentul pentru bebe , si ca il voi primi atunci cand trebuie !!!
Chiar cred ca trebuie sa fii optimist , sa-ti vezi de viata , sa te iubesti cu sotul de fiecare data cand simti , sa ai credinta ca va veni si acel moment in care o sa fim gravida !!
kali
Postat: Monday, February 3, 2014 12:50 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
rrroxana wrote:
... era insarcinata si a nascut o fetitza..si peste 6 luni a ramas iar insarcinata si a mai nascut o fetiza ...incredibil ..intre fetele ei e dif de 6 luni...

Doua chestii nu le-am inteles: cum sa fie 6 luni diferenta intre copii, frati biologici?! Dupa cum povestesti, ar fi de aprox. 1 ani si 3 luni alcool Si cum sa fii batranel la 35-45 ani?Crazy
maryella77
Postat: Monday, February 3, 2014 12:55 PM

Intrat: 7/16/2013
Postari: 1228
rroxane f frumoasa poveste, dar cred ca e diferenta de 1 an si 6 luni intre fete; ca 6 luni nu prea are cum sa fie; dar da toata lumea stie cazuri din astea si asta inseamna ca ne tot bate Nanny la cap de ceva timp : oamenii s-au relaxat ,stiau ca au facut tot ce tine de ei si au mers mai departe; dar probabil ca au inceput sa se bucure de viata(cum f probabil nu au facut-o in perioada atator tratamente), sa multumeasca Domnului pentru ce au si normal ca si organismul a reactionat pe masura; poate au facut si schimbari de stil de viata in bine asa ca acum se bucura de o familie frumoasa; cred ca orice obsesie ne impiedica sa obtinem ce ne dorim si de ce ar fi altfel in cazul nasterii de prunci? cred ca fiind obsedati de o idee uitam sa privim ansamblul, uitam sa ne bucuram; am o prietena care a trecut prin niste episoade f urate, a facut laparoscopie unde i s-a pus diagnostic de endometrioza grad IV, i s-a extirpat aproape jumate dintr-un ovar, apoi tratamentul aferent, etc; toate astea le-a patit dupa ce a fost parasita de fostul iubit , cu nunta stabilita, tot, iubit care a lasat-o sa plateasca ea toate datoriile in urma; a facut cadere de calciu, a stat internata in spital, a descoperit probleme la tiroida-probabil ca urmare a stresului de care a suferit- ;
si acum partea frumoasa a povestii; si-a schimbat modul de a gandi, a inceput sa se roage prin a multumi Domnului pentru tot ce i-a dat pana la mom respectiv, a inceput sa se vizualizeze pe sine ca fiind fericita, avand un sot iubitor, un copil reusit, avand locuinta ei, etc; si ce ziceti voi? intai si-a cumparat prin prima casa o garsoniera conf 1, apoi inainte de Revelionul 2011-2012, la 6 luni de la interventia laparoscopica , l-a cunoscut pe actualul ei sot; iar cand au implnit un an de relatie aveau deja nunta facuta de o luna si ea era insarcinata cu un baietel superb care pe 18 luna asta implineste 8 luni;si ea mereu ma bate la cap ca si Nanny ca trebuie sa ma detasez , sa cred cu adevarat ca voi avea copii si voi avea, fara uram de indoiala; sa ma comport ca si cum bebe e o certitudine si sa imi vad de viata fara sa ma tot gandesc la asta;din povestea ei eu am invatat ca doar indoielile, temerile si gandirea negativa ne tin departe de a obtine orice ne dorim; iar credinta in Dumnezeu este cea care ne ajuta sa mergem mai departe si sa scapam de orice balast din gandirea noastra;
Eileen
Postat: Monday, February 3, 2014 12:56 PM

Kali , probabil radea cu batraneii , ca a pus si smile , dar aia cu 6 luni am remarcat-o si eu , a ramas la 6 luni dupa ce a nascut primul ,deci ar fi un an si 3 luni cum spui tu .
Oricum ideea ramane aceeasi DistanceKiss

maryella wrote:
sa cred cu adevarat ca voi avea copii si voi avea, fara uram de indoiala; sa ma comport ca si cum bebe e o certitudine si sa imi vad de viata fara sa ma tot gandesc la asta;din povestea ei eu am invatat ca doar indoielile, temerile si gandirea negativa ne tin departe de a obtine orice ne dorim; iar credinta in Dumnezeu este cea care ne ajuta sa mergem mai departe si sa scapam de orice balast din gandirea noastra;

thumleft thumleft thumleft thumleft thumleft
si eu cred la fel floare3

kali
Postat: Monday, February 3, 2014 1:55 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Eiii, fetele, eu sunt mai vigilenta, asa, pentru ca de-a lungul timpului au tot intrat copile ( mici... minore ), care se dadeau mamici si... sa spunem ca stilul in care postau era unul specific si de aceea imi atrag atentia tot felul de postari. alcool
rrroxana
Postat: Monday, February 3, 2014 2:06 PM

da scuzele mele ..ceea ce vroaim sa spun este ca ea a ramas insarcinata la 6 luni de la prima nastere ..eu am gresit !!! deci da intre fete e dif de un an si un pic ..ceea ce vroiam sa subliniez este ca .. a nascut prima fata si nimeni nu se gandea ca ea o sa ramana iar insarcinata si in asa scurt timp..si uite acum dupa 5 ani iar a ramas insarcinata nu ca si au propus ... ca asa a fost sa fie... sper ca nu am bagat pe nimeni in confuzie si mai mare
rrroxana
Postat: Tuesday, February 4, 2014 11:23 AM

Mi am amintit de un doc pe care l am vazut pe youtube Extraordinary people -The woman with half a body.. e vb despre o tipa care nu are picioare, se nascuse cu agenezie sacrala, cand avea 2 ani i au amputat picioarele nu imi mai amintesc de ce ..in fine ...ideea este ca ea se casatoreste si ramne insacinata si are copii..uitati va
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed