Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!

Options Gandirea pozitiva, Rugaciunea- terapia pentru suflet!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Nanny
Postat: Monday, November 25, 2013 9:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
"Casatoria cinstita este temeiul armoniei, al pacii, al fericirii dupa putinta, însa cel mai important dintre toate este temeiul crearii oamenilor, cea mai înalta demnitate care exista în lumile zidite de Dumnezeu, de vreme ce Domnul nostru descopera ca nu este vrednica întreaga lume pentru un singur om."

Aceste cuvinte nu-mi apartin, insa consider ca sunt cat se poate de potrivite pentru deschiderea unui nou topic! Nu conteaza religia, nu conteaza cat esti de credincios-oasa, cat de des mergi la Biserica, Geamie, Templu sau Sinagoga, atat timp cat doi oameni se iubesc cu adevarat si din iubirea lor si prin iubirea lor se naste miracolul vietii, se cuvine sa multumim Celui de sus!
De asemenea, dese sunt cazurile cand din diferite motive viata ne incerca, ne pune in tot felul de situatii limita sau uneori fara iesire. De obicei atunci isi aduc aminte oamenii si de Divinitate pe care o implora sa-i ajute!
Trecand prin incercari dificile, mi-a dat seama ca nu putem fi mai presus de Dumnezeu si ca nu-l putem neglija, iar fara ajutorul Lui suntem particule de nisip! De aceea va invit aici sa va spuneti of-ul si sa incercam impreuna sa gasim o cale spre reusita! Impreuna putem fi un grup de sustinere pentru cei "incercati"!iloveyou
Nanny
Postat: Wednesday, November 27, 2013 4:57 PM

1. Sa nu fiti niciodata suparati amândoi în acelasi timp;

2. Sa nu ridicati niciodata vocea unul la cela­lalt (cu exceptia cazului când arde casa);

3. Daca unul dintre voi trebuie neaparat sa iasa învingator din disputa, cedeaza tu;

4. Daca trebuie sa mustri, fa asta cu dragoste;

5. Niciodata sa nu amintesti greselile din trecut;

6. Nu mergeti la culcare fara sa va fi împacat;

7. Straduiti-va, cel putin o data pe zi, sa va spuneti unul celuilalt o vorba buna;

8. Daca ai facut ceva gresit grabeste-te sa-ti re­cunosti greseala si sa-ti ceri iertare;

9. În contradictoriu discuta doi, însa cel ce n-are dreptate vorbeste întotdeauna mai mult;

În esenta, aceste sfaturi si altele de acelasi fel reprezinta o repovestire a ceea ce ne învata cre­dinta crestina. Ca atare, daca amândoi sotii se vor stradui sa devina crestini mai buni, vor fi înlaturate toate neîntelegerile, iar întelegerea si dragostea reciproca dintre ei vor creste. (Episcopul Alexandru Mileant)
Nanny
Postat: Wednesday, November 27, 2013 4:58 PM

Educatia copilului începe din pântece. Daca mama care este însarcinata se supara si se mâhneste, embrionul din pântecele ei se agita, în timp ce atunci când mama se roaga si traieste duhovniceste, copilasul se sfinteste în pântecele mamei. De aceea, atunci când este însarcinata, femeia trebuie sa rosteasca rugaciunea, sa citeasca putin Evanghelia, sa psalmodieze, sa nu aiba nelinisti, dar si ceilalti sa aiba grija sa n-o întristeze. Atunci copilul care se va naste va fi sfintit si parintii nu vor avea probleme cu el, nici când este mic, nici când va creste mare.

(Cuviosul Paisie Aghioritul, Cuvinte IV - Viata de familie)
danutza1978
Postat: Wednesday, November 27, 2013 5:25 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/10/2013
Postari: 522
Locatia: Iasi
Multumim pt sfaturi!
Nanny esti o deosebita!

shirel
Postat: Wednesday, November 27, 2013 5:27 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel

Aceste cuvinte nu-mi apartin, insa consider ca sunt cat se poate de potrivite pentru deschiderea unui nou topic! Nu conteaza religia, nu conteaza cat esti de credincios-oasa, cat de des mergi la Biserica, Geamie, Templu sau Sinagoga, atat timp cat doi oameni se iubesc cu adevarat si din iubirea lor si prin iubirea lor se naste miracolul vietii, se cuvine sa multumim Celui de sus!
De asemenea, dese sunt cazurile cand din diferite motive viata ne incerca, ne pune in tot felul de situatii limita sau uneori fara iesire. De obicei atunci isi aduc aminte oamenii si de Divinitate pe care o implora sa-i ajute!
Trecand prin incercari dificile, mi-a dat seama ca nu putem fi mai presus de Dumnezeu si ca nu-l putem neglija, iar fara ajutorul Lui suntem particule de nisip! De aceea va invit aici sa va spuneti of-ul si sa incercam impreuna sa gasim o cale spre reusita! Impreuna putem fi un grup de sustinere pentru cei "incercati"!iloveyou [/quote]

Uite nu stiam de ce imi esti asa de draga!!Cheek Kiss Sunt de acord cu tine si cine nu a trecut prin multe in viatza asta nu poate sa inteleaga cat este de adevarat.
Felicitari ptr topic!computerlove
Nanny
Postat: Wednesday, November 27, 2013 5:30 PM

Multumesc Danutza si Shirel!!! Vreau sa fie un fel de suport emotional pt cei/cele care trec prin suferinta indiferent de religie!!
doinanuta
Postat: Wednesday, November 27, 2013 5:39 PM

Intrat: 10/26/2013
Postari: 2144
Locatia: bucuresti
Candva faceam parte din corul bisericii.Mergeam zilnic si ma spovedeam saptamanal.Pana intr-o zi cand am plecat si nu am mai reusit sa gasesc dumul inapoi:(.Usilee bisericii sunt vesnic deschise,dar din pacate aman mereu sa ma intorc inapoi:(
Nanny
Postat: Wednesday, November 27, 2013 5:54 PM

doinanuta wrote:
Candva faceam parte din corul bisericii.Mergeam zilnic si ma spovedeam saptamanal.Pana intr-o zi cand am plecat si nu am mai reusit sa gasesc dumul inapoi:(.Usilee bisericii sunt vesnic deschise,dar din pacate aman mereu sa ma intorc inapoi:(

Usile iti sunt deschise oricand...chiar acum ascult niste psalmi...asa ma linistesc sau imi gasesc concentrarea... De felul meu sunt vesela si cam imparstiataras Ieri la Sf Stelian...mi-am propus sa nu aud babele de pe langa mine si desi am stat 3 ore la usa Bisercii in picioare si in frig ( inauntru nu mai era loc) intepenisem de mijloc si eu si sotul meu ...dar n-am plecat!!Am gasit linistea interioara pe care mi-o doream si am reusit sa stau..la toata slujba fara sa ma foiesc sau sa-mi atraga ceva atentia!! M-am rugat sa va dea Sfantul bebei sanatosi, nastere usoara prietenelor mele..m-am gandit ca pomelnicul nu va ajunge sa-l citeasca in ziua aia...si atunci v-am pomenit in gand...sa-mi fie cu iertare ca am gandit asa, dar era multa lume, fff multe pomelnice!
doinanuta
Postat: Wednesday, November 27, 2013 6:12 PM

Intrat: 10/26/2013
Postari: 2144
Locatia: bucuresti
Esti o dulce.Am emotii pt ziua de maine:)
Mon1
Postat: Wednesday, November 27, 2013 9:55 PM

Intrat: 10/11/2013
Postari: 2599
Nanny e un topic minunat deschis de o femeie minunata. Te admir si iti multumesc ca te-ai gandit la noi ieri. Doamne ajuta sa fie bine si sa avem bebelusi frumosi si sanatosi toate. iloveyou

Doina totul va fi bine,, nu ai de ce sa-ti faci grijiCheek Kiss
shirel
Postat: Thursday, November 28, 2013 8:47 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
doinanuta wrote:

Cu toate ca nu suntem de aceeasi religie imi permit totusi sa ma introduc aici si sa-ti spun ca D-zeu este peste tot nu trebuie neaparat sa fii zilnic la slujbe ,spovedenii sau bisericii poti sa o faci si acasa la tine .O rugaciune venita din inima este primita oriunde si de la oricine ,i-a si citeste zilnic cateva Psalmii si crede-ma ca te vei umple de credintza si te vei simti mult mai puternica si pozitiva.computerlove
kali
Postat: Thursday, November 28, 2013 9:07 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Inteleg ca acesta e un topic creat special pentru aspiricile care isi doresc un bebe...

Pentru alte probleme: https://forum.7p.ro/sa-ne-rugam.aspx?g=posts&t=11176
Eileen
Postat: Thursday, November 28, 2013 9:10 AM

Intrat: 1/16/2013
Postari: 3201
Nanny , super topic computerlove
Shirel wrote:
D-zeu este peste tot nu trebuie neaparat sa fii zilnic la slujbe ,spovedenii sau bisericii poti sa o faci si acasa la tine .O rugaciune venita din inima este primita oriunde si de la oricine

Shirel , sunt 100% de acord cu tine . Eu recunosc ca nu dau prea des pe la slujbe , dar ma duc destul de des la Moastele SF Paraschiva , si ma rog . Tot timpul imi gasesc linistea dupa ce merg acolo . Dumnezeu este in sufletul meu , si ma rog in fiecare seara .
Nanny
Postat: Thursday, November 28, 2013 10:43 AM

shirel wrote:

Cu toate ca nu suntem de aceeasi religie imi permit totusi sa ma introduc aici si sa-ti spun ca D-zeu este peste tot nu trebuie neaparat sa fii zilnic la slujbe ,spovedenii sau bisericii poti sa o faci si acasa la tine .O rugaciune venita din inima este primita oriunde si de la oricine ,i-a si citeste zilnic cateva Psalmii si crede-ma ca te vei umple de credintza si te vei simti mult mai puternica si pozitiva.computerlove

Chiar asta am spus ..ca nu conteaza religia!!SimplyLove Suntem oameni cu totii si trebuie sa ne respectam unii pe altii chiar daca tu mergi la Sinagoga si eu la Biserica! Sfaturile bune, faptele bune si tot ce e frumos le poti lua de la orice om! Dumnezeu e acelasi... in acatiste se spune: "Sa ne fereasca de razboiul cel dintre noi"
Pooop Shirel!!SimplyLove
raisa28
Postat: Thursday, November 28, 2013 12:59 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/26/2013
Postari: 96
Locatia: Neamt
Nannyiti multumim pentru noul topic,se vede ca esti o fata minunata si sufletista.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed