Fond de ten
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Friday, June 16, 2006 4:04 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Fondul de ten, un element nelipsit din machiajul zilnic?

Folositi fond de ten zilnic? Ce marca preferati si cum il aplicati ?

Eu citisem undeva ca fondul de ten se aplica mai bine daca este pus intai pe mana si combinat cu putina apa si abia apoi este aplicat pe fata.

Cum se alege nuanta fondului de ten in functie de nuanta tenului ?

Eu nu am folosit decat ocazional, dar stiti cum e, vine o vreme cand trebuie sa incepi sa mai maschezi diverse lucruri care nu iti fac prea mare placere ras
Kiki
Scris: Friday, June 16, 2006 7:21 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu nu am folosit niciodata, nici macar de curiozitate. Poate o sa vina vremea cand o sa trebuiasca sa folosesc, dar pana atunci mai e.
Daca in schimb, mostenesc tenul mamei, o sa ajung la 50 de ani fara fond de ten, asa cum a ajuns si mama. Ea nu a folosit niciodata si nici macar acum, la 54 de ani nu are nevoie.
cute_babies_of_mine
Scris: Friday, June 16, 2006 8:26 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Eu folosesc fond de ten la greu. Acum am doua in casa: Maybelline - Ever Fresh, si de la L'Oreal - Ideal Balance.
Recunosc insa ca cel mai bine m-am impacat cu variantele 3 in 1, adica fond de ten, pudra si anticearcan, in acelasi produs. Acum, ca a venit vara, vreau sa-mi iau un fond de ten cu particule reflectorizante, care dau un aspect luminos tenului. Am vazut la Revlon ceva...
AdrianaC
Scris: Friday, June 16, 2006 8:37 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Sa ne tii la curent, Cute_Baby !
kali
Scris: Friday, June 16, 2006 6:52 PM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Eu nu folosesc fond de ten decat daca merg la vreo petrecere peste noapte, ca sa arat cat de cat...
Multe marci nu am incercat insa stiu de la maica-mea, care a facut fel de fel de experimente, ca a fost foarte multumita de Max Factor. De fapt a si ramas fidela firmei asteia. Tot foarte bun cica e Bourjois dar nu si-a mai gasit nuanta potrivita. O cauta si acum.
mihaela75
Scris: Friday, June 16, 2006 7:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Am folosit tone de fond de ten.De la 14 ani de cand mi-a aparut primul cos numai asa ma chinui.Cu timpul m-am specializat in tehnica aplicarii si am luat si produse mai bune.Acasa imi rupeam de la gura si renuntam la lucruri strict necesare dar fondul de ten era cel mai bun si cel mai scumpbangheadPreferam sa nu mananc o zi decat sa-mi iau unul prost sa se stranga pe fata.Oricum nu era cazul ca un fond de ten bun ma tinea vreo 6 luni.
Acuma ,am mai rarit-o.Fata mu mai e asa de catastrofa ca inainte,mai am vreo doua cosuri dar le pot tine in frau.Cred ca e timpul sa-mi refac trusa de machiaj ,adica sa arunc tot ce am si sa iau altele freshoare
taki
Scris: Friday, June 16, 2006 8:08 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Am folosit si eu fondul de ten, dar numai in situatii critice...

Ma inteleg foarte bine cu pudra, dar e mai bine fara niciuna.

De saptamana viitoare am sa incep sa merg la solar si daca ma bronzez putin, nu-mi mai trebuie decat mascara si un gloss. ras sic

Ely
Scris: Saturday, June 17, 2006 1:00 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
Si eu folosesc mai mult cand mergem la o petrecere ,restaurant si folosesc Clinique superbalanced makeup mi se pare destul de bun in comparatie cu Max Factor si L`Oreal care nu s-au potrivit deloc cu tenul meu.
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, June 27, 2006 12:43 PM
Nivel

AdrianaC wrote:
Fondul de ten, un element nelipsit din machiajul zilnic?

Pt.mine, cand merg la serviciu, da, este, pt ca avand probleme cu tenul, un fond de ten bun ofera tenului un aspect mat, placut.

AdrianaC wrote:
Folositi fond de ten zilnic? Ce marca preferati si cum il aplicati ?

Am avut perioade mari de timp cand l-am folosit zilnic, perioade iarasi cand nu l-am mai folosi deloc, in skimb imi aleg fdt-ul cu mare grija: in primul rand sa nu fie comedogen, sa fie special destinat tenului mixt/gras cu probleme, sa nu contina parabeni, parfum sau alcool.Prefer maraca Sephora (pt.un aspect natural, este un fdt lejer), pt.can am pb fdt-ul Covrmark (am folosit recent numai o mostra, dar nu cred ca il voi akizitiona pt.ca poate fi folosit numai in cazuri exceptionale, fiind un produs mai degraba dermatologic decat cosmetic), am mai folosi Revlon, dar nu mi-a palcut aspectul de "masca" iar acum foloses cand si cand Max Factor "hypersmooth" care imi place foarte mult ca nu incarca tenul, da un aspect pudrat, in skim ca si compozitie lasa putind e dorit, regasindu-se cativa compusi nedoriti.Folosit rarut, nu poate agresa prea tare tenul.

AdrianaC wrote:
Eu citisem undeva ca fondul de ten se aplica mai bine daca este pus intai pe mana si combinat cu putina apa si abia apoi este aplicat pe fata.

Sau, o alta varianta de aplicare eficienta a fdt-ului este de a hidrata foarte bine tenul inainte de aplicarea acestuia (daca fdt-ul este pt.ten mixt/gras) sau aplicarea unei creme hidratante lejere incazul tenurilor foarte uscate, dar hidratarea este absolut obligatorie.

AdrianaC wrote:
Cum se alege nuanta fondului de ten in functie de nuanta tenului ?

Eu imi aleg nunata cea mai deskisa, intotdeauna, din cauza tenului foarte deskis la culoare.Daca nu gasesc nuanta "ivory" nu cumpar prosusul, dar, de multe ori, nici ivory nu se potriveste cu pielea mea si atunci recurg la aplicarea unui strop de fdt dorit pe un esantion de piele de pe fata.Pe mana nu mi se pare relevant.Se mai poate aplica si pe gat, si este relevant, avand in vedere ca nuanta gatului trebuie sa fie in ton cu cea a fetei.

Si as mai adauga ceva: indif.de anotimp, si cu atat mai mult vara si/sau iarna este obligatoriu ca peste crema hidratanta sa se aplice un fotoprotector corespunzator fiecarui tip de piele, apoi se aplica fondul de ten.Ca si fotoprotector eu folosesc pentru tenul meu mixt/gras Photoderm AKN spray, este rezistent la apa, se intinde foarte bine, nu lasa pelicula grasa pe piele si este special destinat tenului cu probleme.
a_m_a2006
Scris: Wednesday, June 28, 2006 5:11 PM
Nivel: Guest

Am folosit de cateva ori dar parca aveam o masca pe fata asa ca am preferat sa renunt la el mai ales acum pe caldurile astea nu stiu cum as putea rezista.Asa ca daca nu ai probleme cu tenul nu vad de ce sa il folosim.
Roxanel
Scris: Wednesday, June 28, 2006 5:26 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Cand ma duceam la servici ma sculam cu noaptea-n cap si stateam in fata oglinzii cate juma de ora sa-mi pun toate mehlemurile pe fata. Folosesc doar fond de ten si pudra, ambele de la Max Factor. Sunt tare multumita de ele si am decis sa raman fidea ras acestei marci. Acum folosesc numai cand ne mai ducem pe la o petrecere sau in vreo vizita.
TatyKS
Scris: Wednesday, June 28, 2006 10:28 PM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2006
Si eu folosesc fondul de ten , tot doar cand iesim undeva seara, nu neaparat petrecere.( vara mai rar, iarna un pica mai des). Iar cu pudra... nu m-am inteles nicioadata, ii dadea fetei aspectul de masca.
Folosesc cu multa placere fondul de ten de la L'Oreal - Translucide( Nude Beige)pupici , cu toate ca si cel de la Bourjois mi s-a parut destul de bun.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, June 29, 2006 12:42 AM
Nivel

taty wrote:
si cel de la Bourjois mi s-a parut destul de bun.

Mie de la Burjois mi-a placut Plus Que Parfait...lejer, hidratant, nu se ia pe haine, nu face cocoloase, si este extrem de natural...
Tina
Scris: Wednesday, July 5, 2006 5:11 PM
Nivel: Guest

La capitolul fond de ten sunt abonata de la 13 ani, si asta nu pentru ca am avut un ten acneic, din contra,aveam o fata foarte curata, ci pur si simplu mi-au placut fardurile de mica si mi-a placut aspectul perfect uniform pe care ti-l creeaza un fond de ten. Dar acum, de 1 an jumate de cand ma lupt cu nenorocirea de fata mea mi se pare mai indispensabil ca niciodata, cat de cat mai mascheaza, daca pot spune asa, hidosheniile de pe fata mea. Iar ca marca , ca sa nu deviez de la subiect, usor, finutz, fara a lasa impresia de incarcat este L'oreal accord parrfait si cu putere de acoperire mare . Un alt fond de ten bun este cel de la Pupa doar ca este mai piperat ca si pret si atunci imi fac placerea de a-l avea doar din cand in cand.
irinaella
Scris: Friday, August 18, 2006 5:31 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/16/2006
În fiecare dimineata curata bine tenul de grasimea si celulele moarte acumulate peste noapte.
Foloseste apa calduta pentru spalarea fetei: apa foarte calda îti va usca tenul.
Nu se recomanda folosirea sapunului pentru spalarea fetei, deoarece modifica nivelul de umezeala al tenului si va fi nevoie de câteva zile pentru refacere.
Da, probabil ca stii deja ca trebuie sa bei multa apa. Cu aroma de lamâie, portocala, pepene galben sau castravete - foloseste-ti imaginatia pentru a-ti potoli setea!
Pudra este ideala pentru eliminarea efectului neplacut de stralucire; nu uita sa îti pui pudriera în poseta.
Pentru a verifica ce nuanta de machiaj ti se potriveste mai bine, încearca mai multe variante la lumina zilei, numai asa îti vei da seama ce culoare ti se potriveste mai bine pentru ansamblul fata - gât.
E bine sa eviti cafeaua, alcoolul si tigarile pentru ca pot avea un efect negativ asupra tenului tau.
Nu uita ca un somn bun ajuta la regenerarea celulelor pielii. Opt ore pe noapte, este o regula de baza de care ar trebui sa tii cont.

ce fac eu cind folosesc fond de ten :intai imi curat tenul ff bine cu demachiant tonifiant dau cu o crema de fata de zi (folosesc garnier) apoi aplic fondul de ten de la revlon dau un strat incit sa acopere ce vreau eu unele cosuri apoi cu o discheta demachianta(pe aceasta pun un pic de crema ) imi mai iau din surplus apoi gata
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.