fluturash26

Profil: fluturash26
Despre
Utilizator: fluturash26
Nivel: Avansat
Nume real:
Locatia iasi
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Saturday, September 9, 2017
Ultima vizita: Monday, September 28, 2020 8:16 PM
Numarul de postari: 3,930
[0.38% din toate postarile / 3.52 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 13
Postat: Sunday, September 27, 2020 11:13 AM
Adina Mariana wrote:
Fluturash cred ca ai avut dreptate.A trecut febra si i-au aparut bubitele.Cred ca este roseola infantum.O sa il mai urmaresc de febra,aseara a mai facut un 38,1.Nici nu stiu ce trebuie sa fac?am sunat medicul pediatru a spus ca maine dupa ora 9 e la spital daca vrem sa mergem,dar mai greu ca sotul lucreaza.

Da, pai atunci inseamna ca asta e...si a mea la fel a avut bubitele, fix asa aratau...vor trece rapid, cam in 2 zile maxim nu mai avea nimic. Noua atunci ne-a dat calciu si vitamina c sa ii dam parca, cred ca atat.

Postat: Sunday, September 27, 2020 7:21 AM
Iulia13 wrote:

Vad ca e din ce in ce mai bine.. In perioada asta e plin de viroze si toate cele. Pana acum nu am avut probleme cu ea, in special la gat dar acum 3 saptamâni a avut o u?oara viroza iar pediatra zice ca virusul a deschis calea bacteriei, ea punând mâinile in gurita mereu probabil de acolo a luat pale

Abea a?tept sa vina decembrie, sa vedem cum e viata in 4 si sa il cunoa?tem pe fratiorcoeur

Te cred, un pic mai estehearts hearts
Ma bucur ca e mai ok si ca si-a facut efectul tratamentul

Postat: Sunday, September 27, 2020 7:20 AM
Fetele nu stiu cat e normal sau nu ca nu imi mai aduc aminte de la carla, ea oricum in perioada asta avea colici dar sunt rupta de oboseala, am dormit 2 ore toata noaptea..
Problema sta asa . el doarme ziua ft ft mult, aproape continuu cu treziri de mancare si baita etc. In rest noaptea se trezeste sa manance si sta cate 2 ore treaz,abia reusesc sa il adorm, nu ar fi asta problema dar in alea 2 ore daca il iau de la san urla cat il tine gura, daca s-ar putea numai asa sa il tin...si in brate.
Ar trebui sa il tin eu mai mult treaz ziua ca sa doarma mai bine noaptea? Eu citisem si ca acum nu ii poti face un program dar e naspa ca ziua nu pot dormi si nici noaptea se pare...

Postat: Saturday, September 26, 2020 3:58 PM
Iulia13 wrote:

Vaai, deci când va citesc fetelor ma apuca asa o teama pentru perioada care va urma si la noi.. Eu înca sper ca Simo sa il accepte si sa nu ma trezesc ca începe cu bataie. Ea de regula e cuminte, il mai avem pe nepotul nostru la tara mai micu? si l-am luat in brate (atat eu cat si sotul), iar ea a reac?ionat ok.. Dar vom vedea cum va fi când vine fra?iorul si il vede zi de ziCrazy

Adina, sanatate multa micu?ului! Si noi suntem pe antibiotic pana luni caci a mea s-a pricopsit cu puroi la amigdale pale speram sa treaca, caci ne innebunea nop?ile cu sforaitul.. Nu reuseam absolut deloc sa dorm.

Va pupam, dragi mamici! 0love

Vai mititica, sa se faca bine rapid..pupici
Poate nu neaprat si la voi sa fie la fel..poate va fi mai bine. A mea riposta si inainte cand luam un copil in brate...ras

Postat: Saturday, September 26, 2020 2:37 PM
Eu va tot citesc dar greu reusesc sa scriu mai multe...
Georgiana ca tot am citit ca iesi cu amandoi si mi-am facut si eu curaj sa ies,noi avem un mini loc de joaca jos la bloc dar tot imi era teama ca cine stie ce dorinte va ave aa mea...oricum de 3 zile de cand iesim e tare bine mai ales pt mine. El doarme si ea se joaca, stam cate 2 ore dimineata..
A mea e teroare cu batutul, de zeci de ori ii zic pe zi sa nu mai dea in el si abia asteapta sa ma indepartez cateva secunde..de ieri iam scos suzeta ca m-am enervat ca regresa, statea doar cu ea in gura, o scotea doar la masa ceea ce nu se intampla inainte de bebe...ieri a fost punctul maxim..si am zis gata cu suzeta.
A urlat la amiaza vreo 40 min la somn..apoi ziua a inteles..la somn aseara nu a urlat dar s-a trezit peste noapte la 4 si la 7 de tot urland dupa ea..sper sa nu o tin prea mult.
Ea nu e de acord la somn sa il pun si pe el langa ea,nici macar pe pat in camera sa nu il vada deci e show in timpul saptamanii..
Adorm pe el, incerc sa o pun pe ea la somn,se trezeste el si apoi in sfarait dupa ce il adorm finally pe el reusesc si cu ea...sau urla el si o adorm pe ea..nu stiu cum sa o fac sa il accepte si pe el in pat cand o pun pe ea la somn..
Reusesc cu greu ziua sa il tin in brate ca mereu vrea ea cate ceva..si seara cand iese sotul cu ea afara stau si ma uit asa la el si il pupacesc..in sfarsit am timp si pentru elcomputerlove
Greu greu dar e frumos,sunt si momente frumoase.

Postat: Saturday, September 26, 2020 12:13 AM
Adina Mariana wrote:
Nu ia facut,a fost doar control.M-am gandit si eu la roseola si chiar citisem despre si l-am si urmarit dar inca nu vad sa aiba vreo bubita desi azi a fost a 3-a zi de febra.Acum seara so mai potolit pt.ca am crescut la recomandarea medicului siropul pt.febra si asa este sub 38 si doar in pampers tinut toata ziua si cu sosete ude,comprese.Daca este roseola pe maine ar trebui sa apara bubitele.

Da, maine sau la 24 ore dupa ce il lasa febra ii apar bubitele..la asta nu e nevoie de tratament..eu la asta sincer m-am gandit cand ai scris..ca e ft aproape de 1 an el si in jur de varsta asta se face..

Postat: Friday, September 25, 2020 10:19 PM
Adina, la urgente nu i-a facut analize la sange? A mea in jur de un an a facut roseola infantum care tot asa debuteaza cu febra mare, apatie, lipsa a poftei de mancare, parca era lesinata...febra tine la asta 3 zile la puncte maxime apoi dintr-o data trece si apar bubite rosii pe burtica, spate,etc.
Noua atunci tot la fel ne-au zis ca are rosu in gat si ca ne trimite si la infectioase totusi..si la infectioase a zis ca nu are nici un rosu in gat...boala era pe trecute deja..

Postat: Thursday, September 24, 2020 2:52 PM
Adina Mariana wrote:
Mamici imi puteti recomanda de unde sa imi cumpar sac de dormit de la 1 an in sus?un site sau ceva.Luca nu sta nici 2 min.invelit si as incerca cu sac,poate o sa fie mai bine.

Inca o intrebare.Daca ii dau supozitor de Nurofen ii pot da si Panadol daca nu ii scade febra intr-o ora sau trebuie sa astept 4 ore intre?azi toata ziua mi-a fost cu febra..nu mare dar are..38,8, 38,4, 37,5 tot urca si creste.Nu stiu ce are dar banui ca rosu in gat pt.ca are si mucuti,ori m-am gandit si de la vaccinul care ii l-am facut la 11 luni dar totusi au trecut 7 zile de atunci,ori dintii dar nu cred ca nu vad sa ii iasa ceva momentan.La 4 luni a mai avut tot asa febra si era rosu in gat,atunci cand am primit Sumetrolimul,la fel este si acum,parca se repeta istoria.La noapte il urmaresc si maine daca continua asa mergem la medic.

Sunt rupta dupa ziua de azi si urmeaza noapte albaCray sper sa rezist

Sac de dormit la copiii care aproape merg sau merg recomand cu draga inima angel-baby, saculet cu picioare...am avut iarna trecuta tare ok a fost.

Postat: Sunday, September 20, 2020 6:25 PM
Florentinna wrote:
Fetelor, am supravietuit primei saptamani singura pe zi cu prichindeiiLol.
Nu a fost usor dar nici super greu. La somnul de dimineata au dormit amandoi si atunci am gatit si facut curat, in rest peste zi am facut multe activitati cu fetita cat dormea bebe si de iesit in parc am iesit cand venea sotul de la servici, peste zi am mai iesit in curte cu ei dar acolo Ami se plictiseste repede.
La bebe cred ca au inceput colicii de cateva zile ca are momente cand este tare nelinistit sau o fi puseu de crestere.
Va doresc o saptamana usoara mamici!computerlove

Super feedback,iti doresc tot asa sa fie in continuare! Si eu de miercuri raman singura cu prichindeii..:ras si al meu doarme cat doarme sora lui de obicei,sper sa isi pastreze ritmulras
Inca nu a inceput cu colici si speram tare mult sa nu aiba..imi e groaza..

Postat: Thursday, September 10, 2020 11:23 AM
Florentinna wrote:

Noi am iesit a 2 a zi dupa ce am venit acasa si cu Ami am iesit la fel, dupa ce a venit medicul de familie si mi a spus sa o scot zilnic numa sa am grija la vant puternic. Noi stam afara cam o ora dimineata si una seara la plimbate, parc si mai iesim si in curte peste zi.
Astazi am stat pt prima oara singura cu ei aproape 10 ore si a fost ok, m am organizat bine si am sperante ca o fi ok si de luni cand se intoarce sotul la servici.
Rabdare multa Fluturash ca trec ele toatecomputerlove

Eu l-am scos in balcon pana acum dar as vrea sa ies si la plimbare, la fata am iesit dupa 2 saptamani tin minte dar acum as vrea mai rapid..o sa ies si eu azi deciras
A fost bine dar, va doresc sa fie in continuare la fel..ras zile usoare.