fluturash26

Profil: fluturash26
Despre
Utilizator: fluturash26
Nivel: Avansat
Nume real:
Locatia iasi
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Saturday, September 9, 2017
Ultima vizita: Monday, January 18, 2021 11:00 AM
Numarul de postari: 3,970
[0.38% din toate postarile / 3.23 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 13
Postat: Wednesday, January 13, 2021 9:31 AM
Adina Mariana wrote:
Uau,inca nu am auzit pe nimeni sa iasa pipi afara din astea de la elite.Eu altele decat astea noaptea nu am incercat si ziua tot elite soft dar nu chilotel si nu am probleme.Cu astea ne impacam noi.Cel mai bine incearca nr.6 si poate ca ala o sa fie mai ok pt.voi.Nici eu nu l-am trezit niciodata sa ii schimb pampersu noaptea nici cand era nou nascut.Are un somn sensibil si cred ca ar fi spectacol pana ar adormi inapoi.Ma bucur ca nu ii iese pipi afara si putem dormi linistiti.

Si eu fac parte din categoria care schimba de moment doar un pampers pe noapte pe la ora 2 cam asa pentru ca ori se uda si trebuie schimbat de tot ori stiu ca se va uda si evit asta cat pot ca imi e mai usor la pampers sa schimb decat si de haine. Tot elite soft folosesc, am incercat si pampers. Faza e ca al meu mananca ft mult noaptea de cand e el. La inceput schimbam 3 pampersi pe noapte din acelasi motiv.
La fata nu am schimbat asa decat prima luna ca nu stiam dar la el vad ca e necesar inca. Am incercat si eu o marime mai mare dar tot la fel e problema. Deci exista cazuri izolatehohot Hilar Lol
Sincer am noroc ca imi adoarme rapid inapoi cand il pun la san. Dar se trezeste des, vad toate orele pe ceas aproape. Is obosita dar mi-am intrat in ritm, m-am obisnuit de acum. El neavand suzeta fata de fata is unele chestii noi pe care le experimentez, cu somnul cu iesitul etc..dar e ok ne adaptam.
E un baietel tare cuminte nici nu m-as fi gandit ca o sa fie asa. Momentan, nu stiu ce va urma dar acum e tare placut cu el. Imi cam rupe mainile ca are deja 9 kg si inca mai cresteLol
Dimineata la 6 e in picioare ca face galagie Carla cand pleaca la cresa, dar peste zi recupereaza numai daca stau langa el. Daca nu stau langa el doarme 30 min si gata.Crazy

Postat: Tuesday, January 12, 2021 7:57 AM
Mihaelaalin wrote:
Buna mamici,am din nou o “mica problema “cu bebe,de doua trei zile nu mai face caca asa de des si acum face putin si dupa cum am vazut se for?eaza face mai bine doar cand ii bag termimetru in fund.ce sa fac sa ma duc la doctora sa imi dea supozitoare cu glicerina sau sa il las asa si sa il ajut cu termometrul.inainte nu apucam sa il schimb bine sa il pun pe cel curat ca facea din nou acum face mult pisu si putin caca,ati patit asa cu bebei?va mutumesc pt fiecare sfat pe care mi l-a?i dat mereu cand vam intrebat??

Buna, nu stiu cat are bebe al tau, ar trebui sa iti faci ticker dar al meu tot la fel la inceput facea si de cateva ori pe zi. Acum face o data la 3-5 zile si este normal daca atunci cand face nu este constipat si are consistenta normala. Nu trebuie stimulat cu termometru sau pus supozitor daca nu este constipat.
Si nu e neaparat ca il doare ceva cand face ci asa se stramba ei cand fac. Eu zic sa il lasi in pace sa faca cand vrea el daca nu sunt probleme de constipatie. Fetita mea a facut o data si la 10 zile si era consisrenta normala.

Postat: Thursday, January 7, 2021 10:53 PM
alina89 wrote:

Eu nu i-am lasat pe niciounul niciodata cu ea, nu am incredere in ea absolut deloc si cand mergem in vizita la ei gaseste sa ii dea pe sub masa o prajiturica ceva ca e sanatoasa, ce are. Nu respecta absolut deloc modul nostru de crestere. Dar asa cum zice si Georgiana copii ei au fost crescuti de bunici si de sora ei cat era ea insarcinata, ea nu mai are idee nici o farama de cum sunt copiii asa mici si de socru nu mai zic ca numai prin deplasari si strainatate a stat. Dar isi dau si ei cu parerea.. ah cel mare are obiceiul sa repede ca papagalul tot ce zicem noi si socrul de colo ca cum ii permitem sa ne ingane asa, ca ne ia la misto si nu ne respecta copilul. ma luase durerea de cap, mie mi se urca repede tensiunea la replici din astea bounce

Ah ma gandeam ca la fel au stat si ai tai cu ea...noi o mai lasam cand ne duceam sa cumparam una alta ca sta fix langa mall si ar fi aproape de luat inapoi.
Si ai mei tot cu prajiturile is. Eu i-am obisnuit ca le bag in geanta si le dau acasaLol inca merge pacalita.
Te cred ca te enervezi e si normal dar dup ce ca ii cresti cum poti si cum crezi ca e Mi bine apare un Einstein.Lol ras

Postat: Thursday, January 7, 2021 1:03 PM
Anitta76 wrote:
Mamici, ca tot v-am prins activeras Ce peste oferiti bebeilor? Sau ce pot oferi la 1 an in afara de pastrav si somon? Multumesc!

Dorada e foarte buna.

Postat: Thursday, January 7, 2021 1:02 PM
alina89 wrote:

Foarte bun sfatul. E foarte bine ca reusesti sa il pun in mare parte in practica. Eu inca dupa atatia ani inca ma las afectata de tot ce imi spun socrii. Si cand ma prind la inghesuiala singura si imi fac reprosusi si mai rau ma simt.
Acum recent mi-am auzit ca trebuia scuturat bine cand era mic altfel nu ajungea sa se poarte asa (noi nu il lovim, nu ii vorbim urat, cel mult ii explicam tipand cand greseste). Si e vina noastra ca are copilul tantrumuri ca nu si-a luat-o la vremea potrivita.. de cand a zis asta nici prin gand nu imi mai trece sa il las macar 2h cu ea ca nu vreau sa mi-l corecteze ea cum o facea cu sotul si fratele lui.. foarte dezamagita am ramas bounce

Asa mi-a zis soacra ultima data ca daca nu intelege cu frumosul putem incerca si o palma la fund ca nu omoara pe nimeni. M-am uitat urat la ea si iti dai seama ca nu prea imi vine sa o mai las la ei. Si asa statea ft putin 2-3 ore pe lunaLol
A inceput si ea sa faca niste tantrumuri de toata frumusetea. E asa greu cand o apuca fix cand isi face el somnul ca si cu usile inchise se aude...

Postat: Sunday, December 13, 2020 5:04 PM
GeorgianaB wrote:

In legatura cu adormitul ?tiu ce zici pentru ca am trecut ?i noi prin asta, pe lânga faptul ca nu il voia langa el in pat facea ni?te crize ?i arunca cu picioarele de nu ?tiam cum sa ne ferim mai ales pe bebe. Din câte am vorbit cu alte mamici odata ce Reu?e?ti sa ii aduci împreuna la somn lucrurile încep sa se mai lini?teasca, de aceea insist cu propunerea asta :)))
Ca este greu, da, recunosc, dar merita ?i este toata lumea linistita, seara abia a?teptam sa ii adormim ?i sa stam singuri, detasati, cu toate ca eu mereu am inima strânsa ca se treze?te bebe. A avut ?i el o perioada recent când s-a trezit des noaptea de m-a capiat.

Parca o descrii pe fetita mea..exact asa facea cand am mai incercat sa ii culc impreuna.uff o sa mai incerc atunci...

Postat: Friday, December 11, 2020 10:59 AM
GeorgianaB wrote:

Tind sa cred ca iti simte lipsa, nu este tarziu sa o implici in rutina cu bebe si sa adormiti impreuna. Si Luca are episoade cand se trezeste urland dar se intampla rar, in cazul lui le-am pus pe seama oboselii in zilele cand a refuzat somnul de pranz.
Zilele astea Luca a dormit cu sotul in alta camera pentru ca era bebe mai plangacios si tot asa ma cerea pe mine, dimineata vine in pat cu mine... chiar daca ii acord atentie tot vad multe semne care arata ca este inca afectat de noua ordine din casa, noi incercam sa nu il neglijam si in acelasi timp sa stabilim limite clare.

Clar ca in felul ei este destul de afectata, abia acum dupa 3 luni si-a mai dat drumul sa il pupe, sa il tina pe brate, sa ii dea jucarii..dar cu limita. Are momente cand nu vrea. Ea nu vrea sa doarma cu el, am incercat si refuza sa adoarma sta asa si apoi ma trimite sa il duc in alta camera plangand si sa o culc.
Al meu acum vad ca cere san tot mai des noaptea si imi e greu sa stau sa dorm toata noaptea cu ea..ca as face si asa. Sa merg doar sa il alaptez..

Postat: Friday, December 11, 2020 10:55 AM
Inawar wrote:

E o perioada si din cauza fratiorului si vezi daca au iesit toate maselele. Poate o dor si vrea ca tu sa fii langa ea, la fel cum primeste atentie si cel mic.

Dupa ce vine de la cresa stau cu ea cat el doarme sau chiar si cand e treaz el, ca e cumintel si il mai pun la carusel, pe salteluta.
Mai are de iesit ultimele masele alea 4. Dar e umflata de luni bune si inca nu a iesit nimic. Nu stiu cand ii vor iesi...

Postat: Friday, December 11, 2020 10:45 AM
alina89 wrote:
Feteleor.. nu vreau sa va sperii, dar varsta de 3 ani e ceva cum nu ati mai vazut.. daca la 2 ani e teribil, la 3 e chiar horror. Mi se zbarleste pielea pe maini cand imi amintesc fazele prin care trecem zilnic. Ma rog sa treaca perioada asta mai repede si sa nu ramana asa Cray

Deci se poate si mai rau? Oh god.pale pale

Postat: Friday, December 11, 2020 10:44 AM
AriaM wrote:
Fluturash, nervii tari! Cheek Kiss
Din ce povestesti pare ca fetita sufera de anxietate de separare. Incearca 2-3 nopti sa dormiti toti 3 sau 4 in aceeasi camera. Si ofera-i si mai multa atentie in timpul zilei. Sufletel mic, gandeste-te, ziua e la cresa fara mama ei, acasa o imparte pe mama cu cel mic si sunt doar cateva ore, iar noaptea doarme fara tine...
Si mai e si varsta... Teribilii 2 ani!
Cum ziceam, nervii tari sa ai..

Uite la asta cu anxietatea nu m-am gandit, cred ca ai dreptate. Da, imediat vine vacanta si voi sta pe perioada aia doar eu cu ei pe zi. Sper sa isi mai revina. Ea nu il accepta pe el sa dormim impreuna ca la asta m-am gandit si eu dar abia ce l-a acceptat cat de cat in viata ei, pana la pat mai dureazaLol ea e ok asa dar ma termina cu somnul...sper sa ii treaca rapid. Chiar ca imi trebuie nervi tari . Cred ca dimineata cu urletele a trezit tot blocul cand ma chema si nu am putut fi chiar atunci prezenta pentru ca il alaptam pe el.pale