Fluturas

Profil: Fluturas
Despre
Utilizator: Fluturas
Nivel: Maestru
Nume real: helga
Locatia o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Wednesday, November 22, 2006
Ultima vizita: Wednesday, August 5, 2020 5:19 PM
Numarul de postari: 9,753
[0.95% din toate postarile / 1.95 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 57
Postat: Friday, July 31, 2020 8:39 PM
Felicitari Adina.recuperare rapida si multa sanatate la toti 3
Postat: Friday, July 31, 2020 1:30 AM
AstaMica wrote:

Este recomandat sa o faci, insa nu am auzit cuvantul obligatoriu.

poate am exagerat cu cuvantul obligatoriu,dar aici intra la analizele ce se fac pe timpul sarcinii.eu am facut la toti 3 copiii si acum la fel...sistemul e diferit in fiecare tara.
Postat: Thursday, July 30, 2020 9:51 PM
Ellena20 wrote:
AstaMica, ma bucur ca totul este bine cu tine si bebe.

A avut vreo suspiciune de ti-a dat analiza pt diabet?
Sa aveti zile frumoase la mare! Bine ati ales sa mergeti in Bulgaria. Eu nu m-as incumeta la noi pe litoral, la ce aglomeratie e si cat de inconstienti sunt unii..

Ai o burtica tare frumoasa! E cea mai buna casuta pentru bebele tau coeur

in Romania nu e obligatoriu analiza pentru diabet?scuze de intrebare,dar eu sunt in Spania si aici se face la fiecare sarcina la aproximativ 24 saptamani.chiar vorbeam cu mama mea de cateva zile despre asta si mi-a spus ca ea nu stie sa se faca si eram curioasa
Postat: Tuesday, July 14, 2020 6:47 PM
GeorgianaB wrote:
Multumesc pt urari :*
Am nascut in jurul orei 15:30 un baietel foaaarte sonor, galacios:)))
Sunt foarte fericita si implinita.
A fost o nastere mai rapida dar mai intensa, am nascut natural cu anestezie epidurala. La ora 10:30 am primit calciu pt inducere, la 12 mi-au facut epidurala si pana am nascut am primit 2 doze de anestezic.
La prima nastere pe Luca l-au scos cu ventuza, poate nici eu nu am cooperat, acum m-am luptat, am impins, toata echipa a fost super, m-au incurajat lucru care conteaza enorm. Medicul a vrut sa evite epiziotomia, m-am rupt putin dar nu am simtit durere sau disconfort la sutura.
Astept sa ma mute in salon acum si sa mananc ceva, sa ma pun pe picioare si sa il vad pe mezinul galagios.
Va doresc sarcini usoare, multa sanatate si sa fiti optimiste, pozitive, poate nu realizati dar conteaza enorm.

3600 are grasanul nostru :D

Felicitari.recuperare rapida si acomodare usoara.
Postat: Tuesday, July 14, 2020 12:19 PM
Nastere usoara fetelos si o recuperare rapida.abea astept si eu sa treaca inca 4 luni si sa imi tin baietelul in brate
Postat: Thursday, July 9, 2020 11:28 PM
Mihaela14 wrote:

computerlove in tg-mures

serios?si eu sunt din judetul mures,Ludus mai exact....desi de 16 ani sunt in spania

multumesc fetelor pentru gandurile voastre

astazi am fost in Barcelona la control,un spital de specialitate,sectia prematuri...sa ma aiba in evidenta si acolo,in caz ca se va intampla ceva.
mi-au facut o ecografie,colul este ok...lichid amniotic este destul...iar bebele este bine,are 780gr.am primit unda verde de a incerca sa ies,sa fac miscare.nu sa exagerez,sa nu fac efort.sunt asa de fericita ca totul e bine si sper sa continuam tot asa
Postat: Thursday, July 9, 2020 7:00 AM
Mihaela14 wrote:

Imi pare tare rau ca treci prin asta, este grea fiecare zi, timpul trece altfel, o saptamana pare o luna si tot asa. Iti doresc sa ajungi cat mai departe si sa aduci pe lume un copil sanatos, asta imi doresc si pt mine!Hands
Cand am citit de cerclajul tau si de scurgerea de lichid amniotic chiar a doua zi, m-a dus gandul ca poate ti-au fisurat membrana in momentul cerclajului, dar asta este strict un gand al meu, poate nu asta a fost cauza.
Acum cum te simti, ai contractii si ce tratament ti-au dat pt acasa?

mi-a spus si doctorita ca e posibil sa se fi fisurat in momentul cerclajului,(de fapt m-a avertizat si inainte ca se poate intampla).nu stiu ce sa cred,pe o parte ma gandesc daca era chiar asa....se oprea asa repede?eu ma bucur enorm ca nu a fost mai rau,bebele nu a ramas fara lichid nici un moment,din contra...la fiecare eco imi spuneau ca are destul lichid
Acum ma simt bine,normal...un pic slabita,dar asta ma gandesc ca si din cauza statului mult in pat...obosesti f repede,si parca am vazut ca si la tine e la fel,deci intelegi la ce ma refer.bebele misca foarte mult,si asta ma linisteste enorm
tratament nu am decat fier si clexane

voi v-ati gandit la nume?si eu am tot baietel si nu suntem inca hotarati...parca nici un nume nu ne place
Postat: Wednesday, July 8, 2020 6:48 PM
Buna fetelor.daca va veti uita la profilul meu,sunt veterana a acestui forum,desi mult timp,chiar ani nu am mai intrat deloc pe aici,iar acum....cu pandemia si sarcina am hotarat din nou sa intru pe aici si acum,de cateva saptamani va urmaresc si mai ales pe Mihaela14,care are aproximativ aceleasi probleme ca si mine si de multe ori,au fost incurajatoare pentru mine mesajele tale...dar hai sa va povestesc....am 3 copiii(14,13 si 10 ani) cu sarcini si nasteri fara absolut nici o problema.in 2015,am pierdut doua sarcini,la 16 si 19 saptamani iar acum ,in februarie am aflat ca sunt din nou insarcinata.totul a mers bine pana la 20 saptamani,cand mi s-a spus ca am colul scurtat(23mm).am promit tratament cu progesteron si repaus la pat.dupa o saptamana,colul avea 17mm.pe loc mi s-a spus ca ei recomanda cerclajul,am acceptat si in 4 zile eram deja supusa interventiei.a doua zi am inceput sa pierd lichid amniotic,moment in care au spus ca raman internata si 48 ore nu mi-au dat voie sa ma dau jos din pat absolut deloc,nici macar pentru a merge la baie.antibiotice,progesteron,fier,supozitor pt a preveni contractiile,zilnic analize de sange,controale,ecografii,medicii veneau sa imi explice avantajele si dezavatajele unei nasteri premature...au fost 9 zile de cosmar.dar totusi au hotarat sa ma lase acasa,vazand ca totul evolueaza bine.acum sunt acasa,tot la repaus....maine avem primul control de cand sunt acasa,speram sa fie totul ok.acum am 24 saptamani si pentru asta te urmaream Mihaela,am vazut ca tu ai ajuns deja la 28 saptamani,si traiesc cu speranta ca se poate....ca totul va bine

sper ca nu am deranjat cu povestea mea si o sarcina usoara doresc la toate
Subiect: Cata miscare am facut astazi ?
Postat: Saturday, May 14, 2016 9:12 AM
Cred ca depinde mult si de programul fiecareia. ...mié imi e usor mai asa. ...dimineata pregatesc copiii, ii las la scoala si merg mai departe. Ajung acasa, uneori vine si sotul (depinde unde lucreaza )si luam micul dejun impreuna. Niciodata nu am putut manca imediat dupa ce ma trezesc
Subiect: Nicio dimineata fara o cafea in fata - 16
Postat: Friday, May 13, 2016 11:50 AM
Mult succes pt ale!