Flegmon fesier postinjectional

Options Flegmon fesier postinjectional
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, February 12, 2006 2:34 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17790
Locatia: Bucuresti
Am constatat ca am o umflatura maricica pe fesa stanga, si stiu ca in spital am facut vreo 2 injectii cu algocalmin in locul acela.

Sa fie vorba de un flegmon fesier postinjectional ?
Daca da, cum se trateaza? Trebuie operat? E periculos ?

Voi v-ati confruntat cu asa ceva ?

La controlul de 6 saptamani doctorita mea mi-a spus ca trebuie sa fiu atenta cum evolueaza, si daca mai fac injectii sa le atentionez pe asistente ca am un flegmon ca sa nu il intepe.
Miri
Postat: Sunday, February 26, 2006 11:17 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Flegmonul fesier reprezinta o urgenta in momentul in care il faci,daca se insoteste de febra si roseata locala.
Ulterior,trebuie sa atentionezi persoanele care iti vor mai administra injectii ca sa fie atente si sa nu-l intepe cu acul sau sa injecteze substantele in jurul lui.
In rest,nu e obligatoriu sa mai ai probleme,avind in vedere ca faza acuta a trecut.Din fericire,cu bine!
leut
Postat: Thursday, April 8, 2010 2:58 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Flegmonul fesier netratat e foarte periculos. Daca stiam ca o sa trec prin chinurile iadului, ma duceam din prima la doctor.
Dupa nasterea lui Matei, de la o injectie cu algocalmin...pe care a propos - mai bine beau fiola decat sa mi se mai faca injecii - mi-a aparut pe fesa stanga, mai in exterior o bubita care s-a transformat de-a lungul unui an intr-o bobita de mazare, mai inchisa la culoare. Nu i-am acordat importanta, pentru ca nu ma deranja, si oricum, pentru asa ceva mi se parea aiurea sa ma duc la un medic. In saptamana luminata a Pastelui a difuzat in interior, zona inrosindu-se nitel. SI-acum urmeaza partea...da-i cu oxacilina, da-i cu ceapa coapta si cu alte "retete ale bunicii"...dupa aproape o saptamana m-am dus la un doctor, pentru ca nu mi se ameliora starea deloc. Nu aveam febra, doar locul era febril. La spital, doctorul ghirurg mi-a spus ca daca nu raman internata, nu apuc inca doua zile, ca e un abces de toata frumuseatea foarte adanc, aproape de os si septicemie scrie pe mine...
Si-acum unrmeaza calvarul...incearca sa-mi faca rahia, mi se injecteaza doar putin ser si lesin...ma trezesc si ma ia cu alta rahie...imi vine sa mor si ma gandesc la ai mei copii...Nu pot spune prin ce-am trecut dupa rahie...de-ar fi sa mai fac 10 copii, i-as naste pe toti natural!
Acum partea asta a trecut, da' sa te duci, sa-ti toarne apa oxigenata in operatie (ca nu se inchide ci se baga fese), sa-ti introduca fese, care dupa o zi se lipesc de carnea sangeranda, si totul pe viu. Durerea nu se poate descrie, stiu doar ca ies plansa de fiecare data. Simt ca ma sfasie si e tare aiurea. 10 zile... de-aici in colo...
Pe langa asta, durerea de spate ma omoara si vad ca a inceput si capul...
Sunt un zombi, clar.
Va rog, nu va jucati cu asa ceva. De observati ceva in neregula, fuga la doctor.
Va rog...
monique
Postat: Thursday, April 8, 2010 3:30 PM

Nivel: Avansat

Postari: 3579
Vai, Leut, prin ce-ai trecut, mami! Ce chestie, de la o simpla injectie! Slava Domnului macar ca te-ai dus la timp! Cine stie ce s-ar fi intamplat in alta situatie!

Iti doresc sa ai parte de insanatosire grabnica si cu cat mai putina suferinta. Nici nu vreau sa ma gandesc ce dureri cumplite induri! Capul sus, draga mea, da?coeur coeur coeur
Andreea&Ariana
Postat: Thursday, April 8, 2010 3:32 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 3801
Locatia: langa comorile mele
Offf,Leuttule,prin ce treci cry cry ....multa sanatate si multa putere,draga mea!
pupici pupici pupici
ingerash
Postat: Thursday, April 8, 2010 3:35 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
pale pale pale Leut!sorry1 Iti doresc multa sanatate si vindecare grabnicaangel
AdrianaC
Postat: Thursday, April 8, 2010 6:49 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17790
Locatia: Bucuresti
Leut, prin ce ai trecut !!!!

Eu nu stiu daca il mai am sau nu, dar sigur atunci l-am avut. Stiu ca parca se poate si resorbi, dar nu bag mana in foc.

La mine s-ar putea ca datorita greutatii mari sa nu il mai simt la palpat, dar sa fie totusi acolo uff

Iti tin pumnii sa ai putere sa treci peste aceste 10 zile de calvar. Sigur nu se mai poate practica si alta metoda? Poate asteapta vreo motivare (dr) ?
computerlove computerlove computerlove
Ely
Postat: Thursday, April 8, 2010 8:05 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Leut imi pare tare rau ,imi inchipui ce dureri cumplitepale , iti doresc muta sanatate si recuperare rapida.
KRYS85
Postat: Thursday, April 8, 2010 8:17 PM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Pffff,Leut saraca de tine,iti doresc multa sanatate!!!pupici pupici pupici angel angel
Anelise
Postat: Thursday, April 8, 2010 8:24 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Leutule, multa sanatate! angel Imi pare tare rau! Of! pale Iti doresc sa scapi cat mai repede! pupici
Maria & Mario
Postat: Thursday, April 8, 2010 8:43 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Vai de mine, ce spui tu acolooo ! Imi pare tare rau ! Iti doresc multa, multa sanatate , sa treaca mai usor zilele astea si sa uiti totul cat mai curand !
Ai grija de tine ! uff
snowdrop
Postat: Thursday, April 8, 2010 8:47 PM

Intrat: 3/26/2007
Postari: 1462
Locatia: Ro. Bzzzz
Sanatate, Leut! Groaznic! Sotul meu a suferit ceva asemanator, dar nu de la o injectie ... ci pur si simplu! Stii cat a durat inchiderea ranii??? Mai bine de o luna! Recuperare rapida!pupici
leut
Postat: Thursday, April 8, 2010 9:32 PM

Postari: 6678
Locatia: Galati
Multumesc frumos fetelor!
Durerea nu se poate descrie...cred ca am mai zis, parca-mi rupe inima-n doua! Nu se poate proceda altfel, pentru ca la pansat cica trebuie sa simta asistenta ce si cum...habar nu am, da' nu e vorba de banuti. Stiu ca recuperarea e indelungata, desi doctorul mi-a spus de 10 zile si sper sa fie asa. Macar sa scap de faza cu fasa interna si spalatul cu apa oxigenata. Acum, cand stiu ce inseamna, de mi-ar spune cineva ca trebuie sa faca operatia asta, as plange alaturi de ea. E criminala durerea...N-am ce face...maine la 13 va fi ca o noua operatie...
Of!
mirela74chris
Postat: Friday, April 9, 2010 12:32 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8601
Locatia: Constanta
Insanatosire grabnica si fara prea multe dureri.Succes maine!pupici
AlexandraL
Postat: Friday, April 9, 2010 3:52 AM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Leut, imi pare tare rau ca suferi...mi-ai dat de gandit, eu in locul unde a fost branula la cezariana am ramas cu un fel de neg. Nu ma deranjeaza, nu e rosu, dar e acolo si mi se pare ciudat ca il am. Oare ar trebui sa ma ingrijorez?

Sanatate multa si sa te ajute Dumnezeu sa treci cu bine peste aceasta incercare computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed