FIV la Spitalul International Medpark din Chisinau - 4
Subiectul anterior · Subiectul urmator
corina84
Scris: Wednesday, April 5, 2017 10:10 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 6/28/2016
Dana_1983 wrote:
Buna, fetelor. Am descoperit de putin timp acest forum si vreau sa va spun ca va admir pe fiecare dintre voi pentru curajul vostru si pentru ca va deschideti sufletul in privinta unui subiect atat de delicat, si anume visul de a fi mama. Povestea mea este urmatoarea: am 33 de ani si de 5 ani incerc sa raman insarcinata dar momentan fara reusita. Am fost la cativa medici care mi-au spus ca e totul ok, sa fim relaxati (lucram in domeniul bancar iar stresul si presiunea erau f mari) pt ca se va intampla curand. Prin noiembrie 2016 mi-am schimbat medicul ginecologic care mi-a recomandat sa fac AMH-ul si am descoperit ca e fff mic 0.35...a cazut cerul pe mine...Am descoperit forumul prin luna ianuarie 2017 si am contactat-o pe Rodixon, care este super draguta si ii multumesc din suflet ca m-a indrumat spre d-na dr Diana. Nu am cuvinte sa spun ce incredere si curaj ne-a transmis d-na dr Diana inca de la prima vizita facuta la MedPark. Cu un AMH atat de mic nu avem timp de pierdut sau de mai multe incercari cu alti medici dar profesionalismul d-nei dr Diana, sinceritatea, intelegerea si umanitatea (pe care ffff putin medici o mai au) de care a dat dovada, ne-au facut atat pe mine cat si pe sotul meu sa simtim ca am luat cea mai buna hotarare venind aici. Pana acum am facut 2 vizite la Medpak (prima vizita a fost imediat dupa ovulatie si la eco s-a vazut un singur folicul, a doua vizita a fost in ziua a 5-a a cm si din pacate nu s-a vazut niciun folicul...). D-na dr. Diana mi-a spus ca la AMH-ul meu daca aveam 42 de ani nu imi dadea sanse dar avand in vedere varsta sa ne pastram o speranta si ca vrea sa fie sigura ca a facut tot ce se poate asa ca mai merg din nou saptamana viitoare( in functie de cum vine cm) pentru monitorizarea foliculilor. In functie de aceste monitorizari urmeaza sa-mi dea raspuns daca am vreo sansa sau nu cu fiv. Mai este cineva dintre voi care are un AMH atat de mic?.........

Dana,pare ca situatia e serioasa.Imi amintesc ca a scris aici o fata cu rezerva mica, care pana la urma a obtinut sarcina dupa cateva esecuri.Au fost si altele care nu au obtinut sarcina,drept ca nu prea indica varsta si e greu sa stim ce sanse au avut cu adevarat.Daca esti pana la 35,poate inca ai sanse.Sunt increzuta ca Dna Diana va face tot posibilul.Cred ca acum incearca sa vada daca e posibil sa stimuleze, daca mai sunt foliculi antrali.Eu am avut oocite destule,dar cu greu am obtinut sarcina,am avut esecuri destule.Cred ca Dna Diana a ales o tactica care mi-a priit,a facut transfer cu embrioni congelati,nu a transferat proaspeti si am reusit imediat.Ea spune ca pur si simplu acest embrion a fost acela care a avut puteri sa se implanteze,eu ,totusi,cred ca nu numai aceasta e la mijloc-ii sunt vesnic recunoscatoare ca a avut grija de toate atunci.Ramane sa ai rabdare,tinem pumnii!
corina84
Scris: Wednesday, April 5, 2017 10:14 PM
Nivel

Inregistrat: 6/28/2016
Sabrina87 wrote:
Corina felicitari, ma bucur pentru voi. Va multumesc mult pentru incurajari.Cheek Kiss

Multumesc,daca-as putea sa te "infectez" cu sarcina!!!!Sa dea Domnul sa te bucuri si tu!Buddy1
Inga88
Scris: Friday, April 7, 2017 2:12 PM
Nivel

Inregistrat: 11/21/2016
Cine a ramas din voi însarcinata in mod natural dupa FIV negativ??
andriana
Scris: Friday, April 7, 2017 4:01 PM
Nivel

Inregistrat: 4/1/2016
Inga88 wrote:
Cine a ramas din voi însarcinata in mod natural dupa FIV negativ??

Inga,scria Olesea ca a ramas insarcinata, mai scria cineva vre-un an in urma,stiu si eu ca se poate intimpla,la mine nu s-a intimplat asa:))) Sa te ajute Dumnezeu, e bine ca ai sperante!!
Corina, nastere usoara!!Shurshunea, tine-te, va fi bine!
andriana
Scris: Friday, April 7, 2017 4:03 PM
Nivel

Sabrina,rabdare si Doamne-ajuta, totul e in minile lui!Ai embrioni congelati?
Inga88
Scris: Friday, April 7, 2017 4:17 PM
Nivel

Dupa cat timp de la FIV Vroiam sa intreb ce simtome a avut.
andriana
Scris: Friday, April 7, 2017 4:45 PM
Nivel

Inga88 wrote:
Dupa cat timp de la FIV Vroiam sa intreb ce simtome a avut.

Inga, nu mai tin minte-scria ca se pregatea de alt FIV(a avut vre-o 2 ori 3 nereusite, nu am inteles sigur).Eu stiu ca cea mai mare sansa e la 3-6 luni dupa FIV, ovarele iau un imbold si se intimpla.Cred ca la fiecare e diferit.Daca te gindesti ca cumva esti insarcinata-sfatul meu dute la spital si fa analiza de sarcina de singe(HCG) si vei sti sigur, vorbeste cu Dna Diana,iti va spune cum e mai bine.De simptome-nu cred ca sint tare importante, analiza va arata daca este.Poate ai un cadou de Pasti, sa dea Domnul!love
Sabrina87
Scris: Friday, April 7, 2017 4:55 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2017
andriana wrote:
Sabrina,rabdare si Doamne-ajuta, totul e in minile lui!Ai embrioni congelati?

Nu mai am embrioni congelati, la mine din 12 oocite prelevate s-au primit 5 embrioni, unul de 8 celule doi mai slabi iar doi nu se mai dezvoltau, atunci m-iau transferat pe cei trei, cind sa ma duca in salon dupa ET embriologul a spus sa stau putin apoi a sunat-o pe d. Diana sa vina inapoi in sala de ET, fiindca ea deacum plecase, si d. Diana a fost mirata fiindca d.Iren i-a spus ca cind a dat sa-i arunce pe cei care nu se dezvoltau unul din ei era dezvoltat mai bine decit toti cei trei pe care mi i-au transferat, m-a intrebat daca sunt deacord sa mi-l transfere si pe acela, eu am spus: Doamne tranferati-l mai repede poate acesta e cel care se va prinde. Ei foarte rar transfera 4 embrioni mai ales la virsta mea de 30 de ani, atunci m-a pus sa semnez ca sunt deacord si ca sunt la curent ca poate fi sarcina multipla.Doamna Diana a spus ca foarte, foarte rar se intimpla asa ca pina in ultimul moment sa se dezvolte embrionii.La celeale doua fiv-uri anterioare mi-au transferat cite trei embrioni , dar din pacate nu au vrut sa se lipeasca. Acum ma rog la Dumnezeu din cei patru transferati macar unul sa vrea sa ramina cu noi, o sa ma credeti putin dusa... dar in fiecare zi vorbesc cu ei si le spun ca ii iubim mult si ca vrem sa ramina cu noi.
Apropo vreau sa va intreb embrionul de 8 celule de ce calitate este, pe internet gasesc ca este bunisor voi ce credeti?
Doamne cred ca nu mai trece timpul!
andriana
Scris: Friday, April 7, 2017 4:55 PM
Nivel

Inga, m-am emotionat, ma rog sa fie sarcina la tine
andriana
Scris: Friday, April 7, 2017 5:06 PM
Nivel

Sabrina87 wrote:

Nu mai am embrioni congelati, la mine din 12 oocite prelevate s-au primit 5 embrioni, unul de 8 celule doi mai slabi iar doi nu se mai dezvoltau, atunci m-iau transferat pe cei trei, cind sa ma duca in salon dupa ET embriologul a spus sa stau putin apoi a sunat-o pe d. Diana sa vina inapoi in sala de ET, fiindca ea deacum plecase, si d. Diana a fost mirata fiindca d.Iren i-a spus ca cind a dat sa-i arunce pe cei care nu se dezvoltau unul din ei era dezvoltat mai bine decit toti cei trei pe care mi i-au transferat, m-a intrebat daca sunt deacord sa mi-l transfere si pe acela, eu am spus: Doamne tranferati-l mai repede poate acesta e cel care se va prinde. Ei foarte rar transfera 4 embrioni mai ales la virsta mea de 30 de ani, atunci m-a pus sa semnez ca sunt deacord si ca sunt la curent ca poate fi sarcina multipla.Doamna Diana a spus ca foarte, foarte rar se intimpla asa ca pina in ultimul moment sa se dezvolte embrionii.La celeale doua fiv-uri anterioare mi-au transferat cite trei embrioni , dar din pacate nu au vrut sa se lipeasca. Acum ma rog la Dumnezeu din cei patru transferati macar unul sa vrea sa ramina cu noi, o sa ma credeti putin dusa... dar in fiecare zi vorbesc cu ei si le spun ca ii iubim mult si ca vrem sa ramina cu noi.
Apropo vreau sa va intreb embrionul de 8 celule de ce calitate este, pe internet gasesc ca este bunisor voi ce credeti?
Doamne cred ca nu mai trece timpul!

Sabrina, e normal sa vorbesti cu ei, ce mai poti face?daca e de 3 zile, 8 celule e bine, numai ca calitatea se descrie aparte-grad 1,2,3- la mine asa e descris.Cred ca problema era ca embrionii sint slabi si deaceia ti-au pus mai multi, stiu ca nu pun multi la tinere.Eu eram dupa 35, dar puneau 2.Si cu embrioni buni am avut esecuri, nu numai calitate cred ca conteaza. Bine ca I-a controlat si pe ceilalti, chiar poate e sansa ta.Fiecare are embrioii lui si la toti calitatea e diferita,ei stiu mai bine cum e mai bine pentru fiecare.sa te ajute Dumnezeu,sa faca o minune pentru tine, sa-ti usureze asteptarea ca tare e grea.computerlove
Inga88
Scris: Friday, April 7, 2017 5:21 PM
Nivel

Sanrina sa fie intr-un ceas bun.
Adriana nu am de ce ma bucura dar vroiam sa intreb asa printre altele... macar prin FIV as vrea sa iasa ceva bun. Am o prietena care avea tot probleme si a încercat FIV la Moldova dar nu a reusit . Din a doua incercare la Ucraina a reusit si mi-a spus ca dupa transfer pana la rezultat a stat numai intinsa pe pat si a reusit .... cineva a mai facut asa?
Sabrina87
Scris: Saturday, April 8, 2017 6:53 AM
Nivel

fetelor azi dimineata cind am fost la WC am observat citeva picaturi maronii si pe absorbant la fel, oare ce sa fie? Oare imi vine ciclu?uff
Luckyme
Scris: Saturday, April 8, 2017 7:59 AM
Nivel

Inregistrat: 6/23/2016
Sabrina87 wrote:
fetelor azi dimineata cind am fost la WC am observat citeva picaturi maronii si pe absorbant la fel, oare ce sa fie? Oare imi vine ciclu?uff

Sabrina, poate fi de la implantare, stai linistita! Daca ai transferat embrionasii cam acum o saptamana in urma, e semn bun ca embrionii si-au facut culcus in edometru. Doamne ajuta!
Sabrina87
Scris: Saturday, April 8, 2017 8:08 AM
Nivel

Luckyme sa dea Domnul, transferul l-am facut joia trecuta pe 30 martie, azi se fac 9 zie de la transfer.
andriana
Scris: Saturday, April 8, 2017 8:42 AM
Nivel

Inga88 wrote:
Sanrina sa fie intr-un ceas bun.
Adriana nu am de ce ma bucura dar vroiam sa intreb asa printre altele... macar prin FIV as vrea sa iasa ceva bun. Am o prietena care avea tot probleme si a încercat FIV la Moldova dar nu a reusit . Din a doua incercare la Ucraina a reusit si mi-a spus ca dupa transfer pana la rezultat a stat numai intinsa pe pat si a reusit .... cineva a mai facut asa?

Inga, reusesti cind ai embrioni care se pot prinde.Eu am facut la Kiev in 2013 si am stat culcata si nu s-a primit.Nu se mai recomanda sa stai numai culcata , asta si scade din sanse, nu le creste.ramii gravida cind ai embrionul-campion la transfer si o echipa buna alaturi.Totusi, cred ca nu degeaba intrebi de sarcina , poate simti ceva,si asta se mai intimpla,sa dea DomnulDistanceKiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.