FIV la Spitalul International Medpark din Chisinau - 3
Subiectul anterior · Subiectul urmator
rodixon
Scris: Monday, April 27, 2015 4:58 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 1/24/2014
ana-ana, shurshunea - nu va mai suparati! Nu are sens!
Intr-adevar eu cu shurshunea ne vorbim pe mail, ne-am trimis poze, ne impartasim bucuria si indoiala daca este cazul... Abia astept sa ne vedem!
Nici eu la inceput nu am atasat poza, abia cand am vazut ca fetele isi pun poza pentru a se recunoaste cand s-au intalnit la Ziua portilor deschise am decis sa atasez o poza.
Mie nu imi este rusine sa spun ca am obtinut acest copil prin FIV chiar daca unii care nu inteleg discuta pe la spate sau pur si simplu uita in urmatorul moment!
este copilul nostru, din sangele noastru doar ca a fost conceput in afara corpului nostru, si doar 3 -5 zile a stat acolo!
La noi in butica sta tot 9 luni si apoi impreuna pana ce vom inchide ochii!
Important este ca noi sa ne realizam visul si sa fi fericite!
Nu conteaza cum ajungi la visul tau daca acesta este realizabil- dar cred ca este mult mai frumos si pretios atunci cand drumul pana la final este anevoios, cu urcusuri si coborasuri, cu lacrimi si zambete, cu rugamini si emotii, cu spaima si suspine dar cu UN FINAL FERICIT!
Daca drumul pana la acest moment ar fi fost drept as fi considerat ca asa este normal sa fie, sa vina un copil dupa o casatorie, sa-l cresti, sa-l educi si viata sa mearga mai departe!
In cazul nostru traim cu intensitate fiecare moment al vietii si ne bucuram de lucruri aparent marunte pentru unii!
Va imbratisez pe toate si va transmit cu toata dragostea gandul meu bun!
zinaida
Scris: Monday, April 27, 2015 6:08 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 3/5/2015
floare3 Hands Love computerlove
Inulia
Scris: Monday, April 27, 2015 6:12 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 3/4/2015
Buna fetelor!Sa ?ti?i ca ma retrag...este dezgustator din partea cui spune "invidie pentru cine ramânea însarcinata " Doamne Isuse...nu am cuvinte si nu vreau sa intru in detalii...Dumnezeu sa va dea lini?te sufleteasca la toate!!!
ana-ana
Scris: Monday, April 27, 2015 6:35 PM
Nivel

Inregistrat: 2/26/2015
Inulia wrote:
Buna fetelor!Sa ?ti?i ca ma retrag...este dezgustator din partea cui spune "invidie pentru cine ramânea însarcinata " Doamne Isuse...nu am cuvinte si nu vreau sa intru in detalii...Dumnezeu sa va dea lini?te sufleteasca la toate!!!

Inulia fii calma , inspira adinc, nu traim intr-o lume de poveste , realitate e uneori asa. E u te pup si sper sa te razgindestiCheek Kiss
Nadia-p
Scris: Monday, April 27, 2015 7:07 PM
Nivel

Inregistrat: 2/10/2015
buna seara dragutelor! este un forum in care fiecare isi expune parerea, vrem o acceptam, sau nu nu o acceptam,
Inulea scumpika noi avem nevoie de tine si ne esti tare draga!
Zinaida mersi de vb calde:) fiecare meritam sa fim mamici si vom fi!
lasind miinele jos nu vom obtine nimik, prin greutati mergem trecem ne ridicam si obtinm, si la sfirsit vom auzi minunatul primul cuvint MAMA!
shurshunea
Scris: Monday, April 27, 2015 8:42 PM
Nivel

Inregistrat: 11/6/2014
Inulea nu taia asa, zina a vb de ea si nu de alte fete..sa ma temut eu de invidie, zina ori oricare alta fata cu reusita nici nu avea sa scrim aici din momentul cind am aflat ca e pozitiv si cu atit mai mult nu avea sa scrim retrairele noastre de mai departe.. computerlove
In loc sa te superi mai bine ghindesti-te pentru mine la variante de nume pu baiat ca mie nici un nume nu-mi cade tronc la inima Cheek Kiss
ana-ana
Scris: Monday, April 27, 2015 9:03 PM
Nivel

Inregistrat: 2/26/2015
shurshunea wrote:
Inulea nu taia asa, zina a vb de ea si nu de alte fete..sa ma temut eu de invidie, zina ori oricare alta fata cu reusita nici nu avea sa scrim aici din momentul cind am aflat ca e pozitiv si cu atit mai mult nu avea sa scrim retrairele noastre de mai departe.. computerlove
In loc sa te superi mai bine ghindesti-te pentru mine la variante de nume pu baiat ca mie nici un nume nu-mi cade tronc la inima Cheek Kiss

De fetita am si eu mai multe preferate , de baiat la fel ca si tie. Totusi cred ca daka as alege pu baietelul meu as alege intra Radu, Teodor sau Adrian . In ce luna urmeaza sa nasti , poate te inspiri din calendar?
sofy
Scris: Tuesday, April 28, 2015 4:27 AM
Nivel

Inregistrat: 12/25/2014
madalina88
Scris: Tuesday, April 28, 2015 7:46 AM
Nivel

Inregistrat: 1/12/2015
Neata Cheek Kiss , sa aveti o zi frumoasa si plina de bucurii.
Inulea eu in anumite momente tot eram un pic suparata pe fetele care erau insarcinate, nu cele de aici, dar cind le vedeam cu burtica..nu pot spune ca e vorba de invidie...dar ceva asemanator cu un nod in git, mereu imi ziceam in gind "Doamne pazeste pruncul acesta ca nu cumva din cauza gindurilor mele sa pateasca ceva". Cumnata mea trebuie sa nasca acum in mai si eu astept cu nerabdare acest eveniment, cit de mult iubesc bobocica ceea de fetita, chiar daca nu o cunosc inca...asa ca eu cred ca zina vorbea de acelasi sentiment, nu de invidie rautacioasa.
Si fiecare meritam in egala masura sa fim mame, doar ca cineva le aranjeaza nu tocmai asa cum ni le dorim...dar aproape toate istorioarele cuplurilor fara copii se termina cu un Happy End...cind le gasesc voi scrie careva din acestea...am citit multe si ma impresionau pina la lacrimi...dar lacrimi de bucurie.
Rodixon cuvintele tale ma emotioneaza de fiecare data si sint ait de adevarate.
Shurshunea tu esti cea mereu pozitiva, asta imi placea la tine...si imi e dor sa vad cuvintele "gindire pozitiva fetelor"pupici
shurshunea
Scris: Tuesday, April 28, 2015 10:24 AM
Nivel

ana-ana wrote:

De fetita am si eu mai multe preferate , de baiat la fel ca si tie. Totusi cred ca daka as alege pu baietelul meu as alege intra Radu, Teodor sau Adrian . In ce luna urmeaza sa nasti , poate te inspiri din calendar?

Merci mult de sugestii , am citit undeva ca Teodor = Dorian adica vin de la o sursa si inseamna Darul lui Dumnezeu , nastem la inceput de octombrie sa ne ajute dzeu!

pentru Madalina in special si pentru toate fetele Ghindire pozitieva SimplyLove
rodixon
Scris: Tuesday, April 28, 2015 11:30 AM
Nivel

Inregistrat: 1/24/2014
shurshunea wrote:

shurshunea - eu daca aveam baietel i-as fi pus Irene-Efrem (chiar i-am spus embriologului si a ras); Efrem este un nume de sfant, facator de minuni; eu la el m-am rugat inainte si dupa sarcina; daca vrei cand vin iti aduc Acatistul si rugaciunile lui; pe 5 mai este praznicul lui si crede-ma, anul trecut pe 5 mai m-i s-a confirmat sarcina de catre dna diana la 5 saptamani; in Grecia este o manastire cu mormantul lui si mi-a spus cineva care a ajuns acolo ca este ceva extraordinar - parca ajungi in rai (sper sa ajungem si noi intr-o vara acolo)
Te pup!
zinaida
Scris: Tuesday, April 28, 2015 11:51 AM
Nivel

Inregistrat: 3/5/2015
madalina88 wrote:
Neata Cheek Kiss , sa aveti o zi frumoasa si plina de bucurii.
Inulea eu in anumite momente tot eram un pic suparata pe fetele care erau insarcinate, nu cele de aici, dar cind le vedeam cu burtica..nu pot spune ca e vorba de invidie...dar ceva asemanator cu un nod in git, mereu imi ziceam in gind "Doamne pazeste pruncul acesta ca nu cumva din cauza gindurilor mele sa pateasca ceva". Cumnata mea trebuie sa nasca acum in mai si eu astept cu nerabdare acest eveniment, cit de mult iubesc bobocica ceea de fetita, chiar daca nu o cunosc inca...asa ca eu cred ca zina vorbea de acelasi sentiment, nu de invidie rautacioasa.
Si fiecare meritam in egala masura sa fim mame, doar ca cineva le aranjeaza nu tocmai asa cum ni le dorim...dar aproape toate istorioarele cuplurilor fara copii se termina cu un Happy End...cind le gasesc voi scrie careva din acestea...am citit multe si ma impresionau pina la lacrimi...dar lacrimi de bucurie.
Rodixon cuvintele tale ma emotioneaza de fiecare data si sint ait de adevarate.
Shurshunea tu esti cea mereu pozitiva, asta imi placea la tine...si imi e dor sa vad cuvintele "gindire pozitiva fetelor"pupici

madalina, multumesc, eu chiar vorbeam de invidie alba, nu cu rau,vroiam atit de mult!!!!!!Inulea, am fost departe de ce crezi tu.Chiar am plans mult acum, dar cred ca trebuie sa fiu mai atenta cu cuvintele, eu chiar mai gresesc mai ales daca-s indispusa.Cer iertare de la toti, tin pumnii pentru voi toate,, multumesc ca mati sustinut la greu si vati bucurat la bine.
shurshunea
Scris: Tuesday, April 28, 2015 12:08 PM
Nivel

rodixon wrote:

shurshunea - eu daca aveam baietel i-as fi pus Irene-Efrem (chiar i-am spus embriologului si a ras); Efrem este un nume de sfant, facator de minuni; eu la el m-am rugat inainte si dupa sarcina; daca vrei cand vin iti aduc Acatistul si rugaciunile lui; pe 5 mai este praznicul lui si crede-ma, anul trecut pe 5 mai m-i s-a confirmat sarcina de catre dna diana la 5 saptamani; in Grecia este o manastire cu mormantul lui si mi-a spus cineva care a ajuns acolo ca este ceva extraordinar - parca ajungi in rai (sper sa ajungem si noi intr-o vara acolo)
Te pup!

Merci mult rodixon dar nu vreu sa numesc copilul in cinstea cuiva , fiecare om tr sa aiba soarta lui cu atit mai mult Irene e aceiasi ca Irina, oamenii o sa creada ca prea tare ma iubesc Big Laugh la Efrem o sa ma ghindesc , eu vreu sa pun doua nume un nume de botez de sfint si un nume deja cu care va fi numit in fiecare zi.

Merci mult de sugestii fetelor o sa le pun pe toate pe listutsa si cred ca cind se va naste voi alege numele din lista ..

Zinaida nu trebuie sa plingi eu tot i-am explicat inulei ca sa avut noi frica de invidei nu mai scriam pe aici ... ce fac bobitsele tale ? cint te mai duci la usg ? computerlove
Hope26
Scris: Wednesday, April 29, 2015 4:22 PM
Nivel

Inregistrat: 2/19/2015
Buna fetitele mele dragi
Nu v-am scris cateva zile, am fost prinsa cu petrecerea de ziua mea, musafiri, cadouri,multeeee flori.
Vad ca ati avut neintelegeri pe aici, e pacat. Suntem aici sa incercam sa ne sustinem reciproc, poate nu ne placem toate , dar avem acelasi tel si prin asta trebuie sa trecem musai impreuna.Hai sa lasam sentimentele negative deoparte, daca nu ne place cineva nu trebuie sa-i fim prieten, dar nici sa-l jignim.
Iar daca e cineva fals aici...e pacatul lui, nu al nostru.
Eu am cunoscut o mare parte din voi, si stiu ca sunteti reale.Ba mai mult pe Inulia am cunoscut-o pe FB, e o dulceata de fata.
Nadiusa mea multe salutari, te pup cu mut drag si dor.
Am primit o veste nu tocmai grozava.Mi-a zis dna Diana ca dl Sedat e posibil sa vina la sfarsitul lui mai, dar nici atunci nu-i sigur deoarece are programul foarte incarcat. Daca vine atunci...nu voi putea face in iunie FIV, ar fi vorba de 2 anestezii la interval de 2 saptamani si nu cred ca va face...Off, da-mi Doamne rabdare ...
Va pup pe toate !
Mihaela 87
Scris: Wednesday, April 29, 2015 5:48 PM
Nivel

Inregistrat: 3/11/2015
Buna fetele, Hope are mare dreptate, suntem aici sa ne sus?inem si sa în?elegem durerea fiecaruia, referitor la identitate eu cred ca pe acest forum intra doar cine întâmpina aceia?i problema ca noi! poate am gre?it dar eu am spus cunoscu?ilor ca urmeaza sa facem fiv, nu cred ca e chiar bine având in vedere ca nu toata lumea pricepe despre ce este vorba, mai comenteaza, etc, Cred deasemenea ca orice femeie are dreptul sa fie mama indiferent ca este prin FIV sau natural! Nelly îmi pare tare rau ca nu s a prins dar o sa vezi ca urmeaza...Hope ,Ana ana, cum va gasesc pe Facebook? Va îmbra?i?ez cu drag si nu va pierde?i speran?a, eu nu mi o pierd!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.