Fertilizarea in vitro - FIV
Subiectul anterior · Subiectul urmator
adryanamyhaela
Scris: Monday, November 23, 2015 1:18 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/9/2015
Hei Adinuta,

Sper sa dezvolti multi foliculi, Hands si sa raspunzi bine la stimulare.

Puii mei stau la incubator pana miercuri, a zis Dna Embriolog ca nu ii mai scoate maine, abia miercuri aflu cati o sa congelam si tot atunci ar trebui sa ajung pe la clinica.

De vanataile alea, mi-a raspuns o dna asistenta si a zis ca se mai intampla, si sa pun niste comprese cu apa rece.

Pana acum am baut tot felul de ceaiuri, o sa incerc si cu lapte, ce sa mai fac..orice sa scap de senzatia asta.

Te pup si te astept si pe tine cu vesti Cheek Kiss
Adinuta
Scris: Monday, November 23, 2015 2:36 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 12/2/2014
adryanamyhaela wrote:
Hei Adinuta,

Sper sa dezvolti multi foliculi, Hands si sa raspunzi bine la stimulare.

Puii mei stau la incubator pana miercuri, a zis Dna Embriolog ca nu ii mai scoate maine, abia miercuri aflu cati o sa congelam si tot atunci ar trebui sa ajung pe la clinica.

De vanataile alea, mi-a raspuns o dna asistenta si a zis ca se mai intampla, si sa pun niste comprese cu apa rece.

Pana acum am baut tot felul de ceaiuri, o sa incerc si cu lapte, ce sa mai fac..orice sa scap de senzatia asta.

Te pup si te astept si pe tine cu vesti Cheek Kiss

Hei nu vrei tu sa-mi dai ad pe fb. Sa vb in liniste :))) bagi Adina Felea si gasesti o tipa blonda cu geaca de blugi si o plaja cover.
adryanamyhaela
Scris: Monday, November 23, 2015 4:40 PM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2015
Tare ideea, imi place ras
Danielle
Scris: Thursday, February 11, 2016 3:01 PM
Nivel

Inregistrat: 2/11/2016
Buna,
Îmi pute?i spune, va rog, cât dureaza procesul de fertilizare? De la pregatire hormonala pâna la transferul embrionar? Multumesc!!
Adinuta
Scris: Thursday, February 11, 2016 4:37 PM
Nivel

Danielle wrote:
Buna,
Îmi pute?i spune, va rog, cât dureaza procesul de fertilizare? De la pregatire hormonala pâna la transferul embrionar? Multumesc!!

Depinde foarte mult de protocolul ales de medic. Daca e protocolul lung incepe din ziua 21 si continua cilcul urmator trasferul putand fi facut undeva intre ziua 15 si 20. Aproape o luna. La protocolul scurt incepe in ziua 2 si transferul fiind facut in ziua 20 plus minus in functie de cum reactioneaza corpul al stimulare.
anemona30
Scris: Thursday, March 17, 2016 9:13 AM
Nivel

Inregistrat: 12/15/2015
Adinuta wrote:

Depinde foarte mult de protocolul ales de medic. Daca e protocolul lung incepe din ziua 21 si continua cilcul urmator trasferul putand fi facut undeva intre ziua 15 si 20. Aproape o luna. La protocolul scurt incepe in ziua 2 si transferul fiind facut in ziua 20 plus minus in functie de cum reactioneaza corpul al stimulare.

Se pare ca voi ajunge si eu la FIV...
Imi poti spune daca a fost un succes FIV-UL ce l-ai facut?

Am citit tot ce ati vb voi doua si sper sa aveti bebei acum ras
Adinuta
Scris: Thursday, March 17, 2016 9:40 AM
Nivel

anemona30 wrote:

Se pare ca voi ajunge si eu la FIV...
Imi poti spune daca a fost un succes FIV-UL ce l-ai facut?

Am citit tot ce ati vb voi doua si sper sa aveti bebei acum ras

Din pacate a fost fara succes! A fost o tentativa de implantare. Dupa stimulare am reusit sa scot 2 ovocite, doar 1 s-a fertilizat si a fost transferta in ziua 3 cand avea 6 celule. Era categoria B.
Multu succes, daca ai orice intrebare iti stau la dispozitie cu raspunsuri, daca le stiu.
anemona30
Scris: Friday, March 18, 2016 4:07 PM
Nivel

Adinuta wrote:

Din pacate a fost fara succes! A fost o tentativa de implantare. Dupa stimulare am reusit sa scot 2 ovocite, doar 1 s-a fertilizat si a fost transferta in ziua 3 cand avea 6 celule. Era categoria B.
Multu succes, daca ai orice intrebare iti stau la dispozitie cu raspunsuri, daca le stiu.

imi pare fff rau sa aud asta..sper ca urmatorul sa fie cu succespupici ..si mie imi este frica sa nu fie un esec :(...

unde l-ai facut ? nu am retinut clinica ...eu sunt din bucuresti ..
si un cost informativ daca se poate ,ar fi minunat.

poti sa imi zici pas cu pas ce trebuie facut ?
incepand de la analize pana la implantare ?

am citit pe n site-uri si m-au bulversat ..iar medicul il vad peste abia 2 sapt Cray
Adinuta
Scris: Friday, March 18, 2016 4:47 PM
Nivel

anemona30 wrote:

imi pare fff rau sa aud asta..sper ca urmatorul sa fie cu succespupici ..si mie imi este frica sa nu fie un esec :(...

unde l-ai facut ? nu am retinut clinica ...eu sunt din bucuresti ..
si un cost informativ daca se poate ,ar fi minunat.

poti sa imi zici pas cu pas ce trebuie facut ?
incepand de la analize pana la implantare ?

am citit pe n site-uri si m-au bulversat ..iar medicul il vad peste abia 2 sapt Cray

Eu am ales Gynera.Si eu tot in Bucuresti sunt. Sunt buni, dar nu au avut cu ce lucra pentru ca eu nu am foliculi, implicit ovocite.
Pasul 1, alegi clinica la care vrei sa faci fiv-ul. Programezi intalnirea si apoi iti vor zice in fucntie de ce investigatii ai deja facute, ce ar trebui sa mai faci. Ma refer aici la analize de sange, spermograme, si poate histeroscopie.

Costul fiv-ului la Gynera a fost 120 milioane, fara medicamente acestea ajungand pana la 50 milioane, fara analize de sange pe care tre sa le faci tu inainte. Astea nu pot sa iti spun cat costa pt ca eu le-am facut la o clinica privata si am abonament. In cei 120 milioane ai pachetul fiv, anestezie, monitorizarea (eco si analize sange) , anestezie la punctie, punctia si transferul de embrioni. Daca sotul are o spermograma proasta va trebui sa alegeti ICSI, noi nu am facut ICSI - costa separat, si daca produci mai mul de 2 embrioni va costa si congelarea acestora separat. Eu nu am avut deci nu am platit.
Pe langa asta eu am facut o histeroscopie care m-a costat 500 lei , cazarea in clinica. restul a fost decontat de casa de asigurari. Histeroscopia in sine costa la privat 2000 lei minim.

In functie de analize medicul hotaraste ce tip de protocol vei face, adica de cand incepi tratamentul...din ziua 21 a ciclului anterior sau din ziua 3 sau 5 a ciclului din luna pe care ati stabllit-o impreuna. Injecii le-am facut singura , dar la Gynera iti explica cum sa le faci. Adica iti tine o lectie de cum prepari medicamentul si cum faci injectia, nu e dificil.
Monicotrizarea de face pe parcursul injectiilor de stimulare cam 2 ,3 vizite la medic. Pentru a vedea cum raspunzi la tratemtn si a face niste analize de sange.
Recoltarea de ovocite se face sub anestezie generala, nimic de speriat, e f usor. iar implantarea va decide medicul daca va fi in ziua 3 sau ziua 5 dupa punctie. In functie de evolutia embrionilor in laborator. Si apoi dupa transfer tre sa stai linistita, fara sa cari greutati, poti merge la serviciu daca nu e stresant si ai un job de birou. Daca nu mai bine it iei concediu. Bei multa apa, mananci sanatos si te plimbi. Cam asta e si astept sa faci analiza de sange. Sper sa fie pozitiva la tine. Eu am facut=o la 11 zile dupa transfer. Multa bafta!
anemona30
Scris: Monday, March 21, 2016 10:47 AM
Nivel

Adinuta wrote:

Eu am ales Gynera.Si eu tot in Bucuresti sunt. Sunt buni, dar nu au avut cu ce lucra pentru ca eu nu am foliculi, implicit ovocite.
Pasul 1, alegi clinica la care vrei sa faci fiv-ul. Programezi intalnirea si apoi iti vor zice in fucntie de ce investigatii ai deja facute, ce ar trebui sa mai faci. Ma refer aici la analize de sange, spermograme, si poate histeroscopie.

Costul fiv-ului la Gynera a fost 120 milioane, fara medicamente acestea ajungand pana la 50 milioane, fara analize de sange pe care tre sa le faci tu inainte. Astea nu pot sa iti spun cat costa pt ca eu le-am facut la o clinica privata si am abonament. In cei 120 milioane ai pachetul fiv, anestezie, monitorizarea (eco si analize sange) , anestezie la punctie, punctia si transferul de embrioni. Daca sotul are o spermograma proasta va trebui sa alegeti ICSI, noi nu am facut ICSI - costa separat, si daca produci mai mul de 2 embrioni va costa si congelarea acestora separat. Eu nu am avut deci nu am platit.
Pe langa asta eu am facut o histeroscopie care m-a costat 500 lei , cazarea in clinica. restul a fost decontat de casa de asigurari. Histeroscopia in sine costa la privat 2000 lei minim.

In functie de analize medicul hotaraste ce tip de protocol vei face, adica de cand incepi tratamentul...din ziua 21 a ciclului anterior sau din ziua 3 sau 5 a ciclului din luna pe care ati stabllit-o impreuna. Injecii le-am facut singura , dar la Gynera iti explica cum sa le faci. Adica iti tine o lectie de cum prepari medicamentul si cum faci injectia, nu e dificil.
Monicotrizarea de face pe parcursul injectiilor de stimulare cam 2 ,3 vizite la medic. Pentru a vedea cum raspunzi la tratemtn si a face niste analize de sange.
Recoltarea de ovocite se face sub anestezie generala, nimic de speriat, e f usor. iar implantarea va decide medicul daca va fi in ziua 3 sau ziua 5 dupa punctie. In functie de evolutia embrionilor in laborator. Si apoi dupa transfer tre sa stai linistita, fara sa cari greutati, poti merge la serviciu daca nu e stresant si ai un job de birou. Daca nu mai bine it iei concediu. Bei multa apa, mananci sanatos si te plimbi. Cam asta e si astept sa faci analiza de sange. Sper sa fie pozitiva la tine. Eu am facut=o la 11 zile dupa transfer. Multa bafta!

multumesc frumos pentru informatii
am printat acum tot ce ai scris..ma gandeam sa fac analizele de sange inainte ,ca sa nu mai pierd timpul .:)
Adinuta
Scris: Monday, March 21, 2016 11:06 AM
Nivel

anemona30 wrote:

multumesc frumos pentru infornmatii
am printat acum tot ce ai scris..ma gandeam sa fac analizele de sange inainte ,ca sa nu mai pierd timpul .:)

Depinde cand vrei sa faci fiv-ul. Daca intarzii 6 luni te pune iar sa le repeti pe unele. Cele hormonale nu, altele: hiv, hepatite , vdrl. Multa bafta.
anemona30
Scris: Monday, March 21, 2016 12:12 PM
Nivel

Adinuta wrote:

Depinde cand vrei sa faci fiv-ul. Daca intarzii 6 luni te pune iar sa le repeti pe unele. Cele hormonale nu, altele: hiv, hepatite , vdrl. Multa bafta.

dupa Paste vreau sau poate chiar inainte..
Anelise
Scris: Wednesday, August 3, 2016 8:29 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
AlexandraPop wrote:
Buna tuturor. Eu am facut un embriotransfer Luni 25 iulie 2016 cu 2 embrioni "top" asa ii numea doctorita. Am facut un test de sarcina miercuri 27 negativ, joi 26 si duminica 31 iulie pozitiv. Astazi deja iar negativ. Ce sa cred? Oare chiar nu a reusit? ?????? multumesc tuturor celor ce ma pot ajuta cu un raspuns.
Rubynne
Scris: Wednesday, August 3, 2016 2:27 PM
Nivel

Inregistrat: 3/24/2016
Anelise wrote:

AlexandraPop de ce nu faci un betahcg?
WilliamCollins48
Scris: Friday, August 26, 2016 5:57 PM
Nivel

Inregistrat: 8/21/2016
Hello, I am desperately looking for answers right now. So far have searched a lot of discussion communities but yet am undecided. Actually, my wife had a tubal about 10 years ago. She was determined not to have any more child. However, things have changed now. She is already in her 40's and I feel it might be risky if she tries to conceive now. IVF has been suggested by many, but at the same time, I am wondering if tubal reversal surgery is going to work for her. If the members here can interpret my language and give me some suitable advice it would be great.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.