Fertilizarea in vitro - FIV
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Adinuta
Scris: Saturday, November 14, 2015 12:00 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 12/2/2014
adryanamyhaela wrote:
Pai...eu zic ca suntem bine, s-au format foliculi cat pentru o echipa de fotbalras , acum sper sa creasca doar astia si sa nu fac hiperstimulare. AU inceput sa ma cam doara overele dar doctora zicea ca e normal. Mi-a mai dat 4 zile de gonal si inca 1 injectie in plus. Ma mai duc Luni iar. Sange mi-a luat si azi si data trecuta pana sa fac prima injectie.
A..si mi-a dat si acid folic.
Hai ca se poate...mai ai si tu un picut, un pic de tot :)

Pup, weekend frumos! pupici

Super. Ma bucur tare. la mine nu vor fi multi, dar macar cei care vor fi sper sa creasca si sa fie buni. Azi incep prima imjectie. Mai am nitel pana la stimulare. Bafta si sper ca luni sa zica ca sunt perfecti. PUP
adryanamyhaela
Scris: Saturday, November 14, 2015 12:07 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/9/2015
Succes cu injectiile! :) Am eu un feeling asa ca o sa ne intrecem in curand in burtici :) Apropo..in ce sector stai? Poate ne intrecem si cu carucioarele prin parc la vara-toamna :p

Adinuta
Scris: Saturday, November 14, 2015 1:22 PM
Nivel

adryanamyhaela wrote:
Succes cu injectiile! :) Am eu un feeling asa ca o sa ne intrecem in curand in burtici :) Apropo..in ce sector stai? Poate ne intrecem si cu carucioarele prin parc la vara-toamna :p

In sectorul 6, pe langa Afi cotroceni locuiesc!
adryanamyhaela
Scris: Monday, November 16, 2015 8:53 AM
Nivel

Hai ca nu suntem asa departe, eu stau pe langa Eroii Revolutiei, putem sa gasim un parculet la jumatatea drumului :P

Cum merg intepaturile? Ceva reactii? Pe mine sa stii ca m-au cam durut ovarele si ieri mi-a fost cam rau uff Cetrotide-ul ala e cam dureros.

Dar...azi imi e mai bine, merg iar la eco si analize de sange.
Adinuta
Scris: Monday, November 16, 2015 9:35 AM
Nivel

adryanamyhaela wrote:
Hai ca nu suntem asa departe, eu stau pe langa Eroii Revolutiei, putem sa gasim un parculet la jumatatea drumului :P

Cum merg intepaturile? Ceva reactii? Pe mine sa stii ca m-au cam durut ovarele si ieri mi-a fost cam rau uff Cetrotide-ul ala e cam dureros.

Dar...azi imi e mai bine, merg iar la eco si analize de sange.

Hi hi daa, parcul carol. :D NU mi-e rau de la injectii, am facut abia 2 pana acum. Dar eu nu am cetrotide. Am acum Gonapeptyl si mai tarziu (din ziua 4) stimulare cu pergoveris. Ma dor sanii cam tare. Si mai am inca 7 zile pana vine mestruatia. Sper sa imi mai treaca ca nu-i mai suport. Gonapeptylul asta e cea mai usoara injectie care am facut-o pana acum, nu ustura, nu doare. E parfum... :))) Clexanul cu care ma obisnuiesm ma ustura serul cam 5 minute pana se absorbea in corp.
Astept vesti dupa ce mergi la medic. Sper sa fie toti buni si sa nu faci hipersitmulare. Iti tin pumnii.
adryanamyhaela
Scris: Monday, November 16, 2015 2:34 PM
Nivel

Draguta, sa stii ca nu am scapat de ce imi era frica :( am facut hiperstimulare. S-au dezvoltat foliculii de vineri, dar nu numai aia... au mai crescut si din ceilalti care vineri erau f mici. In total azi aveam cate 6-7 dezvoltati mai mult pe fiecare ovar plus inca vreo 20 mai mici tot pe fiecare ovar... Nici nu aveai cum sa ii numeri pe toti Cray In total cred ca erau mai multi de 50 si Dna Doctor zicea ca nu crede ca o sa facem transfer luna asta plans Acum, am dat mesaj pe nr ala daca pot sa scad doza de gonal, mi-e frica de complicatiile care ar putea sa apara de la hiperstimulare. Sunt tare dezorientata acum...punctia o sa fie pe vineri-sambata dar ce nu inteleg eu acum e ce o sa se intample cu zecile alea...o sa poata sa ii scoata pe toti la punctie si sa ii foloseasca doar pe aia mai mari...? Habar nu am si azi eram prea dezamagita ca nici nu ni-am dat seama sa o intreb pe Dna Doctor... :( Acum...cu Dumnezeu inainte, sper ca pana la urma sa nu patesc ceva grav.
Adinuta
Scris: Monday, November 16, 2015 2:49 PM
Nivel

adryanamyhaela wrote:
Draguta, sa stii ca nu am scapat de ce imi era frica :( am facut hiperstimulare. S-au dezvoltat foliculii de vineri, dar nu numai aia... au mai crescut si din ceilalti care vineri erau f mici. In total azi aveam cate 6-7 dezvoltati mai mult pe fiecare ovar plus inca vreo 20 mai mici tot pe fiecare ovar... Nici nu aveai cum sa ii numeri pe toti Cray In total cred ca erau mai multi de 50 si Dna Doctor zicea ca nu crede ca o sa facem transfer luna asta plans Acum, am dat mesaj pe nr ala daca pot sa scad doza de gonal, mi-e frica de complicatiile care ar putea sa apara de la hiperstimulare. Sunt tare dezorientata acum...punctia o sa fie pe vineri-sambata dar ce nu inteleg eu acum e ce o sa se intample cu zecile alea...o sa poata sa ii scoata pe toti la punctie si sa ii foloseasca doar pe aia mai mari...? Habar nu am si azi eram prea dezamagita ca nici nu ni-am dat seama sa o intreb pe Dna Doctor... :( Acum...cu Dumnezeu inainte, sper ca pana la urma sa nu patesc ceva grav.

Uff draga mea, daca ajungeti la punctie va fi bine. Dupa punctie o sa iei ceva medicamente sa se elimine ceilalti foliculi. Si luna urmatoare faci doar Embrio transfer. Stiu ca nu e ceea ce sperai, dar gandeste pozitiv , macar are de unde alege niste ocovite bune. Si cu o luna mai tarziu daca vine bebe nu e grav. Imi pare tare rau. Scrie-ti intrebarile care iti trec prin cap zilele astea si te duci cu ele la urmatoarea vizita. Ca si eu uit daca nu le notez pe ceva.
adryanamyhaela
Scris: Tuesday, November 17, 2015 1:11 PM
Nivel

Hey Adinuta,

Ms pentru mesajul de ieri. Intre timp m-a sunat o Dna asistenta si m-a mai linistit. Zicea ca la overele mele polochistice e normal sa fie mai multi foliculi si ca e important ca aia cate 20 nu sunt mari. Zicea ca doza e buna, ca altfel imi ieseau analizele de sange cu valori prea mari. Mi-a zis si mie sa ma hidratez si sa mananc proteine. Si mai zicea ca acum nu e pericol mare, ci dupa ce imi declanseaza ovulatia vedem ce e de facut in functie de cum raspund atunci.Azi vad ca nu ma mai dor atat de tare overele, sper sa ma mentin asa. Maine ma duc din nou sa vedem ce mai zice Dna Doctor la eco si sa imi mai faca analize de sange.

Pana atunci m-am pus pe apa, mi-am luat sticle mici ca sa nu uit cat am baut si noroc ca am baia aproape ras

Tu ce mai faci? Eu mai am de facut injectii azi si maine, dupa care cred ca ma opresc cu astea, sa vad ce imi da mai departe.Da..sa stii ca pe langa durerile de ovare si pe mine ma cam dor sanii, nu foarte tare, dar ma cam jeneaza.

Apropo de injectii, nu stiu cum sunt acele tale dar de la alea pe care le-am avut eu la cetrotide ma cam dureau intepaturile in comparatie cu alea de la gonal pe care aproape ca nu le simteam. Ieri mi-am luat de la farmacie acele cele mai mici (cele de insulina) si acum e ok, nu le mai folosesc pe alea care vin "la pachet" cu cetotide-ul.

Pup, sa ai o zi minunata!
Adinuta
Scris: Tuesday, November 17, 2015 2:28 PM
Nivel

adryanamyhaela wrote:
Hey Adinuta,

Ms pentru mesajul de ieri. Intre timp m-a sunat o Dna asistenta si m-a mai linistit. Zicea ca la overele mele polochistice e normal sa fie mai multi foliculi si ca e important ca aia cate 20 nu sunt mari. Zicea ca doza e buna, ca altfel imi ieseau analizele de sange cu valori prea mari. Mi-a zis si mie sa ma hidratez si sa mananc proteine. Si mai zicea ca acum nu e pericol mare, ci dupa ce imi declanseaza ovulatia vedem ce e de facut in functie de cum raspund atunci.Azi vad ca nu ma mai dor atat de tare overele, sper sa ma mentin asa. Maine ma duc din nou sa vedem ce mai zice Dna Doctor la eco si sa imi mai faca analize de sange.

Pana atunci m-am pus pe apa, mi-am luat sticle mici ca sa nu uit cat am baut si noroc ca am baia aproape ras

Tu ce mai faci? Eu mai am de facut injectii azi si maine, dupa care cred ca ma opresc cu astea, sa vad ce imi da mai departe.Da..sa stii ca pe langa durerile de ovare si pe mine ma cam dor sanii, nu foarte tare, dar ma cam jeneaza.

Apropo de injectii, nu stiu cum sunt acele tale dar de la alea pe care le-am avut eu la cetrotide ma cam dureau intepaturile in comparatie cu alea de la gonal pe care aproape ca nu le simteam. Ieri mi-am luat de la farmacie acele cele mai mici (cele de insulina) si acum e ok, nu le mai folosesc pe alea care vin "la pachet" cu cetotide-ul.

Pup, sa ai o zi minunata!

Hei ce ma bucur. Eu asa am la gonapetylul pe care il fac ace mici de insulina. Si apoi urmatorul medicament la fel. Eu le suport bine, observ ca nu imi ramane semn dupa injectie. La clexan mai ramane un punc care uneori se invinetea fix acolo unde era intepatura. In fine astea toate trec. Eu imi iau apa la 2l. Si am bidonul meu. hohot ca sa zic asa nu se ati ge al meu de el , tocmai sa nu uit cat am baut din el. Mi se pare mai convenabil asa decat la sticlute de jumate. E drept eu stau acasa. Nu merg la job. Si asta face ca lucrurile sa fie mai usor de suportat. Si dieta sa fie ok, cu mese regulate si apa. Sunt o norocoasa. Dar pana nu demult nu prea am fost asa norocoasa.
Important e sa reusim. Imi amintesc ca Anghelescu a zis ca prefera sa am ovare micropolichistoce decat sa nu am foliculi mai deloc. Cum am eu acum. Ma rog la eco inainte de a incepe stimularea propriuzisa sa gaseasca macar vre-o 6 speriati. Ca sa extraga macar 4 bune. Fac eu calcule dar na, tot de corp depindem.
Eu in afara de proteina si apa sa stii ca mananc zilnic 1 avocado si nuci. Inteleg ca au garsini nesaturate si ajuta mult la fertilitate. Nu prea imi place avocado, dar m-am obisnuit ca de 2 saptamani tot mananc.
Te pup si abia astept sa te cunosc personal. Poate dupa ce ne linistim un pic dupa fiv ne vedem cu burticile :)))
adryanamyhaela
Scris: Tuesday, November 17, 2015 3:03 PM
Nivel

Hei Adinuta,

Mai gasim multe in comun? Lol Si eu tot acasa sunt, bine, eu lucrez de fapt de acasa in permanenta dar nu mai merg de ceva timp la birou, e muuult mai bine asa. Daca as fi avut un job de birou acum sigur nu as fi avut timp de atata alergatura.

Mersi de idee cu nucile si avocado. Cred ca din astea 2 o sa aleg nucile, ca avocado nu am mancat niciodata si mie se pare taare ciudat. Am auzit ca are gust de vinete.

Pfiu, pana acum am dat pe gat 1 litru de apa, sunt la jumatatea drumului pe ziua de azi ras Imi e ciudat ca eu de obicei in afara de cafea si suc nu prea beam apa, dar ma obisnuiesc, nu-i problema. Din ce beau mai multa apa, din atat parca se inteteste senzatia de sete. Acum as bea incontinuu, poate e si subconstientul care isi pune motorasele in functiune.

Succes in continuare cu injectiile, ma bucur ca macar tu nu ai reactii de la ele, continua tot asa.

Fii optimista, trebuie sa apara ceva la eco, sigur o sa ai si tu suficiente de recoltat, mai ales dupa ce o sa faci stimularea.

Eu sa stii ca nu vreau sa fiu singura care face punctie, asa ca te astept si pe tine sa imi spui cum a fost, cand vei ajunge acolo. Si-asa ai zis ca incepe sa iti placa anestezia ... sic

pupici
Adinuta
Scris: Tuesday, November 17, 2015 3:11 PM
Nivel

adryanamyhaela wrote:
Hei Adinuta,

Mai gasim multe in comun? Lol Si eu tot acasa sunt, bine, eu lucrez de fapt de acasa in permanenta dar nu mai merg de ceva timp la birou, e muuult mai bine asa. Daca as fi avut un job de birou acum sigur nu as fi avut timp de atata alergatura.

Mersi de idee cu nucile si avocado. Cred ca din astea 2 o sa aleg nucile, ca avocado nu am mancat niciodata si mie se pare taare ciudat. Am auzit ca are gust de vinete.

Pfiu, pana acum am dat pe gat 1 litru de apa, sunt la jumatatea drumului pe ziua de azi ras Imi e ciudat ca eu de obicei in afara de cafea si suc nu prea beam apa, dar ma obisnuiesc, nu-i problema. Din ce beau mai multa apa, din atat parca se inteteste senzatia de sete. Acum as bea incontinuu, poate e si subconstientul care isi pune motorasele in functiune.

Succes in continuare cu injectiile, ma bucur ca macar tu nu ai reactii de la ele, continua tot asa.

Fii optimista, trebuie sa apara ceva la eco, sigur o sa ai si tu suficiente de recoltat, mai ales dupa ce o sa faci stimularea.

Eu sa stii ca nu vreau sa fiu singura care face punctie, asa ca te astept si pe tine sa imi spui cum a fost, cand vei ajunge acolo. Si-asa ai zis ca incepe sa iti placa anestezia ... sic

pupici

Daaa , inca un pont ca sa reusim pana la final e. Sa renunti la oja dinainte de punctie pana dupa embrio transfer. Cica in clinicile din strainatate sunt f restictivi cu asta. Sa nu te dai cu parfum la embrio transfer ca cica embrionii sunt f sensibili la mirosuri de gen. Facem orice bentru bebe. Si daca te vopsesti, ca presupun ca 99 % facem asta. Sa o faci inainte de punctie si apoi sa nu mai pui vosea in par pana la betaHCG. Eu deja fac calcule sa vad cand ma vopsesc ca sa rezist pana dupa revelion. hohot
adryanamyhaela
Scris: Tuesday, November 17, 2015 3:22 PM
Nivel

Uau..Doamne eu parca vin de pa alta lume, tu stii atat de multe si eu zici ca sunt copil din ala care acum descopera lumea ras

Nu stiam pana acum de oja, de parfum... chiar azi dimineata mi-am taiat si sters unghiile si am zis ca le las sa ma respire :) Fie...nu o sa ma parfumez la transfer :)

De vopsea nu se pune pb ca nu m-am vopsit niciodata pana acum si pana nu o sa imi scoata ala micu' fire albe cat sa se vada...nu planuiesc sa ma vopsesc. Barbatu-meu mi-a scos cateva, dar sunt ascunse, nu se vad hohot Astept sa vad ce puteri magice o sa aiba copilu'

pupici
Adinuta
Scris: Tuesday, November 17, 2015 3:27 PM
Nivel

adryanamyhaela wrote:
Uau..Doamne eu parca vin de pa alta lume, tu stii atat de multe si eu zici ca sunt copil din ala care acum descopera lumea ras

Nu stiam pana acum de oja, de parfum... chiar azi dimineata mi-am taiat si sters unghiile si am zis ca le las sa ma respire :) Fie...nu o sa ma parfumez la transfer :)

De vopsea nu se pune pb ca nu m-am vopsit niciodata pana acum si pana nu o sa imi scoata ala micu' fire albe cat sa se vada...nu planuiesc sa ma vopsesc. Barbatu-meu mi-a scos cateva, dar sunt ascunse, nu se vad hohot Astept sa vad ce puteri magice o sa aiba copilu'

pupici

:))) eu tot citesc , da nu imi vine sa iau totul in serios. Treaba cu parfumul e f serioasa. Am gasit-o pe site-uri de specialitate. Restul cred ca sunt mituri...dar fac orice sa fie bine.
Adinuta
Scris: Wednesday, November 18, 2015 2:44 PM
Nivel

adryanamyhaela Cum esti azi? Hai tre sa dai raportul si aici hohot
adryanamyhaela
Scris: Wednesday, November 18, 2015 5:32 PM
Nivel

Uof, sunt tot necajita sa stii.M-a programat pentru vineri la punctie, vineri imi zice dupa punctie cate ovocite extrage si apoi sambata ma suna sa imi spuna cate se fertilizeaza.

Dupa aia, astept sa isi revina ovarele astea si abia apoi facem transferul. Oricum nu va fi luna asta, e clar.

In noaptea asta la 4 trebuie sa imi fac 3 doze dintr-o injectie de declansare si gata cu intepaturile...pana la punctie.Macar am si eu o zi de pauza.

Foliculi azi...erau la greu nici nu ne-am mai chinuit sa ii numaram, din aia mici si erau si mari crescuti pana la 18-20. Sa vedem cum o fi vineri revin cu vesti.

Oricum, nu imi e prea bine, simt ca explodez, atat de umflata ma simt, sper sa dispara senzatia asta dupa punctie.Doctora zicea ca dupa punctie nu va mai fi nimic acolo, deci cred ca ii "rezolva" si pe aia mai mici, sa mai respire si ovarele mele.

Presupun a dupa punctie imi da alt tratament, de data asta cred ca vor fi pastile, pana la transfer. Vineri o sa intreb cam la cat timp dupa urmatoarea menstruatie se poate face transferul, ca azi in cabinet evident ca am uitat tot ce vroiam sa intreb, si daca as fi avut lista scrisa cred ca as fi uitat sa o scot. M-a durut azi ecografia, ziceam ca nu se mai termina :(

In seara asta ma duc cu fetele la un suc, macar sa mai treca timpul si sa mai uit.

Pup
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.