Fertilizarea in vitro - FIV
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Adinuta
Scris: Monday, November 9, 2015 4:22 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 12/2/2014
adryanamyhaela wrote:
Buna fetelor,

Sunt noua pe aici dar ma bucur sa vad ca exista aceste forumuri und putem impartasi idei, pareri, etc. Si eu tot catre Gynera m-am orientat si incep tratamentul de azi.

Adinuta, la ce doctor esti si cum ti se pare pana acum clinica? Eu incep de azi sa fac Gonal si pe Joi ar trebui sa ajung la Eco.

Hi hi, azi am fost si eu, dar am avut consultatie initiala, si mi-a facut schema. Eu am protocol lung. Incep de sambata ziua 21 cu ceva de inhibare se numeste Gonapeptyl si fac in fiecare seara jumate din seringa. Apoi ajung in 26 noiembrie. Merg la doamna Ionela Anghelescu. Ea mi-a facut o impresie foarte buna desi ne-am vazut de 3 ori.
Despre clinica am niste lucruri negative la adresa lor, legat de organizare, dar nu vreau sa ma enervez macar acum cand incep protocolul. :)))
Azi am fost la 8:00 asa cum stabilisem cu ei. Am intrat la asistenta la 8:20. Asta pentru ca am insistat si le-am luat la intrebari, altfel stateam mai mult. Am iesit din clinica la 10:30. Pentru ca dupa ce am terminat cu asistenta a trebuit sa mai stau dupa alte persoane pana sa intru la medic. desi aveam programare. Se pare ca indiferent cati bani platim asta cu organizarea e f proasta la noi , romanii.
Ah si dupa ce am plecat am constatat ca au uitat sa ne faca cardul...Am sunat si au zis ca data viitoare ni-l face. Desi am semnat pe documene ca l-am primit nu l-am primit inca... tot "buna" organizare.

Mult noroc sa ai draga mea. Tu la ce medic mergi?
Eu am ceva emotii pentru ca am putin foliculi si mai mereu la eco nu au fost mai mult de 4 sau 5 in total.
adryanamyhaela
Scris: Monday, November 9, 2015 6:14 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/9/2015
Hey Adinuta,

Wooow, si eu sunt tot la Dna Anghelescu - o minune de om. Legat de organizare...da, stiu despre ce vorbesti ca de asta te-am si intrebat. Eu intr-o zi am stat 6 ore (dintre care doar 1 ora maxim in cabinete, restul pe la usi) in clinica tot din cauza organizarii proaste, de imi iesea fum pe urechi...:) Si asteptarile mele erau foarte mari tinand cont de preturile practicate, dar..din pacate nu e chiar asa. Singurul motiv pentru care raman la clinica este Dna doctor, altfel nu as ezita o secunda sa caut alta clinica.

Tot azi am fost si eu, cred ca am ajuns pe la un 10.30 mi-au recoltat sange pentru dozarile hormonale de ziua 1-2 si urmatoarea vizita o sa fie vineri pe 13 nov. Incep din seara asta sa fac Gonal si am mari emotii, mi-e frica sa nu fac hiperstimulare (am ovare micropolichistice si am inteles ca exista riscuri destul de mari)

Noi suntem cu programul national si cred ca asta este al doilea motiv pentru care trebuie sa raman in clinica. Sper doar ca domnisoarele de la receptie sa nu fie implicate in niciun fel in procedura in sine, nici macar sa duca o hartie dintr-o parte in alta, ca nu am deloc incredere in ele... :(

Am pierdut destul timp din cauza lipsei de organizare si documentare, dar Slava Domnului ca am terminat cu dosarul si tot ce insemna hartii.

Azi una din fetele de la receptie nici nu m-a bagat in seama, ceea ce mi se pare o totala lipsa de profesionalism dar... cum spuneam si mai sus sper la cat mai putine interactiuni cu ele si la cat mai multe cu Dna Doctor.

Te mai tin la curent cu ce mai fac pe la ei, ca sa stii ce te asteapta :p

Mult success iti doresc la randul meu, sa ne ajute Dumnezeu sa ne indeplinim marea dorinta! :)
Adinuta
Scris: Monday, November 9, 2015 6:25 PM
Nivel

Ce tare! Da, sa stii ca eu fac gura sa nu stau ca fraiera pe la usi. deja am bagat sperietii in alea pe acolo. Pana mea nu mi se pare corect. Platesc 200 de milioane si imi doresc sa ma trateze cu respect. daca ma cheama la ora x atunci sa fie si ele gata. In fine.NU conteaza daca esti prin programul national sau nu, ca bani tot dai. Nu cat mine, dar nu conteaza.
Apropos ai calculat cat te ajunge pe tine totul? Din curiozitate intreb. Eu oricum nu ma incadram pt ca AMH-ul meu e 1. Dar nu mai am nici rabdarea necesara. Si cu varsta sunt la limita, am facut 37. De fapt nici nu stiu exact care erau conditiile. hohot

Eu sunt intr-o situatie mai trista decat tine. Azi s-a exprimat doctorita ca era de preferat sa am ovare polichistice. uff
In fine am toata increderea in ea. Urmatoarea data ma vad cu Dracea. O prietena a insistat ca o cunostea, eu nu am putut sa refuz, tocmai ca stiu ca e managera clinicii si e cea mai cea din toate. Voiam initial la Dracea dar ea are consultatii doar joia si avea liber abia prin ianuarie cand m-am programat eu in septembrie. Nu am timp, ca se termina rezerva ovariana si am mers la Ionela Anghelescu. Dar nu regret nici o clipa. Stiu ca va face tot ce-i sta in putere.

Mai am o intrebare ai facut cumva histeroscopie inainte de fiv? Si mai zi-mi te rog daca iei ceva vitamine in afara de acid folic.
adryanamyhaela
Scris: Monday, November 9, 2015 7:01 PM
Nivel

Pai pe noi pana acum toate minunile de analize si alte plati pe ici pe colo pe la diversi doctori (ca le-am calculat pe toate) ne-au dus pe la 6000 de lei si din calculele mele ar mai trebui sa mai dau inca vreo 13.000 pentru tratament, proceduri, etc- ce a mai ramas de facut de acum incolo. Deci tot undeva pe la 200 ne duce si pe noi in afara de ce subventioneaza statul. Dar aici mentionez ca absolut toate analizele le-am platit, nu am decontat nimic prin casa de sanatate ca asta ar mai fi insemnat alt timp pierdut pe la usile doftorilor, alti nervi, etc.

Dar, in acei 13000 de care iti spuneam ca ne-au mai ramas de dat aproximativ, eu am calculat si ICSI, ca avem nevoie (aprox 2000 lei),plus vitrificare embrioni daca va fi posibil(aprox 2000 de lei), plus cultura pana la blastocit (vreo 1000 lei), deci daca nu as fi optat pentru ultimele 2, probabil ma opream undeva la 17.000lei in afara de ce ne deconteaza statul (vreo 6000 lei).

Eu am 31 de ani, sotul 37. La noi toate analizele au fost relativ ok, pb noastra este numarul extrem de mic de "inotatori", din pacate nu se stie cauza si iarasi nu am mai vrut sa pierdem timp cu diverse tratamente care ar fi functionat sau nu...

Am auzit si eu lucruri bune despre Dr Dracea, este intr-adevar mult mai cunoscuta decat Dr Anghelescu, insa aceeasi pb cu programarea am aut-o si eu. Cand am sunat Dr Dracea avea liber...nici nu mai stiu cand, oricum mi s-a parut foarte mult timp. Dar apoi dupa ce am cunoscut-o pe Dr Anghelescu, nu stiu, mi-a inspirat o incredere foarte mare si in momentul asta nu regret ca am ales-o pe ea.

Eu am facut Sonohisterografie, mi-a facut-o Dr Anghelescu si sa stii ca nu m-a durut deloc. Ma doare mai rau cand ma inteapa sa imi ia sange decat m-a durut la sono. De fapt nu a fost durere, a fost ...ca o piscatura de tantar :)

Amh-ul meu era de vreo 11, cred ca din cauza micropolichisticelor. Legat de amh-ul tau, eu zic ca esti in siguranta din moment ce ai inceput deja tratament, Doamne ajuta sa raspunzi bine la el.Apropo, stii ca poti si tu sa faci vitrificare, nu?

O alta chestie care mi s-a parut foarte ciudata a fost faptul ca mi-au dat un nr de telefon unde sa dau sms, mi-au spus sa nu sun la nr ala, ci doar sa dau sms i cazul in care am intrebari sau pb. Pana acum nu am avut pb, doar 1 intrebare si m-au sunat asistentele in 1-2 ore dupa ce am dat mesajul, sper sa raspunda la fel de prompt si daca o sa am vreo pb, Doamne ajuta sa nu fie cazul. Una peste alta mi s-a parut ciudat sa stai sa scrii sms cu intrebarea/pb ta, in loc sa pui mana pe telefon, sa suni si sa vb cu cineva mai ales daca ai ceva urgenta. Pe mine lipsa unei cai de comunicare directe ma cam sperie in situatii din astea.

adryanamyhaela
Scris: Monday, November 9, 2015 7:10 PM
Nivel

Am uitat sa iti spun, nu iau deocamdata nicio vitamina, nimic in afara de Gonal.
Adinuta
Scris: Monday, November 9, 2015 7:28 PM
Nivel

Oau, deci nu e mare scofala cu subventia asta de la stat. Eu am abonament la regina maria si am facut f multe analize pe aboament. Mai putin cariotip genetic ambii parteneri, care l-am facut undeva prin februarie anul asta si nu trebuie sa repet. Si in timp am mai facut cele de trobofilie , pt ca am 5 mutatii descoperite. dar asta in urma cu un an.

Acum iau vitamine la greu , de fapt iau de 3 ani acid folic, femibion, aspenter (asta e pt problema mea de trombofilie).
Printre altele iau polen crud bio 1 lingurita pe stomacul gol si 1 gram de laptisor de matca. Am inteles ca ajuta sa pregateasca corpul. In fine. Tratamentul il incep dupa 26 noiembrie. Acum sambata incep sa fac injectii de inhibare. Sa nu ovulez inainte de vreme uff

Eu am facut histeroscopia tot cu DR Agnhelescu. Saptamana trecuta. Decontata prin casa de asigurari, am platit doar consultul anestezistului, un ecg si o noapte de cazare (cam 700lei) Totul a fost ok, nu a gasit nimic in neregula. dar a fost fun, anestezie totala, la fel ca la punctie. N-a fost rau. Lol

Da si e mine ma scoate din sarite treaba asta cu sms-ul sau cu mailul. Eu a trebuit sa fac luna trecuta un vaccin antirubeola si nu il gaseam. Le-am disperat pe alea la clinica. Apoi imi iesise urina prea colorata si concetrata, le-am trimis analizele si am primit mail inapoi cu sfatul : sa beau peste 2l apa/zi. E groznic. Nu pot desi ma stradui. Fac pipi prea des hohot , mi-am pus si o aplicatie pe mobil sa imi aminteasca.
Sper din suflet sa reusim. Al meu nu are probleme deloc cu sperma. Totul e ok, dar eu am avut 2 sarcini pierdute fara a sti cauza si inca una extrauterina , am pierdut o trompa si cealalta nu prea vrea sa mearga, Asta e motivul pentru care am ajuns la FIV. Iubitul meu ia profertil pt barbati si in 2 luni i sau imbunatatit f mult analizele.

adryanamyhaela
Scris: Monday, November 9, 2015 8:11 PM
Nivel

Eu i-am faut doar sotului cariotip si microdeletii, mie mu mi-au zis nimic ca ar trebui sa fac.

Aha..acum inteleg cum sta treaba cu inhibarea :)

Eu am asa...ca o fobie de anestezia generala. La mine prind destul de greu anesteziile ca sunt o fana infocata a cafelei si ma gandesc tot timpul ca daca nu prinde anestezia bine si o sa ma doara si nu o sa pot sa l spun alora ca ma doare...? Stiu, poate parea infantil ce spun eu, dar de asta mie- frica.. :))La tine cum a fost anestezia? dupa cat timp ti-ai revenit? Ai "visat" ceva? Ai simtit ceva? :)

Cunoscut perfect legatura intre cantitatea de apa bauta si pipi. Eu merg des la baie si fara sa beau apa, daramite sa mai beau si 2 litri pe zi...cred ca nu m-as mai ridica de pe wc ras

Si eu sper sa reusim, ar fi o mare realizare pentru fiecare dintre noi. Din pacate vad din ce in ce mai multe cupluri afectate de infertilitate din diverse motive si noi toti cei care am optat pentru FIV, ar trebui sa ne simtim norocosi ca putem macar sa incercam asta. Daca ar inventa astia o procedura cu 100% sansa de succes, ar fi minunat dar si fivul asta are pana in 30-40% rata, in functie de pb fiecaru cuplu.

Eu ii dau alui meu branca ursului, sunt curioasa cum o sa fie calitate in ziua punctiei. Nu mai am timp sa ii dau altceva, mai am 1-2 saptamani pana la punctie, sper :)

Iti tin pumnii stransi sa raspunzi bine la toate tratamentele.
Adinuta
Scris: Monday, November 9, 2015 9:38 PM
Nivel

Doamna si eu am avut senzatia ca la mine nu prinde anestezia. Dar nu-i chiar asa. Baga ei doza care trebuie sa nu simti nimic. Eu m-am trezit imediat ce incercau sa ma mute de pe masa de operatie pe un pat cu care sa ma transporte. A fost ca un somn usor, nu am avuzit nimic, nu am visat nimic. Dar stiam exact unde sunt si de ce cand m-am trezit. Ba chiar i-am ghidat pe brancardieri sa ma duca la salon unde ma astepta al meu, f speriat! sic
Eu daca mai fac 2 anestezii incepe sa-mi placa si nu exagerez. hohot E un pic stresant cand pregatesc doamnele totul pana iti baga anestezia. Si mai degraba m-a enervat branula dupa.
In ziua punctiei nu cred ca bei si mananci nimic. Eu am avut interzis. Ah si mai pune lapte peste cafea ca cica mai putina cafea ajuta sa fie mai de calitate ovocitele. Eu beau 2 degete pe fundul canii si inca 3 peste pun lapte. Am renuntat la a doua si a 3-a cafea de mai bine de 2 luni.

Branca usului il ajuta! Sper sa nu mai fie nevoie de icsi. Si noi am ous la calcule icsi desi doctorita zice ca nu va fi cazul. Mai bine sa ramana decat sa nu ne ajunga banii. Rezultatul il voi sti intre craciun si revelion. Tu presupun ca mai repede!
Te pup
adryanamyhaela
Scris: Monday, November 9, 2015 10:40 PM
Nivel

Pfiu, m-ai mai linistit putin cu anestezia si multumesc mult pentru ideea laptelui peste cafea. Eu pana acum puneam 1 deget de lapte si 3-4 de cafea dar acum ca mi-ai zis, cred ca o sa le inversez ras

Dap, noi ar trebui sa aflam undeva in a doua saptamana din Decembrie, zic eu ca ar fi prin jurul datei de 10.

Oricum te mai tin la curent si astept si de la tine vesti :)

Pup, noapte linistita!pupici
Adinuta
Scris: Tuesday, November 10, 2015 12:26 PM
Nivel

adryanamyhaela wrote:
Pfiu, m-ai mai linistit putin cu anestezia si multumesc mult pentru ideea laptelui peste cafea. Eu pana acum puneam 1 deget de lapte si 3-4 de cafea dar acum ca mi-ai zis, cred ca o sa le inversez ras

Dap, noi ar trebui sa aflam undeva in a doua saptamana din Decembrie, zic eu ca ar fi prin jurul datei de 10.

Oricum te mai tin la curent si astept si de la tine vesti :)

Pup, noapte linistita!pupici

Daa, nu ai voie sa nu reusesti :))) O sa imi dai incredre si mai mare.
Adinuta
Scris: Thursday, November 12, 2015 8:58 AM
Nivel

adryanamyhaela cum merge tratamentul? Te simti bine? Reusesti sa iti faci singuri injectiile? Hai iti fac galerie, te prind din urma acus! majoreta majoreta majoreta

Am o intrebare, ti-e ti-a recomandat o anumita dieta pe parcursul tratamentului? Ceva cu proteine mai multe sau ceva in sensul asta?
adryanamyhaela
Scris: Thursday, November 12, 2015 11:17 PM
Nivel

Lol multu de galerie Adinuta!

Tratamentul merge bine (zic eu), injectiile mi le fac singurica, fara nicio problema, nu ma doare nimic. Ceea ce fac eu inainte sa ma intep efectiv, este ca "scarpin" putin pielea acolo si apoi nu mai simt intepatura :)

Ieri seara, pe cand imi pregateam eu masa de lucru sa imi fac injectia, pe al meu l-a apucat subit somnul si a plecat de langa mine Haha si mai spun ei ca sunt puternici... Apropo a luat si catelu' cu el, probabil se gandea sa nu il sperii si pe ala ras

Pana acum nu am avut nicio reactie,nimic rau de la injectii.

Maine dimineata ma duc la doftor si iti spun rezultatele intermediare :)

Nu mi-a recomandat un regim anume, eu oricum sunt intr-o permanenta cura de cand ma stiu... hohot si mai ales acum ca m-am mai ingrasat de la duphaston, m-a apucat iar grija, nu mai mananc paine, mananc mai mult carnita si lactate.

Tratamentul tau presupune tot auto-intepaturi? :p Daca da, te astept cu interes sa imi spui cum e :p

Pup, cu drag.
Adinuta
Scris: Friday, November 13, 2015 9:09 AM
Nivel

Daa si la mine tot cu intepaturi, incep cu 1 injectie seara pana pe 26 noiembrie si apoi cred ca fac 3 pe zi si dupa embrio transfer continuu cu clexan, ca sa nu-mi ies din mana.hohot hohot
Trec greu zilele.
Adinuta
Scris: Friday, November 13, 2015 6:27 PM
Nivel

adryanamyhaela Deci? Cum esti? Cresc micutii , cresc? Ti-a luat si sange?
adryanamyhaela
Scris: Friday, November 13, 2015 10:07 PM
Nivel

Pai...eu zic ca suntem bine, s-au format foliculi cat pentru o echipa de fotbalras , acum sper sa creasca doar astia si sa nu fac hiperstimulare. AU inceput sa ma cam doara overele dar doctora zicea ca e normal. Mi-a mai dat 4 zile de gonal si inca 1 injectie in plus. Ma mai duc Luni iar. Sange mi-a luat si azi si data trecuta pana sa fac prima injectie.
A..si mi-a dat si acid folic.
Hai ca se poate...mai ai si tu un picut, un pic de tot :)

Pup, weekend frumos! pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.