Fereste-ti copilul de pericolul sufocarii!

Options Fereste-ti copilul de pericolul sufocarii!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Thursday, April 12, 2007 11:28 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Deoarece caile respiratorii ale copiilor sunt foarte inguste, micutii se pot ineca foarte usor cu bucati de alimente sau alte obiecte de dimensiuni reduse, pe care tind sa le bage in gura si sa le inghita. Obiecte frecvent intalnite in casa oricaruia dintre noi, cum ar fi pungile din plastic de la supermarket sau alte materiale moi, pot reprezenta si ele pericole in sine, astfel incat te sfatuim sa urmaresti si sa aplici aceste sfaturi, care te vor ajuta sa previi astfel de accidente nefericite...

Mancarea

Pana la varsta de 3 sau 4 ani, dantura micutilor nu este suficient de bine dezvoltata pentru a-i ajuta sa mestece corespunzator mancarea. Atunci cand iti hranesti copilul, aminteste-ti:

• sa tai carnea si carnatii in bucatele foarte mici si sa indepartezi pielita, daca este nevoie;

• legumele sau alimentele tari, cum ar fi morcovii, telina si marul, trebuie zdrobite sau razuite - niciodata nu trebuie sa ii dai micutului aceste alimente drept mancare solida;

• copiii de varste mici sau bebelusii care au inceput sa mearga nu trebuie sa manance alune sau alte seminte; exista riscul sa se inece cu ele si sa se sufoce.

• niciodata nu ii da unui copil mai mic de 5 ani floricele din porumb (popcorn), bomboane tari, fulgi de porumb sau chipsuri;

• in mancarea micutului nu trebuie sa se gaseasca oase de mici dimensiuni;

• incurajeaza prichindelul sa stea linistit in timp ce mananca si bea - sa alerge sau sa se joace in timp ce se afla la masa reprezinta un risc crescut pentru inecarea cu alimente;

• intotdeauna supravegheaza-ti indeaproape copilul la masa si nu il forta niciodata sa manance ceva ce nu vrea.

Jucariile si obiectele de mici dimensiuni

Obiectele de mici dimensiuni, cum ar fi acele, monedele, nasturii, margelele, bilele etc., nu trebuie sa se afle la indemana copiilor. Un copil se poate ineca cu orice obiect suficient de mic incat sa incapa intr-o cutie pentru film. Ca atare, trebuie sa ai foarte multa grija si sa il supraveghezi pe cel mic atunci cand vrea sa bage in gura astfel de obiecte, pe care le poate inghiti foarte usor, existand riscul de sufocare.

Incearca sa eviti sa cumperi obiecte cum ar fi jucariile care contin bile sau bucati de polistiren, care pot fi foarte usor inhalate de cei mici.

Elementele sau bucatile de mici dimensiuni ale jucariilor pot fi foarte usor inghitite si pot duce la sufocare. Astfel de jucarii, asa cum este obligatoriu sa scrie si pe instructiunile de utilizare, nu sunt recomandate copiilor cu varste sub 3 ani.

Jucariile aflate in interiorul oualor de ciocolata nu trebuie puse la dispozitia prichindeilor, mai ales fara supraveghere.

Baloanele sunt periculoase pentru copiii de varste fragede, deoarece pot exploda daca sunt muscate in timpul umflarii lor. Copiii pot inghiti fragmente ale balonului spart, ceea ce poate duce la blocarea cailor respiratorii. Nu il lasa pe cel mic sa se joace cu baloane in lipsa ta!

Obiectele din casa

• Taie sau renunta la cordoanele draperiilor si ale transperantelor sau, daca acest lucru iti este incomod si peste mana, nu le lasa la indemana copiilor.

• Intotdeauna leaga pungile din plastic cu un nod inainte de a le arunca sau depozita, departe de accesul copiilor.

• Imediat ce ai despachetat produsele cumparate sau cadourile, arunca toate invelisurile sau pungile din plastic sau din polietilen.

• Indeparteaza cuverturile de protectie, din plastic, de pe saltelele patului sau ale patutului in care doarme cel mic.

Ce trebuie sa faci in cazul in care copilul tau se ineaca cu mancare sau cu un obiect de mici dimensiuni

Daca prichindelul poate sa respire, obiectul care i-a blocat caile respiratorii poate fi deplasat sau miscat din locul in care s-a "intepenit" cu ajutorul tusei, care va forta muschii sa se contracte.

In cazul in care micutul poate sa respire, nu te apuca sa il bati pe spate, in incercarea de a deplasa bucatica de mancare ramasa in gat! In acest fel, nu vei reusi decat sa muti din loc mancarea, ceea ce poate duce la blocarea cailor respiratorii si, implicit, la imposibilitatea copilului de a mai respira.

Supravegheaza-l pe micut cu atentie si urmareste progresele pe care le face in respiratie, dupa un astfel de incident. Daca in cateva minute nu se simte mai bine, suna imediat la serviciul de ambulanta si solicita asistenta medicala de specialitate.

Daca micutul nu mai respira, incearca sa deplasezi obiectul care i-a blocat caile respiratorii prin urmatoarea manevra: tine copilul peste poala ta, cu fata in jos, astfel incat capul sa se afle intr-o pozitie mai joasa decat pieptul.

Loveste-l pe micut puternic, de patru ori, pe spate, chiar sub omoplati.

Verifica din nou daca respira. Daca tot nu respira, cheama de urgenta serviciul de ambulanta. La telefon, vei primi instructiuni in legatura cu tot ceea ce ai de facut pana cand paramedicii vor sosi acasa.

SURSA
Maria & Mario
Postat: Thursday, April 12, 2007 12:40 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Mda, mi se pare putin ..... exagerat. Maria mananca morcov singura de la un an, mar curatat de coaja ( para , kiwi , mango, banana ), , la fel popcorn ..... mananca singura cate un castronel , fulgi de porumb mananca de la 10 luni singura......asa ca ..... nu stiu ce sa zic. ras Chiar sunt singura ??? oare
kali
Postat: Thursday, April 12, 2007 12:50 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
Maria & mami wrote:
Mda, mi se pare putin ..... exagerat. Maria mananca morcov singura de la un an, mar curatat de coaja ( para , kiwi , mango, banana ), , la fel popcorn ..... mananca singura cate un castronel , fulgi de porumb mananca de la 10 luni singura......asa ca ..... nu stiu ce sa zic. ras Chiar sunt singura ??? oare

Eu nu i-am dat nimic din ce zici tu... morcov crud niciodata... marul, para- doar date prin razatoare, iar kiwi, banana- bucati mici (daca o las pe ea sa muste ia prea mult si da afara din gurita)... popcorn- nicodata, iar fulgii de porumb nu-i plac (i-a incercat inmuiati in lapte)... deci eu cam respect ce scrie in articol.
Acum, ce sa zic... poate retinerea mea e cauzata si de faptul ca i-au iesit tarziu dintii, deci nici urma de masele.
Alina
Postat: Thursday, April 12, 2007 12:54 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Maria & mami wrote:

Nu esti chiar singura, morcov crud extrem de rar, popocorn de asemenea; para, kiwi, banana - nu stiu ce ar fi periculos la ele; cerealele oricum se inmoiae repede.
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, April 12, 2007 2:56 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
eu ii dau fulgi de porumb dar stie sa ii rontaie si nu primeste mai mult de unul maxim 2 deodata. bucatele de mar ii mai dau dar rarut iar morcovi cruzi si popcorn nu i-am dat niciodata si nici nu o sa ii dau curand.

eu cred ca depinde si de copil: unii de descurca mai bine si pot manca bucati mari, altii nu.

oricum, e bine de retinut pe viitor, sa avem grija!pupici
Maria & Mario
Postat: Thursday, April 12, 2007 3:39 PM

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria mananca doua mere pe zi , curatate de coaja si taiate in 6 , fara cotor, si asta de asta vara !!! Cum sa ii dau cu linguritza cand ea molfaie toata ziua la ele ? In fine.....
Fluturas
Postat: Thursday, April 12, 2007 4:22 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Eu sunt de acord cu mami de Maria. Si Darius mananca fructele singur (nu data pe razatoare), a mancat si morcovel crud si popcorn si totul e ok...
mommy
Postat: Thursday, April 12, 2007 7:04 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Eu cred ca depinde si de copil. Eu am avut si inca mai am probleme cu Mihaita in privinta inecatului. Nu va mai povestesc cate spaime am tras. Se ineaca si cu apa. Iar cu mere, paine, ai alte "bucatele" se ineaca frecvent. De aceea trebuie sa il supraveghez foarte atenta cand manaca ceva solid. Si i-au iesit dintii inca de la 5 luni, iar acum are si 4 masele! Cred ca nu a deprins bine tehnica mestecatului si inghititului. Asa ca eu nu ii dau multe din cele enumerate in articol... ca sunt "Stan patitul". uff
Miri
Postat: Thursday, April 12, 2007 10:02 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sara mananca banana muscand din ea, iar daca bucata e prea mare, o scuipa afara, morcov si mere roade de pe la 10 luni(cand i-a dat mama-sa sa roada , crezand ca-i ies dintii!hohot )iar cereale le molfaie cu mare placere, chiar si asa crocante....
Cred ca fiecare copil e un unicat, si fiecare are ritmul lui de adaptare la noi situatii!
Kiki, multumim de informatii!pupici
TatyKS
Postat: Thursday, April 12, 2007 10:14 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Miri ai mare drepatate.pupici
Eu Karinei i-am dat de vreo 4 ori sa pape fructe intregi : banana odata si atunci eram cu ochii pe easic , mar doar odata, portocale sau mandarina de 2 ori. Ce ii dau cel mai des sunt biscuitii si covrigiipupici pe care stie sa ii manance foarte bine. Si celelelate le-a mancat bine, dar nu ma aventurezsic, mai ales ca ea are doar 8 dintisori si nicio maselutza. Dar ushoor , ushor or sa iasa toti dintishorii si maselutele si o sa pape si ea singurica.yes Eu am rabdare si urmaresc cand este ea pregatita.pupici
Multumim de informatii Kiki...eu chiar ma gandesc la tot ce ai scris si controlez toate jucariile cu care se joaca Kari
pupici pupici pupici
Ely
Postat: Thursday, April 12, 2007 10:38 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Kiki multumim pentru articolpupici
Si Karina papa singura din banana si mar i-am mai dat si musca din el dar nu prea-i place mar,kiwi le tai rondele si papa fara probleme,portocala ii rup bucatele mici,iar para doar o decojesc si-i dau asa intreaga sa pape dar ma uit sa fie bine coapta.
Popcorn si morcov crud sigur nu am sa-i dau pana nu-i apar majoritatea dintilor si maselutelor.
delfinasa
Postat: Friday, April 13, 2007 12:43 AM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Pana sa-i dea mai toti dintii si cateva maselute, m-am ferit si eu sa-i dau bucati mari, necojite, dar dupa aia a mancat de toate, necojite-unele mere le cojesc ca au luciul ala care nu se ia, niciodata nu s-a-ntamplat sa se inece...bineinteles, cand mananca, sunt prin zona si o supraveghez...ii dau marul si intreg si-l mananca frumos, mananca si masline, cirese, prune si scoate samburii singura; para, banana, kiwi, mango, capsuni, pepene, rosii, felii de portocale, ananas - astea sunt fructe "usor" de mestecat pt ea...mananca singura si castravete, mi-a furat de mai multe ori castravete din frigider si rontaia de zor la el, dar de regula i-l tai felii sau batoane subtiri...popcorn dinainte de un an mananca, dar numai supravegheat, seminte prajite decojite, rontaie batoane cu susan+seminte+migdale, covrigei, sticksuri, biscuiti de orice fel...morcov, telina, pastarnac nu-i plac deloc crude, porumbul fiert sau copt il papa direct de pe cocean ras, copanelul de pui il tine singura si-l papa, cremwurstii la fel...
Ascund pungile din casa, rar s-a jucat cu ele, nici n-o atrag...perdelele ar fi o chestie, ca ii place sa ne jucam "v-ati ascunselea" si se piteste dupa ele, iar cand pleaca tati se duce la geam sa-i faca cu mana si-l striga si mai trage de ele, dar in rest e cuminte in privinta lor. Jaluzelele rar ii atrag atentia, sunt mai atragatoare matura si farasul, oalele, sitele, conservele, cutiile cu cereale, paste, orez, caserolele de plastic etc.
Jucariile ei sunt din categoria de varsta sau un pic mai mari, creta si creioanele colorate i le dau numai cand desenam impreuna, baloane are umflate usor si e obisnuita cu ele de mult timp, sticluta pt balonase e accesibila numai in prezenta mea si ar mai fi dar nu-mi vin in cap acum.
Nu cred ca am exagerat, am incurajat-o sa manance bucati sau intreg dac-am observat un timp ca nu se ineaca...ceea ce este important cred eu, este sa mestece bine, nu sa se grabeasca sa inghita, in cazul asta as fi amanat si eu oferirea de alimente bucati mai mari pana cand ar fi fost pregatita pt pasul asta.
crista
Postat: Friday, April 20, 2007 12:33 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Kiki foarte bun articolul cool
O sa incerc sa-l respect si eu mai ales cand va creste David.....cred ca esta e lucrul de care mi-a fost frica tot timpul, ca se poate inceca cu mancare sau cu altceva si nu stiu ce voi face.
Multumim de informatie pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed