Farmacia de acasa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Scris: Wednesday, January 10, 2007 7:43 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Care sunt medicamentele pe care incercati sa le aveti meru in cas pentru cazurile de urgenta? Pentru copii v-a recomandat pediatrul ce fel de medicamente sa tineti in casa? Vi le-a dat compensat(cele care se puteau da)?
Kiki
Scris: Wednesday, January 10, 2007 7:46 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu am asa: (cu lista de la pediatru) Nurofen, Eferralgan (supozitor + sirop), supozitor cu glicerina, vigantol, supozitor novocalmin, rivanol, ser fiziologic, spray cu apa de mare, vitamina C - picaturi, Calpol, tifon, leucoplast, plasture cu rivanol, betadina, karvol, Vibrocil...si nu mai stiu, trebuie sa mai arunc un ochi in cutie...

Nimic compensat. Pe toate am dat bani. puker
MNiko
Scris: Thursday, January 11, 2007 9:09 AM

Nici nurofenul nu ti-l da compensat? Eu pt el primesc reteta compensata doar daca ma duc la inceputul lunii, altfel imi spune ca s-a terminat plafonul de compensate, desi eu stiu farmacie care elibereaza compensat toata luna.

Mi-e doctorita mi-a spus o singura data sa iau Panadol, fara sa ne dea reteta si oricum cand a fost nevoie am luat am luat Nurofen. In rest nu mi-a zis nimic.

Eu ce am prin trusa sunt mai mult ramase de cand am facut ceva tratamente. Nici macar la vaccinuri nu ne-a spus vreodata ca putem lua ceva sau pune un supozitor daca va creste febra, iar daca am intrebat ne-a dat un raspuns..."Da, se poate".

O sa incerc sa-mi completez si eu trusa cu informatiile de la voi. Merci Kiki.

Kiki
Scris: Thursday, January 11, 2007 9:10 AM
Nivel

Pediatrul lui Dav nu are cum sa-mi dea nimic compensat, pentru ca nu are cum. Pentru asta am doctorul de familie, dar astuia trebuie sa ii dau bani, ca nu misca nici un deget. Asa ca decat sa-i dau lui bani, prefer sa mi le cumpar!
MNiko
Scris: Thursday, January 11, 2007 9:11 AM

Kiki wrote:
Pediatrul lui Dav nu are cum sa-mi dea nimic compensat, pentru ca nu are cum. Pentru asta am doctorul de familie, dar astuia trebuie sa ii dau bani, ca nu misca nici un deget. Asa ca decat sa-i dau lui bani, prefer sa mi le cumpar!

Kiki dar tu pentru david ai medic de familie si pediatru? De ce 2?
Kiki
Scris: Thursday, January 11, 2007 9:12 AM
Nivel

Pentru ca pediatrul lui Dav este neonatologul de la spital, care s-a ocupat de el din prima secunda de viata. Si nu poate fi si doctor de familie din cauza legii. Legea nu ii permite sa fie si doctor de familie.
taki
Scris: Thursday, January 11, 2007 9:17 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Eu am in Ro, dar am venit si aici cu traista de medicamente prescrise de pediatru, asa:

- vigantol
- panadol
- nurofen
- novocalmin supozitoare
- augumentin
- stodal sirop pentru tuse
- marimar ( sterimar ),pentru nas, foarte bun pe avion
- smecta pliculete, pentru diaree
- fenistil gel pentru alergii, piscaturi tantari
- claritine sirop pentru tuse, muci multi, alergie
- nidoflor
- triderm
- atoderm crema pentru piele atopica ( din cauza frigului ).
MNiko
Scris: Thursday, January 11, 2007 9:19 AM

Kiki wrote:
Pentru ca pediatrul lui Dav este neonatologul de la spital, care s-a ocupat de el din prima secunda de viata. Si nu poate fi si doctor de familie din cauza legii. Legea nu ii permite sa fie si doctor de familie.

Si sa inteleg ca mai mult cu el te consulti. Dar vaccinurile ti le face medicul de familie sau nu?
Te intreb pt ca eu am incercat sa gasesc un pediatru pentru a o inscrie pe Cristina si mi cand am stat de vorba cu persoana respectiva mi-a zis ca ea (era o pediatra) nu face vaccinurile si tb sa am medic de familie. Din pacate medicul de famile care o supravegheaza pe Cristina se crede a toate stiutoare si nu concepe sa colaboreze cu altii mai pregatiti decat ea in pediatrie. Si cand cer trimiterile pentru controalele periodice care tb le fac cu fetita se stramba mereu de parca e ceva ce fac degeaba. E adevarat ca pana acum n-au fost probleme, dar daca nu ma duceam si se intampla ceva... cine ar fi fost vinovat?
Kiki
Scris: Thursday, January 11, 2007 9:25 AM
Nivel

Da, cu pediatrul ma consult. Pentru ca doctorul de familie, cand ma duc la el, ma intreaba in orice problema: dar pediatrul copilului ce zice? (desi medicul de familie e si pediatru what ). Tot pediatrul imi face si vaccinurile. Pe ala de familie nu stiu de ce Dumnezeu il tzin...ca oricum de 2 ori a vazut copilul (o data cand l-am adus acasa de la spital si ne-a vizitat si a doua oara pe la 7-8 luni si mi-a zis ca copilul meu e rahitic si ca e prea inalt pentru varsta luiwhat , de parca as putea face eu ceva in privinta inaltimii)

Hai k suntem pe langa subiect sic
Cris-DL
Scris: Thursday, January 11, 2007 9:31 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Eu am tot timpul in casa :

Immuno baby, Calpol, nurofen, vigantoletten, supozitor novocalmin, spray cu apa de mare, vibrocil, rivanol, tifon, leucoplast, plasture cu rivanol, smecta, bephantene, karvol+cutiuta crema mentolata (nu mai stiu cum ii spune)....

Toate luate cu bani, nimic compensat scratch
MNiko
Scris: Thursday, January 11, 2007 9:33 AM

Da, am cam deviat. Merci oricum pantru informatii.

Taki, iti multumesc si tie. Tridermul pentru ce e?
MNiko
Scris: Thursday, January 11, 2007 12:39 PM

M-a uitat in trusa mea de medicamente si eu am cam asa:

Nurofen, Panadol, Paracetamol supozitoate pantru febra, dinti si vaccinuri
Novocalmin supozitor, pt durerea provocat de vaccin, dar pana acum nu l-am folosit niciodata
Bromhexin clorhidrat pentru tuse
Ferrum Hausmann pantru anemia feripriva si profilaxie
Otis-T si Otocalm pentru urechi
Ser fiziologi, Ser efedrinat si Vibrocil pentru nas
Smecta pentru diaree
Lactulose sirop - constipatie
Debridat sirop pentru colici, reglarea tranzitului intestinal si constipatie
Bepanthene pentru iritatia de scutec
Bactroban - pantru diferite bubite si zgarieturi
Vigantol
Calgel
Spirt, pansamente sterile, leucoplast
oanalaurisa
Scris: Thursday, January 11, 2007 12:44 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007

Fetelor, am vazut ca nu prea primiti retete gratuite pentru copii.
Eu sunt farmacista si am sa va zic cam ce vi se poate scrie daca medicul are bunavointa.
La siropul Nurofen se plateste o diferenta de 18500 lei vechi.
Si Panadol, Efferalgan si Calpol care sunt aceeasi Marie cu alta palarie se poate scrie reteta cu diferentele de rigoare la plata.
Sa va explic de ce platiti diferente la retetele gratuite pentru copii:

Ministerul Sanatatii are o lista cu cele mai ieftine medicamente de pe piata cu o anumita substanta activa,

Sa luam un exemplu:

ibuprofen

Siropul pe baza de ibuprofen care este gratuit pe retete la copii se numeste IBUGESIC.
NUROFENUL sirop este mai scump decat IBUGESICUL cu 18500 de lei.
De aceea platiti diferenta la el.
Si la restul medicamentelor e valabila chestia.

Daca aveti intrebari despre chestii de gen sunt aici pentru voi oricand sa va raspund la intrebari.
Kiki
Scris: Thursday, January 11, 2007 12:49 PM
Nivel

Multumim, Oana! pupici
Cris Rusu
Scris: Thursday, January 11, 2007 12:51 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/14/2006
Oana, multumim! pupici
Chiar ma intrebam de ce Dumnezeu avem retete gratuite, daca tot mai platim o diferenta... Deja aveam impresia ca nu e gratuit, ci compensat... hohot hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.