familii cu peste 10 copii

Options familii cu peste 10 copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Postat: Tuesday, May 15, 2007 8:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Am vazut aseara un documentar sau reportaj, cum sa-i zic...In sfarsit, era despre o familie cu 16 copii.Am ramas placut impresionata si muta de admiratie ce se petrecea in casa aceea.Casa era imensa si undeva in mijlocul naturii, nu avea nici gard ca oricum nu aveau vecini deci tot dealul si padurea erau la discretia lor.( In oras nu poti locui cu 16 copii oricum).Cel mai mare copil avea 27 de ani iar cel mai mic vreo 5 ani.In casa asta domnea armonia, linistea, dragostea, nimeni nu urla nu se batea,mama nici nu trebuia sa ridice vocea .Ea tinea un caiet cu organizarea , avea notat tot pt ziua de maine si viitor, cumparaturile le faceau impreuna si copiii mari aveau lista cu ce sa puna in cos.M-a uimit ce organizare perfecta, fiecare stia care-i sunt sarcinile, o sora mai mare avea in grja doi frati mici, le facea baie, ii hranea , aiai erau " ai ei".Baietii mai mari de 16 ani munceau , unul era insurat si deja isi luase zborul. Mi-a placut cum se purtau unul cu altul si ce frumos vorbea unul despre celalalt.ma gandeam ca la o casa cu 2-3 copii parintii o cheama pe Supoer Nanny sa le faca ordine, aici la 16 suflete nu mai era nevoie de nici o nanny,mama era o super nanny, super mama , super fiinta ca am ramas cu gura cascata ,si acum ma trec fiorii angel parintii erau plini de umor,optimisti si binedispusi .Sacrificiul cel mare era ca tatal muncea f. mult si in deplasare ( in constructii),treceau zile bune pana sa vina acasa iar daca nu putea veni adunau catel purcel, puneau in minibus si plecau ei sa-l vada.Bineinteles ca astea se intampla in Americascratch

Sa nu credeti ca ma bate vreun gand alcool
Kiki
Postat: Tuesday, May 15, 2007 8:58 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Mie imi plac familiile astea cu multi copii. parca au mai multa grija unul de altul decat 2 sau 3 frati... Impresionant!

Strabunica mea, Dumnezeu s-o ierte, avea inca 7 frati si ea era cea mai mare. Imi povestea si ea si fratii ei cum avea grija de ei, ca o ajuta foarte mult pe mama ei si erau foarte uniti si asa au fost pana cand unii din ei au inchis ochii. angel angel
mihaela75
Postat: Tuesday, May 15, 2007 9:04 PM

eu am ramas cu o vorba in minte..."De ce sa-l imbogatesc pe Armani".Copiii purtau haine unul de la altul si majoritatea erau donate.Cei mari care munceau mai cumparau cate ceva de nou dar tot nu dadeau banii cu greu munciti pe fitze de orasean.Sunt multe lucruri care le-am vazut acolo si m-au pus pe ganduri, ce se merita si ce nu, unde e valoarea si ce scurta e viata asta...hmm m-am apucat de filozofatsic
fdianamaria
Postat: Tuesday, May 15, 2007 9:23 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
wow !!!!! Cand au de asa ceva imi dau seama ca atunci cand imi doream cu ardoare 7 copii, era chiar putin. Oare de ce nu vrea nicicum sa accepte sotul??? scratch
Miri
Postat: Tuesday, May 15, 2007 9:32 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sotul meu a crescut intr-o familie cu 9 frati...sunt 5 fete si 4 baietzi...e minunat de sarbatori, cand ne intilnim mai multi, e frumos cand are unul dintre ei probleme si le poate impartasi cu cineva...cel mai mult ii admir cum se aduna cu totii, cand e vorba de un necaz!
MNiko
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:00 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Miri wrote:
Sotul meu a crescut intr-o familie cu 9 frati...sunt 5 fete si 4 baietzi...e minunat de sarbatori, cand ne intilnim mai multi, e frumos cand are unul dintre ei probleme si le poate impartasi cu cineva...cel mai mult ii admir cum se aduna cu totii, cand e vorba de un necaz!

Tatal meu proenea dintr-o familie numeroasa. Era cel mai mare din 5 frati si tot la fel se adunau "cu catel, cu purcel" la evenimente speciale in familie. Aveau la cine cere un sfat, un ajutor.
Cand am facut 20 de ani tata mi-a organizat o petrecere cu toata familia. O sa caut si niste poze sa va arat.
Din pacate acum nu mai e asa. Viata ne-a cam despartit unii de altii.
mihaela75
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:21 PM

Noi suntem 5 frati (4 baieti si doar eu fata) .Am papat bataie de la un frate de ma scapam pe mine nu stiu ce naiba mereu i se punea pata pe mine din orice.Mai si ce sadic era, ma lua de par si ma trantea de parchet what Mai tarziu cine credeti ca m-a tinut in scoala, imi trimitea bani de toale fitzoase si ma scotea mereu din belele , asta sadicu'ras .Vorbeam zilele astea cu el pe mess,( el e cel casatorit cu fata nigerianca , am pus eu o poza mai demult ) si i-am zis " Mai tii minte ce omor mi-ai tras ca n-am vrut sa spal o sticla de lapte?" dar el cica, "Nu, mi-aduc aminte de omorul cand m-ai incuiat afara si a trebuit sa intru in casa pe balcon" hohot Se pare ca mi-am cam meritat paparele sic Acum suntem toti imprastiati prin lume , slabe sanse sa ne mai adunam prea curand dar imi e dor de masa din bucatarie cand ne strangeam toti iar mama mereu manca in picioare .Of ce vremuri, acum mai fa 5 copii daca-ti mai da mana mai ales in Ro.plans
MNiko
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:25 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
mihaela75 wrote:
Noi suntem 5 frati (4 baieti si doar eu fata) .Am papat bataie de la un frate de ma scapam pe mine nu stiu ce naiba mereu i se punea pata pe mine din orice.Mai si ce sadic era, ma lua de par si ma trantea de parchet what Mai tarziu cine credeti ca m-a tinut in scoala, imi trimitea bani de toale fitzoase si ma scotea mereu din belele , asta sadicu'ras .Vorbeam zilele astea cu el pe mess,( el e cel casatorit cu fata nigerianca , am pus eu o poza mai demult ) si i-am zis " Mai tii minte ce omor mi-ai tras ca n-am vrut sa spal o sticla de lapte?" dar el cica, "Nu, mi-aduc aminte de omorul cand m-ai incuiat afara si a trebuit sa intru in casa pe balcon" hohot Se pare ca mi-am cam meritat paparele sic Acum suntem toti imprastiati prin lume , slabe sanse sa ne mai adunam prea curand dar imi e dor de masa din bucatarie cand ne strangeam toti iar mama mereu manca in picioare .Of ce vremuri, acum mai fa 5 copii daca-ti mai da mana mai ales in Ro.plans

De unde cinci cand in jurul meu vad femei casatorite de ani de zile care la varsta de 28-30 ani zic ca mai au timp? Pentru unul da, e timp, dar pentru 2 sau 3? nu mai zic de 5.
Maria & Mario
Postat: Wednesday, May 16, 2007 11:28 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Sa va impartasesc si din familia mea.

Tatal meu provine dintr-o familie de 13 copii. Acum traiesc doar 9 , toti realizati si la casele lor . Veri , verisoare , matusi, unchi nepoti , nepoate .... nu le mai stie nimeni numarul. Insa nu exista Sf. Maria sa nu se adune TOTI ! acasa la bunica , pentru un week-end. Ajutor si umar de incredere .... mereu se au unii pe altii ! Sunt uniti de nu exista cuvant care sa poata descrie. Nu degeaba exista zicala : Toti pentru unul , unul pentru toti !

Intradevar , in ziua de asta , e chiar imposibil sa iti permiti luxul unei case pline. DAR e tare frumos, credeti-ma ! Sa vezi la petreceri si nunti in familie, aniversari peste aniversari ! Si bunica tocmai a implinit 91 de ani ..... citeste ziarul fara ochelari , croseteaza ..... etc. Nu stiu sa fi fost bolnava de ceva vreodata ! II multumesc pentru familia care ne-a dat-o ! Unitate si ajutor, sprijin si incredere ! pupici
mari_paun
Postat: Wednesday, May 16, 2007 11:55 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/17/2006
Postari: 698
Locatia: Slobozia
bunica mea din partea mamei a avut 12 frati, bunica mea era ea mai mare si i-a crescut pe toti...

mama mea era cea mai mica dintre frati...bunica a nascut 11 copii, dintre care 2 gemeni...
acum mai traiesc doar 6 ...
mama mea avea un frate cu 21 de ani mai mare decat ea...
fratii mamei nu au avut multi copii...unii deloc...
am veri si nepoti de var...

eu si fratele meu fiind cei mai mici din "clan" am fost tare iubiti...

pe vremea cand traiau bunicii mei se intalneau toti la curte la tara...era o harmalaie...dance

acum ...nu mai este la fel...
Fluturas
Postat: Wednesday, May 16, 2007 4:17 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si eu sunt inconjurata de familii numeroase.mama are 9 frati,tata 7.noi suntem 5 iar sotul meu are 13 frati,si e chiar minunat cand se aduna toti impreuna si se "umple" casa.dar,totusi,nu cred ca asta e motivul pt care era intelegere intre frati,ci depinde de parinti,de educatia pe care o dau copiilor
mommy
Postat: Wednesday, May 16, 2007 6:22 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
butterfly wrote:
Dar,totusi,nu cred ca asta e motivul pt care era intelegere intre frati,ci depinde de parinti,de educatia pe care o dau copiilor

Da, toata stima pentru parintii care reusesc sa creasca multi copii in dragoste si intelegere si care reusesc sa ii educe si sa faca oameni din ei.
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, May 16, 2007 7:22 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
familia este o forma primara de organizare a societatii. familia ne pregateste asa cum poate pentru societate. pai daca acea familie nu ar fi astfel organizata ganditi-va ce haos ar fi. unii din prea mult bine si prea multa comoditate simt ca nu mai pot.
tatal meu provine dintr-o familie cu 9 copii si soacra mea la fel. eu nici macar nu-mi cunosc toate rudele ca-s impratiate prin toata tara si lumea asta larga. si-mi aduc aminte cum unul dintre fratii tatei, care la randul lui are 6 copii, ne certa mereu cand faceam ifose la masa ca nu ne place aia si aia si ne spunea cat mult muncesc parintii sa ne puna tot ce avem pe masa. ce dreptate avea!
fdianamaria
Postat: Wednesday, May 16, 2007 7:23 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
butterfly wrote:
si eu sunt inconjurata de familii numeroase.mama are 9 frati,tata 7.noi suntem 5 iar sotul meu are 13 frati,si e chiar minunat cand se aduna toti impreuna si se "umple" casa.dar,totusi,nu cred ca asta e motivul pt care era intelegere intre frati,ci depinde de parinti,de educatia pe care o dau copiilor

WOW !!!!!!! bravo bravo bravo trebe sa fie super !!!!
delfinasa
Postat: Wednesday, May 16, 2007 7:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Vad ca multe dintre voi aveti parintii din familii mari...si mama mea provine dintr-o familie cu 9 copii, o fetita a murit la putin timp dupa nastere, deci au ramas 8: 7 fete si-un baiat, care-a decedat anul trecut...mama-i cea mai mica si nici nu se nascuse si avea deja nepoate...cat a trait bunica-mea, Dumnezeu s-o odihneasca, ne strangeam in vacante acolo in casuta ei mica de tara, foarte curata si ingrijita, in care ne inghesuiam si dormeam si pe jos si numai amintiri superbe am despre ea si intrunirile noastre de la tara...dupa ce-a murit, s-au mai racit relatiile, fiecare cu familiile si problemele lor, ba certuri pe pamant, ca na, asa se-ntampla cu copiii dupa ce mor parintii uff...dar la evenimentele din familie, cand sunt in impas, mereu se ajuta cu tot ce pot, in special la necazuri.
Din partea tatalui meu au fost 4 frati si-o sora, care a murit si ea de mica...acum vreo 2 ani a murit si fratele lui cel mare, cu care nu se-ntelegea nici unul dintre ei bine si nici bunicii mei...Pana sa ne mutam la bloc, cand aveam cam 4 ani, am stat cu bunicii din partea tatalui si mi-amintesc ca bunica-mea ne aseza la masa pe toti 5 nepotii ce stateam acolo cu ei, fiecare pe-un scaun si in centru o farfurie mare cu ciorba din care ne dadea la toti pe rand sa mancam cu o lingura din aia argintie care nu era din inox, stiti cum mai sunt la tara...
Eheee, amintiri frumoase, neam mare...noi ne gandim daca sa facem 2-3 copii, cu ce-i crestem, cine ne-ajuta...multi dintre bunicii nostrii si-au crescut copiii fara salarii si fara ajutoare, doar cu munca de la camp si din gradina si au putut sa faca fatza.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed