Exista viata dupa moarte ?

Options Exista viata dupa moarte ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Laura
Postat: Wednesday, March 31, 2010 5:59 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
madanuta wrote:
Lura, nu mai raspund! Punct!

Ramanem colege de forum!floare2 floare2 floare2 floare2 floare2

Heiii, cat ma bucur! floare2 floare2 floare2 Total de acord! thumright
bereea
Postat: Wednesday, March 31, 2010 6:13 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Laura wrote:

Cat despre vindecarea ta, exista sigur o explicatie stiintifica, la fel cum se intampla cu atatia oameni. De ce dumnezeul ala care te-a ajutat pe tine nu ajuta si alti copii nevinovati? Crezi ca ai avut tu ceva mai special? Daca da, atunci ce? Si cum spuneam mai sus, e pur egoism sa multumesti lui dumnezeu ca te-a ajutat pe tine, odata ce milioane de suflete nevinovate zac in suferinta. Egoismul, dupa parerea mea, nu are ca cauta intr-o credinta puternica. Dar suntem guvernati de
egoism, din pacate.
]

Laura, deci tu crezi ca eu sunt egoista pentru ca ii multumesc lui dumnezeu pentru ca m-a ajutat sa ma vindec?Si sunt egoista ca ii multumesc pentru painea pe care o am pe masa si pentru acoperisul de deasupra capului? Crezi ca acesta este egosim?Eu as numi-o credinta.Ce am avut special? Nimic...poate doar am crezut cu adevarat ca El o poate face.
Sincera sa fiu nu prea inteleg cea ai vrut sa spui mai sus.Sunt egoista ca multumesc , dar egoismul nu are ce cauta intr-o credinta puternica, deci concluzia ar fi ca multumirea nu are ce cauta intr-o credinta putenica???????
Eu nu ma consider o persoana guvernata de egoism, dimpotriva as putea zice.Dumnezeul meu ma invata sa am dragoste pentru aproapele meu si sa fac toot ce pot ca sa-l ajut.Poate de aceea am contribuit cu incaltaminte, imbracaminte si bani pentru copiii din Africa, pate de aceea ajut cu bani (si rugaciune) ori de cate ori pot pe cineva aflat in suferinta, poate de aceeaam vizitat orfelinate si spitale cu copii si am dat cat am putut, poate de aceea ma gandesc sa adopt la distanta 1-2 copii pentru a-i ajuta sa traiasca mai bine.Asa ca, draga mea, nu cred ca daca ii multumesc lui dumnezeu sunt egoista.De ce dumnezeu nu vindeca copiii bolnavi (cel putin nu pe tori) nu stiu .Poate din cauza rautatii oamenilor.
De ce dumnezeu nu se ingrijeste de toti oamenii, de Imperiul lui cum l-ai numit tu? Probabil pentru ca pentru multi dumnezeu nu exista.Si atunci de ce ar trebui sa se ingrijeasca de ei?Ei ce fac pentru El?

Oricum consider ca este inutil sa continuam o discutie pe acesta tema si nu as mai fi scris deloc daca nu m-ar fi intristat teribil acesl egoism de care mai acuzat.
alinus
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:13 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2008
Postari: 869
Locatia: Italia
Frateeeee ce-i aici????what Discutia era dak credem sau nu in viata de dupa moarte nu dak credem in Dumnezeu sau dak avem credinta....... E foarte controversat subiectul asta legat de religie si parerea mea e ca ar trebui inchis.
Fiecare persoana de pe globul asta pamantesc are liberul arbitru. Suntem liberi sa credem in Dumnezeu, in diavol sau in noi insine. Nu sunt o fanatica a lui Dumnezeu si nu cred ca am nici macar un bob de mazare de credinta, dar stiu ca Dumnezeu exista. Iar cei ce nu cred pana la sf zilelor lor vor crede si ei.mos 100%
ingerash
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:17 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.

Eu respect si iubesc pe fiecare indiferent de religie,crez....fiecare este unic in felul sau angel Eu Cred in Dumnezeucoeur i-am simtit de prea multe ori bunatatea si iubirea!
Laura
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:18 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
alinus wrote:
Frateeeee ce-i aici????what Discutia era dak credem sau nu in viata de dupa moarte nu dak credem in Dumnezeu sau dak avem credinta....... E foarte controversat subiectul asta legat de religie si parerea mea e ca ar trebui inchis.

Daca nu ai observat, draga Alinus, armele deja au fost aruncate, steagurile albe flutura, iar spectatorii au plecat acasa. angel S-a ajuns la un compromis intre razboinice si alte comentarii pe marginea acestui subiect, chiar nu-si au rostul. Doar daca vrei sa ne poveststi ceva despre viata de dincolo...asta ca sa nu mai fii off-topic, asa cum am fost noi, razboinicele. sic
Bereea, imi pare rau! angel Pentru tot! pale
bereea
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:21 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Laura, nu te preocupa.A trecut.pupici
alinus
Postat: Wednesday, March 31, 2010 8:42 PM

Intrat: 10/23/2008
Postari: 869
Locatia: Italia
laura newclap newclap newclap( Nici nu se putea fara un comentariu de-al tau!)S-ar putea sa nu ma fi obisnuit inca cu noii ochelari si de asta nu am vazut steagurile albesic Scuze off topic!sorry
Fluturas
Postat: Wednesday, March 31, 2010 10:32 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
cred in Dumnezeu,cred in viata de dupa,cred in Rai,unde sper sa ajung impreuna cu familia mea.fara alte comentarii,cred ca acest cantec se potriveste cel mai mult aici,in privinta mea
shirel
Postat: Wednesday, March 31, 2010 10:51 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Fetelor hadeti sa continuam discutia asta dupa moartea noastra ce ziceti hohot hohot hohot nu ar fi asa mai bine atunci poate vom avea explicati mult mai concrete si mai clare!Ce ziceti?sic ras
petro
Postat: Wednesday, March 31, 2010 11:42 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Parerea mea: nu s-a intors nimeni de acolo sa ne spuna ce e. Daca este bine daca nu este iarasi bine. Eu sunt preocupata doar de viata asta: sa fiu mai buna, sa las ceva in urma mea (nu neaparat material), sa nu deranjez pe nimeni, sa nu fac nici un fel de rau nimanui, sa-si mai aminteasca fiul meu de mine DUPA macar 1 zi. Si merg linistita unde au mers multi altii. Suna pesimist si deprimant, dar e realitatea!
Ana
Postat: Thursday, April 1, 2010 9:04 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Fluturas wrote:
cred in Dumnezeu,cred in viata de dupa,cred in Rai,unde sper sa ajung impreuna cu familia mea.fara alte comentarii,cred ca acest cantec se potriveste cel mai mult aici,in privinta mea
si a mea....e foarte frumoscoeur
kali
Postat: Thursday, April 1, 2010 11:12 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
shirel wrote:
Fetelor hadeti sa continuam discutia asta dupa moartea noastra ce ziceti hohot hohot hohot nu ar fi asa mai bine atunci poate vom avea explicati mult mai concrete si mai clare!Ce ziceti?sic ras

hohot hohot hohot hohot hohot
miriam
Postat: Thursday, April 1, 2010 3:32 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4989
Locatia: bh
shirel wrote:

ce tarehohot hohot hohot , dar o sa fie prea tarziu...
cathy
Postat: Thursday, April 1, 2010 4:51 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/25/2008
Postari: 433
Locatia: galati
Anabella wrote:

La mine in viata mea sia facut prezenta atat cel rau cat si Dumnezeu,fetelor credeti ce vreti si cum vreti fiecare vom raspunde in Ziua Judecatii pentru faptele noatre si daca nu credeti ca nici acea zi nu exista ve-ti vedea intro zi...numai sa nu fie prea tarziu...

Nu ma iau de nimeni fiecare are dreptul sa se exprime,dar au fost momente in viata mea in care numai Bunul Dumnezeu ma putut ajuta,nu asi dori sa le insiri ca dupaia o sa spuneti ca scriu basme mai bine ma aptin,viata mea pe acest pamant e condusa numai de Dumnezeu .
Dimneata cand ma trezesc si am rog simt prezenta lui prin duh,simt cum ma asculta si ma mangaie,la amiaza la fel...si seara de asemenea,nu pot spune ca sunt norocoasa ci doar bincuvantata si eu asa o iau,am avut experiente in care omul(doctorul)nici nu ne-a bagat in seama dar am vazut mana Lui cum a lucrat.....Vorba lui Yaya trebuie sa treci prin greu ca sa te trezezti si sa realizezi ca Dumnezeu exista,imi pare rau de cei ce nu cred,Dumnezeu sa av lumineze ca asa am umblat si eu in intuneric o vreme(inca o data nu acuz pe nimeni)...sunt penticostala venita de la ortodocsi....si nu imi este rusine cum sunt.....nu imi este deloc rusine cu religia mea...si nu imi este rusine cu Isus in viata mea,am intalnit persoane care ascund asta(ca sunt penticostali) si am doare..dar na....eu nu ma rusinez acum si niciodata cu Isus Hristos,daca vreti sa ma acceptati asa bine daca nu treceti cu vederea ce am scris si inca ceva tot ce am pe acest paant inceand de la familie pana la ce e pamantesc am numai datorita Lui si Bunatatii Sale....angel angel ....

Va doresc din inima ca Bunul Dumnezeu sa va umple inima cu bunatate si dragoste sa puteti primi totul cu drag,chiar in Biblie scrie sa ne iubim apoapele nu conteaza cum e el....si eu va iubesc pe toate asa cum sunteti si nu va acuz....pe niciuna probabil Dumnezeu a pregatit pentru fiecare o zi a Luminiiiloveyou

Am citit comentariile voastre si am vrut sa imi expun punctul meu de vedere dar Anabella a facut-o foarte bine, este acelasi lucru pe care l-as fi scris si eu.iloveyou
Trebuie sa va spun doar ca unele lucruri pe care le-am citit m-au durut crunt, le-am simtit direct in inima si asa cu creierul spalat va doresc ca sa nu regretati nimic din ce ati delcarat aici, niciodata.

si pentru ca tot sarbatorim Pastele ....aceasta sarbatoare celebreaza Invierea lui Isus si daca sustinem ca Isus a inviat atunci inseamna ca sustinem si ca exista viata vesnica.
E logic,nu?
vanina
Postat: Thursday, April 1, 2010 5:09 PM

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Nu trebuie sa va doara asa crunt parerea altora(a unor atei). Raspunsul meu cu creierul spalat a fost urmarea unui alt comentariu in care cineva spunea ca e vai de cei ce nu cred in Dumnezeu alcool lucru care mie personal mi se pare deplasat.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed