Evaluarea nationala clasa a 2-a 2013-2014

Options Evaluarea nationala clasa a 2-a 2013-2014
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, January 22, 2014 12:58 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
Am fost la Andrei la o sedinta cu parintii si acolo ne-au anunrar ca Ministerul Educatiei Nationale a publicat joi, 9 ianuarie 2014, pe site-ul www.edu.ro, calendarul si metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarilor Nationale (EN-2014) la clasele a II-a, a IV-a si a VI-a in anul scolar 2013-2014.

EVALUAREA NATIONALA pentru clasa a II-a se va desfasura in 2 sesiuni, in perioada 6 - 29 mai, dupa cum urmeaza:
- prima sesiune, in perioada 6 - 15 mai - 6 mai: Limba romana - scris si citit; 7 mai: Limba materna - scris si citit; 8 mai: Matematica
- a doua sesiune (pentru elevii care au absentat din motive intemeiate la prima sesiune), in perioada 20 - 29 mai - 20 mai: Limba româna - scris si citit; 21 mai: Limba materna - scris si citit; 22 mai: Matematica

Rezultatele obtinute la Evaluarea Nationala 2014 nu se inregistreaza in catalogul clasei si sunt valorificate la nivelul unitatii de invatamant prin elaborarea planurilor individualizate de invatare, consemnarea in portofoliul educational al elevului, respectiv informarea parintilor / reprezentantilor legali ai elevului asupra stadiului formarii si dezvoltarii competentelor evaluate.

Testarea se va da in sala lor, cu invatatoarea lor si inca un profesor care nu are ore la clasa aceea, desemnat de presedintele comisiei de organizare si de administrare a EN-2014 din unitatea de invatamant.

Evaluarea lucrarilor se face de catre cadre didactice de la alte unitati scolare, fiecare test fiind evaluat de catre 2 cadre didactice, pentru fiecare disciplina in parte.

Baremele de evaluare, precum si alte informatii referitoare la evaluare, sunt cuprinse in Caietul cadrului didactic.
Evaluarea fiecarui test se face cu respectarea stricta a baremului si a precizarilor din Caietul cadrului didactic.

Cine are modelele de evaluare nationala de anul trecut, din simularile date, sa le impartaseasca ras

De asemenea, daca mai aveti alte informatii, va rog sa le treceti aici.
kali
Postat: Wednesday, January 22, 2014 1:09 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14378
Stiam de astea... am fost anuntati de prin noiembrie.
Modelul de anul trecut, de la simulare, e simplu de tot insa, din pacate, nu prea coincide cu ce va fi anul asta.

Informatiile pe care le-am primit sunt cum ca, desi se doresc niste subiecte de nivel mediu, in realitate ele vor fi gandite de profesori de gimnaziu si seamana foarte mult cu cele de la concursuri - text pe prima pagina iar apoi exercitii pe marginea lui.

Noi ne pregatim astfel, lucrand atat testele de la concursurile nationale din anii trecuti - tot ce se poate - + culegeri si cred ca e suficient.

Ah, am uitat... cica portofoliul elevului va fi luat in considerare la admiterea in liceu.
AdrianaC
Postat: Wednesday, January 22, 2014 1:13 PM

Asta cu portofoliul care va conta la admiterea la liceu ne-a spus-o si noua... Pe de alta parte insa, cica lucrarile se tin la arhiva 2 ani, dupa care se distrug... In conditiile in care este in clasa a 2-a acum, ma intreb cum vor mai fi luate in calcul peste 6 ani, daca se distrug dupa 2 ani... Se va tine cont doar de nota? Stim ca nota poate fi foarte usor falsificata... ca deh, traim in Romania si totul e posibil....

Eu una as fi preferat sa se pastreze lucrarile cu totul...

De asemenea, nu este foarte clar definit la ce se refera cand vorbesc de portofoliu... Ce ar trebui sa contina? Cine trebuie sa il faca si sa il pastreze? etc,....
kali
Postat: Wednesday, January 22, 2014 1:29 PM

Eu privesc mai relaxat toate lucrurile astea si efectiv nu ma intereseaza. Sa se spele pe cap cu evaluarile lor si sa faca bors cu ele, ca nici ei nu stiu exact ce si cum va fi si doar avem experienta in schimbarea modificariiras si a legilor de n-spe ori, deci eu ma indoiesc de faptul ca pana ajung la varsta potrivita intrarii in liceu vom avea aceleasi legi.

Daca, totusi, se intampla minunea, sa le scoata de unde-'or sti, ca daca stau sa ma preocupe si asta deja mi se pare prea mult!

Pana atunci noi ne pregatim ca si pentru un concurs... nici mai relaxati, nici mai panicati... si gata! Oricum, ma pregatesc psihic pentru orice rezultat, ca i-am vazut pe ai mei si in zile proaste, gresind la chestii banala insa rezolvand fara probleme partea de excelenta. Deci... ce va fi va fi...

AdrianaC
Postat: Wednesday, January 22, 2014 3:17 PM

Nici eu nu am pus presiune pe ei, noi nici macar nu am inceput sa ne pregatim ras ...

Nu stiu daca ne vom pregati in mod exceptional, pentru ca nu se stie inca modul in care va arata testarea, pe ce format, etc, etc...

O sa incerc sa mai lucrez cu ei si alt gen de exercitii decat se lucreaza uzual la clasa...
kali
Postat: Wednesday, January 22, 2014 4:50 PM

In cazul nostru, pregatirea presupune implicarea doamnei invatatoare, in sensul ca da teme de vacanta - sau peste we. - in formatul discutat mai sus.
Nu stiu daca e important cum va arata testarea, ci nivelul la care se lucreaza.
TatyKS
Postat: Thursday, January 23, 2014 10:30 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Vor sa termine psihic copiii de mici , sa iasa niste dibitoci care nu iubesc deloc cartea ( ca si eisic )... uff ... eu nu dau doi bani pe evaluarile astea ... iar multi care fac legi, nu stiu nici jumatate din gramatica si matematica stiuta de un elev de clasele I-IV ...
bereea
Postat: Thursday, January 23, 2014 10:35 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22766
In Italia exista evaluarea la nivel national in clasa a II-a dar pentru a testa invatatoarea.Deci copii nu-si scriu numele pe lucrari si invatatoarea primeste calificativ in functie de calificativul intregii clase.
kali
Postat: Thursday, January 23, 2014 10:40 AM

Bereea, nu stiu de ce am impresia ca si pentru invatatori conteaza rezultatele evaluarii. Asta e parerea mea personala.
bereea
Postat: Thursday, January 23, 2014 10:49 AM

kali wrote:
Bereea, nu stiu de ce am impresia ca si pentru invatatori conteaza rezultatele evaluarii. Asta e parerea mea personala.

Acesta nu-i un lucru rau.
kali
Postat: Thursday, January 23, 2014 10:52 AM

... Nici foarte bun, ca au tendinta sa " bage " in copii mai mult decat e necesar.
Poate nu toti, dar asta e tendinta generala.
bereea
Postat: Thursday, January 23, 2014 10:55 AM

Da, ai dreptate, eu ma gandisem strict la testarea invatatoarei.
Cris-DL
Postat: Thursday, January 23, 2014 12:13 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
kali wrote:
Eu privesc mai relaxat toate lucrurile astea si efectiv nu ma intereseaza. Sa se spele pe cap cu evaluarile lor si sa faca bors cu ele...

Asa, asa...Bravoo Bravoo Zi-le ca le zici bine!!!

Tot doamna invatatoare se implica si la noi -miercurea stau o ora in plus pentru pregatire (gratis!), iar ca teme suplimentare le da ea fise de lucru, sau descarca copiii/noi de pe net, modele de testari din anii trecuti.

Acum se pregatesc pentru testele Pirls (Progress in International Reading Literacy Study - Studiu privind competenta de lectura la nivel international) - cica suntem unul din judetele aflate in "proiectul Pirls".

Alta nebunie, peste programa si asa super grea si cu materii inutile (parerea mea!)... marele nostru noroc este doamna -o persoana deschisa, citita si "plimbata" prin alte tari, apropiata de copii; un om deosebit... toata stima pentru ea!! In schimb, nu stiu ce va fi la Luca... cum nu stim nici ce/cate programe vor urma.

celena
Postat: Sunday, February 9, 2014 11:44 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/8/2008
Postari: 240
Subiectele pt. cls. II de la testele pilot de anul trecut.

Nu cred ca trebuie sa va faceti griji, nu sunt f. dificile....

Atasamente:
mate.doc 216 KB, salvati 453 ori.
romana.doc 74 KB, salvati 372 ori.

kali
Postat: Sunday, February 9, 2014 11:48 AM

Cele de anul trecut, nu, dar se zvoneste ca cele de anul asta, da.
Oricum nu-mi fac griji.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed