Este apa de la robinet potabila?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Scris: Tuesday, February 5, 2008 8:52 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Noi nu bem de ani buni de zile apa de la robinet... chiar si cand merg in vizita la cineva si stiu ca nu are apa imbuteliata, sub pretextul ca iau de baut pt. Alexia de acasa, imi iau si mie.
Mi se face greata numai cand ma gandesc cati "misunatori" are.
cute_babies_of_mine
Scris: Tuesday, February 5, 2008 9:10 AM
Nivel

Inregistrat: 4/4/2006
Nici eu nu beau de la robinet. Nu o suport!Ii simt mirosul de clor si cand ma spal pe dinti!
Rody
Scris: Tuesday, February 5, 2008 12:55 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/10/2006
Si noi bem apa plata.De si aici e foarte buna apa de la robinet!
Cris-DL
Scris: Tuesday, February 5, 2008 1:14 PM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
Nici noi nu bem apa de la robinet puker deloc !
Avem in permanenta baxul apa plata (pt mine si Deea) si apa minerala (pt. tati) + suc.
lori16ro
Scris: Tuesday, February 5, 2008 1:34 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
In Iasi apa e buna de baut eu cu asta am crescut dar acum folosesc pentru familie "minerala" am auzit ca nu e sanatoasa, dar mie imi place ca-s "obisnuita"
danab
Scris: Tuesday, February 5, 2008 3:56 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Noi bem doar apa minerala plata/carbogazaosa.
carmen_cotorceanu
Scris: Friday, February 15, 2008 1:36 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu am renuntat la apa de la robinet atunci cand am venit in Bucuresti(acum 18-19 ani) sunt nascuta in Buzau si apa acolo rea buna de baut in Bucuresti bem apa mineral si sucuri dupa preferinta dar apa e sfanta la noi cel putin noaptea.Sta sticla langa pat cu apa minerala
lifeinhim
Scris: Tuesday, April 15, 2008 8:22 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/19/2008
Noi am baut ani de zile apa plata si pana la urma ne-am enervat si am investit intr-un filtru, am scapat astfel de carat baxuri de la supermarket si de balconul plin de bidoane care urmau sa fie aruncate. Si in plus la vara cand o sa fie criza de apa plata, nu-mi mai fac griji. Folosesc si la gatit, cafea si ceai tot filtrata.

Problema este ca n-am stiut in ce filtru sa investesc. Acum as alege altceva, da nu-i nimic, bine si asa.
ingerash
Scris: Tuesday, April 15, 2008 8:46 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
lifeinhim wrote:
Noi am baut ani de zile apa plata si pana la urma ne-am enervat si am investit intr-un filtru, am scapat astfel de carat baxuri de la supermarket si de balconul plin de bidoane care urmau sa fie aruncate. Si in plus la vara cand o sa fie criza de apa plata, nu-mi mai fac griji. Folosesc si la gatit, cafea si ceai tot filtrata.

Problema este ca n-am stiut in ce filtru sa investesc. Acum as alege altceva, da nu-i nimic, bine si asa.

Sotul mi-a propus sa instalam si noi filtru.
Bem apa plata dar gatim cu apa de la robinetscratch si este cam ciudat.Am baut apa de la cineva care avea filtru si era buna la gustflowers
mamica23
Scris: Tuesday, April 15, 2008 9:12 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2008
inger7 wrote:

.....
Bem apa plata dar gatim cu apa de la robinetscratch si este cam ciudat......

Si noi tot asa procedam,chiar ca e ciudat daca te gandestioare
CasandraE
Scris: Monday, April 2, 2012 4:38 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 2/17/2012
Stiu ca e un subiect vechi, dar vreau sa va intreb ce parere aveti de isteria asta nou creata, cu nitratii din apa de baut. Ma refer in special la reclama de la Aqua Carpatica, promovata ca cea mai pura apa de baut. Cu toate acestea, pe eticheta scrie clar ca are 0,8 mg de nitrati. Pacaleala se pare ca vine din transformarea din grame in procente, si anume cat la suta din totalul gramelor de minerale continute este reprezentat de nitrati. Deci o mare pacaleala matematica. Dar nu asta vreau sa pun in discutie, ci mesajele false si dezinformarile la care recurg producatorii pentru a-si vinde produsele. Chiar asa, nu mai putem trai daca bem apa cu 0,... grame de nitrati. Nu cumva poluarea din aer si chimicalele din legume si fructe sumt mult mai periculoase decat nitratii din apa imbuteliata? Voi ce ziceti, chiar este o problema pentru sanatatea copiilor daca le facem biberonul cu apa plata (apropo, cica prin fierbere, nitratii nu se distrug, ci se amplifica).

Surse :

Antireclama si dezinformare: Aqua Carpatica contine nitrati, ascunsi prin schimbarea unitatii de masura. Au schimbat miligramele cu procentele

si

Reclama Aqua Carpatica – Manipulare perversa cu mesaj subliminal
Tzepii
Scris: Wednesday, April 4, 2012 3:57 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/13/2006
danab
Scris: Tuesday, April 10, 2012 2:29 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Tzepi, aia e apa de masa imbuteliata, adica apa dintr-un izvor/fantana care are doar niste analize minime efectuate si care se vinde imbuteliata. Eu nu cumpar niciodata apa asta sau orice apa de masa. Apa minerala plata sau carbogazificata e altceva.
alimami
Scris: Wednesday, April 11, 2012 8:36 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/2/2009
Eu beau apa de la robinet, gatesc cu apa de la robinet,fac laptele piticei cu apa de la robinet, la fel si mama si toti cunoscutii mei si suntem bine, inca nu am murit si nici nu am suferit de vreo boala din cauza acestei ape. De cand ma stiu tot asa a fost, nu-mi amintesc sa fi cumparat neam de neamul meu apa..Apa minerala mai cumparam, mai mult pt spritz,de Sarbatori.Am cunostinte care au baut apa minerala,ca sa nu bea de la robinet si au facut pietre la rinichi, deci nici cea minerala nu e chiar o solutie pe termen lung.
kali
Scris: Wednesday, April 11, 2012 9:00 AM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Noi avem filtru de apa purificator cu osmoza ( parca asa se numeste ), deci apa din aia bem si tot pe aia o folosim la mancare. Noi o mai dam pe laturi cu apa partial decarbogazificata, dar nu chiar in fiecare zi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.