Este apa de la robinet potabila?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ANDREEA&BIANCA
Scris: Monday, July 23, 2007 3:35 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/11/2007
Eu am citit pe net ca Apa Nova sustine ca apa este bine filtrata si curatata si este potabila.La televizor spun sa cumparam apa plata pentru ca apa de la robinet are nitriti si nitrati.Voi ce stiti?
Fluturas
Scris: Monday, July 23, 2007 4:10 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
eu nu stiu cat e sau nu e de potabila,dar eu una nu as bea de la robinet nici in ruptul capului.nu mi-a placut niciodata gustul apei de la robinet
Kiki
Scris: Monday, July 23, 2007 4:46 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Noi nu mai bem apa de la robinet de cativa ani. Apa plata sau minerala, dupa preferinte.
mommy
Scris: Monday, July 23, 2007 5:05 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2006
Eu pana acum cativa ani am baut doar apa de la robinet. In Brasov apa de la robinet este relativ buna fata de alte zone, desi uneori are un gust de clor cam puternic. Nu am putut bea insa apa de la robinet in Constanta sau in Costinesti. Mi s-a parut groaznica. Nici in Bucuresti nu mi se pare prea buna apa de la robinet. Noi bem doar apa plata. Ar mai fi o solutie instalarea unui filtru suplimentar, care costa ceva. Oricum depinde de reteaua de apa (cat e de noua), de sursa apei si cred ca si de statia de filtrare. Cum ai norocul. De exemplu, in Chitila, la soacra-mea, au ajuns cu reteaua de apa abia anul trecut (in zona respectiva, ca prin alte zone era mai de mult apa). Iar cumnata-mea a analizat apa si chimic si biologic, iar rezultatele au fost foarte bune, apa este potabila. Si am gustat-o si eu, este rece, fara gust, fara miros, fara impuritati. Dar chiar si asa, cred ca analizele trebuie repetate periodic.
delfinasa
Scris: Monday, July 23, 2007 5:39 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Eu beau numai apa de la robinet, nu-mi place nici o apa plata...cand eram in tara tot numai de la robinet, noroc ca aveam apa de fantana, rece gheata si vara, cu gust foarte bun...aici tot de la robinet beau, cu gheata, ca nu-i asa rece...county-ul ne trimite in fiecare semestru desfasurator cu masuratorile si calitatea apei potabile si mai facem si noi suplimentar teste acasa si e f. buna apa thumright...pentru K am cumparat pana acum cateva luni apa plata, dar acum bea si ea numai de la robinet, cu gheata.
MNiko
Scris: Tuesday, July 24, 2007 8:13 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Cand mi-am luat apartamentul aveam la robinet o apa super buna, rece, de izvor si dupa ce m-am mutat cateva luni a fost la fel. Nici nu ma gandeam ca o sa cumpar apa plata decat pt Cristina. Anul trecut insa au facut ceva lucrari cei de la apa si cred ca au schimbat statia de colectare pt apa potabila ca ...acum epuker puker puker .....uneori mai e buna, dar sunt zile cand parca bei apa din balta. Am renuntat de vreo 2 luni complet la apa de la robinet si bem dupa caz apa plata sau apa minerala.
Lilly of the valley
Scris: Tuesday, July 24, 2007 12:43 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Pe vremuri in Iasi apa din sursa Timisesti era buna si rece. Acum epuker Nu bem decat apa imbuteliata - plata sau minerala. Pana la nitriti si nitrati un sumplu examen biologic va scoate la iveala ca apa e plina de paraziti, ouale si larvele acestorabanghead Din pacate nu e suficient sa bem numai apa imbuteliata, vasele si alimentele tot cu apa de la robinet le spalam/gatim.
dizzy
Scris: Monday, February 4, 2008 1:45 PM

Si noi bem de cativa ani orice altceva decat apa de la robinet. Mai rau era ca intr-o vreme beam Cola zi si noapte si nu va spun cu ce gust ne trezeam. Am mai citit cate ceva si...eu cel putin incerc sa beau doar apa plata. E drept ca uneori mai gresesc sticla si beau si din sucul pe care il mai ia sotul meu cand intelege el ca acel "cumpara apa" insemna, de fapt, "ia niste suc"hohot
Alyna
Scris: Monday, February 4, 2008 2:06 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Noi bem apa de la robinet.Mai putin cand observ ceva in neregula..atunci cumparam apa plata(care mie nu-mi place delocpuker puker ).
fdianamaria
Scris: Monday, February 4, 2008 8:54 PM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
Noi bem de la robinet. Poate suna aiurea, dar daca ar trebui sa cumpar toata apa de care am nevoie pt baut, as ajunge la faliment. Nu stiu la voi cum e, dar la noi e tare scumpa apa plata (chiar si la bidoane de 5 litri, pe care sotul meu se chinuie sa-i care cele 3 etaje, dupa ce-i cumparam din celalalt capat al orasului). Glad numai de aia bea, noi insa bem de la robinet cu succes. E buna si fara impuritati. La lucru beau de la aparat, cativa litri pe zi. Acasa insa beau tare putine lichide...parca n-am pofta deloc.
katy_lumika
Scris: Monday, February 4, 2008 9:10 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/14/2008
Nici noi nu bem apa de la robinet, iar daca se intampla sa nu avem in casa apa plata si lenea e prea mare ca sa merg la cumparaturi, fierb o oala mare cu apa de la robinet si o trec prin filtru.
fdianamaria
Scris: Monday, February 4, 2008 9:40 PM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
katy_lumika wrote:
Nici noi nu bem apa de la robinet, iar daca se intampla sa nu avem in casa apa plata si lenea e prea mare ca sa merg la cumparaturi, fierb o oala mare cu apa de la robinet si o trec prin filtru.

da, cunosc prea bine alternativa asta. ras
plus ca beau ceaiuri racite cu gramada
raly
Scris: Monday, February 4, 2008 10:43 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Uf,problema este ca noi nu prea folosim apa decat la gatit si la spalat!Noi nu am mai baut apa de f mult timp,consumam numai sucuri,stiu ca nu sunt prea indicate,dar nu ne lipseste sticla de suc din casa fie ea cu acid sau fara,sau mai bem cate un ceai,insa apa asa nu.In niciun caz daca as bea apa nu as face-o de la robinet!
MNiko
Scris: Tuesday, February 5, 2008 8:02 AM

Noi bem de la robinet apa, doar Cristina bea apa plata. Nici mie aproape ca nu-mi lipseste sucul din casa, dar nu exista zi fara sa beau si apa. Mi se pare ca sucul oricat ai bea nu tine de sete si in plus e si dulce.
ingerash
Scris: Tuesday, February 5, 2008 8:40 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Apa in Brasov este buna , se mai intampla sa miroase a clor , noi bem dar copiilor le dam apa plata
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.