enkidu

Profil: enkidu
Despre
Utilizator: enkidu
Nivel: Membru
Nume real:
Locatia bucuresti
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Monday, May 21, 2012
Ultima vizita: Tuesday, October 30, 2012 1:41 PM
Numarul de postari: 1
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: dureri de picioare la copii 3-5 ani
Postat: Tuesday, October 30, 2012 1:41 PM
Si fetita mea se plange de dureri la picioare, in special la articulatiile de la glezna mai precis la rotula, dar nu pe fata ci pe spate, am fost cu ea si la ortoped la Grigore, concluzia :dureri de crestere", si nu este singura opinie. De curand insa au reaparut durerile dupa ce o perioada de 1 luna au stagnat, si m-a pus iar pe ganduri, am vorbit insa cu o mamica din clasa unde invata fetita, care mi-a spus ca si ea are aceeasi problema cu fetita ei si a fost inspirata sa ii faca un ASLO, si i-a iesit marit, si acum este pe injectii cu moldamin. Simplu: Aslo inseamna infectie cu un streptococ (nu neaparat faringiana) care necesita antibioterapie (Moldamin, penicilina etc)+consult cardiologic deoarece infectia cu streptococ iti poate da cardita (inflamatia miocardului) reumatismala si afectarea valvei mitrale cu stenoza mitrala + consult reumatologic pentru tratarea unui eventual reumatism articular acut (vad ca ai ceva simptome articulare) + consult nefrologic (poate da si glomerulonefrita cronica si insuficienta renala in final), si daca mai caut poate mai gasesc si alte afectari. Asa ca daca aveti cu copii asemenea pobleme nu strica sa faceti niste analize. noi am facut azi si abia astept raspunsul.