Endometrioza

Options Endometrioza
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Wednesday, January 29, 2014 3:01 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22768
Aurishacomputerlove
monica irimia
Postat: Wednesday, January 29, 2014 6:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1948
Bereea, ma bucur mult pentru tine. angel Multa, multa sanatate in continuare!
kali
Postat: Wednesday, March 11, 2015 9:15 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Nanny wrote:
Endometrioza consta în dezvoltarea endometrului, a mucoasei care tapeteaza peretii interni ai uterului, în cu totul alta parte decât la locul potrivit. De exemplu, la nivelul ovarelor, a trompelor uterine, pe peretele abdominal intern, vezica urinara, intestin; uneori poate ajunge pâna la plamâni,maduva spinarii,si chiar la creier.

Cauzele endometriozei sunt necunoscute. Una din teorii este ca tesutul endometrial este depozitat in locatii neobisnuite prin intoarcerea fluxului menstrual in trompele uterine sau in cavitatea abdominala in timpul menstruatiei.
O alta posibilitate este aceea ca zonele care captusesc organele pelvine poseda celule primitive care sunt capabile sa creasca in alte forme de tesut – cum ar fi celulele endometriale.
Transferul de celule endometriale prin sistemul sanguin sau sistemul limfatic este cea mai probabila explicatie a cazurilor rare de endometrioza care se dezvolta in creier.

Endometrioza este unul dintre factorii infertilitatii. In timpul examinarilor laparoscopice pentru infertilitate, parti ale tesutului endometrial pot fi gasite in afara cavitatii uterine. Desi nu se cunoaste exact motivul scaderii infertilitatii, acesta ar putea fi datorat unor factori anatomici cat si hormonali. Endometrioza poate afecta fertilitatea prin producerea de hormoni si alte substante are au un efect negativ asupra ovulatiei, fecundatiei si nidarii celulei ou.
Printre alte simptome ale endometriozei se numara:
– dureri abdominale
– diaree/ constipatie
– dureri de spate
– sangerari menstruale neregulate
– prezenta sangelui in urina.

Diagnosticul de certitudine se realizeaza prin laparoscopie – metoda minim invaziva ce permite vizualizarea implantelor de endometrioza, stadializarea bolii. Laparoscopia permite în acela?i timp pe lânga diagnosticul endometriozei ?i excizia implantelor de endometrioza.

Alte teste de diagnostic (testele op?ionale efectuate înainte de laparoscopie pentru a exclude alte cauze):

*testele de sange (CA125)
*ecografie
*Tomografia computerizata (CT)
*imagistica prin rezonanta magnetica (IRM)

Pentru cele care suferiti de aceasta boala "neprietenoasa", puteti citi si urmatorul articol, foarte interesant, dupa parerea mea:

https://adevarul.ro/locale/timisoara/sute-mii-romance-sufera-boala-nemiloasa-autoritatile-ignora-nu-omoara-nu-lasa-traiesti-1_54fe0649448e03c0fd65e52c/index.html

bereea
Postat: Friday, March 27, 2015 9:25 AM

Desi ma simt destul de bine - aparte mici dureri in partea dreapta cateodata - cred ca ar fi bine sa fac un control.
misha
Postat: Friday, March 27, 2015 6:24 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Bereea, cand spui cateodata te referi cumva la 2-3 zile pe luna? Nu e posibil ca durerile sa fie datorate ovulatiei?
bereea
Postat: Monday, March 30, 2015 9:05 AM

misha wrote:
Bereea, cand spui cateodata te referi cumva la 2-3 zile pe luna? Nu e posibil ca durerile sa fie datorate ovulatiei?

Nu, Misha, nu corespund ovulatiei. Am dureri cateodata doar cateva ore intr-o zi, in zile diferite ale ciclului menstrual, alatadata ma doare zile la rand. Ma voi duce iar la control.
kali
Postat: Monday, March 30, 2015 9:52 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Asteptam vesti. Bune!!
Sanatate!!DistanceKiss
bereea
Postat: Monday, March 30, 2015 10:05 AM

MultumescCheek Kiss
marmita
Postat: Tuesday, March 31, 2015 4:43 PM

Intrat: 9/11/2007
Postari: 1349
Ca tratament naturist, este indicata administrarea de acizi grasi nesaturati,în special ulei de primula (Evening primrose oil) în combinatie cu vitaminele E si C. Se reface membrana celulara si se anihileaza radicalii liberi. Apoi, pentru a regla tractul hipotalamo-hipofizar, recomand administrarea de gemoderivate de coacaz negru si de zmeur, iar pentru anihilarea „chisturilor” endometriale – coenzima Q10 în ulei de catina.

Uita?i tratamentul pe care vi-l propun, cu efect foarte bune pentru simptomatologia descrisa:

-Gemoderivat de coacaz negru - este un antiinflamator extraordinar, prednisonul natural, fara a avea, însa, efectele secundare ale cortizonului (2 x 2 ml pe zi, diminea?a ?i seara, în ceai)- recomand produsele de la PlantExtrakt sau Dacia Plant

-Gemoderivat de zmeur - regleaza axul hipotalamo-hipofizar, adica locul de comanda ?i de reglare a nivelului hormonal în organism, fara a avea efectele secundare ale hormonilor (2 x 2 ml pe zi, diminea?a ?i seara, în ceai)-recomand produsele de la PlantExtrakt sau Dacia Plant

-Evening Primrose Oil (ulei de primula sau lumini?a de seara) 2 x 1 gelule /zi - de la Rotta Natura ( sau 1000 mg/zi)

-Coenzima Q10 de la Dacia Plant ( pentru ca are ?i catina ?i con?ine 100 mg coenzoma Q10/ tableta) - 1 tableta/zi, diminea?a

-Ceai de coada calului - 750 ml/zi, adica 3 cani pe zi.

Toate se iau împreuna ?i nu este la alegere, unul sau doua, cu gre?it s-a în?eles. Ele î?i poten?eaza efectul una alteia.

Tratamentul se face timp de 3 luni.

Daca menstrua?ia este abundenta, se mai poate lua ?i Normoflux de la Fares, 2 x 1 capsule pe zi, dim ?i seara, 10 zile din prima zi a menstrua?iei, împreuna cu Mena Q7 de la PlantExtrakt - 1 capsula/zi, diminea?a, 10 zile pe luna, de asemenea.(în paralel cu cele scrise mai sus).

Nu în ultima instanta, e obligatoriu sa va “reobservati” la reala valoare, si nu la cea pe care o vreti din partea altora. Doamnelor cu aceste tipuri de afectiuni, când v-ati observat ultima data în oglinda? Când ati facut ceva pentru voi, pentru sufletul vostru, în primul rand, si nu pentru ceilalti? La câte ati renuntat ca celorlalti sa le fie bine,si nu ati primit nici macar respect.

Articol publicat de Edith Kadar

Eu cred ca o sa incep tratamentul de maine.
bereea
Postat: Wednesday, April 1, 2015 9:35 AM

Marmita, ai endometrioza? Sanatate! Sa ne spui cum te simti dupa tratament!
marmita
Postat: Wednesday, April 1, 2015 11:28 AM

Da, Brandusa, operata laparascopic inca din 2006, nu am dureri foarte mari la CM, dar nu am reusit sa raman insarcinata, asta e problema mea.
bereea
Postat: Wednesday, April 1, 2015 11:30 AM

Offf, imi pare rau!
marmita
Postat: Wednesday, April 1, 2015 3:23 PM

computerlove
bereea wrote:
Offf, imi pare rau!
SorinaVas
Postat: Thursday, August 13, 2015 3:27 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
eu am fost diagnosticata cu endometrioza dupa indelungi investigatii, niciun medic nu se gandea sa-mi faca laparoscopie, doar acolo s-a vazut ca endometrul ajunsese pana in stomac. Dl. dr. Silviu Istoc este medicul care m-a salvat, el a avut inspiratia divina, m-a operat, si apoi cu tratament am ramas insarcinata si am o fetita. Acum vreau sa raman din nou insarcinata si ma pregatesc sa-mi faca din nou laparosopie, ca a recidivat. Este un medic specializat pe astfel de investigatii si operatii, raspunde la toate intrebarile, este foarte calm si nu te panicheaza. cui are astfel de probleme il recomand cu mare incredere. iar operatia chiar este una destul de simpla poti pleca pe picioarele tale in cateva ore. il puteti gasi si pe facebook pe dumnealui si chiar raspunde mesajelor. multa sanatate
Carm3n1990
Postat: Sunday, November 15, 2015 11:25 AM

Nivel: Membru

Intrat: 11/10/2015
Postari: 6
Locatia: Constanta
Buna ziua!

Va scriu cu gandul ca poate a mai trecut cineva prin situatia asemanatoare si poate ma puteti ajuta cu un sfat:
Nu stiu daca postez pe topiul corect:
Dupa ultimul CM venit normal ultima data fiind 18.10.2015 (7 zile), la o saptamana au inceput dureri premenstruale de ovare si in zona dreapta a trompei, cu o sangerare usoara pt o zi, apoi a trecut.
La 2 zile au reaparut din nou sangerarile, de mici cantitati dar continue impreuna cu dureri mai mari. Am stat 3 zile acasa in speranta ca imi va trece, insa degeaba.
Mi-am facut o programare la ginecologie, am fost, medicul mi-a facut o ecografie transvaginala, mi-a zis ca vede sangerarea, ca vede ca sunt in perioada fertila, corpul era pregatit de a elibera ovulul, si a mai vazut ca peretii uterului s-au ingrosat putin.
Mie imi era teama ca am sarcina extrauterina (fiind operata de una deja), am facut analiza betahcc si nu aveam.
I-am explicat ca am avut in perioada iulie-august menstruatie de 2 ori pe luna.
Si atunci mi-a zis ca aceasta sangerare este tot o menstruatie, si mi-a dat un tratament de urmat.
Antibiotic Doxicilina, Duphaston si supozitoare indometacin, toate la 12 ore.
Mi-a recomandat ca Duphaston sa il iau pana in ziua in care imi vine CM cel corect, apoi dupa ce imi trece sa il reiau. Acest medicament esste pentru a regla organismul.
Mi-a recomandat dupa sa imi fac si setul de teste papanicolau, lama etc, ca exista posibilitatea sa am o infectie si de aceea mi-a dat si antibioticul.

Au trecut 10 zile de cand tot am sangerarea, inca nu a trecut, si sunt in a 5-a zi de tratament. De 2 zile am cumparat si vitamina K pt oprirea sangerarii insa nu a trecut.

Este cineva in situatia mea ? Cum s-a rezolvat problema?
Eu ma gandesc sa astept pana in ziua CM apoi sa merg la un nou control.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed