Emigram in Canada sau ne vedem de treaba?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
raoul
Scris: Tuesday, February 27, 2007 7:32 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Emigram in Canada sau ne vedem de treaba!

Facind o cautare intensiva pe web am gasit o pleiada de situri, unele mai interesante ca altele. Ce se petrece oameni buni cu romanii din Tara Artarului? Nu ii vad prea entuziasti. Am citit o multime de opinii prin toate forumurile de specialitate: montreal.ro, quebec.ro, ziarul Gandul rubrica Emigrant, peste tot remarcind situatii tensionate cu unele accente de revolta. Relativ la adresele listate mai jos, ce sa mai vorbesc. Citind textele si vizionind imaginile, m-a apucat intr-un fel risul. Sincer sa fiu, nu ma asteptam sa fiu martorul unei asemenea Canade.

Realitatea Canadiana in Imagini (necenzurate)
http://www.geocities.com/casamede2005

Montrealul vazut de bastinasi (site in franceza - dar cu multe fotografii)
http://www.garbagetown.com

Magazine din Canada
http://emigrare.ifastnet.com/DepanneursMtl.php

Iarna pe ulitele Montrealului
http://emigrare.ifastnet.com/FeerieMtl.php

Romani in Canada - ce mai scriu compatriotii nostrii pe internet
http://emigrarecanada.ifastnet.com
mihaela75
Scris: Wednesday, February 28, 2007 1:22 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
raoul, induci populatia in eroaresicToate link-urile alea se refera doar la Montreal .Canada nu inseamna doar Montreal.Te invit in Ontario sa vezi diferenta.thumleft
raoul
Scris: Wednesday, February 28, 2007 1:56 AM

Quote:
"raoul, induci populatia in eroaresic. Toate link-urile alea se refera doar la Montreal .Canada nu inseamna doar Montreal.Te invit in Ontario sa vezi diferenta."

Nu am date privitoare la Ontario, as fi bucuros daca cineva mi-ar da ceva linkuri ale unor situri, forumuri, pagini personale etc., facute de romanii de acolo. Sa fie oare decalajul dintre Montreal si Toronto asa mare?
mihaela75
Scris: Wednesday, February 28, 2007 2:01 AM
Nivel

da, este foarte mare.eu am fost in toamna in Montreal si am avut impresia ca m-am intors acasa in romania.M-am bucurat, am avut emotii dar fiind totusi vorba de Canada am ramas foarte neplacut impresionata.uff
mihaela75
Scris: Wednesday, February 28, 2007 2:18 AM
Nivel

am postat de doua oribanghead
delfinasa
Scris: Wednesday, February 28, 2007 2:46 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Raoul, din cate-mi dau seama esti proaspat sosit pe meleagurile canadiene si te-ai asteptat sa gasesti altceva...daca nu-ti place viata in Montreal, de ce nu te gandesti la relocare? Sa stii ca toate orasele mari au cartiere din astea de care-am vazut in imaginile de pe site-urile date de tine, chiar si aici in US...si chiar mai rau de ce-am vazut pe site-urile date de tine...asta nu inseamna ca peste tot e asa...in afara oraselor la fel este?...Sa inteleg ca tot Montrealul arata asa? M-as mira sa n-aiba zone mai curate si civilizate...Mie nu-mi place sa stau in oras, stau in suburbiile unui oras, unde e super civilizat si foarte curat, foarte safe, liniste, case frumoase, lumea politicoasa si zambitoare...in oras e aglomerat, zgomot, praf, siguranta pe strada si privelistea depinde de zona in care circuli, lumea-i agitata, pestrita si nu toti sunt cinstiti, politicosi...prieteni romani nu-mi trebuie, nu mi-au trebuit de cand am venit, asa ca nu m-am agitat sa mi-i fac...avem niste cunostinte, dar ne intalnim mai rarutz ca-i mai dragut pt toti.

mihaela75
Scris: Wednesday, February 28, 2007 3:25 AM
Nivel

nu peste tot in Montreal este asa.Eu, dupa cum am mai zis, n-am vazut asemenea privelisti...am vazut putina dezordine , a la Romania, strazi mici si intortocheate unde abia incapeai cu masina , dar eu am gasit orasul cu farmec latin si plin de romantismangel Pacat ca nu vad romanii partea buna a Canadei, fie Quebeq, fie Ontario
uff
delfinasa
Scris: Wednesday, February 28, 2007 4:00 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Ei, am mers si eu printr-un cartier in care-ti era frica si cu masina, in Baltimore-Maryland...erau niste case/apartamente sociale acolo, ziceai ca sunt inchisori, sinistre, acolo erau adunate scursurile orasului ce traiesc pe welfare...era ca-n filme, case incendiate, fara usi, geamuri, negrotei jigariti dansand cu casetofonul pe umar, adunati la colt sau in fata unor case, galagiosi, am auzit si impuscaturi, politia era pe-acolo mereu din cate-am auzit...pai prietenii astia ai nostrii stau in Baltimore, dar in alta zona, complet diferita, curata, civilizata, safe si dupa cate spui tu, ar fi trebuit sa fuga sa rupa pamantul de orasul ala, mai ales ca e si plin de balaoachesi...Ei traiesc acolo de cativa ani buni, dar n-au de-a face cu zonele alea nasoale, trec prin ele cand e necesar, iar cei din cartierele astea nu vin in zonele bune, poate mai rar, dar are grija politia sa-i tina departe...Asa ca iti recomand sa vezi partea plina a paharului, ca vorba aia "fiecare padure are uscaturile ei", deci si in Canada exista orase, zone, unde nu ai vrea sa calci sau sa traiesti, dar nu te obliga nimeni sa stai acolo...muta-te daca ai nimerit acolo fara sa stii cum e dinainte -desi cand ai emigrat nu cred c-ai plecat cu capul inainte, stiai la ce vii, dar acum nu-ti mai convine ca descoperi si unele aspecte pe care nu ai vrut sa le iei in calcul inainte-.
raoul
Scris: Saturday, November 6, 2010 5:43 PM

Intreg orasul Montreal este ca in pozele de mai jos (vezi adresa)

http://canada.php0h.com

Exista si unele cartiere de lux dar sunt exceptii rare.
mikaela
Scris: Saturday, November 6, 2010 10:26 PM
Nivel

Inregistrat: 8/11/2010
Buna Raoul,
interesant site si interesanta viziune asupra Canadei. Se pare ca vorbesti din experienta si regret ca a trebuit sa treci prin asemenea perioade/intamplari...
Cum ti se pare USA, dat fiind ca suntem vecini? Poate nu ai vizitat USA, dar sunt sigura ca, in comunitatile romanesti si nu numai, se fac tot felul de comentarii/discutii referitor la ale tari...

Ironia sortii...multi vor sa emigreze si nu au sansa, cei care au emigrat regreta mai devreme sau mai tarziu...

Ar fi interesant sa ne arati si partea "de lux" a Canadei sau cel putin a Montrealului.

Ah, inca o intrebare...crezi ca emigrantii din Canada o duc mai bine decat cei din Italia sau Spania?
raoul
Scris: Sunday, October 2, 2011 6:20 PM

cathy
Scris: Monday, October 3, 2011 1:28 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/25/2008
Fratele meu impreuna cu sotia lui si-au depus dosarul de emigrare in Canada si vor sa plece chiar in Montreal.
Cumnata mea are in Canada rude apropiate plecate de cativa ani si am vazut mai multe poze de acolo, insa nu seamana deloc cu ceea ce vrei tu sa arati. Mi se pare exagerat acest punct de vedere si prea generalizat. Cu siguranta pozele sunt reale si ca prezinta o anumita realitate, iar cat despre numarul emigrantilor romani care e in scadere, dupa cum ai vrut sa arati in acel tabel...tin sa iti spun ca esti gresit informata. Numarul dosarelor de emigrare in Montreal s-a dublat si asta e o informatie data de ambasada Canadei din Austria.
Ceea ce ma face sa intreb: ce scop are acest topic pe care l-ai deschis? De informare sau dezinformare?

praslea_cel_voinic
Scris: Wednesday, October 5, 2011 4:12 AM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2009
Exista totusi o explicatie la statistica...scaderea mai marcanta e din 2006, de cand se cam stia ca Romania intra in UE....romanii au optat sa plece in Europa in schimb....
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.