Profil: ema31
Despre
Utilizator: ema31
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Sunday, November 14, 2021
Ultima vizita: Thursday, June 9, 2022 12:53 PM
Numarul de postari: 16
[0.00% din toate postarile / 0.05 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 61
Postat: Thursday, December 9, 2021 5:32 PM
Gaby 41 wrote:
Ema ce rămâne să faci în continuare?Cum ești?

Gaby, multumesc pentru mesaj. Mi-a dat medicul Arthrotec pentru eliminarea sarcinii, pentru ca a zis ca e mica si nu are rost sa-mi faca acum chiuretaj. Am fost si azi la control, insa e prinsa bine placenta, n-a inceput sangerarea. A ramas ca mai asteptam cateva zile si, daca nu se intampla nimic, ma duc la chiuretaj. Deocamdata, am doar niste crampe si mor de frica.

Dupa ce se termina tot, o sa fac si analize de trombofilie mai amanuntite.

Psihic, sunt terminata. E cumplit sa vezi embrionul fara activitate cardiaca, mai ales dupa ce acum doua saptamani totul era bine. Nu stiu daca o sa mai am curaj sa incerc iar sa raman insarcinata, nu mai vreau sa mai trec prin asa ceva din nou. Medicul nu are nicio explicatie pentru ce s-a intamplat, probabil sunt defecte genetice. Ce m-a speriat a fost ca mi-a zis ca a avut 8 cazuri de sarcini oprite din evolutie in ultimele 2 sapt! Nu-mi imaginam ca se intampla atat de des.

Am urmarit din umbra casuta si ma bucur ca sunteti toate bine.
Andreea_neacsu, foarte frumoasa ecografia! Sarcina usoara sa ai!

Postat: Monday, December 6, 2021 10:20 PM
Am mai fost in seara asta la alt medic, alta clinica si mi-a dat acelasi diagnostic. cry

Multumesc mult tuturor fetelor pentru incurajari! Sa treceti si voi cu bine peste toate incercarile si sa va tineti in brate copilasul!
Postat: Monday, December 6, 2021 2:17 PM
Gaby 41 wrote:
Bună Ema.Of, îmi pare tare tare rău.Am emoții pentru că și eu am avut o decolare de sac gestational și nu am mai fost de 3 săptămâni la control sper să fie bine miercuri.Eu cred că ar trebui să mai ceri o părere încercă la un spital cu un ecograf mai bun.

Nu te ingrijora, nu decolarea e problema. Mi-a spus ca la varste gestationale asa mici, problemele sunt de ordin genetic. :( Analizele de trombofilie imi iesisera bine, dar nu-mi daduse tot panelul, a zis ca o sa facem unele mai amanuntite peste cateva saptamani.

Iti tin pumnii, o sa fie bine!
Postat: Monday, December 6, 2021 12:51 PM
Andreea_neacsu wrote:

of Ema! mi se rupe sufletul plans imi pare tare rau .. din pacate si eu de ziua mea am primit “ cadou “ eliminarea sarcinii ... fii tare ...
dar ai simtot ceva nelalocul lui de ai mers la control ?
stiu ca nu te ajuta cu nimic mesajul meu , ca nu sterge durerea... te imbratisez ! Cheek Kiss

Multumesc mult pentru sustinere, Andreea!
Ma chemase dr la control ca sa vada cum evolueaza zona aia de decolare pe care o observase acum 2 saptamani. Practic, inimioara lui s-a oprit la cateva zile dupa ecografia trecuta. :(

Nu stiu, cumva parca aveam o presimtire, nu stiu sa explic de ce.

Oare are sens sa mai merg si la alt cabinet la ecografie? Exista posibilitatea sa fie gresit diagnosticul? Sau imi fac mai mult rau? Data trecuta chiar se vedea clar activitatea cardiaca, am vazut si eu embrionul cum pulseaza, iar acum... nimic. Trebuia sa am 8 saptamani si o zi, iar pe ecografie apare de 6 sapt si 3 zile.
Postat: Monday, December 6, 2021 11:48 AM
Buna!

Am primit de Mos Nicolae un "cadou" pe care nu-l doresc nimanui vreodata. Am fost azi la ecografie, iar embrionul nu mai avea activitate cardiaca. S-a oprit din evolutie la 6 saptamani si 3 zile. :((((((((((((((((((((

Ma retrag din aceasta casuta, mi-a parut bine sa va cunosc si va doresc numai bine!
Postat: Saturday, December 4, 2021 12:16 AM
Felicitari, Lena!!! Nu-ti face griji, o sa fie bine. Priveste perioada asta de stat in pat ca pe o binemeritata relaxare.
Nu ti-a dat dr si Arefam pentru problema asta?
Postat: Tuesday, November 30, 2021 2:45 PM
La multi ani celor ce poarta numele de Andreea! Sa fiti sanatoase si voi si bebelusii!
Postat: Friday, November 26, 2021 7:14 PM
Andreea_neacsu wrote:

Ema , s-a vazut si embrionul ? a fost totul in regula ? coeur
am o poza dar este mai mult la vedere chistul pe care il am , caci am vorbit si de el nu numai de sarcina .. ne vom ocupa numai de sarcina cand merg la al doilea control , acum a verificat tot

Da, cand am fost luni s-au vazut embrionul, sacul si zona aceea mica de decolare, dar a zis sa nu ma ingrijorez. Am pus si eu o poza pe paginile anterioare. Cand i-am aratat sotului ecografia, credea ca sacul este embrionul. Apoi i-am zis "nu, e punctuletul asta mic de aici, are aproape 3 mm". :)) A fost amuzant. La tine ce dimensiuni are?

Cum te simti, e totul ok?
Postat: Friday, November 26, 2021 7:02 PM
Felicitari Andreea_neacsu, ce veste buna! Love Sa ne arati si noua o poza, daca vrei, bineinteles. Si pe mine m-a chemat medicul tot cand se fac 8 saptamani ca sa auzim inimioara.

Wannabemom, succes si iti tin pumnii sa fie totul bine! Nu te speria de greutate, si eu am avut aproape 4 kg si s-a descurcat mama f bine sa ma nasca natural. ;)) Oricum, daca Doamne-fereste iti face pana la urma cezariana, cred ca rahianestezia e diferita fata de anestezia generala pe care ai avut-o atunci, nu te gandi la ce e mai rau.

Fetelor, am inceput sa ma simt si eu mai bine, nu mai am crampe decat fff rar, azi m-am luat cu munca si aproape ca am uitat sa-mi iau No-spa-ul. :)) Luni ma duc sa-mi fac analizele de sange, nu mi-e frica de ace, dar mi-a zis ca vor fi multe eprubete.
Postat: Tuesday, November 23, 2021 10:07 PM
Gaby 41 wrote:
Ema cum te simți?

Buna, Gaby! Multumesc pentru mesaj. Sunt in general bine, dar tot mai am crampe din cand in cand. Incerc sa ma gandesc ca nu e de speriat daca nu sunt deloc sangerari. Ieri a fost prima zi cu Arefam, probabil mai dureaza pana isi face efectul.
In rest, mor de somn incontinuu, ma dor sanii si ma trezesc cel putin o data pe noapte sa merg la toaleta, ceea ce nu mi se intampla inainte de sarcina. Din fericire, greturi inca nu prea am.

Tu cum esti?

Alicia, ce dragut ar fi sa fie gemeni! Love

Andreea, ce beta frumos, felicitari!