Profil: Ellena20
Despre
Utilizator: Ellena20
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Monday, October 22, 2018
Ultima vizita: Wednesday, October 5, 2022 1:27 PM
Numarul de postari: 1,836
[0.17% din toate postarile / 1.27 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Wednesday, October 5, 2022 1:06 PM
Da, freya, 8-16.
Pare ca ne-am facut un program, suntem bine, Cezar ma uimeste zilnic cu ce mai invata acolo. Nu prea a racit, de doua ori l-am avut bolnavior de cand e in colectivitate.
Doar ca e mai mofturos la mancare. Asta stiam, si acasa la fel. Nu imi place treaba cu gustarea la cresa, insa Cezar nu mananca dulce, i le baga doamna in ghiozdanel si le mananc eu acasa Lol
Nu sunt de acord cu Barni, Kinder sau ce le mai da ca gustare. Cezar mananca acolo la gustare doar biscuiti si banana.

Voi cand incepeti? Sau ati inceput? Fiind si cu serviciul, am cam pierdut sirul aici. Am citit ca Albert e un vorbaret coeur

img
Postat: Wednesday, October 5, 2022 11:40 AM
Eu de aceea l-am intarcat pe Cezar la 1 an si 3 luni. Toata noaptea voia san. Cum ii scoteam sanul din gura, se trezea. Nici nu mai puteam sa dorm ca amorteam stand numai pe o parte spre el.
De atunci, avem nopti foarte bune. Doar cand i-au dat maselutele, am mai avut vreo 3-4 nopti agitate. In rest, doarme cam toata noaptea cu 1-2 treziri doar sa bea apa.

img
Postat: Monday, September 12, 2022 9:07 AM
La multi ani, Astrid! Sa cresti mare si sanatoasa! Esti o printesa!
Sa va traiasca, Andreea! Sunteti minunati toti! coeur

img
Postat: Sunday, August 21, 2022 3:52 PM
Andreea, si eu zic ca puzzle-urile sunt o idee buna de cadou, la fel si lego.
Eu i-am mai luat lui Cezar o masuta cu scaunel si ii place tare mult sa stea acolo sa facem puzzle-uri si sa ii dau sa pape acolo. Cred ca de la cresa a venit obiceiul asta.

Sau daca ii place mult vreun animalut, sa ii cumperi o colectie/mai multe exemplare de astfel de animale.
Lui Cezar ii plac dinozaurii si ii avem pe toti cu noi in concediu. alcool

img
Postat: Sunday, August 21, 2022 3:42 PM
freya, lui Cezar ii place spalatul pe dinti. Ii dau lui periuta si se spala singur, iar spre final o iau eu si il spal eu sa ma asigur ca sunt si curati. Mi-a refuzat spalatul pe dinti doar in perioada eruptiei molarilor.

Astazi am avut o prima criza serioasa, cu trantit pe jos, urlat din toti plamanii, daca il luam in brate ma lovea si pe mine, si pe sot. Nu intelegeam efectiv ce vrea. Aveti ceva sfaturi, secrete, cum sa evitam astfel de crize sau cum sa le gestionam? Ca sotul zice ca nu mai mergem in nici un concediu pana face copilul 5 ani. Lol

img
Postat: Saturday, August 20, 2022 8:29 AM
Andreea, tare harnicuta e Astrid! coeur
Cezar are doar cei 8 dinti din fata ( 4 sus si 4 jos) si 4 molari.

Freya, voi cum stati cu dintii? Tin minte ca erau pe aproape la nr de dinti baietii nostri.

E bine ca nu plange de durere, Andreea. Noi rau rau am patit vreo 3 zile cu molarii de sus.

img
Postat: Saturday, August 20, 2022 8:26 AM
Ce frumos, freya! love
Nici mie nu imi venea sa cred ce diferenta e noaptea de cand nu mai papa laptic. Acum doarme toata noaptea, rareori se mai trezeste sa bea apa, insa isi ia singur sticluta si bea apoi se culca la loc.
Intr-adevar, ei inteleg chiar totul. Eu sunt impresionata zilnic, ei pricep mai multe decat credem noi.
Ma bucur ca a mers asa frumos si linistit pt amandoi intarcarea pe timp de noapte. Albert e baiat mare si tare istet! Sunt dulci rau cand leaga si ei cuvinte coeur

Noi suntem in concediu, prima zi a fost mai grea pt ca a fost obosit dupa drum. Insa apoi, ne-am acomodat. Intr-adevar, e mult mult mai greu, insa nu se compara cat de frumos este, cand il vad cum se bucura de tot ce vede. Am un flacau care intra singur cu capul in apa. Stau numai cu ochii pe el ca mie mi-e frica, sotul e mai relaxat.

img
Postat: Saturday, August 13, 2022 10:43 AM
Vai, Maria, e pericol cu copiii astia.
Limbi straine in ceea ce priveste "nu" si "nu e voie". alcool
Plecam si noi luni in concediu, sper sa nu fie chiar asa greu Lol

Ce gustari luati pentru drum cu copiii? (*nu sa manance in masina, ci la pauze*).

img
Postat: Friday, August 12, 2022 12:21 PM
Ella, incearca sa ramai calma.
Nici lui Cezar nu ii scadea temperatura sub 38. Ii scadea la 30 min dupa antitermic si dupa o ora iar crestea. Atunci la fel, doar l-am alaptat, nu manca nimic altceva.
3 zile a tinut la noi temperatura ridicata.
Cel mai greu e ca nici tu nu te simti bine si e foarte greu sa ai si grija de el.

Multa sanatate, sa scapati repede de covidul asta!
Te imbratisez!

img
Postat: Thursday, August 11, 2022 9:36 PM
Andreea, pentru parinti e groaznica prima cazatura.
Eu ma simteam si vinovata ca de ce nu eram langa el. Ei bine, la cat de nazdravan e Cezar, a mai tot avut cazaturi.
Acum avem genunchii juliti, coatele jupuite alcool
Plus ca ii place sa dea cu capul! Va rog, spuneti-mi ca si ai vostri fac asa ca innebunesc. Se arunca in pat si a dat cu capul intr-o parte cu lemn. A plans atunci, i-am explicat ca trebuie sa avem grija etc. De atunci, mereu cand e in pat, se duce in partea aia si se preface ca da cu capul acolo, uitandu-se la mine si razand. Daca ii zic "nu" face mai rau. Si nu doar se preface, se mai si arunca pe bune uneori. Si iar plange, iar ii explic si ramanem cu explicatia.
Cred ca singura solutie e sa schimbam patul.

https://ibb.co/rvWRzKG
https://ibb.co/TY3L7Cp

img