Profil: Ellena20
Despre
Utilizator: Ellena20
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Monday, October 22, 2018
Ultima vizita: Tuesday, February 7, 2023 11:00 PM
Numarul de postari: 1,849
[0.18% din toate postarile / 1.18 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Monday, January 30, 2023 4:22 PM
ANDREEA2929A wrote:

Așa zic și eu ceva de genul este. Pe mine ma musca mai nou plus tantrumuri la ordinea zilei.
La mulți ani sărbătoriților! Sunteți bebei mari toți! Venim și noi din urma. A început sa meargă se chinuie de 1 luna și ceva sa treacă la 1 somn, durere. Oare mai e cn așa? Sa treacă așa greu la 1 somn?

Andreea, eu nu mai tin minte cum a facut trecerea insa stiu ca destul de tarziu a trecut la un singur somn. A fost strict vointa lui. Eu il puneam la primul somn cum stiam ca are programul apoi am vazut ca il refuza pe al doilea. Si i am tot mutat treptat cu cate 30 min ora de la primul somn mai tarziu pana a devenit somnul principal al zilei.

img
Postat: Monday, January 30, 2023 4:18 PM
Multumesc de sfat, Melina!
De ieri, am inceput ceva asemanator si i-am spus ca daca simte nevoia sa ciupeasca, sa il ciupeasca pe Bibo (un catel de plus). Ca pe mine si pe tata ne doare cand ne ciupeste. Nu are el treaba cu Bibo, nu il ciupeste. Insa de cate ori vad ca vrea sa ma ciupeasca, ii amintesc si renunta la idee.
La cresa totul pare ok, am fost foarte multumiti de la inceput, el a evoluat foarte frumos. Am avut noroc cu treaba asta. Insa mai cercetez. Cert este ca ieri si astazi am scapat fara ciupituri Lol

img
Postat: Sunday, January 29, 2023 7:52 PM
Irina, esti superba!! coeur

Andreea, m-am gandit si la treaba asta, insa nu pare a fi nimic. Am intors situatia pe toate partile. Eu am impresia ca el crede ca se joaca cu noi, insa ciupeste foarte tare. El si taica-su mereu se joaca cu trantituri, taica-su il mai musca usor in joaca, se arunca amandoi in pat etc. Si am impresia ca zice ca se joaca si el cu noi, dar nu realizeaza cat de tare ciupeste el.
Ori o alta varianta ar fi ca nu ii place daca nu ii dau/fac ce vrea el exact in momentul in care vrea el. Am observat ca daca vrea ceva si eu am in acel moment vreo treaba si ii spun "imediat, mami" sau "stai un minut" imediat ma si ciupeste.

Maria, nu merge deloc daca ii spun ca ne doare sau sa plec de langa el ca vine dupa mine si mai tare ciupeste Lol
Sper sa se dezvete curand ca am amandoua mainile invinetite.

img
Postat: Friday, January 27, 2023 8:25 PM
La multi ani pentru ieri, Irina Sa fii sanatoasa si cuminte! coeur
Albert, la multi ani pentru maine ras iti doresc multa sanatate, sa cresti mare mare si sa o asculti pe mami!

Mamici, poate ma puteti ajuta cu un sfat ca nu stiu ce sa mai fac. Cezar are aproape 2 luni de cand ciupeste si loveste. Nu stiu cum sa mai procedez cu el, eu am numai vanatai pe maini. Ma ciupeste si cand doarme. Asta se intampla doar cu mine si cu taica-su. Nu stim ce sa mai facem, mereu il luam in brate si ii explicam ca ne doare, ca nu ne place cand el face asa, insa cand ii spunem asta, mai rau ne ciupeste. Adica oricum ca la orice "nu" care pt el devine "da" . Astazi a fost cel mai rau. De la ora 16 si pana acum m-a innebinut cu ciupiturile.
Stiti cumva cum as putea sa procedez? La cresa nu se intampla asa ceva, doar acasa.

img
Postat: Thursday, December 15, 2022 9:44 AM
Andreeax wrote:
Fetele,am avut și eu azi prima morfo. Vom avea încă un băiețel yes

Felicitari, Andreea! coeur
Sa ai o sarcina usoara in continuare!hearts

img
Postat: Monday, November 7, 2022 11:01 AM
freya, sper sa va fie din ce in ce mai bine cu acomodarea la cresa! coeur

Ella, nici Cezar nu prea mananca. Micul dejun il mananca mereu tot, se trezeste si cere papa imediat.
Eu acum gatesc pentru toata familia si mancam toti acelasi lucru. Da, nu pun sare multa sau o mai adaptez, dar in mare mancam aceleasi lucruri. Ieri de ex. a mancat micul dejun si pana la ora 18 nu a vrut sa manance nimic, dar atunci a mancat felul 1+ felul 2.

In rest, e un copil mofturos la mancare, rareori mananca si el mai bine. A avut zile in care a mancat doar un iaurt si o banana (iar eu nici nu il mai alaptez si nici lapte nu bea deloc).
Eu cred ca mai greu e pt noi mamele sa acceptam ca copilul nu are 3 mese pe zi, iar lor nu cred ca le e foame. Adica, de cate ori i-a fost foame, Cezar a spus si chiar a mancat apoi

img
Postat: Thursday, November 3, 2022 3:29 PM
freya, cum e cu cresa?

img
Postat: Monday, October 17, 2022 12:27 PM
Andreeax, asa mi-a spus si mie pediatrul nostru, sa il las sa isi faca el imunitatea singur. Tot auzeam prin parc ce fel de minuni dau mamele copiilor si ma gandeam ca poate ma culc pe-o ureche.

Aleahim, eu inainte de Cezar imi doream vreo 3 copii. Nu stiu ce aveam in cap si de ce credeam ca e usor.
Dupa Cezar, un an si jumatate nu am vrut sa aud, nu ma simteam capabila sa pot avea grija de inca un suflet si la fel, lipsa totala de ajutor a fost tare grea. Noi oriunde mergem, indiferent de treburi, el este cu noi.
De cand s-a acomodat la cresa si vad ca ne-am cam facut un program, parca mi-a rasarit ideea de bebe 2 in minte. Alteori parca imi e teama si la fel cum zice Ella, oare poti iubi la fel de mult si pe bebe nr 2? Oare mai pot sa o iau de la capat?

img
Postat: Monday, October 17, 2022 9:24 AM
Mamici, voi le dati ceva pt imunitate celor mici?

img
Postat: Monday, October 17, 2022 9:23 AM
Felicitari, Roser! coeur
Recuperare rapida si acomodare usoara!
E minunata printesa! Sa ne mai povestesti din cand in cand.. poate ne dai curaj si noua ras
Sunt curioasa cum percepe Hugo aceasta schimbare... ca e fratior mai mare! coeur

img