durere de rinichi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monica irimia
Scris: Tuesday, January 3, 2012 7:02 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/3/2010
Fluturas wrote:
o
oare sa imi fac griji,sa merg la dr sau e ceva normal dupa infectie?

Fluturas, mergi la medic repede! Eu am luat 3 saptamani tratament cu antibiotic pentru o infectie la rinichi(pe langa asta, lichide multe consumate). Initial avusesem o infectie urinara cu e-coli, care, neglijata (luam cate un comprimat nurofen la durere), a urcat pana la rinichi. Eu am facut echo si urocultura si in urma rezultatelor mi-a dat tratamentul.
Sanatate din plin! computerlove
Fluturas
Scris: Tuesday, January 3, 2012 3:02 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
monica irimia wrote:

Fluturas, mergi la medic repede! Eu am luat 3 saptamani tratament cu antibiotic pentru o infectie la rinichi(pe langa asta, lichide multe consumate). Initial avusesem o infectie urinara cu e-coli, care, neglijata (luam cate un comprimat nurofen la durere), a urcat pana la rinichi. Eu am facut echo si urocultura si in urma rezultatelor mi-a dat tratamentul.
Sanatate din plin! computerlove

la o ecografie m-am gandit si eu si pana la urma asta fac daca nu ma lasa durerea.
multumesc pentru sfat
kali
Scris: Tuesday, January 10, 2012 7:54 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
bulibuli wrote:
Oana, la tine pare o anexita mai degraba... rinichiul doare putin mai sus si e o durere intensa, mai localizata, care iradiaza de multe ori anterior in jos, pe traiectul ureterului. Poti sa faci proba Giordano, adica sa aplici niste lovituri usoare cu mana in spate in zona taliei, sub coaste.. daca e rinichiul ai sa sari in sus de durere..

Saru'mana!computerlove
In sfarsit m-am lamurit. Nu e infectie urinara - cum credeam eu -, nu e nici anexita ( a doua varianta dupa ce mi-a iesit ok urocultura )... ci este nisip pe care-l elimin, ca deh... am cariera de piatra la rinichi.sorry

Fetele, voi cum sunteti?
Lilly of the valley
Scris: Tuesday, January 10, 2012 8:13 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
sanatate multa!angel

La sf lui noiembrie am suferit o colica renala urata, s-a lasat si cu urina cu sange si infectieuff
Tot atunci m-am lamurit si cu "minunatul" marele spital privat din Iasi. Dupa radiografie renala si echografie dr nu reusea sa-si dea seama ce ar fi putut fi. Acelasi medic din spitalul privat ma invita la clinica de urologie de la Parhon (medic si acolo), dar inainte de toate astea imi trage o sperietura zdravana: una din pietre apasa pe artera renala si trebuie musai operatie.
marivic
Scris: Tuesday, January 10, 2012 8:21 PM
Nivel

Inregistrat: 8/10/2007
Mie mi-a trecut criza cu urinex si nospa vreo 3 zile si apoi cu bere.ras
Sanatate va doresc si eupupici computerlove
marivic
Scris: Thursday, February 23, 2012 8:01 PM
Nivel

Iar m-a luat rinichiul,....am luat no-spa si urinex,....sa vad maine cum sunt ca am si o inspectie in gradinita,....dar eu tare nu as vrea sa ma ridic din pat,la cat imi e de rauplans plans plans
oanamaria
Scris: Friday, February 24, 2012 11:45 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Mari off!asta-ti trebuie acum !Sanatate multa si stai la caldurica ,bea ceaiuri si sa treaca repede !computerlove
marivic
Scris: Friday, February 24, 2012 5:56 PM
Nivel

Si eu tot pe aici,...cu o durere de rinichi,si o tuse chinuitoare de 2 zile,luata de la copiii din gradinita si,.....stare gripala.Ma doare capul simt ca ard dar am 36,....nu stiu ce Doamne iarta-ma sa mai zic ca prea s-au ingramadit toate pe mine.....plans plans plans
monica irimia
Scris: Friday, February 24, 2012 9:12 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/3/2010
Mari, sanatate multa! computerlove Sa faci o urocultura sa nu cumva sa ai vreo infectie . uff
bulibuli
Scris: Friday, February 24, 2012 10:53 PM

Inregistrat: 3/17/2008
mari ai pm
marivic
Scris: Friday, February 24, 2012 11:29 PM
Nivel

Multumesc Anacomputerlove
marivic
Scris: Saturday, July 14, 2012 10:10 PM
Nivel

Eu,iar cu ceva dureri,.....Simt ca ma doare rinichiul drept,unde imi gasise nisip,dar ma doare si colonul si ovarul drept.SS-ar putea ca durerea sa iradieze?Iau Urinal Akut si Rowatinex,am luat si no-spa sau ibalgin,dar tot nu ma lasa,durerea.
Ce sa mai fac?Tare aiurea ma simt,....m-am chinuit sa beau si apa,am ajuns la 2,5 l lichid astazi,....Mi-am facut ceai de cozi de cirese,dar nu am putut sa beau decat o cana.Maine am sa incerc sa fac si sa beau de matase de porumb,......uff
mirela74chris
Scris: Sunday, July 15, 2012 7:30 AM

Inregistrat: 10/17/2009
Ceva aniinflamator(ketoprofen,ketonal,indometacin)poti lua supozitoare.In colici renale poti sa pui caldura in zona lombara.Mai poti face injectabil algocalmin cu scobutill si papaverina.Acesta este standard.Sanatate multa,off,tare greu.pupici Daca elimini (calculi)pietricele,durerea nu trece decat dupa ce elimini.Continua cu ceaiuri si cu ce iei tu acum
marivic
Scris: Sunday, July 15, 2012 8:53 AM
Nivel

Am luat acum de dimineata Urinex si No-spa de 80 mg si trec pe acestea, ca vad ca cu celelalte(Urinal Akut si Rowatinex nu-mi mai trece).Sa iau si ketonal?
Multumesc mult,Mirela.pupici
bulibuli
Scris: Sunday, July 15, 2012 8:56 AM

Inregistrat: 3/17/2008
In timpul colicii restrictie de lichide, dupa ce trece - cat mai multe.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.