Dubrovnik
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, July 18, 2010 6:26 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
DUBROVNIK

Clima in Dubrovnik este una mediteraneana

AdrianaC
Scris: Sunday, July 18, 2010 6:39 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

HOTELURI IN DUBROVNIK

In functie de popularitatea lor, conform site-urilor de turism, puteti sa alegeti unul dintre hotelurile de mai jos:

1. Radisson Blu Resort & Spa, Dubrovnik Sun Gardens, 5*

2. Hotel Neptun, Dubrovnik, 4*

3. Hotel Ariston, Dubrovnik, 5*

4, Hotel Dubrovnik Palace, 5*

Astept si alte hoteluri, la care ati stat sau de care ati auzit ca ar fi OK.pupici
raly
Scris: Sunday, July 18, 2010 8:20 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Adriana sa inteleg ca te pregatesti de Croatia?hearts
bereea
Scris: Monday, August 23, 2010 3:02 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Undeva langa dubrovnik trebuia sa mergem noi.doar ca nu am prenotat la un hotel , ci la particular unde fusese o verisoara de a mea.
bereea
Scris: Sunday, October 23, 2011 5:29 PM
Nivel

DALMATIA DE SUD se mandreste cu orasul-fortareata Dubrovnik, cel mai frumos oras din Adriatica, iar in largul coastei se afla unele dintre cele mai incantatoare insule ale Croatiei, Mljet, cu lacurile sale gemene, si Korcula, locul de nastere al lui Marco Polo. Dalmatia isi are numele de la un trib de iliri – dalmatii – ce au trait pe aici prin anul 1200 I. Chr.
Lumina calda de pe zidurile reci ale cetatii este ceva unic. Lemnaria verde - in toata cetatea - creaza o combinatie misterioasa cu zidurile sterse ale cetatii. Este cel mai frumos oras-cetate la mare pe care l-am vizitat! Si ganditi-va ca in 1991 era un oras distrus de razboi. Este incredibil cat de repede a sters urmele razboiului si a renascut

Ne-am oprit inainte de a trece podul care este la intrarea in oras pentru a admira peisajul, navele de croaziera si , bineinteles, orasiul.A fost dragoste la prima vedere.

Am intrat in orasul vechi prin Poarta Pile si ne-a intampinat Fantana Onofrio ce de secole aduce apa proaspata intre zidurile cetatii. Deasupra acestei porti, dar si a celorlalte porti de acces in cetate, se afla statuia Sf. Blaise – patronul spiritual al Dubrovnikului.

Orasul Dubrovnik reprezinta o imbinare intre istorie si peisaj natural unic iar turistul ce viziteaza acest oras va fi fascinat atat de monumente, de atmosfera „incarcata” de istorie a orasului cat si de diversitatea peisajului si a activitatilor pe care le poate desfasura.
"Zidurile orasului masoara 4,5 km si sunt accesibile din 3 puncte de urcare: Unul chiar langa Poarta Pile, in stanga ei cum se intra pe poarta, unul in zona Acvariului, in partea opusa primului, aproape de port si unul pe partea cu Manastirea Dominicana. Zidurile au o grosime ce variaza intre 1,5 m, in partea dinspre mare si 6m in partea dinspre continent. Cel mai mare turn, Mincetta, a fost construit in 11 ani, perioada in care autoritatile locale au interzis orice alta constructie in oras pentru a putea canaliza toate fortele si materialele spre constructia acestui turn. Pe partea dinspre mare se afla o ``bresa`` in zid care ofera vizitatorilor posibilitatea de a iesi la o terasa chiar deasupra stancilor si a marii, loc de unde, mai jos , se pot face si scufundari, plaja, baie."
Ne-am plimbat pe ziduri de jur-imprejurul orasului.Era foarte, foarte cald, dar s-a meritat.Ne-am oprit in toate coltisoarele, am admirat orasul si marea din diverse unghiuri dar nu ne-am saturat.

DUBROVNIK - " Cine cauta raiul pe pamant, trebuie sa viziteze orasul Dubrovnik" - spunea Bernard Shaw, dupa o vizita in centrul cultural si turistic al Dalmatiei de Sud. Si noi am avut senzatia ca l-am gasit aici...raiul!din pacate, timpul nostru aici a fost cam limitat si nu cred ca am reusit sa vedem tot ceea ce ne-am fi dorit.data viitoare cand vom veni in Croatia, imi doresc sa stau la Dubrovnik

bereea
Scris: Sunday, October 23, 2011 5:34 PM
Nivel

Bineinteles ca nu ne-am lasat pana nu am inconjurat tot orasul mergand pe zidul de aparare.Privelistea inspre mare era superba, dar ne-a placut si cea spre oras.Mergand pe zid puteam sa vedem in casele oamenilor, la unii acoperisul era chiar sub zid.Mi s-a parut foarte interesant si foarte frumos.Dar era si foarte, foarte cald si ne-am tot oprit la un suc rece saula o inghetata.Mi-au placut foarte mult stradutele inguste, imi aminteau de Venezia.

oanamaria
Scris: Sunday, October 23, 2011 6:58 PM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2009
Superbe pozele!
Ce dor mi-e de vacanta !
Maria & Mario
Scris: Sunday, October 23, 2011 7:28 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Frumos frumos frumos ! Tu ne faci pofta de vacanta , stii , nu ?
Oricum, am trecut locatia la agenda ! topai
bereea
Scris: Monday, October 24, 2011 8:23 PM
Nivel

multumesc, Oana si Oanapupici Pofta de vacanta am si eu, pentru ca n-am stat nici pe departe atat cat mi-as fi dorit.poate mergem la anul iar
marivic
Scris: Monday, October 24, 2011 8:39 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 8/10/2007
Superb orasul,......superbe poze si superbe peisajelove love love
Ce bine ca ati vazut acele locuri minunate!newclap newclap newclap
katy_lumika
Scris: Monday, October 24, 2011 9:09 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/14/2008
Superb orasul, eu am fost acum vreo 8 ani in Rijeka si m-a impresionat. Mi-ar placea tare mult sa mai vizitez Croatia.
Pup bereeapupici
bereea
Scris: Tuesday, October 25, 2011 8:29 AM
Nivel

Mioara, katy, pupici
alex_r
Scris: Wednesday, November 16, 2011 12:09 PM
Nivel: Guest

Foarte impresionante pozele, eu as vrea sa merg in croatia pe la sfarsitul lui noiembrie, inceputul lui decembrie. Se merita in perioada aceasta? Care are fi perioada recomandata pentru a merge in vacanta in Croatia?
bereea
Scris: Wednesday, November 16, 2011 2:22 PM
Nivel

Bineinteles ca vara e mai rentabil sa mergi ca sa te bucuri de mare si plaja.In perioada asta poti vizita obiectivele turistice
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.