doua fetite adorabile care nu disting binele de rau
Subiectul anterior · Subiectul urmator
gargalitza
Scris: Sunday, April 6, 2008 3:12 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Am aflat de curand ca fetitele verisoarei mele sufera de o boala cumpli: AUTISM! Practic ele traiesc intr-o lume a lor...o lume a umbrelor fara sa stie ce inseamna un zambet si iubirea de mama. Poveste Laurei este graitoare:

"Buna ,

Va rog din suflet sa aveti rabdare sa cititi povestea mea trista:

Ma numesc , Vulpe Laura Maria, si sunt din Pascani jud Iasi si am 28 de ani, casatorita , si impreuna cu sotul meu Gabi avem 2 fetite gemene in varsta de 4 ani. Desi s-au nascut premature la 28 saptamani, primul consult medical a fost trecut cu bine , fetitele respirand normal din prima clipa, singura problema fiind greutatea prea mica 2,10 si 2,05 Kg. Pana la varsta de 1 an si jumatate totul a mers foarte bine , fetitele dezvoltanduse normal dpdv fizic. Semnele de intrebare au aparut la partea psihica deoarece: nu vorbeau , aveau o fixatie pentru anumite obiceiuri , nu reactionau tot timpul , nu se jucau cu alti copii , si nu aveau o atractie deosebita pentru jucariile noi.
Dupa o investigatie la spitalul Sf Maria din Iasi, nu am fost foarte lamurita , deoarece semnele noastre de ingrijorare au fost tratate “ca fiind vorba doar de o intarziere mintala din cauza ca fetele sunt gemene si s-au nascut prematur”.
Acum 6 luni am facut o alta investigatie la spitalul de psihiatrie Socola Iasi, unde am primit o lovitura cumplita de la viata , fetitele fiind diagnosticate cu “AUTISM INFANTIL”. La momentul respectiv nu stiam nimic despre aceasta boala, si nu credeam ca nu exista un tratament. Am inceput sa cautam informatii fara a ne da batuti.
Acum 1 luna am ajuns si la spitalul “Alexandru Obreja” din Bucuresti, unde s-a confirmat acelasi diagnostic si am constientizat ca nu exista un tratament medical , boala fiind tinuta sub control cu ajutorul unei terapii “TERAPIA ABA”. De la spital ne-au informat ca nu exista decat 2 centre care practica aceasta terapie din toata tara, si anume in Bucuresti.
La centrul Sf Margareta din Bucuresti am aflat costurile enorme si peste puterile noastre financiare, undeva la 20-25 milioane(lei vechi) de copil pe luna, terapia fiind recomandata pentru minim 1 an pentru a avea efecte pozitive. La primirea acestor vesti am realizat ca sansele noastre nu exista , deoarece nu ne permitem si nici nu avem o locuinta sau cunostinte in Bucuresti pentru a locui pe perioada terapiei, noi locuind in prezent in Pascani intr-o garsoniera achizitionata printr-un credit ipotecar.
Cu mana pe suflet va marturisesc ca sunt distrusa , si nu mai am puterea sa merg mai departe, si nu mai suport durerea care ma macina.
Cand le privesc si vad cat sunt de minunate si de perfecte nu imi vine sa cred ca nu au nici o sansa la o viata normala. Viata mea s-a transformat intr-un cosmar si traiesc doar cu spaima si gandul ca viitorul v-a fi foarte greu de suportat si nu stiu daca am sa fac fata. De aceea va rog din suflet sa ma ajutati cum puteti , macar cu un sfat, cei care ati trecut prin problemele acestea. Ajutati doua suflete nevinovate care nici macar nu realizeaza ce se intampla in jurul lor.

Momentan nu am gasit un scanner dar curand voi pune si poza fetitelor.

Numarul meu de telefon este: 0721421021

De asemenea am deschis si un cont in banca pentru cei care pot sa ma ajute financiar:

IBAN: RO24RNCB0699079504180001 - ron
IBAN: RO94RNCB0699079504180002 - euro

Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca si pot sa ma ajute macar cu un sfat !"
mihaela75
Scris: Sunday, April 6, 2008 8:21 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Gargalitza, incearca sa iei legatura cu alti parinti ca tine si sa tii legatura cu noutatile in ve priveste autismul.Sunt grupuri pe forumuri sau chiar situri speciale unde se intalnesc parinti de copii autisti.Te ajuta sa treci mai usor peste impas.In ce priveste terapia cauta sa citesti orice iti pica in mana, informeaza-te , educa-te, fa cursuri, incearca sa devii tu insati o educatoare pentru copii autisti , cunosc o mama care a facut asta .Cumpara tratate, carti , si orice crezi ca te poate invata cum sa relationezi cu copilul autist ca alta sansa in romanica nu cred ca ai decat sa te ajuti singura , .Multa bafta .
gargalitza
Scris: Sunday, April 6, 2008 8:59 PM

Nu eu sunt mamica acelor fetite...Laura este verisoara mea si implicit mama lor! Ideea e ca, din pacate, accesul la internet nu este posibil..cel putin deocamdata...In plus situatia financiara nu ii permite sa se deplaseze in alte orase prea des mai ales sa le plateasca tratamentul..cu cat mai tarziu incep tratamentul cu atat mai grav..
ingerash
Scris: Monday, April 7, 2008 5:49 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
gargalitza eu ieri am terminat un curs de psihologie infantila .In luna august va avea loc un curs special de pregatire pentru autism la Zarnesti{langa Brasov}.I-a legatura cu verisoara ta si intreabo daca doreste sa se inscrie,ar fi bine daca mama ar face si ea cursul,ar putea sa isi ajute fetitele si ar intelege felul prin care ar putea sa patrunda in lumea lor.
Daca doreste sa-mi transmiti si eu voi trimite email.
mihaela75
Scris: Monday, April 7, 2008 8:04 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Asta vroiam sa spun si eu , sa inveti sa pescuiesti e mai bine decat sa cumperi pestele dar am vorbit la pereti.Felicitari Inger pentru cursuri bravo
gargalitza
Scris: Monday, April 7, 2008 8:15 PM

Verisoara mea nu are posibilitatea sa se deplaseze...situatia financiara nu ii permite...Totusi voi discuta cu ea! Multumesc pt ajutor
ingerash
Scris: Tuesday, April 8, 2008 8:21 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
gargalitza wrote:
Verisoara mea nu are posibilitatea sa se deplaseze...situatia financiara nu ii permite...Totusi voi discuta cu ea! Multumesc pt ajutor

Cu multa placereras Ar fi minunat sa reuseasca sa faca rost de bani.Pentru copilasi merita sa faci orice sacrificiu,banii nu trebuie sa fie o piedicanono Astept raspunsul taupupici

Mihaela75 multumescras mai stiam o varianta ...primesti o undita si mananci toata viatalove pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.