Divortez
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Scris: Sunday, February 4, 2007 5:32 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Sunt la pamant cu nervii, saptamana aceasta voi semna actul de divort dar ... am inceput sa am probleme cu Taka. Ma amentinta ca imi ia fata si am o mare problema: Viza mea exipra pe 2 martie si mi-a zis ca nu mai imi da dreptul sa depun actele pentru urmatoarea viza.

Ce ma fac?????????????????????????????????????????????

Daca plec pana-mi expira viza in Ro nu pot sa o iau pe Sasha pt ca n-am aprobare de la el ca sa parasesc tara, altfel risc sa fac puscarie pentru rapirea minorului.
Daca stau, imi exipra viza si raman over stay si iar nu fac nimic in legatura cu Sasha.

Nu mai stiu ce si cum sa fac.
Ema
Scris: Sunday, February 4, 2007 5:38 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Taki, imi pare tare rau! E chiar asa grava situatia?
In ultimul timp mi s-a parut ca nu mai erau probleme intre voi!
Poate zice asa la suparare ca nu-ti mai da drept sa renovezi viza!
Ai nevoie de consensul lui, chiar daca esti casatorita, pentru a renova viza?

Nu pleca fara Sasha sub nici o forma!
Iti doresc sa iei decizia cea mai buna pentru tine si fata!

curaj, iti sintem alaturipupici flowers
taki
Scris: Sunday, February 4, 2007 5:43 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Da, el trebuie sa depuna unele actele la biroul de emigrari pentru ca sa dovedeasca ca el este girantul meu in Jp si rapunde pentru orice fapta a mea.

Fara fetita nu plec nicaieri!

Situatia este grava, maine am sa sun sa vb cu Consulul si sa-l rog sa-mi indrume pasii catre o decizie buna.

Trebuie sa ajung in Ro cu fata, divortata sau nu.
Cristy
Scris: Sunday, February 4, 2007 5:43 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/8/2007

Si eu sunt alaturi de tine

Imi pare foarte rau pentru acest divort cry

Nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau, nu prea cunosc situatia. Singurul lucru pe care pot sa-ti spun este sa fii tare, vei gasi tu o solutie.

pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici

flowers flowers flowers flowers flowers flowers flowers flowers flowers flowers
Alina
Scris: Sunday, February 4, 2007 5:51 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Imi pare tare rau, nu sunt un bun sfetnic in aceste situatii, dar sfatul meu e sa nu pleci fara Sasha. Sa-ti dea Dumnezeu puterea sa treci peste toate. pupici pupici
katy
Scris: Sunday, February 4, 2007 5:55 PM

Offf, barbatii astia cred ca daca au bagat o sparcaiala cu seminte au drepturi asupra copilului.banghead Unde sunteti casatoriti? Incearca sa iei legatura cu un avocat. Vezi ca e posibil sa bage un motiv jenant, si totusi plauzibil in tribunale, cum ca ai vrut sa te mariti, sa faci copil ca sa iei pensie alimentara. Copilul nu-l vrea decat ca sa se razbune. In alta ordine de idei e si varsta. Daca ramane la el cat timp mai are grija de ea? Iar tu, poti spune ca daca a imbarligat o fata tanara ca tine, ti-e frica sa lasi fata si ca te intrebi ce ganduri are. Poti chema pe cei de la protectia copilului, sa faca o evaluare si sa vada ca ai grija de ea. Oricum studiaza atent legile din Japonia in caz ca acolo trebuie sa divortezi. Ai grija mare, ochii si fata.
Sper sa nu se ajunga la marlanii, insa daca joaca murdar, pentru copil nu te da in laturi de la nimic din punct de vedere judiciar.
Oricum nu cred ac vreun tribunal ar da un copil atat de mic pe mana tatalui, mai ales fetita.
Totusi incearca sa vorbesti cu el, poate e doar o toana.
Curajpupici
Ema
Scris: Sunday, February 4, 2007 5:56 PM

Da, vorbeste cu Consulul sa vezi ce te poate sfatui!

Sper sa ne dai vesti bune! Nu pleca fara Sasha pentru nimic in lume!

Ely
Scris: Sunday, February 4, 2007 5:59 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Ufff imi pare tare rau Taki pentru ce se intampla ,scuza-ma ca te intreb dar de ce te-ai intors in Japonia ca stiu ca din Romania ziceai ca vrei sa divortezi.
Trebuie sa existe o solutie pentru noi mamicile plecate din tara.Sa nu pleci fara copil chiar daca va trebui sa faci greva foamei in fata ambasadei Romaniei.Nici nu ma gandesc sa nu existe o solutie.Te pup si suntem alaturi de tine.Mult curaj si bafta la consulatpupici thumright
Kiki
Scris: Sunday, February 4, 2007 6:27 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Imi pare rau, Alina, pentru situatia in care te afli. Ca si Katy iti spun: ochii si fata! Mergi la ambasada, ia un avocat. Nu ar strica deloc sa vina tatal tau la tine sa te ajute cu ce poate. Offf...mult succes in rezolvarea problemei. Sa ne tzii la curent!uff uff
mihaela75
Scris: Sunday, February 4, 2007 6:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
eu zic sa stai peste viza.Chiar daca nu vei avea unele drepturi si va fi greu poate te descurci.In nici un caz nu pleca fara fata ...eu stiu cel mai bine ce inseamna sa stai fara copilbanghead cazi des in depresii si ajungi sa pui si tu avatare ca al meu.
AdrianaC
Scris: Sunday, February 4, 2007 7:10 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Off Taki ! Imi pare tare tare rau sa aud asta, dar cel mai rau imi pare ca trebuie sa treci prin toata aceasta nesiguranta.

Poate ca era mai bine daca nu plecai inapoi in Japonia, pentru ca aici nu prea avea ce sa iti faca. Asa cum am mai discutat si in privat, din ce m-am interesat si eu la o prietena, judecatoare, daca el a venit cu voi in tara cand ati venit, nu putea sa te acuze de rapire.

Oricum, acum situatia e destul de trista, pentru ca tu de venit cu fata fara acordul lui in tara nu poti si se pare ca nici acolo nu prea o sa poti sta prea mult fara viza.

Ai mare grija ce faci si roaga-l pe tatal tau sa gaseasca un avocat foarte bun si priceput in drept international.

Daca pot sa te ajut cu ceva de aici, sa imi spui si o sa fac tot ce pot.
Daca mai ai vreo intrebare juridica, sa imi spui si o sa incerc sa iti aflu raspunsul.

Ai grija mare de Sasha ! Va asteptam pe amandoua cu drag inapoi in tara.

pupici pupici pupici pupici

Pana atunci trebuie sa fii tare pentru SASHA !pupici
Deziree
Scris: Sunday, February 4, 2007 7:28 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/24/2006
Offf Taki, m-am intristat acum,,, si eu credeam ca s-au rezolvat problemele voastre.
Mult curaj fii tare si ai grija de Sasha,, nu cumva sa pleci fara ea,,, trebuie sa te interesezi ce spune legea acolo,cel mai bine intreaba la consulat, ei te vor ajuta. Esti sigura ca nu poti pleca fara instiintarea lui cu fata??? ti-a cerut cineva imputernicire sau ceva??? poate asa o fi in japonia.
mult curaj fii taranervi
sousourel
Scris: Sunday, February 4, 2007 7:44 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Taki, draga si eu credeam ca s-au rezolvat problemele voastre...chiar nu exista solutie de impacare?

Eu iti doresc numai bine si sa va ajute Domnul sa gasiti solutia cea mai buna si pentru voi si pentru Sasha.
mihaela75
Scris: Sunday, February 4, 2007 7:47 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
E adevarat ca nu poti scoate copilul din tara fara confirmarea tatalui, chiar daca mama este divortata.Si eu am avut probleme cu tatal dianei dar am rezolvat repede si cu multi bani multumita coruptiei din Ro.In Jp. nu cred ca poti face asa ceva.Deci in orice decizie privind Sasha va fi nevoie de avizul tatalui.De asta am zis sa ramai in Jp ...pt ca tatal nu va semna niciodata pt calatoria asta uff
Miri
Scris: Sunday, February 4, 2007 8:56 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Taki, imi pare rau sa aud prin ce treci...am crezut ca, daca te-ai decis sa te intorci in Japonia, totul era ok, intre voi!uff
Sunt sigura ca nu vei pleca in RO fara Ciufulici, indiferent daca vei avea sau nu viza sa stai in Japonia!
Cred ca ar trebui sa ceri ajutor unor persoane specializate in astel de probleme(consulat, avocat, institutii de protejare a mamei si copilului, daca exista asa ceva acolo....)Trebuie sa apelezi la toate persoanele care te pot ajuta sa iesi bine cu bine din aceasta situatie!
Mult succes!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.