Dintisori intarziati

Options Dintisori intarziati
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Monday, February 13, 2006 10:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Bebe al meu la 11 luni si cate zile (deci aprox.1 an) nu are decat 2 dinti (sus) si vad ca nici nu are de gand sa ii iasa prea curand urmatorii...e normal?V-ati confruntat cu o asemenea intarziere in aparitia dintilor?
mama_Sonyei
Postat: Friday, February 24, 2006 5:12 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
Sonyei i-au iesit primii dintisori abia dupa 9 luni. Explicatia ar fi ca si copii mostenesc stilul de dezvoltare al parintilor: mama mi-a spus ca si noua ne-au iesit dintii destul de tarziu, aproape de implinirea 1 an... Totusi - parerea mea - e bine sa intrebi si pediatrul si, eventual, un stomatolog - este posibil sa nu asimileze calciu cum trebuie si sa aiba nevoie de suplimente...:albino:
stele_pe_cer
Postat: Friday, February 24, 2006 5:37 PM

Ar fi cam greu de crezut ca r fi cauza lipsei de calciu, pentru ca bea pe zi 500 lapte praf (deci e imbogatit cu toate cele), apoi papa iautel cam 400gr o zi da una nu, i-am dat calciu 15 zile pe luna.....

La stomatolog inca nu am ajuns...nici prin gand nu mi-a trecut....exista stomatolog penru sugari?

Iar noua, aprintii, nimeni nu mai stie cu excatitate cand ne-au iesit dintisorii.

Cei de sus dau semne sa iasa de vreo 3 luni....dar abia acum gingia e inflamata.....sa speram ca cat de curand ne vom lauda si noi cu inca 2 margelutze in plus:flower: .
leut
Postat: Friday, February 24, 2006 5:58 PM

Intrat: 2/15/2006
Locatia: Galati
Eu zic sa stai linistita. Si eu am intrebat-o pe doctorita fetei de ce nu i-au iesit, pentru ca am vazut ca sunt bebelusi mai mici decat Alex si au deja unul - doi dintisori...mi-a raspuns ca daca-i apar mai tarziu vor creste mai sanatosi si mai buni. POate nu e asa, nu stiu, dar eu nu prea ma grabesc...inca alaptez si mi-e frica de ei!:hohot:
mama_Sonyei
Postat: Friday, February 24, 2006 8:07 PM

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
A mea a facut balute de pe la 3 luni, gingia era umflata si nu stiam ce are. Pediatra mi-a spus ca o sa-i dea dintisorii, dar, pentru ca am alaptat-o si eu am avut prea putin calciu sa-i dau (mi-am facut analizele) am considerat necesar sa-i dau macar o data pe saptamana cate o fiola de calciu in sucul de fructe, desi mananca si ea iaurtel si branzica de vaci si chiar si acum bea cel putin 500ml de lapte pe zi... Ce am observat?!? Ca daca i-am dat calciul suplimentar parca i-au iesit dintisorii mai usor si mai repede dupa ce au spart gingia (de ceva vreme nu mai gasesc calcciu gluconic si nu i-am mai dat si maseluta e in stadiu de 2 coltisori de aproape 2 luni nervi ). Despre "daca-i apar mai tarziu vor creste mai sanatosi si mai buni" asa am auzit si eu, dar aveti mare grija sa ii spalati, macar cu un tifon cu apa dupa ce ii dati sa bea lapticul sa nu faca de acum carii. Cu periuta noi abia pe la 1 an am inceput, iar pe la un an si vreo 2 luni am trecut la pasta de dinti fara fluor pentru bebei.
stele_pe_cer
Postat: Friday, February 24, 2006 8:25 PM

Zilele trecute am cunoscut in parc o mamica cu o fetita de 1 an care avea 8 dinti deja, si era speriata ca de la 4 luni primii dintisori au iesit si la fel zicea ca a auzit cum ca cu cat ies mai devreme, cu atat vor fi mai "prsoti" dintii, dar eu, personal nu cred ca exista vreo legatura.

AdrianaC
Postat: Saturday, February 25, 2006 8:40 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
Este normal si sa ii apara mai tarziu. In Dr Spock spune ca primii dintisori care apar sunt cei de jos, din fata si ca pot sa apara si la 3 luni dar si la 18 luni, in medie apar cam la 7 luni, dar in niciuna dintre situatii nu se considera a fi anormal.

sousourel
Postat: Saturday, February 25, 2006 11:09 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Piticul meu are deja 4 dintisori, dar cred ca sunt prematuri. In carti, de genul mama si copilul se vorbeste de un interval foarte generos pentru eruptia dentara. Banuiesc ca in foarte scurt timp va veti intalni cu urmatorii dintisori!:albino:
stele_pe_cer
Postat: Monday, February 27, 2006 2:13 PM

sousourel wrote:
Piticul meu are deja 4 dintisori, dar cred ca sunt prematuri. In carti, de genul mama si copilul se vorbeste de un interval foarte generos pentru eruptia dentara. Banuiesc ca in foarte scurt timp va veti intalni cu urmatorii dintisori!:albino:

sousourel, am citi bine????????? ingerasul tau la 5 luni are 4 dintisori??iar noi, la 11 luni juma, doar 2 fool .....se vad acum mai binisor si cei de sus, dar nu sunt iesiti, unul se vede bine-bine...cred ca in 2-3 zile iese de tot.....

Sunteti precoce, mai, nu gluma, sa rontaiti cu placere papitza :geek: ...
Alina
Postat: Tuesday, April 4, 2006 3:30 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
stele_pe_cer wrote:
Bebe al meu la 11 luni si cate zile (deci aprox.1 an) nu are decat 2 dinti (sus) si vad ca nici nu are de gand sa ii iasa prea curand urmatorii...e normal?V-ati confruntat cu o asemenea intarziere in aparitia dintilor?

Si eu am patit la fel cu Tudor. Nu-ti fa griji.
I-au iesit la 8 luni (unul dupa altul) incisivii centrali, maxilarul inferior, iar pâna la 1an nu a mai iesit nimic. Acum câtva timp i-a iesit un incisiv central si unul lateral, maxilarul superior.
Oricum si eu mi-am facut multe griji si am întrebat multi doctori.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, April 4, 2006 4:58 PM

Acum deja ma gandesc cand incep dintii sa nu mai iasa, adica sa mai faca si ei o pauza mai mare intre iesiri, ca sa papam si noi mai bine?
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, June 29, 2006 12:43 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Uite ca noi avem un an si tot 2 dinti avem. Ne-a dat tratamet pediatrul la cererea mea dar m-am razgandit si nu i-am mai dat; acum parca iar intru un panica si i-as da pastilele alea ca numai 2 dinti?banghead , ma oftica pe mine idee ca-i stirba ca ea nu pare deranjata.
Uitati gingia de sus fara nici o urma de dintisor, umflata dar nespartaplans

g_nicoleta2000 attached the following image(s):
img_1859.jpg

stele_pe_cer
Postat: Thursday, June 29, 2006 12:54 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Uite ca noi avem un an si tot 2 dinti avem. Ne-a dat tratamet pediatrul la cererea mea dar m-am razgandit si nu i-am mai dat; acum parca iar intru un panica si i-as da pastilele alea ca numai 2 dinti?banghead , ma oftica pe mine idee ca-i stirba ca ea nu pare deranjata.
Uitati gingia de sus fara nici o urma de dintisor, umflata dar nespartaplans

Lasa tu fetita in pace!Daca pediatrul nu recomanda din proprie initiativa, lasa eruptia sa fie naturala,ca asa e cel mai sanatos.Sau, daca insiti ca mocutza ta sa aiba dinti cat mai multi si mai repede, vb cu medicul homeopat si vezi daca e de acord sa ii dea Alexandrei Calcarea Carbonica.Dar in nici un caz sa nu ii dai de capul tau.La noi remediul asta, luat si pt.altceva i-a grabit eruptia (ghinion e nesansaras banghead ).
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, June 29, 2006 1:39 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Deci pediatrul nu a spus absolut nimic ca nu are alti dinti inafara celor 2 de jos. S-a uitat la dintisori, apoi s-a mai jucat cu ea si eu incep cu intrebatul: Domn' doctor, este normal sa aiba doar 2 dinti la un an? El imi spune ca formula prin care se calculeaza nr de dinti este :nr de luni - 6, adica 12 luni-6 =6 dinti ar fi trebuit sa avem dar nu este ceva fix ci depinde de evolutia copilului.
Atunci eu ii spun daca nu ne poate prescrie ceva ca sa ne iasa dintisorii restanti si el spune ca ba da: Acid folic si Aslavital timp de o luna. La farmacia de langa pediatru nu avea aslavital iar farmacista, o femeie trecuta de 50 de ani nu a comentat prescirerea lui la un copil de un an dar mergand la alta farmacie dam peste o duduie tanara care vroia sa-mi opreasca reteta si sa ma duc iar la pediatru ca cica Aslavital nu se da decat la varstnici.
Si asa m-am razgandit, nu i-am mai dat nimic si daca in 3-4 luni nu se intampla nimic merg din nou la pediatru cu jalba in protapul volswagenului.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, June 29, 2006 6:27 PM

Nico, dar daca ai mai cere inca o parere medicala?Desi eu cred ca in curand te vei "bucura" de iesirea dintisorilor.Eu stiam ca daca pana la 1 an nu ii ies copilului primii dinti, abia atunci este motiv de ingrijorare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed