delia.c.yaya

Profil: delia.c.yaya
Despre
Utilizator: delia.c.yaya
Nivel: Avansat
Nume real: Delia-Elena
Locatia IT (Bt)
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Thursday, May 4, 2017
Ultima vizita: Thursday, July 30, 2020 2:11 PM
Numarul de postari: 2,014
[0.20% din toate postarile / 1.69 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 13
Postat: Wednesday, July 29, 2020 9:35 AM
Adina Mariana wrote:
Buna fetelor.Poate stiti sa ma ajutati cu 2 probleme care ma framanta.
Prima ar fi poate banala dar..deja nu mai stiu cum sa procedez si ma seaca de puteri pur si simplu.Plange foarte tare si se zbate cand trebuie sa il schimb de haine si de pampers.Cred ca am incercat toate variantele posibile si degeaba,cum il pun jos cum incepe nebunia.Nu reusesc sa il tin,ma ajuta sotul si eu pe sot si uite asa e un chin cand vine clipa sa il schimbam.Asta se intampla de cam 3 sapt.incoace,inainte nu aveam probleme.Voi ai patit?este doar o perioada oare?
Si am observat de cateva zile ca ia aparut o afta sub limba.Cred eu ca afta este,o bubita alba si fiind sub limba imi este aproape imposibil sa o studiez.Fiind acum la mare mi-am pus pe sfarc glicerina boraxata transparenta si am incercat cu degetul sa ii dau sub limba dar nu prea reusesc.Citeam pe net ca ar trebui cu nistatina?cum trec aftele astea?sunt periculoase?maine vreau sa ii scriu medicului ca nu imi place sa iau tratament fara sa stiu ca ii bine.Ma ingrijoreaza pt.ca nu mananca nimic inafara de iaurt,paine si banana.Altele ia 3 lingurite si gata dar asta cu mancatul suntem asa de 2 sapt.bune..deja nu mai stiu ce sa ii fac..pun pe seama ca poate o sa ii rasara un dinte ca este si ft.marait si nimic nu ii convine..nu stiu daca este de la afta ca e de mai mult timp faza cu mancatul.
Pana acum luna asta mi se pare cea mai grea de cand am bebe.Cateodata sunt asa obosita ca ma tine sus magneul.Sper sa treacaCray

Scuzati romanul

La noi a fost doar o perioada cu scandal la schimbat. Dupa se urca singura pe pat si astepta schimbata. Si lui giuli nu-i prea plac pants, mai mult o chinuiam cu aia.
Acum ne chinuim cu olita. Nu stiu daca reu?esc sa-i scot pampi pana in septembrie

Postat: Wednesday, July 29, 2020 9:30 AM
AndreV wrote:
Mamici ce mai faceti? ...Cam dupa cate luni s-a oprit caderea parului la voi? La mine e horror, e plina casa chiar daca, de cand cu bebelina, umblu doar cu parul prins.

Vacanta frumoasa la mamicile plecate.

Mi-a cazut, dar nu exagerat. Am rezolvat cu omega 3 ?i masca cu ulei de ricin ?i aloe vera. ?i într-adevar se regenereaza frumos. Singura parte nasoala era ca s-a regenerat ?i cel din frunte, parca aveam doua corniteras

Subiect: Gravidutele noastre dragi - 56
Postat: Thursday, May 7, 2020 3:23 PM
adina1109 wrote:
Buna fetelor, si eu am fost azi la control ...am 2 copii frumosi si voinici coeur , baiatul are 904g si fata 884 g. Fata nu vrea deloc sa se arate la fatza la eco, e timida cred ras pana acum nu am nici o poza cu ea, doar cu baiatul.
Colul din fericire a ramas la 3.2 insa mi-a dat sa iau no spa in fiecare zi ca de cateva zile mi se cam intareste burta.
Saptamana viitoare, miercuri trebuie sa-mi recoltez sange ( analizele uzuale ) si sa fac si testul de diabet gestational. Sper sa-l trec cu brio.
Va pupicesc Gossip

Felicitari pentru bebei. Ce norocoasa esti si cu fata si baiatcoeur (am cam ramas in urma cu stirileras )
Sanatatemajoreta

Postat: Thursday, May 7, 2020 3:21 PM
Mihaelaalin wrote:
Buna fetelor,sunt insarcinata in 7 saptamani,am stari de rau de vreo saptaman stiu ca este normal dar nici asa de rau..poate ma ajutati cu vreo parere un sfat ceva, am dureri de cap asa in crestet stari de ameteala si dureri de stomac si senzatie de voma dar nu vars deloc.ce as putea sa fac sa ameliorez un pic starile

Nu ?tiu ce sa-ti zic, pe mine mare lucru nu ma ajutat... Pana la 16s am fost rau de tot, si apa o vomitam,am ajuns si la urgen?epale . Pe parcurs am descoperit bomboanele cu menta si ghimbir, cand imi venea sa vomit, luam cate una si imi mai trecea un pic.

Postat: Thursday, May 7, 2020 3:17 PM
fluturash26 wrote:
Buna fetele, venim si noi cu vesti bune. Baietelul meu a ramas tot baietel, are 390 gr. E mai mare cu 4 zile fata de cm. Ceea ce e bine. A fost morfologie ieri si a iesit totul in parametri, nu prea ne-a putut arata fata ca nu statea deloc.
Mi-a dat sa fac intre sapt 24-28 un test de intoleranta la glucoza pe care la prima sarcina nu l-am facut si sa faco urocultura deoarece au iesit rele analizele la urina si sa vedem ce este ca sa tratam. Simt ca deja timpul trece rapid, m'am uitat asa in mare ce mi'ar mai trebui ca rar prind timp si sa comand niste body-uri mai incolo sa le am la maternitate ca la prima sarcina m-a terminat infasatul in pelinciLol Lol
Mi-a mai zis sa evit sa iau fata in brate incepand de acum...si ca durerile mele de cap ar fi normale,analizele sunt ok.

Felicitari pentru baietel. Sarcina usoara in continuaremajoreta

Postat: Thursday, May 7, 2020 3:14 PM
Andreea06 wrote:
Va rog sa ma ajutati cu inscrieri pe lista, nume bebe, data nasterii ras
Si daca aveti careva update de ticket ridicati mana sa pot updata Crazy Buddy1

Noi am schimbat ticketul..
Mul?umimcoeur

Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 12
Postat: Saturday, March 28, 2020 12:49 PM
Adina Mariana wrote:
Ce frumoasa estemajoreta La multi anisori,sa fie sanatoasa si sa va aduca multe bucuriiCheek Kiss

Mul?umesccomputerlove

Postat: Thursday, March 26, 2020 3:06 PM
Mul?umesc pentru uraricoeur iloveyou

Postat: Thursday, March 26, 2020 3:06 PM
Mul?umesc pentru uraricoeur iloveyou

Postat: Thursday, March 26, 2020 3:04 PM
maria2013 wrote:
Laura, Delia, la multi ani cu sanatate fetelor voastre! Delia, cum va descurcati cu izolarea din Italia?

Mul?umimcoeur

Hmm..avem o luna deja de carantina...e na?pa ca vezi carabinieri zilnic, imnul se aude zilnic, se simte o presiune in aer ciudata,sinistra... Stam in casa, am noroc de curte ca o mai scot pe giuli afara. Al meu de luni nu mai lucreaza, ieri s-a inchis fabrica si la el. E naspa ca nu avem voie sa iesim din orasul de rezidenta, ca sa facem cumparaturile la singurul magazin de aici e foarteeee scump, lapte si scutece pentru giuli aici nu sunt, trebuie sa le comand doar. Rezistam, ce sa facem?! Se aude ca prelungeste cu minim 15 zile carantina,desi la barbatumiu la munca fabrica zice ca ii inchide pentru 3 luni. Trecem noi si peste astaBravoo