Chestionar intrebare: De ce tricotati si nu cumparati lucruri tricotate?
Alegere Voturi Statistici
Ma relaxeaza 92 70%
Nu gasesc sa cumpar ce vreau eu 4 3%
Ma costa mai putin daca le lucrez 8 6%
Ma mandresc cu creatiile mele 21 16%
Alte motive 6 4%

De ce tricotati si nu cumparati lucruri tricotate?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Scris: Tuesday, March 11, 2008 5:22 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007
madanuta wrote:
Eu tricotez pentru ca imi place foarte mult si ma relaxeaza. De mica am lucrat cate cava.Bunica din partea mamei a lucrat foarte mult pe etamina(se si purta acum 20-25 ani)si nu numai, torcea , tricota, broda, croseta, cate si mai cate lucruri facea. Bunica din partea tatalui si ea facea toate aceste lucruri , dar n-am stat cu ea si nu prea am avut cand sa invat ceva de la ea. Apoi mama a avut masina de tricotat, dar lucra si de mana si de la ea am invatat. Si nu in ultimul rand, am invatat sa crosetez la scoala, pentru ca am prins clasa a 6-a pe regimul comunist cand se facea practica. A propos,la scoala am invatat sa fac prajitura cartof, salata orientala si sa crosetez.Ma intristez cand vad ca foarte multe femei de varsta mea (30)nu stiu sa faca mai nimimic si nici macar nu incearca, de aceea eu mi-am promis ca o sa o invat pe fiica mea(8) macar cateva din cate stiu eu, cu toate ca imi e foarte greu pentru ca e stangace si eu dreptace, dar mai cunosac cateva femei mai in varsta care stiu bine arta tricotatului si o sa le rog sa o invete. Va urez spor in toate, si sa stiti ca nimeni nu s-a nascut invatat. Spor la lucru !flowers

Si mama a avut si inca mai are masina de tricotat,dar nu m-a invatat niciodata sa lucrez la ea,desi am avut toata bunavointa sa invat si am rugat-o de mai multe ori sa-mi arate ce si cum,insa nu avea rabdare si zicea ca o tin de la lucrul ei asa ca...
aurora
Scris: Tuesday, March 11, 2008 5:37 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006

Eu tricotez pentru ca imi place sa creez. Ca tot sunt in pauza de munca la patron imi exersez imaginatia si indemanarea in a crea lucruri frumoase si totodata si utile. Imi place sa ma joc cu culorile, sa imaginez modele noi si unice. Si cea mai mare satisfactie este atunci cand pe strada sau in autobuz o bunica nemtoaica recunoaste lucrul de mana (handwerk) si ma intreaba cum am lucrat caciulita sau pulovarasul !!! Cum sa nu te simti mandra !!!firstprize In plus o astfel de bunicuta a fost tare mirata de o caciulita lucrata de mine ... caciulita marca ''Adriana''caciulita cu urechi !
mamica23
Scris: Tuesday, March 11, 2008 5:53 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2008
Mama a vrut sa ma invete sa tricotez,dar nu a avut pe cine,pe atunci i-mi statea gandul la altceva.chitara I-mi pare rau ca n-am invatat,ce lucrusoare dragute as putea crea acum pt puiutul meu.Si cand vad ca un puloveras pt bebe ajunge si la 80-100 ron,desigur cel de calitate,i-am cumparat lui Ervin unul cu 20 ron din Carfour,dar dupa ce l-am spalat nu vreau sa va zic cum arata.
(Ce am tricotat a fost un fular,cred ca la scoala,nu mai sunt sigura.)

Oanalaurisapupici pupici pupici
ingerash
Scris: Tuesday, March 11, 2008 7:53 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Tricotez pentru ca imi place si ma relaxeaza, de multe ori in timp ce postez sau dorm copii eu impletesc, hobby-ul meu este confectionarea jucariilor.Imi place sa observ bucuria copiilor care primesc o jucarie.
roxana_marwa
Scris: Tuesday, March 11, 2008 11:37 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Tricotez pentru ca ma relaxeaza si pentru ca aici lucrurile de copii sunt foarte scumpe si nu prea gasesc ceva frumos.Cel mai mult tricotez pentru baietelul meu.De pe net am luat o multime de modele,e adevarat ca el nu ma lasa sa lucrez ca vrea si el sase joace, dar dupa ce doarme ma apuc.Nu am timp pt cate lucruri as vrea sa fac.
Lia33
Scris: Thursday, September 25, 2008 12:56 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/24/2008
Am invatat sa tricotez de mult, cand eram copil si mai mult de nevoie, deoarece pe vreamea lui Ceasca nu erau lucruri frumoase in magazine. In timpul facultatii am tricotat si am vandut tare mult si chiar si dupa ce am terminat . Dupa aceea a devenit o pasiune, pur si simplu imi place, ma relaxeaza, plus ca lucrurile facute de mana sunt de cele mai multe ori mai frumoase decat cele din magazine.
Ania
Scris: Thursday, September 25, 2008 1:03 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/23/2006
Am invatat sa tricotez de la bunica mea .. cand avem cam 10 ani . Mi`a placut , tinand cont ca tot de la ea am invatat sa scot pt prima data punct cruce .. si uite asa am dezvoltat o pasiune pt tricotaj , cusut , etc ras
petro
Scris: Thursday, September 25, 2008 6:02 PM
Nivel

Inregistrat: 1/31/2008
Am invatat sa tricotez de la bunica mea inca inainte de a merge la scoala. Mai tarziu, la orele de lucru manual ma mandream cu faptul ca stiu tricota. Imi faceam bentite si fulare de care eram tare mandra. Am redescoperit pasiunea asta de cand s-a nascut Darius si stau mult acasa. I-am tricotat doua veste iarna trecuta, iar acum am inceput un pulovaras. Ma descurc destul de greu la guler, dar ma ajuta maica-mea si bunica sotului. Cum sunt un dezastru in bucatarie, sunt foarte bucuroase ca stiu sa fac macar un "lucru femeiesc". Am votat "Ma relaxez"
ada_alexandra10
Scris: Friday, February 27, 2009 11:57 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/14/2009
tricotez pentru ca imi place foarte mult, ma relaxeaza, si de ce sa nu recunosc am scutit niste bani pe care oricum nu ii aveam. si apoi dragostea cu care lucrez pentru fetele mele sper sa o transmit lucrui ce imi iese din mana si atunci cand ele le poarta sper sa le inconjoare dragostea mea. si asta nu e tot am avut o perioada in viata cand am impletit, am lucrat laseta, am cusut goblen si am vandut pentru un supliment al venitului.
cristinapatrascu66
Scris: Sunday, March 1, 2009 5:33 PM
Nivel

Inregistrat: 12/1/2008
am invatat sa tricotez la scoala si mi-a placut, mama mea stie sa croseteze a fost croitoreasa dar nu a avut rabdare sa ma invete nimic asa ca am inceput sa invat singura sa crosetez sa tricotez sa cos la masina sa cos goblen (bineinteles doar cu cateva sfaturi) dar am vrut sa demonstrez ca si eu pot acum m-am axat mai mult pe tricotat ma relaxeaza foarte mult si cand vad ca iese ceva frumos din mana mea as tricota intruna; scutesc si niste bani si port ce-mi place
madanuta
Scris: Sunday, March 1, 2009 6:00 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/26/2007
Mai fetelor, noi, care tricotam chiar scutim bani...pai...am vazut eu o vesta pentru mine si costa 70 roni si era facuta de masina...iar eu mi-am lucrat-o cu 20 roni cat am dat pe material...
Asa ca , gand pe lucru fetelor!pupici pupici pupici pupici
geta
Scris: Tuesday, December 22, 2009 6:31 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 7/17/2008
Eu cand tricotam...o faceam pentru a avea unicate...Dar e mult de-atunci...ras
monicaiulia
Scris: Tuesday, December 22, 2009 11:22 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 10/18/2009
Si eu tricotez de cand eram mica, nici nu mai stiu exact 9-10 ani.Pe vremea aceea se facea fff mult lucru de mana. In familia mea amandoua bunicile, mama, sora, toata lumea a lucrat. Imi place foarte mult sa tricotez, crosetez (mai nou),ma relaxeaza, ma ajuta sa creez, imi pare rau ca nu prea am timp pentru astaplans plans plans Dar este un hobby frumos si utilcoeur
Ana
Scris: Wednesday, December 23, 2009 12:22 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
madanuta wrote:
Mai fetelor, noi, care tricotam chiar scutim bani...pai...am vazut eu o vesta pentru mine si costa 70 roni si era facuta de masina...iar eu mi-am lucrat-o cu 20 roni cat am dat pe material...
Asa ca , gand pe lucru fetelor!pupici pupici pupici pupici
subscriu
alimami
Scris: Wednesday, December 23, 2009 2:18 PM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2009
Eu tricotez pt ca-mi place sa am lucruri originale-nu in sensul de firma,ci ceva ce altii nu au cum sa aiba.Imi place sa vad ca iese ceva util, facut cum am chef eu si cum vreau sa am.Orice cumperi e facut la duzina,mai sunt zeci,sute ,mii de exemplare si nu reflecta personalitatea celui care le poarta. Desi nu prea am rabdare sa tricotez pt mine, imi place sa fac lucrusoare personalizate pt bebelusha mea si lucrusoare micutze pt cei dragi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.