De ce nu adorm adolescentii devreme

Options De ce nu adorm adolescentii devreme
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Monday, January 15, 2007 5:14 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Probabil ca ati auzit sau ati asistat cel putin o data la o discutie intre parinti si adolescenti, in care tinerii erau trimisi la culcare de catre cei mari, desi acestia spuneau ca nu le este somn deloc.

E momentul ca parintii sa afle ca odraslele lor nu minteau si nici nu erau vinovati cu ceva, totul fiind legat de activitatea creierului.

Un studiu publicat in revista Sleep a indicat ca nevoia de somn se acumuleaza mai greu la adolescenti decat la copiii de varste mici.

Cercetatorii au monitorizat permanent electroencefalogramele a 13 baieti si fete cu varste cuprinse intre 10 si 16 ani, care au stat treji timp de 36 de ore intr-un laborator, iar acumularea tarzie a nevoii de somn a fost vizibila in activitatea undelor lente din EEG, in conditiile in care aceasta are tendinta de a inregistra valori ridicate cand nevoia de somn este mare.

Echipa precizeaza ca noile descoperiri vor facilita intelegerea tendintei adolescentilor de a se culca tarziu noaptea si de a dormi mult dimineata.

"Suntem de parere ca dezvoltarea unei tolerante ridicate la perioade lungi fara somn ii poate pregati pe copii pentru stilul de viata adult, in care vor trebui sa poata indeplini activitati fara a beneficia de prea mult somn", au concluzionat autorii studiului.
fdianamaria
Postat: Tuesday, January 1, 2008 9:37 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Sora-mea nu doarme deloc pana pe la 2, ca sa poata vorbi cu prietenul fara s-o auda mama. E si asta un motiv, nu? Nu stiu daca tine de creier sau de altceva...hohot
Andra_gabriela
Postat: Thursday, December 4, 2008 5:04 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/15/2008
Postari: 96
Locatia: Campulung Muscel
hehe, mie nu imi face nimeni program..suntem pe cont propriu....fiecare cum stie mai bine
Si mi se pare foarte corect, la varsta mea e de ajuns sa ma duc la culcare la orice ora doresc...
Iar la capitolul asta..cu somnul...nu respect deloc...din ce imi propun..poate foarte rar....
Mi-am propus sa dorm mai pe la 22:00....si jumatate asa...ca sa fiu odihnita..si sa pot sa invat mai usor...dar totul se da peste cap cand ai mult de scris...de obicei termin temele la 23:00....asta e...nu ma simt destul de odhnita dimineata dar nu am ce face...vin tarziu de la scoala............

sorry1
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed