Profil: danyelle
Despre
Utilizator: danyelle
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Tuesday, December 3, 2013
Ultima vizita: Tuesday, December 10, 2013 2:59 PM
Numarul de postari: 1
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: "Nu stau cu nimeni"
Postat: Tuesday, December 3, 2013 1:23 PM
Buna ziua,

am o fetita de 3 ani, si de o luna - inca o fetita.
De cand a venit cea de-a doua fetita, am facut tot posibilul ca cea mare sa nu simta prea mari schimbari.
Din cate putem observa, o iubeste pe sora ei, o pupa mereu, daca plange - se duce repede la ea, sau striga la noi...sa mergem la ea.Cand vine de la gradinita, se duce la sora ei, sa o vada, sa o pupe.
Ea stie ca mami merge la servici, si ca sora ei merge la cresa...ca altfel vrea si ea sa stea acasa, sa nu mai mearga la gradinita.Asta se intampla de vreo saptamana jumatate.

Acum o luna, cand am ajuns acasa cu cea mica...cand ajungea cea mare de la gradinita, statea lipita vreo 15-20 min, doar de cel ce-o aducea de la gradi (de tati, sau mami), si nu voia deloc sa vorbeasca sau sa faca orice cu cine era in casa. Dupa ce treceau 15-20 min, incepea sa interactioneze si cu bunica, sau cu cine mai era in casa...dar cu prima ocazie cand i se spunea ceva de genul: "las-o pe sora ta sa doarma", sau "putin mai incet, ca ma doare capul"...sau orice altceva de genul "observatie", se supara si incepea sa spuna "Nu mai stau cu tine!", ...si apoi se transforma in "Nu mai stau cu nimeni!"....iar in functie de cat de suparata era, se termina cu plans.

am incercat sa ignoram, sa ne facem ca nu auzim....striga si mai tare...pana cand cineva zicea ceva.
Am incercat sa o intrebam de ce nu vrea sa mai stea cu noi...ori nu raspunde...ori repeta intr-una acelasi lucru: "nu stau cu nimeni!"

Am observat ca acelasi lucru il spune cateodata si fara sa-i spuna nimeni nimic.
Sta si se joaca...si dintr-odata o auzim ca zice "nu stau cu tine!"...dar pare ca nu vorbeste cu cineva anume...

La fel, daca se joaca cu copii cu care se juca de obicei. daca unul din ei face ceva ce nu-i place ei, striga la el: "Nu mai stau cu tine!", sau "Nu mai vin la tine niciodata!".

Nu-mi pot da seama daca comportamentul asta e legat de aparitia surorii ei, pentru ca pe ea pare ca o iubeste. E ceva trecator? Sa ignoram? Sau ar trebui luate ceva masuri?

Daca da, ce anume putem face, sa o ajutam?

Multumesc.