Cursuri prin Crucea Rosie?!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Scris: Saturday, June 25, 2011 1:46 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/22/2010
Fetelor,cred ca multe dintre voi stiti ca urmeaza sau cel putin asa sper,sa merg in Germania la sotul meu.De doua luni m-am apucat de invatat limba germana cu profesor si am auzit ca s-ar face niste cursuri de sora medicala la Crucea Rosie care ar dura 6 luni iar diploma este recunoscuta in Europa.Sotul mi-a confirmat acest lucru si mi-a spus ca se cauta personal pt un nou spital la care lucreaza el si care se va deschide in 2012.Nu am studii in domeniul asta medical,eu am terminat Finante.Intrebarea mea pt voi este daca a mai facut cineva astfel de curs sau stiti pe cineva si daca ar ajuta intr-un fel sau altul aceasta diploma la o eventuala angajare.Voi merge luni la sediu din Bacau sa intreb cand se fac inscrierile.Pretul cica ar fi de 1000 leiscratch .Multumescpupici
Ange blanc
Scris: Saturday, June 25, 2011 4:50 PM
Nivel

Inregistrat: 4/11/2010
In Romania, cu un curs de Crucea Rosie de 6 luni, poti lucra ca si infirmiera. Nu mai exista surori medicale. Ca sa lucrezi ca si asistent medical, trebuie sa faci scoala postliceala de 3 ani, sau mai nou, poti opta pentru facultate de 4 ani.
ingerash
Scris: Saturday, June 25, 2011 8:03 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
giulia_mamik wrote:
Fetelor,cred ca multe dintre voi stiti ca urmeaza sau cel putin asa sper,sa merg in Germania la sotul meu.De doua luni m-am apucat de invatat limba germana cu profesor si am auzit ca s-ar face niste cursuri de sora medicala la Crucea Rosie care ar dura 6 luni iar diploma este recunoscuta in Europa.Sotul mi-a confirmat acest lucru si mi-a spus ca se cauta personal pt un nou spital la care lucreaza el si care se va deschide in 2012.Nu am studii in domeniul asta medical,eu am terminat Finante.Intrebarea mea pt voi este daca a mai facut cineva astfel de curs sau stiti pe cineva si daca ar ajuta intr-un fel sau altul aceasta diploma la o eventuala angajare.Voi merge luni la sediu din Bacau sa intreb cand se fac inscrierile.Pretul cica ar fi de 1000 leiscratch .Multumescpupici

In strainatate te poti duce cu diploma(nu garantez sa fie recunoscuta desi asa garanteaza ca e recunoscuta),cursuri facute...dar au regulile lor de recrutare.Poti face cursuri la locul de munca sau part time la vreun colegiu/universitate si trebuie sa sti limba macar la nivel expert.

giulia_mamik
Scris: Sunday, June 26, 2011 12:05 AM
Nivel

Fetelor,multumescpupici
Stiam ca nu se mai cheama surori medicale ci infirmiere ...De lucrat in Romania in domeniul asta nici nu vreau sa aud si plus de asta am specializarea mea in domeniul economic care oricum in alte tari nu stiu in ce masura imi este recunoscutacry .Incerc orice varianta ca sa ma pot agata de un job in Germania ...
kali
Scris: Sunday, June 26, 2011 12:58 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
giulia_mamik wrote:
... specializarea mea in domeniul economic care oricum in alte tari nu stiu in ce masura imi este recunoscutacry...

Nu e, din pacate.
Chiar trebuie sa te reorientezi...sorry
giulia_mamik
Scris: Sunday, June 26, 2011 3:42 PM
Nivel

Kali,asta e situatia si trebuie sa ma conformez.Acum trebuie sa fiu super pregatita moral pt a pleca de la o munca de birou la cu totul alta...Ramane de vazut ce va iesi din asta.
Maine merg la sediu sa cer amanunte pt acel curs si voi scrie aici poate mai ajuta pe vreo cineva aceste informatiicomputerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.