Curiozitati Alimente
Subiectul anterior · Subiectul urmator
roxy_oxxy
Scris: Thursday, February 4, 2010 3:38 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/11/2008
****Cei care îsi încep ziua cu un ou sau doua oua la micul dejun pierd de doua ori mai multe kilograme decât cei care tin diete drastice. Ouale sunt hrana cea mai ieftina si consistenta. Oul este foarte bogat în proteine de calitate, care dau suficienta energie pentru prima parte a zilei, aproximativ cât consumarea unei fripturi, dar având un numar mai mic de calorii.

****Praful de cacao previne îmbatrânirea si aparitia ridurilor datorita continutului sau bogat în polifenoli, substante care spala radicalii liberi din organism.]

****Un mar consumat prelungeste viata cu 2-3 minute.

****Caisele contin cea mai mare varietate si cea mai mare cantitate de carotenoide, antioxidanti despre care se stie ca ajuta la prevenirea bolilor de inima, reduc colesterolul rau si protejeaza organismul de cancer. Din aceasta cauza consumul de caise este considerat ca fiind o metoda foarte buna pentru cei care vor sa aiba o viata lunga si sanatoasa

****Mierea si polenul actioneaza pozitiv asupra colesterolului si a trigliceridelor. Este de retinut faptul ca speranta de viata la apicultori este superioara celei a populatiei in general.
ingerash
Scris: Thursday, February 4, 2010 5:06 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Foarte adevarat!firstprize
anne.mary
Scris: Thursday, February 4, 2010 9:40 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
ai dreptate roxy oxxy firstprize ,numai ca nu se pot consuma in fiecare zi oua(e periculos)uff
g_nicoleta2000
Scris: Friday, February 5, 2010 4:43 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
roxy_oxxy wrote:

****Praful de cacao previne îmbatrânirea si aparitia ridurilor datorita continutului sau bogat în polifenoli, substante care spala radicalii liberi din organism.]

Ahaaa, deci de asta-s eu asa frumoasa ca ma indop cu ciocolata!yes O sa am grija sa nu-mi pierd portia zilnica.
Ce va iubesc eu cand veniti cu sfaturi din asteailoveyou computerlove
roxy_oxxy
Scris: Friday, February 5, 2010 5:06 PM
Nivel

Inregistrat: 6/11/2008
****O femeie care ia anticonceptionale si, totodata, bea mult suc de grapefruit (mai mult de 250ml - un pahar) poate ramane insarcinata. Cercetatorii americani au observat ca acest suc anihileaza efectul pilulelor.
Combinat cu antibiotice, acest suc poate produce diaree sau mai grav poate prelungi infectia, pentru ca antibioticele isi diminueaza efectul.

****Daca pui boabe de struguri in cuptorul de microunde, acestea vor exploda. (bine de retinut.... ma gandesc ca poate vrea cineva sa incerce sa vedem daca se adevereste.... cine se incumetasic sic sic )

**** Treizeci de grame de fistic zilnic ne feresc de riscul de a ne imbolnavi de boli cardiovasculare ca infarct, accident cerebral sau embolii, sustin cercetatorii de la Universitatea de medicina din Pennsylvania (SUA). Pe langa fistic, nucile, migdalele si alunele de padure neprajite reduc atat nivelul colesterolului rau, cat si al grasimilor nesanatoase din arterele sanguine. Studiul, efectuat pe trei mii de adulti, timp de cinci saptamani, a micsorat nivelul colesterolului si trigliceridelor cu pana la 30%, reducand astfel riscul de formare a cheagurilor de sange care blocheaza arterele.

****Doua pastile cu ulei de peste zilnic impulsioneaza creierul copiilor sa se dezvolte in trei luni cat s-ar dezvolta in trei ani, sustin cercetatorii din Marea Britanie. Creierele copiilor care au primit zilnic capsule cu acizi grasi Omega-3 si Omega-6 au dezvoltat mai multa materie cenusie, ceea ce a dus la cresterea memoriei pe termen scurt si a capacitatii de invatare. In plus, timp de trei luni ei au redus cantitatea de mancare de tip fast-food, bauturi carbogazoase si au facut mai mult sport.
sweet angel
Scris: Friday, February 5, 2010 7:34 PM
Nivel

Inregistrat: 1/6/2010
roxi te faci dr,e adevarat ce scri tu, unele lucruri din ce ai scris le stiam ,altele nu.
milicutza
Scris: Friday, February 5, 2010 7:44 PM
Nivel

Inregistrat: 8/12/2009
roxy_oxxy wrote:
****Cei care îsi încep ziua cu un ou sau doua oua la micul dejun pierd de doua ori mai multe kilograme decât cei care tin diete drastice. Ouale sunt hrana cea mai ieftina si consistenta. Oul este foarte bogat în proteine de calitate, care dau suficienta energie pentru prima parte a zilei, aproximativ cât consumarea unei fripturi, dar având un numar mai mic de calorii.

Deci trebuie sa mananc cate un ou in fiecare dimineata pt a da jos kg in plus
sweet angel
Scris: Friday, February 5, 2010 8:06 PM
Nivel

eu am tinut odata o cura de slabire si mancam ou zilnic ,dar nu sunt recomandate mai mult de 4oua pe sapt pt ca urca colesterolul. milicutza daca vrei sa slabesti de ce nu mergi la un medic nutritionist el iti va spune ce sa manci si cat ca sa slabesti, eu am ajuns acum cativa ani la 96 de kg am mers la endocrinologie si mi-a facut analize ,si apoi in functie de analize mi-a dat nutritionistul un plan cum sa manc si ce , ca sa slabesc, in aprox 3 luni am ajuns la 76, acum am 65 mi-am dorit sa ajung la 50 dar nu am reusit. poate dupa ce vine bebe.............
milicutza
Scris: Friday, February 5, 2010 8:27 PM
Nivel

Inregistrat: 8/12/2009
Poi eu vreau sa dau jos burtica, oricum eu rar mananc dimineata cate un ou, cand sunt acasa in week-end; sa ma tin de o cura sau sa ma aptin de la niste mancaruri hmmm mai putin nu este pt mine!
dodo
Scris: Friday, February 5, 2010 8:31 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 12/5/2009
[quote=roxy_oxxy]****O femeie care ia anticonceptionale si, totodata, bea mult suc de grapefruit (mai mult de 250ml - un pahar) poate ramane insarcinata....

deci sa trec pe o cura de grapefruit Roxy?...isi mai fac efectul si daca nu sunt in "combinatie" cu anticonceptionalele?ras ...ca sa stiu ca oricum grepefruitul imi place si daca e asa mananc zilnic:018:
sweet angel
Scris: Saturday, February 6, 2010 10:11 AM
Nivel

dodo nu cred ca au efect asa , daca iei anticonceptionale si bei suc de grapefruit scade efectul pastilei. asta am mai citit si este ca si cum nu te-ai proteja deloc, dar poti sa manci din cand in cand ca are vitamina c si apara impotriva racelii, de fapt nu stiu daca la noi a ajutat si asta eu din noiembrie de cand am lasat tigara am inceput sa beau zilnic cate un pahar de suc de portocale (portocale proaspat stoarse, ca sti asa ca nu are apa, zahar ,chimicale)si ii dadeam si sotului meu sa bea, daca nu e asta motivul pt care am ramas asa repede insarcinata macar sucul a ajutat ca noi iarna asta nu am fost raciti.
dodo
Scris: Saturday, February 6, 2010 10:27 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 12/5/2009
pai nu Lavinia ca pastile nu iau, si ideea era ca daca pap grapefruit o sa am sanse mai mari...eu asta am vrut sa zicpupici
sweet angel
Scris: Saturday, February 6, 2010 11:14 AM
Nivel

am inteles dodo ce ai intrebat tu si de asta ti-am explicat de ce poata sa ramana o femeie insarcinata care ia pastile si bea suc, dar tu analize ti-ai facut de sange? de cat timp incercati voi?
Ana
Scris: Saturday, February 6, 2010 11:45 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Lia.Lavinia sa nu fim off topic aici va rog sa discutati la aspirantepupici
sweet angel
Scris: Saturday, February 6, 2010 12:24 PM
Nivel

asa o sa facem anabella, scuzebanghead nu e prima data cand fac asta.ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.