Cumparaturi pentru clasa I

Options Cumparaturi pentru clasa I
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TatyKS
Postat: Thursday, May 24, 2012 7:19 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
kali wrote:

Ei, scoala... scoala nu face nimic. Invatatoarea e una speciala.
Si, sincer, mi se pare normal sa faci comanda de pe-acum la caiete speciale si uniforme, nu in septembrie, cand se trezesc toti si nu-ti mai vine randul...
Multumim! Da, cumparam la dublu.

O singura problema am: uniforma. Nu ma impac cu ea si pace! Ma refer la faptul ca e de foarte proasta calitate si cam uratica. Sa vad ce pot face... poate o schimbam...angel

Astazi sun si eu la scoala mea, sa vad cum stau treburile, sa nu fiu eu cea care afla ultimaras .
Cu uniforma am si eu o problema , materiale sintetice de proasta calitate, in care fetitele transpira foarte rau deoarce e stil sarafan, care se prinde sus pe umaruff . Eu o sa-i fac ceva pe coamnda cred, identice ca si model daca asta se impune .
TatyKS
Postat: Thursday, May 24, 2012 7:25 AM

shirel wrote:
Si noi am primit lista pentru clasa intai dar nu de la scoala ci de la serviciul lui Yohanan care daruieste fiecarui copil care intra in clasa intaia rechizitile toateeee cadou !Asa ca am primit lista ca sa putem sa ne alegem modele dorite la ghiozdanele .Eden vrea ghiozdan mov cu printese.sic La noi sunt niste ghiozdanele superbe,ortopedice si foarte functionale ,am sa pun niste fotografii .Binenteles ca mai sunt si alte modele c-am sunt putin mai mature poate le postez si le ele fiindca se merita vazute.

newclap Asa da institutii carora le pasapupici ! Spor la cumparaturipupici pupici !
TatyKS
Postat: Thursday, May 24, 2012 7:28 AM

Maria & Mario wrote:
Deci absolut totul trebuie cumparat si adus de acasa ( paharel pentru apa - acuarele alcool )
Vai si amar !
Sincer cred ca e un stres pentru parinti inceputul de an scolar - dpdv financiar !

Offff !

Spor la scoala piticilor !!! Si numai rezultate exceptionale le dorim !!!

Multumim Oanapupici ! La fel va dorim si vouapupici !

Voua va dau rechizitele de la scoala?

Sashei in Jp asa le-au dat la inceput de an scolar , ceea ce mi se pare extraordinarpupici
Maria & Mario
Postat: Thursday, May 24, 2012 8:42 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
taty wrote:

Multumim Oanapupici ! La fel va dorim si vouapupici !

Voua va dau rechizitele de la scoala?

Sashei in Jp asa le-au dat la inceput de an scolar , ceea ce mi se pare extraordinarpupici

Eu de cand Maria a inceput scoala , in 3 ani , in afara de uniforma lor din bumbac cu emblema brodata si sosete , pantofiori , ciorapei , o jacheta extra si ceva tricouri, tenisi, uniforma de educatie fizica si clame de par - nu am cumparat nimic ! Scoala e dotata cu absolut tot ce le trebuie , de la caiete pana la materiale pentru arts and crefats !
Are un ghiozdan de la Bunu si Buni de vreo 2 ani, inca il iubeste si nu vrea altul ! hearts

Temele le face acasa pe caiete de-ale ei, dar asta e pentru practice, nu se duc la scoala ....
kali
Postat: Thursday, May 24, 2012 8:54 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
taty wrote:

Astazi sun si eu la scoala mea, sa vad cum stau treburile, sa nu fiu eu cea care afla ultimaras .
Cu uniforma am si eu o problema , materiale sintetice de proasta calitate, in care fetitele transpira foarte rau deoarce e stil sarafan, care se prinde sus pe umaruff . Eu o sa-i fac ceva pe coamnda cred, identice ca si model daca asta se impune .

Nu cred ca trebuie sa suni la scoala pentru ca ti-ai dat numarul de telefon la inscriere si te anunta invatatoarea cand se pune problema de sedinta cu parintii.

Oana, dar tu chiar ti-ai inchipuit ca este altfel in tara? Doar tu scoala tot aici ai facut-o si stii ca nu s-a schimbat nimic.sorry1
Vorbeam si eu cu iubitul ieri... ca sigur sunt familii care chiar nu-si permit sa dea atatia bani la inceput de an... unde mai pui daca sunt 2-3 scolarei in familie...
TatyKS
Postat: Thursday, May 24, 2012 9:13 AM

Maria & Mario wrote:

Eu de cand Maria a inceput scoala , in 3 ani , in afara de uniforma lor din bumbac cu emblema brodata si sosete , pantofiori , ciorapei , o jacheta extra si ceva tricouri, tenisi, uniforma de educatie fizica si clame de par - nu am cumparat nimic ! Scoala e dotata cu absolut tot ce le trebuie , de la caiete pana la materiale pentru arts and crefats !
Are un ghiozdan de la Bunu si Buni de vreo 2 ani, inca il iubeste si nu vrea altul ! hearts

Temele le face acasa pe caiete de-ale ei, dar asta e pentru practice, nu se duc la scoala ....

Oana, ferice de voi, ce sa zic doar ca va invidiezras .Glumesc !pupici
Pai daca e de la bunici, normal ca-l iubestecomputerlove .

Oana , copilasii se repartizeaza in mod normal si legal invatatoarelor in toamna, in niciun caz acum. Eu stiu cine va fi, ca e colega mea sic , dar normal clasele si incadrarile se fac dupa 1 septembriepupici . Te pup si ma bucur ca sunteti linistiti din acest punct de vedere.pupici
Copilasii vostri vor fi in aceeasi clasa?

kali
Postat: Thursday, May 24, 2012 9:18 AM

taty wrote:
Oana , copilasii se repartizeaza in mod normal si legal invatatoarelor in toamna, in niciun caz acum. Eu stiu cine va fi, ca e colega mea sic , dar normal clasele si incadrarile se fac dupa 1 septembriepupici . Te pup si ma bucur ca sunteti linistiti din acest punct de vedere.pupici
Copilasii vostri vor fi in aceeasi clasa?

Aaaaaa, da?ras
Ei, daca tot stii cine e, atunci vorbeste direct cu colega ta.
Da, amandoi boboceii vor fi in aceeasi clasa.coeur
TatyKS
Postat: Thursday, May 24, 2012 9:41 AM

Daras .
Am vorbit gata , o sa faca si ea o listuta si o trimite pe mail ca sa stau si eu linistitadance .

Super, sa vezi concurenta intre ei firstprize .
kali
Postat: Thursday, May 24, 2012 9:51 AM

taty wrote:
Daras .
Am vorbit gata , o sa faca si ea o listuta si o trimite pe mail ca sa stau si eu linistitadance .

Super, sa vezi concurenta intre ei firstprize .

Nuuuuu, nu exista comparatie intre fete si baieti, mai ales la clasa I. De printr-a 5-a, asa, doar...
Iti spun eu ca vor iesi scantei pentru ca bobocica e foarte constiincioasa si muncitoare ( ca toate fetitele ) iar pe bobocel ( care e un zapacit si un neatent - cam ca toti baietii ) il scoate din sarite sa fie comparat cu ea si tot asa...
Nah, ce sa-i fac? Si asta micu' e comparat cu Emma, tot in defavoarea lui, insa el inca nu are orgoliu.ras
TatyKS
Postat: Thursday, May 24, 2012 10:13 AM

kali wrote:

Nuuuuu, nu exista comparatie intre fete si baieti, mai ales la clasa I. De printr-a 5-a, asa, doar...
Iti spun eu ca vor iesi scantei pentru ca bobocica e foarte constiincioasa si muncitoare ( ca toate fetitele ) iar pe bobocel ( care e un zapacit si un neatent - cam ca toti baietii ) il scoate din sarite sa fie comparat cu ea si tot asa...
Nah, ce sa-i fac? Si asta micu' e comparat cu Emma, tot in defavoarea lui, insa el inca nu are orgoliu.ras

Am vrut sa zic din experienta mea, ca fetitele sunt mult mai constiincioase, serioase si ordonate decat baieteiiras , chiar de la clasa I! Si crede-ma, ca vad asta zi de ziras, cu ochii mei de profa' nu de mamasic !
Nici nu trebuie sa fie comparati ...cea mai mare greseala, nu uita nicioadata . Dar voi stiti deja asta , ca sunteti in formatia asta de ceva timp.

Faza cu orgoliul lui cu Eric mic e tare rau hohot ... lasa ca o sa creasca elras .
kali
Postat: Thursday, May 24, 2012 10:28 AM

taty wrote:
Nici nu trebuie sa fie comparati ...cea mai mare greseala, nu uita nicioadata .

Ei se simt oricum comparati, vrei-nu vrei. Nu trebuie sa o spun eu sau tati.
Prin simplul fapt ca, de ex., Alexia are caietul impecabil la gradi iar cu a lui Eric imi vine sa-mi iau campiibanghead - sau sunt discutii cu educatoarele ( nu sunt la aceeasi gradi )- Alexia - intotdeauna laudata... Eric - ca nu-i atent si se maimutareste... tot sunt comentarii ca de ce nu se spune niciodata nimic rau despre ea si intotdeauna despre el, ca-i este imposibil sa creada ca ea e atat de cuminte mereu - ca doar o cunoasteras - ... in fine... astea sunt greu de evitat intre gemenisic
De aceea sunt si atat de resemnata - nu ma simt vinovata si nici nu cred ca pot controla chestiile asta. Pai la ei, numai prin prisma faptului ca nu vor avea intotdeauna calificative la fel, tot e motiv de smiorcaiala si de comparatie. Ei singuri o fac, nu noi.

La fel e si la cei mici: Emma stie absolut toate cantecelele si poeziile, Cutzi trebuie sa fie intr- dispozitie mai mult decat speciala ca sa se manifeste vocal - asta micu' e si el un pui de maimuta, pe cand ea e extrem de cuminte si ascultatoare. Nah...
TatyKS
Postat: Thursday, May 24, 2012 10:34 AM

kali wrote:

Ei se simt oricum comparati, vrei-nu vrei. Nu trebuie sa o spun eu sau tati.
Prin simplul fapt ca, de ex., Alexia are caietul impecabil la gradi iar cu a lui Eric imi vine sa-mi iau campiibanghead - sau sunt discutii cu educatoarele ( nu sunt la aceeasi gradi )- Alexia - intotdeauna laudata... Eric - ca nu-i atent si se maimutareste... tot sunt comentarii ca de ce nu se spune niciodata nimic rau despre ea si intotdeauna despre el, ca-i este imposibil sa creada ca ea e atat de cuminte mereu - ca doar o cunoasteras - ... in fine... astea sunt greu de evitat intre gemenisic
De aceea sunt si atat de resemnata - nu ma simt vinovata si nici nu cred ca pot controla chestiile asta. Pai la ei, numai prin prisma faptului ca nu vor avea intotdeauna calificative la fel, tot e motiv de smiorcaiala si de comparatie. Ei singuri o fac, nu noi.

La fel e si la cei mici: Emma stie absolut toate cantecelele si poeziile, Cutzi trebuie sa fie intr- dispozitie mai mult decat speciala ca sa se manifeste vocal - asta micu' e si el un pui de maimuta, pe cand ea e extrem de cuminte si ascultatoare. Nah...

Da dar lasa ca razbeste el ca e frumos focras , iar puiu mic la fel pupici ... are mama doua fete cumintele foc si istete si doi baietei boemi si zurbagiidance . E bine ca se echilibreaza balanta pupici si o sa fie usor pentru voi amandoi ca si parinti.pupici . Va pup pe toti.pupici
ingerash
Postat: Thursday, May 24, 2012 10:39 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Dupa cum spunea Oana asa este si la noi,abia in clasa a 4 a sa cerut cate ceva,fluier,carioci speciale,penar propriu dotat cu cele necesare,pentru acasa le-am cumparat eu carti speciale (scriere,matematica,citit).....statul sustine financiar scolile,plus targurile din donatiile parintilor(jucarii,carti,prajituri si diverse(margelute,inele,felicitari,articole hand-made crosetate/tricotate);voi participa si eu la inceputul lui iunie,iar banii obtinuti ii donez scolii,banii vor fi folositi pentru ulei de incalzire,excursi si diverse rechizite.Mai adaug si librariile mobile care de 2-3 ori pe an vin in scoala iar din suma obtinuta pe carti ,jumate se doneaza scoli.
Mela
Postat: Thursday, May 24, 2012 11:19 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
De stresul cu listute si de unde luam ce am scapat si eu,la inceput de an scolar am cumparat doar uniforma,ghiozdanul si 2 cutiute mici ce ni s-au cerut de la invatatoare.
shirel
Postat: Thursday, May 24, 2012 10:01 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Ce ma distrez aici cu voi Kali si Taty.hohot hohot Daaaa intradevar am si eu in casa doi pitici parca ar fi gemeni ce mai Eden matura de ma intrece si pe mine plus ca deja deodata a inceput sa citeasca si sa socoteasca de ma sperie .Oshry este cred ca geniul nascut prinde totul din mers dar in schimb neastamparat ,nu aude nimic in jurul lui numai ce il intereseaza ras arunca totul desene ,rupe si distruge ,orgolios si mereu in razboi cu surorile lui de a ajunge pe primul loc.La gandire si logica este profesor o ia pe Eden din mers.Cred ca-i va place peste cativa ani la scoala fiindca deja si el incepe sa bajbaie si sa descifreze cuvinte .Ma surprind eu la 4 ani nu cred ca stiam nici cum ma cheama.hohot hohot
Oana, ce misto este la voi totul pe gratis!Bravo lor! newclap newclap
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed