Cumparaturi pentru clasa I

Options Cumparaturi pentru clasa I
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, August 7, 2008 2:54 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
In cca 5 saptamani si jumatate voi avea si eu o scolarita !!!

Emotiile cred ca sunt mai mari pentru mine decat pentru Alice.

Eu deja am intrat in priza, vreau sa incep sa ii cam cumpar 90% din ce e necesar, ca sa nu ma inghesui apoi in septembrie.

Cine are deja experienta cu necesarul pentru un copil de clasa I, sa ma ajute si pe mine !

Eu mi-am propus sa ii cumpar urmatoarele:

Imbracaminte / incaltaminte / accesorii(nu va avea uniforma, ci o tinuta alb/negru):

- 1 fusta neagra
- 1 rochita sarafan neagra
- 1 pantalon / blug negru
- 2 bluze albe
- 2 camasi albe
- 2 helanci albe
- 2 perechi pantofi negri
- 1 trening
- 2 buc dresuri albe
- 1 haina de toamna
- 1 pereche cizme de cauciuc
- 1 umbreluta
- elastice / cleme de par
- 1 prosopel mic

Rechizite:

- 1 ghiozdan
- 1 penar
- 2-3 creioane
- 2 radiere
- 2 pixuri
- 1 stilou
- 1 pic
- 1 cutie acuarele
- 1 set pensule
- 1 borcanel apa
- 1 caiet de desen
- 1 lipici
- 1 foarfeca
- 1 cutie creioane colorate
- 1 cutie carioci

Urmeaza sa vad ce ni se spune de la scoala sa cumparam in materie de caiete si carti / manuale. De asemenea, daca mai sunt necesare si alte lucruri de cumparat.

Voi ce parere aveti? Ce i-ar mai trebui sigur si as putea sa cumpar de acum?
Alina
Postat: Thursday, August 7, 2008 3:02 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
In ceea ce priveste rechizitele, fiecare invatator are optiunea lui.
Eu una nu m-as hazarda sa cumpar inainte de a vorbi cu invatatorul prea multe, decat:

-ghiozdan
-penar
-creioane colorate
-carioci
-coperti caiete
-coperti manuale
-foarfec
-lipici
-pic
-stilouri
-set pensule
-4 caiete matematica

Manualele le va primi si pastra pe toate.
Caietele, tipul lor pentru scriere iti vor fi recomandate. Acelasi lucru pentru auxiliare.

Uniforma ar trebui sa existe.
TeosOf
Postat: Thursday, August 7, 2008 3:06 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Pic, cred ca e bine sa cumperi 2.
rezerve pt stilou
pixuri colorate, verde, rosu
coperti pt caiete si manuale
cam atat mi-am amintit

edit
intre timp vad ca a postat si Alina
Cristy
Postat: Thursday, August 7, 2008 7:02 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Noi am primit prin posta lista cu rechizitele as mai adaouga etichete pentru manuale si caiete ras

La noi copertile se poarta trasparente la carti si colorate la caiete in functie de obiecte - matematica galben, limba - rosu etc, fiecare invatatoare si ideiile ei newclap

Nu stiu daca trebuie trimisi cu mancare, dar daca da, o cutie frumoasa pentru sandvitch nu ar strica ras

aaa si inca ceva, pentru a evita discutiile in clasa intre copii, eu am lipit pe creioane, carioci, ascutitoare etc buline mici cu numele fetelor

Mult succes Alice firstprize are mama fata mare dance majoreta
t-mihaela
Postat: Thursday, August 7, 2008 9:41 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
AdrianaC wrote:
In cca 5 saptamani si jumatate voi avea si eu o scolarita !!!

Hehei,emotii si iar emotii majoreta Eu nu stiu ce trebuie,exact cand mi-a intrat Diana in cl I am dat bir cu fugitii .Vroiam doar sa-i urez succes scolaritei angel
katy_lumika
Postat: Thursday, August 7, 2008 9:47 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Ai scris si tu si fetele, e ok ce ati cumparat. Si eu tot asa i-am luat, bine...mai multe caiete decat era necesar pentru asa cum zicea si Alina va primi de la scoala. In schimb Luana nu a avut pic, invatatoarea nu a fost de acord si sincer nici eu. a facut o greseala nu are decat sa o tina minte nu sa o dreagaras

Stiu cum e cu emotiile, iti doresc o zi insorita cand va pasi Alice pentru prima oara la scoala. Doamne ce emotionant!!!
miha76
Postat: Friday, August 8, 2008 9:38 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/16/2007
Postari: 1610
Locatia: Iasi
Eu mai am un an dar parca ma incearca si pe mine emotiile...Grupa mare pregatitoare e ca si clasa Iras

Cu sigurantza va vor spune la prima sedinta cu parintii care este necesarul de rechizite... ce as mai adauga in plus la listutza ta:

-pentru abecedar: alfabetar

-pentru matematica:numaratoare, trusa cu figuri geometrice, betisoare

-pentru abilitati practice:plastilina, hartie glase, hartie creponata

-pentru desen :bloc mic de desen, acuarele(pastile sau la tub)

Mult succes la scolaritza ta, Adriana!!!
Alina
Postat: Friday, August 8, 2008 9:57 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Buna treaba cu picul, Katy.firstprize

Miha 76 a venit cu niste completari foarte utile.firstprize
miha76
Postat: Friday, August 8, 2008 10:07 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/16/2007
Postari: 1610
Locatia: Iasi
ras ras Cred ca a inceput sa mi se faca dor de serviciu...sunt invatatoare de 12 aniras , ma bucur enorm ca am reusit sa fiu de folos!

computerlove computerlove

Cateva sfaturi pentru parintii cu bobocei:

Dupa o lunga vacanta de vara cu plimbari,excursii la munte,la mare,la bunici, bobocelul de clasa întâi asteapta prima zi cu emotie.Crede ca se desparte pentru totdeauna de vechii prieteni,de jucarii pentru a pasi pe un alt drum –al cunoasterii.
Prima zi de scoala este stresanta pentru cel mic caci este adus brusc într-o alta lume necunoscuta:copii, învatatori,profesori,un program diferit de cel cu care era obisnuit,cu un alt ritm.Aceste schimbari sunt destul de stresante,iar parintii nu trebuie sa-si dezvaluie emotivitatea pentru ca în felul acesta nu-i va fi de ajutor.Nici nu trebuie sa-i spuna:”Las ca începe scoala,ai sa vezi tu...!Gata cu joaca!”
Îi poate fi alaturi spunându-i ca prima zi de scoala este o zi de sarbatoare si îi poate povesti despre felul cum a decurs pentru el acea zi atunci când era mic.
Pentru a înlatura orice incident este bine sa mearga din timp la scoala,sa stabileasca eventual o întâlnire cu învatatorul pentru a-l cunoaste,sa afle care este necesarul de rechizite si sa stie programul primei zile pentru ca totul sa decurga normal pentru copilul sau.
Este de preferat sa se stabileasca o legatura afectiva între învatator si viitorul bobocel mai înainte de prima zi de scoala:la gradinita sau chiar printr-o vizita la scoala.
Copilul trebuie sa cunoasca programul primei zile de scoala;e mai bine,sa nu aiba surprize de niciun fel.
În dimineata aceea,trezirea sa fie mai devreme pentru a mânca fara graba ,parintele sa fie calm si sa-i raspunda la orice întrebare legata de zilele care urmeaza si sa-l asigure ca scoala e un loc în egala masura placut,dar si important pentru viitorul lui.
TeosOf
Postat: Friday, August 8, 2008 10:36 AM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Bune sfaturi, Miha76. Cam asa am procedat si noi cu Isabelle. Ei, in clasele I-IV ii placea mai mult la scoala decat acasa, pt ca se intalnea cu colegii, in vacante se mai plictisea uneori, ca nu prea sunt copii pe aici pe la bloc. Si n-am speriat-o niciodata, din contra, ii spuneam ca e unul din cele mai frumoase locuri si mi-ar placea si mie sa mai merg si sa mai invat lucruri noi.
AdrianaC
Postat: Friday, August 8, 2008 11:05 AM

Multumesc din suflet fetelor pentru completari si pentru sfaturi !!!

Eu una deja ma simt coplesita de acest lucru, nu stiu deloc cum sa ma stapanesc ca sa nu ii transmit si ei starea mea de agitatie !

Parca ieri era nou-nascuta si acum ... e deja fetita mare ... scolarita ... colegi noi, prieteni, teme, invatatoare, poate si un after-school, ... !

Ma simt de parca nu am profitat la maxim de toti acesti 7 ani, parca am pierdut ceva din copilaria ei !

Timpul trece mult prea repede si din pacate nu il pot da inapoi ! plans plans plans
Kiki
Postat: Friday, August 8, 2008 11:26 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Wow, o sa mearga Alice la scoala...firstprize firstprize Ce repede trece timpul! Acum ceva timp iti faceai griji cu gradinita, acum cu caietele de scoala...

Adriana, eu zic sa lasi deoparte emotiile si sa traiesti aceasta perioada minunata. Din toamna vor incepe alte griji, pana atunci, enjoy! pupici pupici
Lilly of the valley
Postat: Saturday, August 9, 2008 2:56 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Succes tuturor boboceilor! majoreta majoreta majoreta
AdrianaC
Postat: Monday, August 11, 2008 10:36 AM

Multumesc tuturor pentru sfaturi si urari !

Refac listuta, poate mai foloseste si altora:

Imbracaminte / incaltaminte / accesorii(nu va avea uniforma, ci o tinuta alb/negru):

- 1 fusta neagra
- 1 rochita sarafan neagra
- 1 pantalon / blug negru
- 2 bluze albe
- 2 camasi albe
- 2 helanci albe
- 2 perechi pantofi negri
- 1 trening
- 2 buc dresuri albe
- 1 haina de toamna
- 1 pereche cizme de cauciuc
- 1 umbreluta
- elastice / cleme de par
- 1 prosopel mic

In cazul in care au uniforme, 2 uniforme.

Rechizite:

- 1 ghiozdan
- 1 penar
- 2-3 creioane
- 2 radiere
- 2 pixuri
- 1 stilou
- 2 picuri
- 1 lipici
- 1 foarfeca
- 1 cutie creioane colorate
- 1 cutie carioci
- coperti caiete
- coperti manuale
- etichete
- bulinutze pentru insemnat creioanele / pixurile / stiloul etc
-pentru abecedar: alfabetar
-pentru matematica:numaratoare, trusa cu figuri geometrice, betisoare
-pentru abilitati practice:plastilina, hartie glase, hartie creponata
-pentru desen : 1 cutie acuarele, 1 set pensule, 1 borcanel apa, 1 bloc mic de desen

Altceva? Mai adaugam ceva pe listuta?
AdrianaC
Postat: Monday, August 18, 2008 11:29 AM

Au inceput sa bage rechizite pentru scoala in Selgros.

Am vazut un ghiozdanel foarte frumos, incapator, bine compartimentat, cu partea din spate mai dura si curbata dupa curbura coloanei... bla, bla, bla, la vreo 200 RON. Era roz, cu mica sirena desenata pe el.

De asemenea, la penare, am vazut unele de la Herlitz, bine compartimentate, echipate (creion, guma, ascutitoare, 1 set carioci, 1 set creioane colorate, 1 linie), cu diverse personaje si nu numai, la 18 RON.

In rest, gasesti ce vrei si ce nu vrei.

Totusi, la ghiozdanele, unde ma roade pe mine cel mai tare, nu am gasit ceva sa corespunda.

Pana la urma nu i-am luat lui Alice decat o cutiuta pentru sandwichuri, cu printese, si atat. Restul o sa mergem cu ea sa isi aleaga ea ce ii place (cu putin ajutor si de la noi in privinta raportului calitate / pret).

In Carrefour sau Cora ati fost? Au inceput sa bage si acolo?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed