Cum va organizati atunci cand aveti 2-3 sau mai multi copii?

Options Cum va organizati atunci cand aveti 2-3 sau mai multi copii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Sunday, September 6, 2009 11:50 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Prioritari sunt copiii: hraniti, spalati si odihniti. E primordial pt. mine ca Andrei sa aiba lectii invatate si teme facute. De cand vine de la scoala pana ce ajunge unul din noi acasa, Andrei nu face altceva decat sa toace frunze la cainimaseluta , astfel incat trebuie sa ma impart intre temele lui (niciodata nu i le rezolv eu ci el singur, dar trebuie impins de la spate), sa-i acord atentia cuvenita si Leei si sa fac si cate ceva prin casa. Spre norocul meu, Marian ma ajuta, desi el are 2 job-uri. Printre picaturi se ocupa de casa, verfica daca Andrei are lectiile invatate (doar la anumite obiecte).
Fiind spatiul mic, casa nu e mereu in ordine, dar baia si bucataria sunt intotdeauna curate si ordonate.
La cumparaturi merg mai mult singura (pardon cu Leea- ca intre fetesic ), si-mi place. Rareori ne insoteste si Andrei.
Cu Marian ma vad destul de rar, mai mult noaptea, asa ca timp pt noi mai mult la lumina lumanariibanghead .
Timp pt. mine - tot la lumina lumanarii.
Dar de luni 14 septembrie am si eu ajutor, o matusa a sotului. yes
marivic
Postat: Sunday, September 6, 2009 11:54 AM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13441
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
MARIUTA,o imbratisare de la mine ca sa-ti fie mai usor?pupici computerlove computerlove Ce bine ca o sa ai pe cineva care sa te ajute,...
Speranta mea cea mai mare este gradinita cu program prelungit la care l-am inscris pe Victor;sa dea Domnul sa stea,...uff
Alina
Postat: Sunday, September 6, 2009 12:12 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Lacri, mult succes in toate.computerlove
Marivic, mult succes si tie.angel
Lilly of the valley
Postat: Sunday, September 6, 2009 12:21 PM

Alina wrote:
Lacri, mult succes in toate.computerlove

Multumesc!computerlove computerlove

Marivic, succes si tiepupici
raly
Postat: Sunday, September 6, 2009 12:45 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s
mariuta wrote:
E primordial pt. mine ca Andrei sa aiba lectii invatate si teme facute. De cand vine de la scoala pana ce ajunge unul din noi acasa, Andrei nu face altceva decat sa toace frunze la cainimaseluta , astfel incat trebuie sa ma impart intre temele lui (niciodata nu i le rezolv eu ci el singur, dar trebuie impins de la spate), sa-i acord atentia cuvenita si Leei

Ce cunoscut imi pare paragraful asta....doar actorii sunt diferiti!ras
Lilly of the valley
Postat: Sunday, September 6, 2009 12:48 PM

raly wrote:

Ce cunoscut imi pare paragraful asta....doar actorii sunt diferiti!ras
computerlove
marivic
Postat: Sunday, September 6, 2009 3:59 PM

ALINA,MARIUTA,multumesc din suflet;un inceput bun va doresc si eu ,voua,si fara incidente neplacutepupici computerlove pupici computerlove
mhldvrc
Postat: Friday, September 11, 2009 8:06 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/3/2008
Postari: 517
Locatia: Bucuresti
Eu am scapat, de ceva vreme, ma ocup doar de mancare singura ras, la cumparaturi si curatenie ma ajuta copiii, ceva dulce face Tatiana , cumparaturi zilnice(paine, lapte) Mihai, rufele se spala singure, eu doar le pun si le scot... hohot bine ar fi daca ar intra spala si iesiras , apoi s-ar si intinderufe si calca Victory tot ele ... hohot... eu sa stau cu voitopaichatten ... hohot
Cand erau copiii mici, totul pe capul meu, nici un ajutor, doar cresa si gradinita, apoi cand Mihai a implinit 3 ani am hotarat sa stau acasa, altfel, astazi as fi avut-o doar pe Ty plans
Ca si la voi, pe primul plan sunt copiii yes , mancarea si apoi restul...

Cu Ty nu au prea fost probleme cu scoala si temele, insa cu Mihai am avut mereu de furca.
Anul asta sper c-am rezolvat-o si cu el. Isi doreste sa devina geolog, este pasionat de speologie si cand l-am inscris la speo, am pus si conditiisic ... nici o nota sub 7, fara caiete universale si teme nefacute, daca nu le respecta, nu mai merge ... a inteles, este de acordthumleft ... vedem ce urmeaza ...
Fluturas
Postat: Friday, September 11, 2009 10:39 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
cum ma descurc eu cu 3??ma pliactisesc in casa.singurul lucru ce ma deranjeaza e ca in fiecare dimineata trebuie sa il trezesc si pe lukas si uite asa ii stric eu somnul ca nu ma lasa inima sa il las singur acasa,gradinita fiind foarte aproape
deci,ne trezim de dimineata,ducem copii la gradinita si pana la 12:30 cand merg dupa ei,fac mancare,curat cand e nevoie sau stau pe forumsic .la 13 ii iau de la gradi,venim acasa,le dau sa manance,dorm de amiaza pana pe la 16-17 toti 3.timp in care eu iar sunt singura.abea dupa ora asta simt si eu ca am 3 copii
AdrianaC
Postat: Saturday, September 19, 2009 4:59 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
Programul meu de cand a inceput Alice scoala:

Trezire : 06:00
Pregatire pentru lucru: pana la 06:45
Pregatire mic dejun pentru copii: pana la 07:00
Trezit Alice: 07:00
Alice se imbraca singura cu ce isi pregateste de cu seara si la 07:20 cel tarziu e la masa.
Trezit Andrei: 07:15
Pregatit Andrei pentru gradi: pana la 07:25

Plecat la birou: 07:25
Program de lucru: 08:00 - 16:30

Sosit acasa: 17:00-17:15
Povestit cu Pusa ce au facut copiii peste zi, ce au mancat, etc, etc: pana la 17:30

Lectii cu Alice: 17:45 - 18:15 - prima runda de lectii
Pregatit masa de seara: pana la 18:30
Cina (in 4): 18:30 - 19:00
Spalat vase: 19:00 - 19:15

Lectii Alice, runda a 2-a: 19:15 - 20:30
Apoi Alice isi pregateste ghiozdanul, impreuna pregatim hainele pentru a 2-a zi si stabilim ce vrea sa manance de dimineata. Alice intra la dus (din fericire isi face singura dus), dupa ce iese ea, il bag pe Andrei la dus.

Masa : 21:00 - 21:15 (cereale cu lapte sau sandwich cu cascaval + 1 pahar cu lapte sau iaurt cu biscuiti pentru Andrei).

Somnic copii: 21:30 - 22:00 cel tarziu

Strans masa,pregatit hainele pentru a 2-a zi, manechiura (cam 1 data la 2 zile): 22:00 - 22:30

Timp liber: 22:30 - 23:30

Culcarea: 23:30 - 24:00 cel tarziu

Sambata si duminica facem cumparaturi, gatesc cam pentru 2 zile (cat sa avem sambata, duminica si luni), spal vreo 3 masini, mai calc daca e cazul, mai fac putina ordine si curatenie, mai citesc, mai lucrez ceva, mai iesim pe afara (daca vremea o permite) sau mergem pe la curte.

Cam asta e programul meu de cand a inceput si Alice scoala.

Pe copii ii duce Pusa la scoala / gradinita si ii ia tot ea.
La pranz le mai da ea sa manance, ii scoate pe afara, il culca pe Andrei.
Ne mai gateste si noua cate ceva, strange prin camere pe la copii si prin bucatarie...

Lilly of the valley
Postat: Tuesday, September 22, 2009 8:05 AM

Noi inca suntem in organizare. Leea o accepta f. greu pe tanti Vali (matusa sotului). Desi sambata si duminica eu sunt acasa, am chemat-o pe Vali sa stea pe la noi, insa sambata a venit si soacra mea in Iasi si s-a naruit tot. A stat numai in poala bunicii. Tanti e oarecum dezamagita, are ceva experienta in ale baby-sittingului, pana acum si Leea se acomoda oricarei situatii, plus ca a mai stat cu ea si se cunosc destul de bine. De mancat nu mananca mai nimic, la gradi isi arunca mancarea la cos sa nu o cert eu ca nu mananca.
Andrei incepe sa redevina scolarul de altadatachitara , mai avem de lucrat la capitolul ordine.
delfinasa
Postat: Thursday, February 3, 2011 10:32 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Am citit ce-ati scris si concluzia e ca trebuie sa devin mai organizata din toamna ca incepe greul si la mine: ne marim familia!...numai ca ma pregatesc de pe-acum si aplic secretul furat de la voi: imi chem ajutoare dinainte, sa le si antrenezras!
Mela
Postat: Friday, February 4, 2011 10:47 AM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
dimineata la 7,trezirea.eu pregatesc papa pt gradi,micul dejun de luat acasa,apoi ii trimit la spalat si imbracat,intre timp ma ocup de Alexandra si de mine,de fapt asa,mai in fuga,mai aranjez cate o haina pe Mi,ca are prostul obicei sa-si ia toate bluzele cu spatele in fata alcool cateodata Alexandra e agitata,plange si ma apuca transpiratiile,asa de ies din casa toata infocata ras
in fine,la o ora jumate dupa ce ne-am trezit si cand trebuia sa fim deja in gradi,noi iesim din casa,noroc sa nu avem de mers decat vreo 3-4 minute,din septembrie si pana acum am intarziat doar o data hainoroc
copiii raman la gradi,eu cu mica venim acasa,ea mai doarme vreo 20 de min,in timpul asta numai eu stiu cum imi pregatesc sa mananc,pun aparatul de cafea si in timp ce se face aranjez paturile,ca sa nu zic ca n-am nici o activitate pe dimineata respectiva sic .
daca zana nu s-a trezit deschid laptopul (care sta asa toata ziua,ca-s sau nu la el...),daca e treaza ma ocup de ea (papa,schimbat,joaca,tot ce trebuie),mai un ochi la internet,unul la mancarea de pe foc,mai o haina aranjata,etc...de iesit nu mai ies ca e frig,ploua,sunt niste vanturi de-ti intra si sub 3 haine...platile le fac on-line,cumparaturile in weekend,tot atunci ducem copiii la loc de joaca sau in parc daca nu ploua...
la 3 jumate iau copiii de la gradi,acasa le pregatesc mancare si...nici nu stiu cum se face ora 7 seara,cand ii trimit la dus,noroc ca-s mari si se spala singuri thumleft la 8 jumate cel tarziu sunt in pat,printzi mica se culca pe la vreo 9,asa ca imi raman si mie 2 ore de petrecut cu jumatatea coeur
cel mai tare si mai tare ma deranjeaza hainele,am impresia ca ma inec in ele,spal tot la 2 zile cate 2-3 masini,uneori nici nu apuc sa le aranjez in dulap pana se usca altele si uite asa,ieri m-am pomenit cu haine in living-pe canapea,pe scaune,pe uscator si in dormitoare. maseluta
vai,nici nu stiu cum trec zilele,numai ma pomenesc ca a mai trecut o saptamana chitara
kali
Postat: Friday, February 4, 2011 11:02 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Pentru mine e relativ usor pentru ca, desi sunt 4 copilasi, sunt grupati 2 cate 2 pe varsta; asadar vorbim numai de 2 programe de somn si de masa... de 2 meniuri ori activitati. Doar baia o fac separat, in rest... sunt mereu cate 2.
Reteta succesul e organizarea, intr-adevar. Program fix de masa si de somn gandit in asa fel incat sa-i iau prin rotatie si sa nu ma aglomerez prea mult. (partea proasta cu rotatia e ca si bolile se iau tot asarambo ) In rest... rabdare si voie buna!

Pentru restul treburilor casnice, insa, cred ca noi iesim din tipar pentru ca ne bazam si pe 2 bone ce stau cu copiii cat suntem la serviciu (plus ore suplimentare cand e cazul)... o doamna care vine la curatenie+ calcat+ spalat de 3 ori/ sapt... plus mancarea asigurata. Asadar nu suntem noi foarte aglomerati pentru ca altceva inafara de copii, cat suntem acasa, nu avem de facut.
Bine, cand e cazul ne putem descurca 1 adult cu toti 4... nu e asa greu cum ar parea.

Ah, si obligatoriu, pentru o buna functionare a cuplului... iesire in 2 cel putin 1-2 ori/ sapt... plus cate o escapada micuta de 2-3 zile din cand in cand. Asta pentru relaxare, detasare, etc.
Si... acum... cand ramanem numai cu 1-2 copii ni se pare... indecent de simplu! Ca in bancul cu evreul.hohot

marivic
Postat: Friday, February 4, 2011 6:14 PM

Kali,ce spui tu aici este o solutie de vis,care pt.noi, multe dintre noi este un vis nerealizabil.Ai doua bone,sau chiar si una,....dar atunci cand nu ai cu ce-o plati sau de abia te ajungi cu banii,nu-ti mai arde sa te gandesti la bone.uff
Imi pare bine ca ai aceasta sansa,....nu multi au ,....
Eu dupa cum v-am mai spus ,mi-e foarte greu,....uff
Acum,nu mai este Victor la program prelungit,...uffff si tare rau este.Vine tata de la Bucuresti 70km dus-intors,in zilele cand nu am ce sa fac cu el si nu sunt eu acasa,si cum acest fapt se intampla de 5 ori pe saptamana va dati seama.Sper din suflet ca odata ce ne vom muta in casa cea noua sa putem sa-i facem si lui o camera si sa nu mai plece la BUcuresti,...dar cum batranii sunt ca si copiii,incapatanati,mi-a zis ca nu va vrea sa stea,ca prefera sa doarma la el acasa.Si cum la 74 de ani nu mai esti in floarea varstei va dati seama ce greu imi e sa stiu ca pleaca ,vine, asa.Imi lipseste o mana de fier in casa,....un ajutor la copii(asa cum era mama),iar pe altcineva ,ca ruda,nu am aici.Ma coplesesc toate si simt ca ma sufoc.pale cry Sunt zile-n sir care simt ca o iau razna,in special cand sunt schimbul 2.De ce?Pt ca atunci cand ajung eu acasa,Victor ma astepta sa fac lectiile cu el,...plus apoi ceva prin casa,sau de mancarenervi nervi nervi Greu,....tare greu.cry
Multa bafta va urez fetelor,si sanatate sa aveti,....ca restul vine de la Dumnezeuras
Offf,Mela,.....si eu eram cu Bogdan asa ca tine,ca sa-i duc pe astialalti la scoala.Plecam cu trei de acasa,....plans plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed