Cum va organizati atunci cand aveti 2-3 sau mai multi copii?

Options Cum va organizati atunci cand aveti 2-3 sau mai multi copii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, September 5, 2009 11:54 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
MAMICI CU 2-3 SAU MAI MULTI COPII, CUM VA ORGANIZATI?

Pentru ca unele dintre voi m-au tot intrebat cum ma organizez de pot sa am timp pentru atatea lucruri, o sa va "dezvalui" secretele mele.

In primul rand am o lista de prioritati:

1. Copiii
2. Sotul
3. Eu
4. Casa
5. Alte activitati

Si ca sa intru putin in detaliu, cam acesta este programul meu:

De luni pana vineri lucrez de la ora 08:00 la 16:30. Plec dimineata de acasa pe la 07:20 si ma intorc pe la 17:20.

Dimineata ma trezesc la ora 05:30 - 06:00, in functie de ce mai am de facut in dimineata respectiva (OP-uri, bigudiuri, facturi, spalat pe cap, etc ras).
De la 07:00 la 07:20 ma imbrac si ma machiez / coafez, la 07:20 ies pe usa.

Seara, dupa ce ajung acasa, imi beau o cafea si fumez o tigara, timp in care Pusa imi povesteste ce au facut copiii peste zi, ce au mancat, daca au dormit, ce a mai facut ea, ce ne-a mai gatit, ce a mai spalat, etc.

Pe la ora 18:30 pun masa si mancam cu totii de seara, apoi strang masa, dupa care iar am cateva minutele numai pentru mine.

Apoi ma mai joc cu Andrei, mai fac lectii cu Alice, mai nou si cu Andrei, mai construim ceva, imi mai arata copiii ce au facut ei peste zi, dupa care pe la 20:00 Alice intra la baie sa isi faca dus si apoi se pregateste de culcare (o data la 5 zile o spal eu pe cap). Dupa ce termina ea il bag si pe Andrei rapid la un dus, apoi il imbrac de culcare si ii mai dau sa manance fie 2 sandwichuri, fie cereale cu lapte sau iaurt cu biscuiti, Alice la fel, mai mananca si ea ceva usor inainte de culcare, dupa care Alice se duce in camera ei si se culca, iar Andrei se instaleaza pe canapea la sufragerie si se culca.

Daca am noroc, toata vanzoleala se termina pe la ora 22:30, dupa care mai am timp si pentru alte activitati pentru mine (manechiura, pedichiura, dus, spalat pe cap, etc, etc, crosetat, facturi, OP-uri, strans putin (foarte putin ras) prin casa.

Sambata si duminica avem program de cumparaturi, spalat rufe, curatenie. Uneori ducem copiii la bunici la curte si atunci ne miscam mai usor si avem mai mult timp si pentru noi, dar in marea majoritate a cazurilor ii luam dupa noi. Tot sambata gatesc cate ceva pentru copii..., iesim cu ei pe afara, mai merg si eu la cumparaturi pentru mine sau pentru ei...

La noi ordinea si curatenia nu sunt pe primul loc, e mereu o dezordine controlata, cel putin pe birourile noastre ras. De camerele copiilor, bucatarie, hol si o baie se ocupa Pusa in cursul saptamanii...

Voi cum va organizati?
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 5, 2009 12:52 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Sa vezi ce de minune m-as organiza si eu cu Pusa ! Nu pleaca in delegatie ? ras alcool Glumesc ! Super ! Asa da ! N-are surori ? ras

computerlove computerlove computerlove
AdrianaC
Postat: Saturday, September 5, 2009 12:59 PM

Cum spuneam, imi este de mare ajutor.

Inainte, cand nu venea ea si eram singura, in intervalul de timp cat acum merg la lucru, stateam acasa cu copiii (de fapt pana la 14:00 numai cu Andrei, ca Alice era la gradi).

Atunci aveam ceva mai mult timp, dar prioritatile au fost mereu aceleasi.

Casa a fost pe ultimul loc. Trebuia sa am grija sa fie copiii in regula, noi, sa avem ce manca si sa avem hainute curate, apoi mai strangeam prin casa, dar casa bec nu cred ca am avut-o prea des ras. Mai mereu a fost dezordine, dar ... a fost mereu ultima prioritate, asa ca nu ma plang (nici eu si nici Tzepii ras).

PS> Pusa nu pleaca in delegatie, ma rog sa nu plece la nepot, cand se va naste, dar m-a asigurat ca nu pleaca, asa cum si eu am asigurat-o ca noi mai avem nevoie de ea mult timp de acum inainte, cel putin 6 ani.ras
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 5, 2009 1:40 PM

Te invidiez ! angel

Si eu incerc sa imi fac o rutina si sa mentin toate sub control, ca altfel .... toate se duc la vale.
Copii sunt pe primul loc. De luni Maria va fi la scoala pentru 3 ore - pentru inceput - si acest timp il voi dedica exclusv lui Vladutz si apoi pentru casa !
Diminetile sunt doar pentru Vladutz , ca el e fresh la 7:jumatate si pana la 9:30 cand se trezesc restul - ne giugiulim, jucam, schimbam , papam ets.
La 9:30 tati se ocupa de Maria , imbracat , spalat pe dinti, eu pregatesc micul dejun . Apoi raman cu amandoi pana la 2. Pe Maria trebuie sa ii gasesc ocupatie mereu, ca cine stie ce nazbatii face, Plus ca daca se plictiseste devine agitata si irascibila . E calare pe Vladutz oricum.
De la 2 la 4 e tati cu noi acasa .... facem cu randul la copii, la masa , la cumparaturi etc.
Seara eu ma ocup de amandoi. Pe la 7 incepe ritualul :ceva de papa, dusulet, baie ( pe rand ) , poveste si la 8:30 , 9 dorm amandoi ! Uneori Vladutz are chef de joaca , depinde cat de mult ( putin ) a dormit peste zi .... oricum, la 10 dorm amandoi garantat !
Curatenia , o fac din mers , zilnic , ca altfel ma sufoc ! Seara trebuie sa fie bec totul, ca daca nu la 7 jumatate ma apuca aspiratul , spalatul vaselor, si e rau de cei ce incearca sa doarma ! ras

Cand voi incepe serviciul ..... reorganizarea !

ps: Sigur n-are surori Pusa ? ras pupici
ingerash
Postat: Saturday, September 5, 2009 2:15 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Trec prin reorganizareras inca mai am multe de organizat.
Prioritatile mele sunt:
1.copii{grija;dus la scoala,gradinita;plimbari;joaca;activitati;baita,etc}
2.sotul
3.eu{tratamente naturiste,manichiura,pedichiura,crosetat,cursuri,munca,forumras }
4.mancarea,o fac dimineata sau dupamiaza/seara.
5.spalatul hainelor,masina isi face treaba in timp ce duc copii la scoala/gradinita;facem activitati.
6.cumparaturile,sambata,mergem impreuna,daca uitam sa luam ceva,sotul sau eu mergem si cumparam.
7.curatenia,aspiratul,geamuri{le spal la doua-trei zile,copii mereu fac amprente si alta problema este ploaia,care le murdareste}.

Adriana,ce bine ca ai ajutorhearts Multa sanatate,doamnei Pusahearts

Oana,:018: si pe mine ma mai apuca curatenia si vasele seara.Mult spor iti dorescpupici
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 5, 2009 2:18 PM

Ingeras, tu vorbesti serios cu geamurile la exterior ? ca le speli la 2 - 3 zile -ca le murdareste ploaia ? La interior le sterg si eu de amprente la doua zile , insa pe exterior am doi baieti care vin o data pe luna , chiar la 6 saptamani si sunt bec intre ! Ca nici nu e fir de praf oricum aici .... Hm, cine stie .... alcool

ingerash
Postat: Saturday, September 5, 2009 2:31 PM

Da,Oana,le spal,pe interior la 2-3 zile ca e jale,degeaba le spun sa nu mai faca amprentesic daca vad o gaza pe dinafara,da cu palma in geam sa o omoarehohot hohot hohot si gata geamul...hainoroc pe exterior le spal cu un dispozitiv,as avea nevoie de ajutor ca tare dificile sunt geamurilebanghead au doar o portiune de sus care se deschiderambo Nu stiu la cine sa apelez,ce firma,tarifeuff
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 5, 2009 2:40 PM

Ingeras, daca vezi prin cartier un barbat cu scara in spate, mergi si vorbeste cu el. In general umbla ei printre case , ca vin la clienti ! Eu ii dau 5 lire si face si usa de la intrare si glafurile la geamuri . In 10 minute unul face geamurile pe fata, unul pe cele de la gradina si gata ! Plus ca vin cat de des le ceri tu ! Si se merita ! thumright
marivic
Postat: Saturday, September 5, 2009 2:50 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13441
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Vai,mi-e rau ce spuneti voi aici,...dar sunteti tare ,,rasfatate''frate,...Adriana,tu esti obosita de la servici,caci in rest face totul dadaca sau menajera ce-ti este,...halal de tinenewclap newclap newclap ,...cred ca nici in visele mele cele mai extravagante nu mi-as prmite o menajera,....hohot hohot hohot
Dar ce ziceti sa faceti la mine practica?
Dimineata trezirea8-8.30(ca de suntem in vacanta).apoi servim masa,apoi stransul mesei,datul la animale si pasari,...facutul paturilor(aici cei mari isi fac ei paturile),facutul mancarii,cumparaturi,servitul mesei de pranz,spalat de vase,prin gradina una-alta,bagat la masina de spalat rufe-intins,.....traiasca masina automata,caci altfel crapam,....strans rufele,masa de seara,dusuri,....iar eu intre timp si numai pe fuga forumit,baut cafeaua,facut manichiura,sau alte activitati mai mari:de exemplu scos mobila din camera si varuit sau spalat covoare,....sau conservarit,...hohot hohot hohot hohot hei ce ziceti va incumetati,....?ma gandeam eu ca nu,...ce mie nu mi-ar place sa-mi faca cineva toata treaba,ups ,sa mai stea si cu copiii?vise,fetelor,la mine vise,...
Bravo voua ,celor care aveti,sa le platiti bine sa nu fuga,....eu una am lucrat ca menajera,..n-as mai lucra in viata mea,...mai bine mananc paine cu ceapa decat sa mai lucrez la cineva menajera,....alcool alcool alcool si sa va slujeasca ani buni,....angel angel angel
ingerash
Postat: Saturday, September 5, 2009 2:50 PM

Multumesc,Oana!Am vazut un nene din asta,care curata si scurgerile infundate cu muschi de pe casa{asta e problema noastra,curge apa in jet de sus pe pervaz},am crezut ca e un vecinhohot hohot hohot care-si curata scurgerile si apoi ma uitam cum spala geamurile,ii spuneam sotului ca avem vecin harnicthumright apoi l-am vazut si la caseras o sa vorbesc cu el.dance yes
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 5, 2009 2:58 PM

Da , curata si jgheaburile ! Extra cost ! computerlove

Marivic , e multa treaba si alergatura la curte , stiu ! Bine macar ca nu am gradina de legume sau animalutze pe langa casa ! alcool angel
t-mihaela
Postat: Saturday, September 5, 2009 3:15 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
AdrianaC wrote:
MAMICI CU 2-3 SAU MAI MULTI COPII, CUM VA ORGANIZATI?

Pentru ca unele dintre voi m-au tot intrebat cum ma organizez de pot sa am timp pentru atatea lucruri, o sa va "dezvalui" secretele mele.

Pai Pusa e secretul tau sic Cine n-o are pe Pusa vai de mama lui alcool
AdrianaC
Postat: Saturday, September 5, 2009 3:40 PM

Fetelor, voi dati linistite, ca eu stau la prindere ras
Kiki
Postat: Saturday, September 5, 2009 3:47 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
marivic wrote:
Vai,mi-e rau ce spuneti voi aici,...dar sunteti tare ,,rasfatate''frate,...Adriana,tu esti obosita de la servici,caci in rest face totul dadaca sau menajera ce-ti este,...halal de tinenewclap newclap newclap ,...cred ca nici in visele mele cele mai extravagante nu mi-as prmite o menajera,....hohot hohot hohot
....

Mie nu mi se pare un rasfat. Care e problema daca restul timpului care ar fi fost ocupat de treburile astea mi-l dedic mie si familiei? E un ajutor dat de altcineva recompensat pe masura treburilor pe care le face.

Eu nu intru in categoria voastra cu 2-3 copii, dar si mie imi e greu sa ma organizez.
Pe primul loc e Dav si nevoile lui (mancare, joaca, baie, rasfat), apoi eu, apoi sotul si restul vine abia apoi. De spalat, spala masina, de calcat nu le mai calc eu, ci altcineva, eu doar le pun in sifonier (acolo nu permit nimanui sa-mi umble, pentru ca numai eu stiu cum mi le asez si stiu unde gasesc ce-mi trebuie), aspirator ori de cate ori e nevoie, in 10 min e gata toata casa, gunoiul il duce Luci dimineata cand pleaca la serviciu, cumparaturile le facem o data pe saptamana exceptand painea care se ia zilnic, si restul cand am timp, daca am timp...
Alina
Postat: Saturday, September 5, 2009 3:49 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Cred ca optiunea de a avea o menajera e a fiecareia, daca doreste si/sau daca isi permite.
Si mai cred ca trebuie sa si respectam fiecare persoana in parte, chiar daca face sau nu face treaba in casa.closedtopic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed