Cum va alegeti prietenii ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mikaela
Scris: Monday, December 27, 2010 4:51 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/11/2010
Eu m-am regasit cate putin in fiecare postare a voastra. Am fost binecuvantata cu prietenii de mai bine de 20 de ani, prieteni in care ma pot baza. Viata ne-a dus pe alte carari, suntem in tari diferite, am prieteni in Italia, Germania, Franta, Spania si Romania, dar tot tinem legatura, ba telefonic, ba o felicitare, ba pe internet. Cu toate ca exista distanta fizica, am ramas apropiati si ne intalnim in Ro ori de cate ori ni se potrivesc planurile. Pe de alta parte insa, am vazut si fata urata a naturii umane, am primit atacuri fara motive, am fost barfita etc. si am ajuns la concluzia ca cel mai bun prieten al meu sunt EU, nemaicautand, in ultimul timp, nici un fel de prietenie. La fel cum zicea cineva mai sus, MAMA este cea mai buna prietena. Eu imi sunt cel mai bun prieten. Sotul este cel mai bun prieten. Si chiar daca unii prieteni buni imi lipsesc fizic, stiu ca sunt aproape cu sufletul si cu urechea cu care ma asculta la nevoie...Cred ca fiecare perioada din viata isi are rostul ei...De cand am venit aici, am avut parte numai de dezamagiri, si mai ales din partea romanilor, asa ca am ajuns intr-un fel sa apreciez mai mult o simpla amicitie cu un american sau alt imigrant, decat un roman care da cu "mucii in fasole". Una din ultimele "achizitii" romanesti imi invata fetita sa manance de pe jos, ca vezi Doamne!!, bomboana de jos era mai mare decat cea de pe masa!!tunete Am realizat ca atat o duce capul si avem o aparenta prietenie=amicitie, de dragul limbii si al originii. Cred ca imi aleg prietenii pe parcursul drumului, toata lumea are sanse egale la inceput, apoi observ caracterul si intentiile. Nu ma arunc in vant dupa snobi, dupa cei care care nu accepta diferente de opinie, dupa cei care judeca si iti toarna noroi in viata, dupa cei care vorbesc numai de ei si constant se plang, dupa cei care cer tot timpul si-mi forteaza mana intr-un fel sau altul, dupa santajul sentimental, dupa fatarnici, dupa cei care nu-si cunosc limitele etc. Lista continua, insa cei care nu sunt pe masura exigentelor mele ori se autoelimina, ori ramanem la o amicitie politicoasa (datorata caracterului meu). Cand m-am mutat aici am fost foarte dornica sa cunosc romani si sa-mi leg prietenii, am calatorit in alte orase si state, am fost la biserici, etc. dar mi-a trecut subit aceasta dorinta, dupa cateva experiente neplacute. Pana si la biserica romana am vazut romanii certandu-se de la bani, care chipurile se furasera, a fost chemata si politita pe acolo si am zis ca-i timpul sa ma detasez.
Prietenia, pentru mine, nu e o constanta comparatie si competitie (cine e mai destept, cine are mai mult, cine e mai superior etc), fiecare parte isi are rolul ei intr-o prietenie, fiecare e bun la ceva, suntem diferiti deci nimeni nu e mai presus. Imi place viata mea actuala, linistita si fara drame angel
koko2008
Scris: Friday, June 24, 2011 2:03 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/11/2009
Prieteni am foarte putini dar consider ca sunt de calitate. Cum ii aleg? N am criterii...incet incet ne imprietenim.
giulia_mamik
Scris: Friday, June 24, 2011 2:32 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/22/2010
Este o vorba cica parintii nu ii alegem noi dar prietenii da.Oricum sunt de conceptie ca oamenii de calitate se cern singuri.Sunt inconjurata numai de oameni buni.dance Nu ma pot plange de prieteni falsi.Daca as face-o,ar fi numai vina mea.Ce as mai cauta cu ei daca sunt rai?!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.