Cum tratam diareea in sarcina?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, May 3, 2006 2:50 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
De aseara ma confrunt cu cateva scaune moi si nu pot iesi afar cu Matei de teama de a nu avea vreo surpiza neplacuta.Ce pot lua contra diareei, astfel incat sa fie compatibil cu sarcina?

V-ati confruntat cumva cu diaree in sarcina?

Acum, nu mai tin minte din prima sarcina, dar am scaune verzi,prima oara am incercat sa imi amintsc dca cu o zi inainte am mancat ceva verde, si nu am avut ceva cu frunze verzi in alimentatie.De ieri tot verde e....o fi d ela Materna, care contine si ceva fier, ca parca de la fierscaunele sunt mai verzui, dar...fierul parca constipa...iar eu Materna iau de 2 saptamani....
AdrianaC
Scris: Wednesday, May 3, 2006 2:59 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Asa ca medicatie ar fi Smecta, dar nu stiu daca e indicat in primul trimestru de sarcina. Dar poti sa iti faci mucilagiu de orez sau ceai de menta. De ceai de fapt iarasi nu stiu ce sa zic ca nu mai stiu daca e recomandat in sarcina. oare
mamaluitheo
Scris: Thursday, May 11, 2006 9:07 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 4/26/2006
Pt.diaree in sarcina ca sa nu recurgem la pastile se bea ceiut de menta,se tine regim cu paine prajita,branzeturi,supe.In caz ca nu trece se ia smecta.multa sanatate.Atentie cum combini alimentele,eu asa am patit-o.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, May 11, 2006 10:06 AM
Nivel

mamaluitheo wrote:
Pt.diaree in sarcina ca sa nu recurgem la pastile se bea ceiut de menta,se tine regim cu paine prajita,branzeturi,supe.In caz ca nu trece se ia smecta.multa sanatate.Atentie cum combini alimentele,eu asa am patit-o.

Multumesc multpupici ...se pare ca a trecut de la sine...poate o fi fost o acomodare a organimsului la tratament.
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, May 11, 2006 10:25 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Stelute si eu am avut probleme cu aproximativ o saptamana inainte de a naste... am facut o colita de fermenatie groaznica (pe romaneste diaree) care m-a tinut vreo 3-4 zile si am slabit 4 kg... nu mai puteam manca nimik... dr ginecolog mi-a spus ca nu am voie sa iau nimic medicament ci doar regim.
eficient pt diaree este: orezul fiert (inclusiv apa de orez se poate consuma), morcovi fierti, paine prajita si ceai de menta (care se poate bea si in timpul sarcinii... acum nu stiu daca si in primul trimestru, trebuie sa intrebi dr ca sa fii sigura). asta in prima si a doua zi. pana sa ajungi la branza de vaci si ou fiert (tare) si ceva supa slaba si carne fiarta, trebuie sa treaca vreo doua trei zile de regim cu orez.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, May 11, 2006 12:10 PM
Nivel

Andismom wrote:
Stelute si eu am avut probleme cu aproximativ o saptamana inainte de a naste... am facut o colita de fermenatie groaznica (pe romaneste diaree) care m-a tinut vreo 3-4 zile si am slabit 4 kg... nu mai puteam manca nimik... dr ginecolog mi-a spus ca nu am voie sa iau nimic medicament ci doar regim.
eficient pt diaree este: orezul fiert (inclusiv apa de orez se poate consuma), morcovi fierti, paine prajita si ceai de menta (care se poate bea si in timpul sarcinii... acum nu stiu daca si in primul trimestru, trebuie sa intrebi dr ca sa fii sigura). asta in prima si a doua zi. pana sa ajungi la branza de vaci si ou fiert (tare) si ceva supa slaba si carne fiarta, trebuie sa treaca vreo doua trei zile de regim cu orez.

Multumescsic ...desi deloc imbietor regimul pentru papilele me gustative ahtiate dupa condiment, pizza, clatite, gogosi, Mc, lactate si fructe.Bine ca mi-a trecut, ca eu stiam ca o adevarata problema in sarina o constituie constipatia, nu diareea...
bulinutza
Scris: Wednesday, July 6, 2011 8:11 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/14/2007
Si eu ma confrunt cu problema asta de aproximativ o saptamana...
Am tot zis ca trece, azi, maine si uite ca se implineste o saptamana si eu am crampe si discomfort abdominal si o stare generala proasta...Cred ca m-am si deshidratat, nu prea am baut multe lichide, ca nu pot, ma simt si slabita...plans plans plans

De 2 zile iau SMECTA, fara niciun efect...banghead banghead banghead

Cred ca am sa incerc maine sa fac un ex coproparazitologic...uff

andreeahana
Scris: Wednesday, July 6, 2011 9:55 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/18/2008
bulinutza wrote:
Am tot zis ca trece, azi, maine si uite ca se implineste o saptamana si eu am crampe si discomfort abdominal si o stare generala proasta...Cred ca m-am si deshidratat, nu prea am baut multe lichide, ca nu pot, ma simt si slabita...plans plans plans

pt diaree este bun si imodium ....se poate lua si in sarcina...si este mai bun ca si smecta...eu nu puteam bea smecta ca imi era greata si luam imodium...prescris de dr ginecolog....
kali
Scris: Thursday, July 7, 2011 9:03 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Eu stiu ca Smecta regleaza digestia; nu e neaparat pentru diaree.
Cred ca trebuie - cum spuneai si tu - sa vezi de ce natura e si apoi iei masuri. Sa nu fie vreun rotavirus, ceva... si atunci stiu ca nu e prea ok sa stopezi de tot diareea.
In plus stii si tu... regimul alimentar e sfant.
Sanatate!computerlove
shirel
Scris: Thursday, July 7, 2011 9:08 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
bulinutza wrote:

Ia si papa banane ,orez si binenteles coca cola ca si asa iti placea enorm .Toate astea strang la burtica dar binenteles trebuie sa vezi de unde provine problema.eu cred ca este un virus daca a tinut o saptamana.
vivien
Scris: Thursday, July 14, 2011 3:27 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
De la infectia cu salmonella,ies scaunele verzi,iar antibiotice,nu poti bea.Ar fi bine sa consulti medicul.Atentie mare la carnea de pasare,mai ales vara!
irina21
Scris: Sunday, July 24, 2011 8:17 PM
Nivel

Inregistrat: 2/9/2011
Pai se putea sa nu ma confrunt si eu cu pb asta?cry De 2 zile ma chinuie starea asta generala proasta si crampele abdominale ...e groaznic..am incercat deocamdata doar sa tin regim alimentar dar fara rezultat...maine s o dau pe smecta? Dar ceaiul de menta ce stiti? Face rau?
ingerash
Scris: Sunday, July 24, 2011 8:44 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Am avut si eu problema asta 2 zile.
Irina poti sa bei ceai de menta.Ceaiul de menta constipa si este indicat sa se consume doar la nevoie.
Ce am incercat eu si a mers.Covrigi,sticks-uri,ceai de menta,supa de morcov,pilaf,banane,paste cu mozarrela.thumright
irina21
Scris: Monday, July 25, 2011 9:41 AM
Nivel

Inregistrat: 2/9/2011
Multumesc Ingerash computerlove Se pare ca astazi sunt mai bine sper sa nu ma mai incerce ca tare nasol e! Pupicipupici
ingerash
Scris: Monday, July 25, 2011 9:43 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
irina21 wrote:
Multumesc Ingerash computerlove Se pare ca astazi sunt mai bine sper sa nu ma mai incerce ca tare nasol e! Pupicipupici

Multa sanatatecomputerlove pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.