Cum se hraneste corect un bebelus cu biberonul

Options Cum se hraneste corect un bebelus cu biberonul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, September 12, 2010 6:45 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
Cum se hraneste corect un bebelus cu biberonul

Pentru a va hrani bebelusul corect cu biberonul trebuie sa aveti grija la urmatoarele aspecte.
Inainte de a incepe sa-l hraniti, trebuie sa va asigurati ca este curat si in caz contrar, sa il schimbati.
Apoi trebuie sa va alegeti un loc confortabil, de preferat o canapea / un fotoliu, cu niste perne, pe care sa va puteti sprijini spatele. De asemenea, trebuie sa aveti la indemana si un prosopel, in cazul in care da lapte pe afara.

Pozitia copilului care este hranit cu biberonul nu mai este atat de cruciala cum este in cazul alaptatului la san, dar totusi trebuie sa asezati copilul intr-o pozitie buna, astfel incat sa primeasca bine lapticul. Trebuie sa il asezati cu capul mai sus decat nivelul umerilor, intr-o pozitie usor ridicata, cu capul sprijinit pe mana voastra, cam la nivelul cotului.

Inainte de a incepe hranirea, testati temperatura laptelui, picurand 2-3 picaturi pe interiorul mainii. Nu trebuie sa fie nici rece si nici prea fierbinte !

Trebuie sa vedeti ca bebelusul incepe sa caute biberonul, deschide gurita si atunci puteti sa ii introduceti tetina biberonului in gurita. Gasiti un unghi bun pentru biberon si lasati bebelusul sa manance.

Daca ati obosit si vreti sa schimbati copilul pe mana cealalta, cel mai bun mod de a-l face sa dea drumul biberonului este sa apasati usor cu un deget in coltul guritei. Daca nu faceti astfel, o sa fiti surprinsi de cat de puternic suge si s-ar putea sa nu puteti sa ii scoateti biberonul din gura.

Dupa ce a terminat de mancat, sau poate si mai devreme, daca vedeti ca devine nemultumit, trebuie sa il ridicati in picioare, sa il puneti cu capul pe umarul vostru si sa il bateti usor pe spate, pentru a elibera tot aerul inghitit si care ii creaza o stare de disconfort.

Daca inghite prea mult aer, poate e cazul sa verificati si tipul tetinelor alese. Daca acestea au gaurile prea mari pentru varsta bebelusului, atunci acesta va inghiti si foarte mult aer odata cu laptele, iar acest lucru ii va provoca o stare de disconfort. La fel si invers, daca gaurile tetinei sunt prea mici, bebelusul nu primeste atat lapte cat ar dori si se tot chinuie sa traga din biberon si in cele din urma se enerveaza.

nikmiki
Postat: Sunday, September 12, 2010 2:32 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Multumim Adriana!computerlove
"Problema" mea e ca bebelusa mea nu vrea sa o tin in brate cand ii dau sa pape.Plange f tare si refuza biberonul.Eu trebuie sa-i dau sa manance in patut.Nu-i o pozitie comfortabila deloc,dar.... nu prea am de ales.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed