Cum se face si cat dureaza examenul (testul) de TBC
Subiectul anterior · Subiectul urmator
2pitici
Scris: Tuesday, July 21, 2009 9:05 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 7/2/2009
Cand am vazut titlul, m-am speriat ca avem iar TBC in tara!stop Nu mai pupam noi concediu anul acesta daca era asa!nono
:923:

Va fi bine, da-i incolo!
Kiki
Scris: Tuesday, July 21, 2009 9:37 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Mie mi se pare absurda toata situatia. Parca ar avea de gand sa vi se faca lehamite de tara lor. La cat te-ai chinuit, stresat, plans, sa iti faca asa ceva pe ultima suta de metri...Jenant, zau. Aveam pretentii de la canadieni. Dar vad ca toti sunt o apa si-un pamant. Sper din suflet sa rezolvati cumva. grup
t-mihaela
Scris: Tuesday, July 21, 2009 10:25 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
bulibuli wrote:
Cand in toata lumea screeningul se face cu Rx si IDR la tuberculina, teste rapide si concludente. banghead banghead banghead

Buli, eu testele astea le-am facut dar au venit rezultate incerte sau nu stiu ce naiba se intampla de ma trimit la examen de sputa.Au patit si altii ghinionisti ca mine si ei spun ca pe x-ray au avut un punct sua o pata sau ceva in neregula,alarme false ,poate o raceala netratata.IN cazul asta procedura cere examen de sputa nu stiu de ce nu cere refacerea testelor de care zici tu,ar fi fost mai simplu.

Kikule, nu eram pe ultima suta de metri ci pe ultimii doi trei metri ,cand am vazut plicul mare in posta cu stampila lor sa mor de fericire deja in secunda aia ma vedeam cu Dia in brate .Nu se poate evita examenul de sputa ,am vorbit deja cu un avocat ,ce trebe facut trebe facut "no questions asked"...deci ne vedem de Craciun cu mila Dmnului .Iaca mi-s si tuberculoasa ca diabetica fui acum vreo doua luni parca stop
oanamaria
Scris: Wednesday, July 22, 2009 7:30 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
MIHA iti doresc sa ai RABDARE si sper sa treci cat mai repede peste hopul asta !Altceva nu ai ce sa faci .Stii cum se spune <<Mult a fost,putin a ramas!"Si mai am eu o vorba care imi mai ridica moralul cand este sub 0-Toate bune la timpul lor!
Laura
Scris: Wednesday, July 22, 2009 8:00 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/8/2006
Multa, multa rabdare, Miha! angel Va trece si asta si va fi bine.coeur In final, iti vei strange si tu fetita in brate! floare2 floare3 computerlove computerlove computerlove Mult succes si...suntem alaturi de tine! grup angel hearts
Kiki
Scris: Wednesday, July 22, 2009 8:23 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Mai, Miha, ce sa-ti zic. N-am cuvinte, zau! rambo
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, July 22, 2009 10:19 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Mihapupici , o sa treaca si asta, ofuff Nu pot decat sa-ti doresc rabdarecomputerlove

2pitici wrote:
Cand am vazut titlul, m-am speriat ca avem iar TBC in tara!stop Nu mai pupam noi concediu anul acesta daca era asa!nono
:923:

Va fi bine, da-i incolo!

TBC-ul n-a fost eradicat in Romania, inca avem cea mai ridicata incidenta din Europa.
Mergi in concediu linistita.
ingerash
Scris: Wednesday, July 22, 2009 10:39 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
mariuta wrote:

TBC-ul n-a fost eradicat in Romania, inca avem cea mai ridicata incidenta din Europa.
Mergi in concediu linistita.

Asa a spus si medicul si sa nu ne ingrijoram,daca era sa avem se manifesta de mult si ca sunt obligati sa faca testele si nu numai pentru romani,sunt chemati si polonezi,indieni,africani...testul se face gratuit.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, July 22, 2009 10:58 AM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
inger7 wrote:

Asa a spus si medicul si sa nu ne ingrijoram,daca era sa avem se manifesta de mult si ca sunt obligati sa faca testele si nu numai pentru romani,sunt chemati si polonezi,indieni,africani...testul se face gratuit.

Stiu ingeras Daca cineva ar fi bolnav nu stiu in ce masura ar ajuta termenul asta de 2 luni pt. confirmarea diagnosticului. Tratamentul e complex, de lunga durata si trebuie inceput imediat.
Boala in sine apare la categoriile sociale f. sarace, cu un mod de viata promiscuu. Persoanele cu un mod de viata "normal" se pot imbolnavi doar intrand in contact cu cineva bolnav.
t-mihaela
Scris: Thursday, October 8, 2009 10:06 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Mei dragelor, sa va povestesc povestea...ma apuca rasu' plansu' eh, na, locuiesc intr-una din cele mai bogate tari cu nivel de trai etc etc si am facut tbc .Vin la Canada ca sa ma imbolnavesc de boala lumii a 3-a hohot Eh, nu-i de rasu plansu?Ce sa le fac,sa le cer despagubiri? Am intrat in program ca e inactiv deocamdata si gata .Mai bine stateam acasa ca asta e a 4-a boala care o acumulez in palmares de cand m-am stramutat si din cauze de adaptare la stramuatre :018: Of, viata mea nervi
miriam
Scris: Thursday, October 8, 2009 10:19 PM
Nivel

Inregistrat: 5/17/2009
t-mihaela eu te citesc pe forum, ca ma faci tot timpul sa zambesc...sincer, imi pare rau ca treci prin asta.
iti doresc din suflet multa sanatate !!!
ingerash
Scris: Thursday, October 8, 2009 10:20 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
uff uff uff Imi pare rau Mihaelaangel computerlove ai mare grija de tinepupici
Mela
Scris: Friday, October 9, 2009 2:03 PM
Nivel

Inregistrat: 11/19/2006
of,Mihaela uff cry sanatate multa iti doresc! computerlove
Maria & Mario
Scris: Friday, October 9, 2009 2:07 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Miha, multa sanatate iti dorim ! Eu stiu ca se trateaza ! Si ... ca e contagioasa rau ! Asa ca ..... asteptam vestile bune ! angel
monique
Scris: Friday, October 9, 2009 3:11 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Miha... imi pare rau... Copiii cum sunt? trebuie sa le faci si lor teste? Of, ce ghinion... Te pup, capul sus si suntem cu gandul la tine!pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.