Cum se fac copiii?

Options Cum se fac copiii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Monday, October 9, 2006 7:29 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Copiii isi intreba parintii: "Unde eram inainte sa ma nasc?" Mamele le raspund cum cred ca este mai bine. Unele opteaza pentru varianta: "Te-a adus barza", altele sustin: "Doamne-Doamne te-a trimis pentru ca noi ne doream un copil", altele ii povestesc despre cum a stat in burtica ei, ii arata fotografii de cand era insarcinata, profita de ocaziile in care intalnesc cu o femeie insarcinata.

Copiii accepta varianta mamei si incearca sa o sustina, uneori cu vehementa in fata altor copii care au alte variante. Care "teorie" are cel mai mare succes la gradinita sau in parc? Va las sa descoperiti singuri stand in preajma celor mici...

Dupa ce majoritatea copiilor ajung pe un drum sau pe altul la concluzia ca in burtica mamei au stat si ei inainte sa se nasca, apare in mod firesc intrebarea: "Dar acolo cum am ajuns?"

Daca pana acum s-au mai descurcat mamele, de-acum incolo devine o adevarata problema de familie. Mamele se retrag adesea si isi lasa sotii sa raspunda la aceasta intrebare. Dar oare tatii se descurca mai bine? Opiniile sunt si mai impartite decat la prima intrebare. Unii evita intrebarea, schimba discutia, altii amana raspunsul: "o sa afli cand vei fi mare", copiii raman cel mai adesea fara un raspuns satisfacator din partea parintilor asa ca... merg sa caute in alta parte... la prieteni, colegi de scoala, copii mai mari, alte rude. Astfel parintii au scapat de grija si copilul a gasit pe cineva care sa-i satisfaca curiozitatea !

Parintii sunt luati prin surprindere, se simt jenati si se gandesc adesea ca e prea devreme sa-i spuna copilului despre actul sexual, nu stiu cum s-o faca, de unde sa inceapa, cat de mult sa-i spuna... Putini sunt cei care incearca sa afle ce intreaba copilul. Pentru ca, de fapt, copiii au o anumita imagine cand pun intrebarea; nici o intrebare nu apare fara un raspuns posibil astfel incat a vorbi cu copilul despre acest lucru nu presupune neaparat a raspunde la o intrebare asa cum ne-o imaginam noi. Parintii se sperie gandind ce ar intreba ei, fara sa tina seama ca un copil poate avea altceva in minte.

Copilul asteapta in primul rand ca parintele lui sa vorbeasca cu el. Orice raspuns este mai bun decat nimic, decat o amanare sau chiar o dojana, cum se mai intampla in astfel de cazuri ("nu mai intreba prostii d-astea, du-te si joaca-te!"). Mai mult decat atat, raspunsurile de tip tehnic (se face asa, apoi asa...) cu amanunte legate de anatomia si fiziologia sexuala sunt cel mai adesea nesatisfacatoare pentru copil si chiar prost primite ("nu te cred", spune copilul parintelui care cu chiu cu vai se straduie sa-i explice cat mai bine). Intrebarea lui nu este atat de precisa si nu se refera la actul sexual in sine ci la originea lui, la dorinta parintilor de a avea copii, la "a face ceva" pentru a-i avea. Mai degraba un raspuns legat de relatia dintre mama si tata, de iubirea si dorinta lor, de placerea lor de a fi unul langa altul, foarte aproape, de a face ceva impreuna va fi un raspuns multumitor pentru copil. Pe parcursul discutiei, el va pune alte intrebari atat mamei cat si tatalui daca ambii sunt prezenti sau chiar le va dezvalui ce stie el, ce a auzit de la alti copii, ce a vazut la televizor sau cum isi imagineaza...
delfinasa
Postat: Tuesday, October 31, 2006 4:43 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Mdaaa, copiii sunt foarte curiosi sa afle cum au venit pe lume, cum au stat ei la mama lor in burtica, cum au ajuns acolo, de ce, si in multe cazuri parintii nu gasesc o modalitate sa le raspunda satisfacator. Multi afla de la alti copii mai mari si se simt jenati sa mai intrebe parintii sau ii intreaba parca in cautarea unui raspuns care sa infirme spusele copiilor si din acest motiv trebuie sa fim foarte atenti cum le formulam raspunsurile si este foarte important sa nu-i mintim, pentru ca riscam sa nu mai vina sa vorbeasca cu noi odata ce-au vazut ca nu spunem adevarul. Pe masura ce cresc, intrebarile devin mai multe si mai complexe, asa ca trebuie sa fim pregatiti cu raspunsuri adecvate varstei lor si care sa nu-i inhibe sau sa nu le starneasca si mai mult curiozitatea.
AdrianaC
Postat: Tuesday, August 11, 2009 10:21 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17790
Locatia: Bucuresti
Eu deja i-am explicat lui Andrei in mare parte despre ce este vorba, pentru ca el tot vrea sa creasca mai repede mare si sa aiba si el 4 puisori ai lui.

I-am spus ca mai intai trebuie sa creasca, sa invete, sa acumuleze experienta pentru a-si putea gasi un loc de munca bine platit. Apoi o sa isi gaseasca si o fata de care o sa ii placa, se vor casatori, se vor muta la casuta lor, si .. dupa ceva timp... vor avea si ei puiuti. Puiutii vor creste in burtica mamei, pana sunt suficienti de mari sa dea piept cu lumea de afara, apoi mama merge la un spital unde doctorii o ajuta sa nasca natural sau cu cezariana (din fericire nu a intrebat ce inseamna natural ras, prin cezariana i-am explicat ca doctorul face o taietura mica pe burta mamei ca sa aiba loc sa scoata bebelusul).

Deci, in principiu, cam stie el cum sta treaba, dar inca nu a fost suficient de mare sa se prinda sa intrebe si cum ajunge bebe in burtica si ce e aceea nastere naturala. Mai am timp sa ma gandesc cum sa ii raspund la intrebarile acestea.

ras
teea09
Postat: Tuesday, August 11, 2009 10:25 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/31/2008
Postari: 4262
Locatia: Gradina iubirii
Ce emotii mi-ati dat hohot cum am vazut topicul cum hop si eu, stiti voi o metoda de a ramane mai repede hohot hohot hohot

Fluturas
Postat: Tuesday, August 11, 2009 10:29 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
AdrianaC wrote:
(din fericire nu a intrebat ce inseamna natural ras, prin cezariana i-am explicat ca doctorul face o taietura mica pe burta mamei ca sa aiba loc sa scoata bebelusul).
ras

chiar la asta ma gandesc de cateva zile,ca le-am spus ca mami va trebui sa mearga la spital si doctorii il vor scoate pe bebe,dar acum ma gandesc ca dupa nastere ma vor intreba...dar cum l-au scos??acum nici nu stiu de unde realizeaza ca ma vor taia la burta,ca eu nu le-am vorbit de asta si cred ca dupa aceea daca nu vor vedea unde m-au taiat vor veni alte intrebariras .inca nu stiu ce raspuns vor primi,mai ales darius,ca el e mai curios in chestiile astea
sousourel
Postat: Thursday, August 13, 2009 8:08 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Noi am stabilit candva, mai demult, ca la varsta asta cruda sa-i dam, deocamdata raspunsul "clasic": dumnezeu a pus un bb mic in burtica la mami, unde a crescut marisor, apoi a iesit afara...etc, etc. La 4 ani, chiar nu cred ca are nevoie de mai multe detalii. Oricum, eu stiu sa fac si pe surda cand raspunsurile nu ii sunt realmente necesareras
Fluturas
Postat: Thursday, August 13, 2009 10:56 PM

sousourel wrote:
Noi am stabilit candva, mai demult, ca la varsta asta cruda sa-i dam, deocamdata raspunsul "clasic": dumnezeu a pus un bb mic in burtica la mami, unde a crescut marisor, apoi a iesit afara...etc, etc. La 4 ani, chiar nu cred ca are nevoie de mai multe detalii. Oricum, eu stiu sa fac si pe surda cand raspunsurile nu ii sunt realmente necesareras

da,dar daca te intreaba:dar cum a pus Dumnezeu bebele in burtica?ce ii raspunzi?
noi pe surzii nu putem face.intreaba si de o suta de ori,numa sa primeasca un raspuns,si depinde de raspuns,ca daca nu e multumit mai intreaba
AdrianaC
Postat: Friday, August 14, 2009 6:20 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17790
Locatia: Bucuresti
Eu zic sa ii spui ca nenea doctorul a facut o taietura mica, l-a scos pe bebe si apoi taietura s-a lipit la loc ca si cand nu ar fi fost ras. Cel mai important e sa ii spui ca nu te doare, ca sa nu perceapa apoi sosirea bebelusului ca pe o mare durere pe care ti-a pricinuit-o tie. Nu stiu, zic si eu ras.

E o minciunica, dar nu cred ca poate intelege mai mult la varsta asta sau cine stie ce monstruozitate isi va imagina. Uneori cred ca mai merg si minciunelele ras
Alina
Postat: Friday, August 14, 2009 8:03 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Tudor inca nu a pus astfel de intrebari, dar stie oarecum regula. Catinca o stie mai bine. I-am spus ca in viata sunt chestiuni pentru copii, pentru adolescenti si pentru oameni mari. Cum imi vine cu o intrebare mai delicata (de exemplu: mama ce inseamna sa faci sex?) cum ii spun: draga mea, asta e o chestiune de oameni mari, cand va veni timpul iti voi povesti cat in luna si in stele. Acum tu esti copil, nu are rost sa-ti spun niste lucruri pe care nu le intelegi sau le-ai putea intelege gresit; asa ca mai ai de asteptat. Pe cuvant de onoare: functioneaza teribil de bine.chitara
Fluturas
Postat: Friday, August 14, 2009 9:07 AM

adriana,multumesc pentru sfat
alina super ideea.imi place,mai ales daca intelege si nu pune alte intrebari.cred ca se datoreaza increderii ce e intre voi.
tudor poate nu a intrebat pentru ca nu are frate/sora mai mica si nu a avut astfel de curiozitati
nici eu nu am de gand sa port o discutie cu el,decat daca va intreba.eu nu voi deschide subiectul.
Alina
Postat: Friday, August 14, 2009 9:11 AM

Helga, eu zic asa: toate la timpul lor. Mi se pare normal sa-i vorbesc eu prima despre toate, dar, totodata, vreau sa inteleaga perfect tot ce e legat de viata adultilor, viata sexuala, etc. Eu nu am avut un astfel de "profesor" si nu vreau sa repet greseala aceasta cu copiii mei, sub nicio forma.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, August 14, 2009 3:06 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
am avut si noi chestia cu facutul copiilor. cand am aflat ca sunt insarcinata, i-am spus si lui vestea cea mare si au inceput intrebarile :018: . dar i-am zis ca Doamne-Doamne a pus-o pe bebica in burtica si ca ea se va naste la spital, cu medicul, care ii va face lui mami o operatie, o taietura mica la burtica, care nu doare si pe unde iese bebe. bineinteles ca m-a intrebat daca o sa plang si daca o sa ma doara, dragul de el! apoi, pana a inceput sa creasca burtica mare, sa se vada bine, ma tot intreba cand o scoatem pe surioara si de ce nu poate sa o vada...hohot

Alina
Postat: Friday, August 14, 2009 3:09 PM

Andismom wrote:
ma tot intreba cand o scoatem pe surioara si de ce nu poate sa o vada...hohot

Dragul de el, asa a facut si Catinca ca cand a aflat ca va avea un fratior. Mi-a zis: Da?! Arata-mi-l si mie, ras
ingerash
Postat: Friday, August 14, 2009 3:42 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Ionut intr-o zi mi-a adus de la scoala o carticica despre bebelusi,cum papa de la san,cum incepe diversificarea...si imi zice:uite mama asa ceva mananca bebelusi!ras hohot hohot hohotApoi imi arata o graviduta si imi spunea ca asa a stat si el in burtica pana a cazut de acolohohot hohot hohot cica asa la invatat bunica,ca fructele sunt ca bebelusi cresc si apoi cad in palme la mamii si tatiiras hainoroc hainoroc
Nu imi venea sa cred ce carte a putut sa isi aduca de la scoala sa o mai rasfoiasca acasasic
sousourel
Postat: Friday, August 14, 2009 4:56 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Helga, uneori, ca si Alina, ii mai pun capat unui sir de intrebari atunci cand e vorba despre lucruri pentru oameni mari. Astfel sunt desene pentru oameni mari la care el nu are voie sa se uite, sunt bauturi pentru oameni mari: cafea, cola, alcool, etc, pe care el nu are voie sa le guste, sunt discutii pe care intelege ca nu are cum sa le inteleagaras pentru ca are doar 4 ani (aproape) si pana nu e inalt ca tatisic , etc.... Iar despre repetatul de 100 de ori...e cu leac. In sensul ca (desi cred ca la tine e de doua mai greu, catre treisic ), daca de doua- trei ori i-am dat de inteles prin tacere ca nu-i raspund...acum e oarecum invatat, desi repeta de cateva ori, pana la urma intelege si schimba subiectul. Asta e, pentru ca de multe ori intreaba acelasi lucru in continuu, indiferent de raspuns.
Pupici si succes cu raspunsurile dificilepupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed