Cum scot petele de ulei de pe hartie?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
vanina
Scris: Thursday, April 2, 2009 6:13 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/19/2008
Am patat niste acte importante cu ulei de la saworma... le pot scoate cu ceva??? ajutor plans plans plans
bulibuli
Scris: Thursday, April 2, 2009 7:24 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
din pacate.. nu prea cred, am patit-o si eu si nu am mai avut ce face.. am intrebat tin minte chiar un chimist daca iese cu ceva si mi-a raspuns: da, cu foarfecul! plans

Poti folosi talc (sau o pastila - aspirina,etc.) sau creta - mai absoarbe din grasime dar nu dispare pata, doar se atenueaza...
Dar e grav? nu se mai vede scrisul, sau vreo stampila? Da cautare pe net poate gasesti vreo solutie, sau poate mai au fetele idei.. fool
vanina
Scris: Thursday, April 2, 2009 11:09 PM
Nivel

Multumesc mult pt raspuns computerlove Nu e foarte grav, caci nu s-au patat tare, dar faza e ca nu sunt actele mele... pale . Acum sper sa le pot schimba maine dimineata(am ceva sanse ras ) . Nu-mi vine sa cred ca nu exista solutii in mileniul asta pt scoaterea petelor, oare cand se vor inventa alcool?!
Multi pupici!
raly
Scris: Friday, April 3, 2009 7:26 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Petele de grasime se pot scoate si prin stergerea usoara a zonei respective cu putina vata inmuiata in benzina , pana cand grasimea a fost dizolvata si absorbita.

Mai multe aici
petro
Scris: Friday, April 3, 2009 7:57 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
Cel mai bine, pentru neexperimentati, e punerea hartiei intre doua foi de sugativa si apoi dat cu fierul de calcat pana cand grasimea este absorbita de sugativa. Se poate repeta de cateva ori, cu schimbarea sugativei, pana cnd ramane curata. Cu benzina si alte cele fac destul de greu si restauratorii de hartie, asa ca nu as risca. Pata poate deveni mai mare (se poate intinde).
vanina
Scris: Sunday, April 5, 2009 3:29 PM
Nivel

Din pacate, am incercat cu sugativa si am mai si ars un pic hartia banghead . Sper sa pot rezolva maine problema(adica sa schimb actele). Cu benzina nici nu am curaj, dar multumesc mult pt raspunsuri pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.