Cum sa te certi cu adolescentul tau

Options Cum sa te certi cu adolescentul tau
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Monday, January 15, 2007 5:32 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Exista momente cand si tu si adolescentul tau se intampla sa va pierdeti controlul si sa va spuneti unul altuia lucruri pe care, mai apoi, sa le regretati. Intotdeauna cere-ti scuze daca ai gresit. Este o buna lectie pentru copilul tau.

Fii calm si pastreaza-ti controlul
Cand doi oameni isi pierd firea si incep sa tipe unul la altul, posibilitatea de a rezolva problema care a cauzat cearta, dispare. La manie se spun lucruri, pe care ar fi mai bine sa nu le rostesti. Tipatul face argumentele mai greu de ascultat, nu mai usor, dar daca unul din cei doi ramane calm si in control, este posibil ca si celalalt sa se calmeze.

Nu fii tu intotdeauna invingatorul
Uneori ai dreptate, dar e mai bine sa nu-i spui “ti-am spus eu”. Ce se intampla daca fiica ta isi tinea cardul ei de debit in acelasi loc cu hartiuta unde avea notat PIN-ul? Cand ii vor fi fost furate, isi va fi dat seama ca a fost o prostie sa le tina impreuna si va aprecia daca nu ii vei scoate ochii pe tema asta.

Vorbeste despre ceea ce face adolescentul tau, nu despre ceea ce este
Cand discutati in contradictoriu, nu ii arunca in fata reprosuri in legatura cu felul cum arata, cum se poarta sau ce prieteni are. Ramai la exact comportamentul care ti-a displacut si vorbiti despre asta. Fii clar cu privire la ceea ce astepti si ce simti, dar nu te ambala. Daca ii soliciti ceva in mod calm si politicos, facandu-i clar punctul tau de vedere, exista mai multe sanse sa dea rezultate decat daca il faci in toate felurile.

Nu spune:
“Esti atat de egoist, niciodata nu te gandesti la ceilalti, dai muzica aia asa de tare in timpul noptii.”

Spun:
“Vreau putina liniste noaptea si la fel vor si vecinii. Te rog, da mai incet muzica dupa 11 noaptea, ca sa putem dormi si noi.”

Evita “intotdeauna” si “niciodata”
De obicei, cand oamenii se infurie, au tendinta de a-si exagera argumentele. Evita sa spui “tu niciodata” sau “tu intotdeauna”. (Tu niciodata nu faci curatenie in camera ta; intotdeauna ma minti; niciodata nu studiezi destul ca sa iei note mai bune; mereu arati jerpelit si nespalat.) Adolescentul tau stie ca esti nedreapta si ca doar uneori este asa cum spui tu si va respinge dezamagit toate reprosurile tale. “Daca esti asa nemultumita, sa nu te surprinda daca lucrurile se inrautatesc” este un raspuns foarte posibil.

Nu spune “tu” - spune “eu”
In loc sa-i spui “Esti total iresponsabil”, spune-i “Am fost foarte ingrijorata cand ai venit atat de tarziu, fara sa ma anunti ca intarzii.” Sau, in loc de “Esti atat de neglijent”, poate ar fi mai bine un “Nu-mi place cand vin acasa si gasesc chiuveta plina de farfuriile tale murdare. Te rog sa le speli chiar acum.”

Pe drumul lor catre maturizare, adolescentii doresc sa fie tratati ca niste adulti. In felul acesta, ca parinte ai mai multe sanse sa obtii o atitudine mai responsabila din partea lor.
sousourel
Postat: Monday, January 15, 2007 10:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
De fapt este limbajul bazat pe empatie, comunicarea responsabila, centrata pe EU-sentimente si TU-fapte. Foarte recomandat in situatii de conflict, asta in conditiile in care parintele reuseste cu adevarat sa-si pastreze calmul.

O alta schema de comunicare de luat in considerare este schema: adult-adult. Parintele ajunge la momentul in care isi vede copilul transformandu-se. Cea mai sigura cale de a a avea un rebel in casa e sa incerce sa-l controleze ca si inainte, in schema de comunicare adult-copil. Gradele de liberate acordate tanarului adult in devenire trebuie sa fie mai multe, deoarece insusi sistemul sau nervos este intr-o dezvoltare exploziva. Adolescentul se "trezeste" in posesia unui adevarat arsenal: operatiile formale, gandirea sa se misca de la concret la ipotetic, de la ipoteze la concluzii cu mobilitate si elasticitate...are instrumentele unei gandiri mature...parintele trebuie sa-l ajute sa-si formeze continutul acestei gandiri si sa-l structureze.
spezam
Postat: Thursday, May 3, 2007 10:28 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
Locatia: Bucuresti
Adevarul este ca cel mai greu din cuplul parinte-adolescent ii este parintelui, care refuza (initial) sa accepte ca bebelusul, copilul, adolescentul, tanarul, a crescut, ca vrea independenta. Acum realizez cat de greu i-a fost mamei mele sa accepte ca m-am maturizat, ca am zburat la casa mea. Desigur, asta e ordinea fireasca a naturii, puii trebuie sa aiba propriul cuib la un moment dat, insa trebuie sa recunoastem ca pentru parinti este extrem de dificila aceasta tranzitie.
Ema
Postat: Friday, May 4, 2007 9:38 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nu ma cert cu baietii mei, prefer un dialog deschis si incercam mereu sa ajungem la intelegere, las putin de la mine , lasa putin si ei.

levamileva
Postat: Thursday, August 27, 2009 2:51 AM

Nivel: Membru

Intrat: 8/27/2009
Postari: 52
Locatia: arad
Intre mine si parintii mei nu exista certuri de fapt cam rar am oportunitatea sa mi exprim parereaplans Poate ar fi fost mai bine sa nu ma fi nascut decat ase. Ma simt mereu neinteleasa din cauza ca mereu a fost dictatura in casa mea
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed