cum sa-mi dezvat fetita de a dormi infasata la maini?

Options cum sa-mi dezvat fetita de a dormi infasata la maini?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bontocel
Postat: Thursday, March 30, 2006 9:12 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/30/2006
Postari: 381
Locatia: galati
angel
fetita mea are 4 luni si 2 saptamani si spre rusinea mea nu reusesc sa o dezvat sa adoarma infasata la maini...banghead
poate o sa ma certati rau, dar...mama mea a obisnuit-o sa doarma infasata inca de la nastere pentru ca atunci cand era obosita isi baga mainile in ochi si se ranea...asa ca rezultatul il simt pe pielea mea..
chiar daca e terminata de oboseala nu vrea sa adoarma decat infasata, iar daca o dezleg la maini le duce direct la ochi si se trezeste...flowers
doar la plimbare mai adoarme yes ...insa acum nu prea tine vremea cu noi...tocmai cand putem iesi si noi cu carutul..mami de fetita
sper ca ma puteti ajuta bye
:801:
mihaela75
Postat: Thursday, March 30, 2006 9:37 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Nu cred ca se pune problema de dezvatat.Daca ea se simte bine si e linistita asa poti sa o lasi in pace, o sa ceara ea singura sa o dezlegi.Si eu legam fata tot asa pe la 4 luni ca altfel nu se linistea, era mereu agitata si dadea din maini ca o morisca.Cum o faceam sarmaluta cum adormea.Poate unii bebei asa se simt bineflowers

offtopic: bine ai venit printr noi :606:
Miri
Postat: Thursday, March 30, 2006 9:54 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Asa cum la fel de bine unii bebei se simt bine cu minutele libere!Noi pe Sara niciodata nu am putut s-o culcam infasata ca o sarmaluta pentru ca se agita pina reusea sa-si scoata minutele afara.ras
Asa ca e bine sa lasi fiecare copil sa doarma asa cum e invatat.Atita timp cit el se simte bine,de ce sa incerci sa-i schimbi obiceiurile?
stele_pe_cer
Postat: Thursday, March 30, 2006 10:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
bontocel wrote:
angel
fetita mea are 4 luni si 2 saptamani si spre rusinea mea nu reusesc sa o dezvat sa adoarma infasata la maini...banghead
poate o sa ma certati rau, dar...mama mea a obisnuit-o sa doarma infasata inca de la nastere pentru ca atunci cand era obosita isi baga mainile in ochi si se ranea...asa ca rezultatul il simt pe pielea mea..

Nu ar avea nimeni dreptul sa te certe.Fiecare isi creste copilul cum crede de cuviinta.Si fiecare mamica are acel instinct care ii dicteaza cum ca ceea ce face este bine sau nu.

In alta ordine de idei, poate te consoleaza cu ceva sa iti spun ca eu mi-am infasat copilul pana la 4 luni.Initial am avut niste lupte aprige cu mama, ea sustinand ca ar fi bun infasatul, eu ca e de moda veke.Mai in gluma, mai in serios, mi-am infasat intr-o buna zi copilul, ca atunci cand eram mica si infasam pasusi dupa cum ma invatase bunica.Am observat ca copilul adoarme mult mai repede si la colici il ajuta sa stea mai linistit (fizic, ca de tiapt tot tipa, dar imi era mai usor sa vad daca plange de la colici sau nu,ca la colici isi aduce piciorusele la piept).

Apoi, inca o kestie care m-a determinat sa il infas in continuare a fost faptul ca in timpul alaptatului ma gadila cu o manuta si eram plina de nervi in timpul alaptarului, ca eu ma gadil foarte tare.

Pe parcurs am observat ca adoarme mult mai repede, si abia mai tarziu am citit cum ca bebe in primele saptamni de viata are nevoie de locuri "stramte", care sa ii confere acelasi confort ca in burtica.

Pentru mine infasatul a fost un lcuru pe cat de demodat, pe atat de folositor.Acelasi lucru il voi face si la urmatorul copil, in ciuda parerilor contrare.Experiemntand acest lucru, am ajuns la concluzia ca pentru copiul meu am procedat cum nu se poate mai bine.

Cum am ajuns sa nu il mai infas?La fix 4 luni, deja Matei dimineata era pe jumatate desfasat, semn ca deja ajunsese intr-un stadiu in care trebuia sa renunt la acest infasat.Mi-era teama sa nu se sugrume in somn cu fasa, pentru ca se muta de la un capat la altul al patutului, dar facand un tur de 360 de grade.Intr-o seara, cu inima strnsa, am hotarat sa nu il mai infas.Aproape toata noaptea nu am dormit de teama ca bebe nu se va acomoda noii pozitii si noului "confort".Da' de unde...bebe al meu a dormit tun, fara a se trezi decat pentru a cere suzeta de cateva ori (lucru pe care il facea si infasat).

Urmareste evolutia bebelului, caci el singur iti va da de stire cand e cazul sa renunti la ceva anume.Daca deocamdata ii e bine infasat, lasa-l asa...ca oricum nu va sta infasat pana la adolescenta ras .

Daca totuis il infesi, nu uita ca in timpul zilei sa ii lasi momente de libertate, sa se miste in voie, si in special noaptea sa continui sa il infesi pana cand se va desfasa singur.Ai grija ca ai deprins foarte bine tehnica infasatului, astfel incat sa nu poata sa scape din infasat si fasa sa ii ajunga in jurul gatului.Cand gasesti dimineata bebelul pe jumatate desfasat cateva zile la rand, e semn ca bebe deja s-a acomodat noului spatiu si e cazul sa ii oferi mai multa libertate.

Pentru inceput il poti infasa in continuare noaptea, dar numai pana adoarme, apoi il desfesi usor, astfel incat toata noapta sa doarma desfasat.Urmareste reactia bebelului si, in functie de cum reactioneaza, vei sti cum sa procedezi pe viitor.
pupici
Elia
Postat: Thursday, March 30, 2006 11:31 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si noi l-am infasat pe John, nu mereu, dar cand avea colici il faceam sarmaluta si se incalzea si parca ii treceau mai repede. Pana tarziu, spre 6 luni, cand il durea burtica il faceam sarmaluta. Noi nu il legam cu fasa, are taica-su o tehnica, il infasoara cumv in patura si e destul de bine strans, ca nu scapa decat daca se zbata, iar daca se zbate, oricum il dezlegam, ca n-o sa-l tin infasat cu forta. Acum, cu Jodie Kate, vad ca e nevoie si mai des sa o infasam decat pe John. Asa se simte bine, mai ales cand iesim afara, in carucior, daca o leaga tati in patura, doarme dusa.

Nu-ti face proble,, nu am auzit pana acu de ginerica sa o ropage pe mireasa sail infese in noaptea nuntii...dar mai stii...sic
AdrianaC
Postat: Friday, March 31, 2006 6:39 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
bontocel wrote:
angel
chiar daca e terminata de oboseala nu vrea sa adoarma decat infasata, iar daca o dezleg la maini le duce direct la ochi si se trezeste...flowers
doar la plimbare mai adoarme yes ...insa acum nu prea tine vremea cu noi...tocmai cand putem iesi si noi cu carutul..mami de fetita
sper ca ma puteti ajuta bye
:801:

Bontocel, bine ai venit in familia 7 PiTiCi.
Si eu i-am infasat pe copii cat au fost micuti pentru ca adormeau mai repede.
Pe la 2 luni insa deja nu ii mai infasam pentru ca nu mai vroiau sa fie infasati. Dadeau din manute si din piciorute pana scapau.

Cum ti-au zis si fetele, daca inca ii place sa doarma asa, las-o asa. O sa vezi ca la un moment dat nu o sa mai stea nici sa o infesi si atunci e vremea sa o lasi desfasata.

Bafta !
stele_pe_cer
Postat: Friday, March 31, 2006 9:56 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Si eu care credeam ca o sa imi sara tot forumul in cap ca am infasat copilul sic !
Anaida
Postat: Friday, March 31, 2006 10:14 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Copiii mei n-au stat infasati. Pe Razvan l-am infasat pana la 3 sapt, dar cand a vazut ca poate sa-si scoata manutele nu a mai fost chip sa-l mai infas, iar pe Alexandra cam 10 zile. A fost de ajuns s-o las o zi desfacuta la maini, apoi sufletu`! Cred ca depinde de la copil la copil...fiecare cu preferintele lui! Iar noi suntem subalterni cuminti care le indeplinesc toate pofetele (aproape)! sic
bontocel
Postat: Friday, April 7, 2006 10:34 PM

yes
multumesc mamicilor mai noi si mamicilor mai experimentate
adevarul ca m-am mai linistit...flowers
las pe seama fetitei mele sa hotarasca cand e timpul sa doarma nelegata
va pup
cool
cute_babies_of_mine
Postat: Saturday, April 8, 2006 7:07 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Tudor are o saptamana si un pic de cand doarme desfasat...
Si mie imi era rusine sa spun asta, pentru ca multe mamici (nu de aici de pe site, ele sunt intelegatoare si hei-rupiste! te ajuta si trag cu tine! pupici )imi spuneau ca ele nu mai infasa copilul de la 2 saptamani! Credeam ca am facut ceva rau, ca si cum as fi stricat un echilibru ce trebuia sa vina de la sine!
Ideea e sa ii creezi un spatiu in care el sa se simta bine... Cand il infasam, Tudor dormea in camera noastra, intr-un patut gen landou. Ziua insa, il mutam in camera lui, intr-un patut de bebe obisnuit. Il puneam pe o parte, sprijinit de o perna la spate (nu se rastoarna si ii incalzeste fantastic spatele, ca atunci cand e infasat). Suzu in gurita, sprijinit de un prosopel, ca sa nu cada! Iar manutele, ca asta-i problema, i le impreunam si si le aduna el una facuta pumn in cealalata. Paturica bagata sub el si in fata si inspate, ca sa-l faca sa simta caldura. Doar mainile lasate afara, ca sa se obisnuiasca cu libertatea. Si doarme vreo ora... Azi asa, maine asa, pana cand intr-o noapte te vei trezi ca puiul tau infasat e super agitat si vrea sa doarma cum doarme ziua... Si gata cu problemele tale! Dar daca nu functioneaza, nu dispera! Pe noi ne infasau pana la 6 luni, pana cand ne coordonam manutele si uite ce bine tastam acum! Nu se va intampla nimic rau! Pupici!pupici
bontocel
Postat: Sunday, April 9, 2006 8:55 PM

multumesc mult pentru sfatul tau cut baby of mine
esti o dulce
flowers
o sa incerc ce m-ai sfatuitthumright thumright
nikmiki
Postat: Monday, October 18, 2010 12:53 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Si eu mai infas fata dar mai rar si cand e f agitata si mai mult pe timpul noptii.Ziua imi doarme bine dezlegata.Eu o impaturesc intr-un pled subtire,nu o leg cu fasa.
shirel
Postat: Monday, October 18, 2010 1:44 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Eu nu am infasat cu fasa le puneam o patura sa spun subtirica cu care le acopeream,asta lui EDen mai mult sic Oshry a fost legat la picioare mai strans doar o zi dupa circumciziune fiindca fiecare miscare din picioare il durea locul asa ca l-am infasat si asa a dormit o zi ras sic .
Eu nu am nimica impotriva infasatului dar in locul lui prefer sa-mi tin copilul cat mai aproape de corpul meu macar prima luna fiindca de caldura asta are nevoie si nu a feshei.,plus dormitul intr-un patutz foarte ingust si mic.
Ana
Postat: Monday, October 18, 2010 3:12 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Nu i-am infasat deloc nici pe unul nici pe altul dar acuma la al treilea daca o sa aiba colici o sa apelez si la infasat sa vad daca isi face efectul.ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed