Cum sa luam permisul...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
leut
Scris: Friday, April 14, 2006 2:35 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/15/2006
M-am inscris, de gura sotului, la scoala de soferi. Astazi, mai precis tebuie sa plec, ma duc pentru prima data. EU n-am rabdare sa citesc un ziar dar sa invat! Mi-a promis ca o sa ma ajute.
Ceva sfaturi?uff
taki
Scris: Friday, April 14, 2006 2:43 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Fa chestionarele, te vor ajuta enorm.

Bafta!!!sic
georgy_adinutza
Scris: Friday, April 14, 2006 2:45 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Sa stii ca trebuie sa faci un efort sa citesti decretul si regulamentul , toate raspunsurile la chestionare ti se vor parea foarte usoare dak stii ce scrie in decret si in regulament. E adevarat ca e mult de citit , dar dak vrei sa iei permisul nu e de ajuns doar sa stii sa conduci .....ras ras

vrei ceva sfaturi ..... incarcate cu multa , multa rabdare , incearca sa fii sigura pe tine in trafic , si cel mai important lucru (zic eu ) e ....sa nu iti fie frica sa conduci .....

eu am permis din octombrie 1997.,...si imi place la nebunie sa conduc ...

bafta multa si ai facut o alegere buna ca te-ai hotarat sa ai permis..angel pupici yes
Kiki
Scris: Friday, April 14, 2006 2:46 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
leut wrote:
M-am inscris, de gura sotului, la scoala de soferi. Astazi, mai precis tebuie sa plec, ma duc pentru prima data. EU n-am rabdare sa citesc un ziar dar sa invat! Mi-a promis ca o sa ma ajute.
Ceva sfaturi?uff

Fii cu ochii in 4 la ce iti zice instructorul si asa cand o sa citesti regulamentul o sa ti se para ca l-ai mai citit undeva....angel
taki
Scris: Friday, April 14, 2006 2:50 PM
Nivel

Spune-i instructorului sa te lase sa conduci cu muzica, la radio, casetofon, nu conteaza. Trebuie sa simti motorul masinii, nu sa-l auzi.

Eu, una nu am citit decretul ( rusine sa-mi fie ), dar am facut chestionarele dintr-o carte albastra. Faceam jumate de carte pe seara, repetam mereu.

Am luat sala cu 26 sic
leut
Scris: Friday, April 14, 2006 7:38 PM
Nivel

Multumesc pentru sfaturi!
Taki, 26?cool
Mie-mi lipseste exercitiul atentiei maxime. Ma plictisesc repede...dar astazi mi-a placut.
O sa va tin la curent poate, cica poatefool, cu siguranta o sa mai am intrebari.
Multam!
taki
Scris: Tuesday, April 18, 2006 4:48 PM
Nivel

leut wrote:
Multumesc pentru sfaturi!
Taki, 26?cool
Mie-mi lipseste exercitiul atentiei maxime. Ma plictisesc repede...dar astazi mi-a placut.
O sa va tin la curent poate, cica poatefool, cu siguranta o sa mai am intrebari.
Multam!

Da, Leut , am trecut sala cu brio yes . Mi-au placut chestionarele, mai ales cand trebuia sa le fac pe alea cu poze, intersectii, cedarea trecerii etc...dar imi si doream carnetul de soferi ca-mi promisese tata ca-mi ia masina daca iau din prima ras .

Ai sa vezi ca nu e greu, o data intrata soferia in sange, nu mai scapi sic

taki attached the following image(s):
good luck.gif

leut
Scris: Tuesday, April 18, 2006 6:19 PM
Nivel

AM inceput sa invat...nu mi se pare greu. Sunt cateva reguli clare si in rest...trebuie sa te ajute si mintea!ras
SI mie imi place cele cu intersectiile...dar sa vedem cum o sa ma descurc. De maine incep si cursurile, sunt pe suport informatic...retroproiector, etc...asa ca de-abia astept sa ma duc!
A...si maine ies si pe traseu!
yes
Asa e Taki ...numai ca eu am si viteza in sange, ceea ce e cam raaaaaaaaaaaau!plans
codruta
Scris: Wednesday, April 19, 2006 8:58 AM
Nivel
Nivel: Avansat

leut, credeam ca eu sunt singura persoana trecuta de 18 ani care n-are permis de conducere, dar vad ca mai erai si tu..
vara asta cred ca nici eu nu scap de gura sotului, si ma va trimite la scoala.
cat mai costa scoala acum? imi ajunge indemnizatia de mamica sau trebuie sa incep sa pun bani deoparte? A, si cat dureaza scolarizarea?
pupici
Miri
Scris: Wednesday, April 19, 2006 9:14 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
In schimb,cred ca eu sunt singura care are permis-care probabil o fi si expirat-si masina in fata blocului,dar circul cu...taxiul!hohot
Eu nu am mai condus decand am luat permisul-in secolul trecutsic -si rau am facut!Acum mi-e tare greu sa ma urc la volan,mi se pare ca am uitat tot si mi-e o fricaaaaaaa!plans Sper ca in vara sa iau citeva lectii ca sa pot sa merg la servici cu masina,daca ma hotarasc sa incep lucrul de la 1 ianuarie 2007.
Sa nu faceti ca mine!nu
Kiki
Scris: Wednesday, April 19, 2006 9:21 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Ba facem. de cand am ramas insarcinata mi-a interzis sotul sa mai conduc. asa ca de mai bine de un an nu am mai pus mana pe masina. Si acum mi-e frica!
Miri
Scris: Wednesday, April 19, 2006 9:31 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Atunci intelegi cum ma simt eu cand ma pun pe scaunul soferului,ca n-am mai condus de vreo 10 ani,daca nu mai binebanghead

P.S-uite ca o sa-mi caut permisul,sa vad ce vechime areras
Maria & Mario
Scris: Wednesday, April 19, 2006 9:56 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Fetelor, condusul e ca mersul pe bicicleta. Odata invatat nu se mai uita. Eu am condus pana si in ziua dinaintea nasterii. Sunt dependenta de masina aici , ca altfel nu iesi din casa. Adica iesi dar sa mergi cu autobuzul si sa tii masina in fata casei nu .

Masina iti da o independentza si iti usureaza traseele .... si iti acorda comfortul si sigurantza care poate un sofer de taxi nu ti-o acorda.

E usor ca : Buna ziua ! :002:
delfinasa
Scris: Thursday, April 20, 2006 6:47 AM
Nivel

hehe, la mine daca nu as conduce as fi inchisa intre 4 pereti; m-am chinuit si eu ceva timp pana mi-am luat inima-n dinti sa conduc, dar de nevoie ce nu face omul?!!...nu am nici mijloace de transport in comun aproape, trebuie sa fac 20 de minute pe jos pana la strada pe care circula autobuzele...si sa va zic una tare de tot: ca nu circula toata ziua, pentru ca aici toti cam au masini, au program numai dimineata pana pe la 10 si apoi dupa-amiaza de la 3 pana pe la 10 si vin la anumite ore...in restul timpului, taxiul!...aaa, un bilet costa cat un galon de benzina :cyclops: , asa ca preferi sa fii flexibil cu masina ta...nici trotuare sa mergi pe jos nu sunt, e ca la balamuc, au un sistem de transport in comun de cacao, esti fortat sa conduci ca altfel mori in casa...ma uit cu mila la unii batrani care abia se tin pe picioare si totusi conduc de nevoie sau sunt multi care nu mai pot conduce si se duc la azile ca nici paine nu au cum sa iasa sa-si ia de mancare.
Am condus in sarcina si imediat dupa nastere, conduc si acum mereu cu Karina la bord si ma duc oriunde vreau si am nevoie si-mi place ca ma pot misca fara sa depind de altcineva.
leut
Scris: Thursday, April 20, 2006 10:28 AM
Nivel

codruta wrote:
leut, credeam ca eu sunt singura persoana trecuta de 18 ani care n-are permis de conducere, dar vad ca mai erai si tu..
vara asta cred ca nici eu nu scap de gura sotului, si ma va trimite la scoala.
cat mai costa scoala acum? imi ajunge indemnizatia de mamica sau trebuie sa incep sa pun bani deoparte? A, si cat dureaza scolarizarea?
pupici

Maaaaaaaaaaaaaaai...eu anul asta implinesc 33 de ani!yes
Care trecuta de 18....trecuta de mult!ras
ras
Eu m-am inscris acum o saptamana parca, am dat 1.000.000 lei avans si 1.500.000 la benzina - pe astia ii dai instructorului. Mai am de dat 1.000.000 la scoala si 1.000.000lei la benzina. Deci, pe total 5.000.000 lei ca mai costa si analizele medicale.
POt sa-ti spun ca am examenul pe 24 mai sau 7 iunie, asta depinde de mine.
CU instructorul ai alocat 60 de ore, iar cursurile, de exemplu, le incep astazi.
Hai...da si tu de carnet ca avem muuuuuuuulte de vorbit!ras sic
Miri , iti iei cateva ore de condus si sigur o sa te simti stapana pe tine!
Delfinasa , esti singura in masina cu fetita? Cum faci?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.