Cum sa faci micul tiran sa doarma noaptea ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dya
Scris: Monday, December 8, 2008 11:45 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
cristinaflorina wrote:
Si Edy se trezeste noapte cam o data sau de 2 ori sa pape (bine are doar 4 luni) dar numai in patutul lui adoarme, cind e f obosit adoarme singur cu suzi in gura cind e foarte agitat nu adoarme decit leganat la mine in brate sau la tati pe piciore. Doartme foarte greu seara. Si noaptea am observat ca papa mai mult laptic decit ziua. Ziua papa max 130 m,l iar noaptea 2 mese de cite 170. Nu s-o satura de se trezeste. Sa ii bag cereale in lapticul de seara. Voi ce ziceti?

Cristina vezi ca ai grasit categoria de virsta , ai scris la Copii 1-2 ani , gasesti informatii mai multe la categoria de virsta a lui Edy ( 0-1 an ).Referitor la intrebaraea ta ai putea sa-i introduci cereale in lapticul de seara , dar depinde mult si peste zi care este programul lui de papat.angel
praslea_cel_voinic
Scris: Friday, June 19, 2009 5:24 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/19/2009
POate cineva sa ne ajute si pe noi???? Avem 1 an si 8 luni si...ne dispera noaptea..fool Dormim cu el in camera si facem pe randul care doarme langa patutz...Chiar si cu laptele cu cereale de seara se trezeste de vreo 2 ori inca...nu mai pun la socoteala ora 5:30 dimineata cand rade un biberon de lapte....Adoarme la 10 seara si se trezeste in zilele bune la 8 dimineata...iar in timpul noptii dam party de cate ori ne trezim...de fapt mai mult plange si ne striga.... Azi-noapte s-a trezit si s-a pus in fund si plangea si a vrut crocodilul lui cu care se jucase toata ziua....Am spus ca daca la al doilea o sa fie la fel ne lasam pagubashi....Cineva cu vreo sugestie??? Multumim!
shirel
Scris: Friday, June 19, 2009 8:54 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
[quote=praslea_cel_voinic]POate cineva sa ne ajute si pe noi???? Avem 1 an si 8 luni si...ne dispera noaptea..fool Dormim cu el in camera si facem pe randul care doarme langa patutz...Chiar si cu laptele cu cereale de seara se trezeste de vreo 2 ori inca...nu mai pun la socoteala ora 5:30 dimineata cand rade un biberon de lapte....Adoarme la 10 seara si se trezeste in zilele bune la 8 dimineata...iar in timpul noptii dam party de cate ori ne trezim...de fapt mai mult plange si ne striga.... Azi-noapte s-a trezit si s-a pus in fund si plangea si a vrut crocodilul lui cu care se jucase toata ziua....Am spus ca daca la al doilea o sa fie la fel ne lasam pagubashi....Cineva cu vreo sugestie??? Multumim![/quote

De ce doarme cu voi in camera inca ,in caz de nu aveti conditi si trebuie numaidecat incercati sa nu-i raspundeti imdeita la plasetele lui.Stati cu ceasul in fatza 10 minute mergeti la elnu vorbiti cu el deloc in timpul noptii ridicati-l in brate linistiti-l si pe urma asezatil inapoi .Asa cred ca va veti pertece primle trei nopti sic ras dar in schimb incetul cu incetul ve-ti vedea ca va plinge din ce in mai putin si va ajunge sa doarma toata noaptea pina la urma.
El stie ca vi sunte-ti prezenti la datorie si-l bagati in seama ori de cate ori vrea el.Va joaca frumos ,aveti un copil foarte destept!pupici pupici
praslea_cel_voinic
Scris: Friday, June 19, 2009 9:08 PM
Nivel

Multumesc SHirel...Am incercat si asa dar ma lupt cu barbata-meu ca el sare ca ars cand il aude si hop cu biberonul in gura....Mi-e mila parca sa il duc in cealalta camera...Oricum...sarutmana de apreciere... Ai niste copilasi frumosi, sa va traiasca!
Pupiceidance
shirel
Scris: Friday, June 19, 2009 9:13 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
praslea_cel_voinic wrote:
Multumesc SHirel...Am incercat si asa dar ma lupt cu barbata-meu ca el sare ca ars cand il aude si hop cu biberonul in gura....Mi-e mila parca sa il duc in cealalta camera...Oricum...sarutmana de apreciere... Ai niste copilasi frumosi, sa va traiasca!
Pupiceidance

Merci ,mami atunci muta-l pe sot in alta camera sic ras !
Te pup si rabdare !
praslea_cel_voinic
Scris: Friday, June 19, 2009 9:42 PM
Nivel

O sa-i sugerez ideea sotului diseara...sa vad ce-o spune...hihihi....cred ca ma muta el pe mine, numai sa nu plece de langa pui....iloveyou
t-mihaela
Scris: Saturday, June 20, 2009 1:30 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Si noi avem probleme cu Daria, nu doarme singura ,inainte prefera pe ta'su si dormeam eu pe unde apucam ,acum prefera pe ma'sa si doarme Kaze dincolo,e sarbatoare cand dormim impreuna dar asta vad ca merge destul de bine la noi in familie, nu avem probleme in cuplu.Daria a fost asa de mica,plangacioasa si cu nopti albe.Poate asa sunt uniii copii ,n-ai ce le face.Eu sunt pro dormit cu copilul daca el o cere, m-am mai muiat si eu,am renuntat la militarie.Arti mi-a dormit singurel pana acum o saptamana si acum ca s-a marit, s-a smekerit si ma cere mereu sa dorm langa el .Eu ma bucur cat timp ma vor langa ei grup
praslea_cel_voinic
Scris: Sunday, June 21, 2009 3:59 PM
Nivel

Am ramas eu de cateva noprti langa patut si...acum se trezeste numai de 2 ori....Va tin la curent daca reusesc sa il aduc pe calea cea buna ...hearts
oana_nicole
Scris: Monday, June 22, 2009 9:44 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Foarte bun sfatul lui shirel. Asta e cea mai buna metoda! Chiar de curand am citit ce mare greseala e sa dormi nu in acelasi pat, ci in aceeasi camera cu copilul. Se pare ca acesta e un factor perturbator. El dezvolta ulterior nevoia de a adormi in compania cuiva, iar daca se trezeste peste noapte, la fel, este nevoie de cineva sa il ajute sa adoarma. In fine, recunosc ca sunt lupul moralist in aceasta postare, pentru ca eu INCA dorm impreuna cu Rux. Insa de vina a fost conjunctura, nu am avut cum sa ii oferim camera ei. Probabil ca imi va fi foarte greu sa o obisnuiesc sa doarma singura atunci cand ne vom muta. Dar, repet, deja am primit noaptea replici de genul: "mami, ajuta-ma sa adorm"... ca sa nu mai spun ca uneori stau langa ea si mai mult de o ora, pana sa adoarma. E clar ca am gresit tare mult, iar "studiile" despre care am citit sunt cat se poate de reale.
oanamaria
Scris: Monday, June 22, 2009 10:12 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
SHIREL are mare dreptate,eu asa am procedat si STEFI doarme singurel in patutul lui fara sa ii fac eu ceva si suntem foarte multumiti de cum l am format.Uneori se trezeste noaptea (foarte rar)si mai plange il iau ,il alint pe tacute si il asez in patut unde doarme dus.Are program de somn de la 21 pana dimi la 7 .Eu dorm in camera cu el ca sa -l aud si sa-mi fie mai usor .Copiii sunt foarte ,,santajisti sentimental" cum le spun eu si nu am de gand sa ajung marioneta unui copil.
Vai de parintii care sunt comandati intr-un fel sau altul de copiii lor !
praslea_cel_voinic
Scris: Monday, July 6, 2009 4:23 AM
Nivel

hainoroc Azi-noapte a dormit praslea de la 10 seara pana la 6 dimineata fara nici o maraiala...topai M-am trezit speriata pe la 5:30 si nu stiam ce s-a intamplat....Cred ca pe el de fapt il doare burtica cand se trezeste noaptea caci aseara i-am dat orez cu lapte, nu i-am mai dat cerealele lui obisnuite...Om vedea ce o face la noapte....Oricum, aveam pregatita sticluta cu apa langa mine ca am spus ca e timpul sa cedeze la lapticul de noapte...alcool
AlexandraL
Scris: Sunday, November 15, 2009 11:07 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2007
plans plans plans De vreo saptamana, Ioan parca este alt copil: se scoala noaptea de mai multe ori, la 1 si in jur de 5 papa laptic, dar la 3 se trezeste si efectiv incepe sa urle. Il luam, il mangaiem, il punem in pat la noi, dar nimic nu-l linisteste, vreo jumatate de ora-o ora plange de raguseste. Febra nu are, ii iese intr-adevar o maseluta, dar deja 2 coltisori au aparut si nu a facut galagie.

Nu stiu ce sa ii mai fac...acum a inceput si ziua sa planga din orice, sa fie marait cand nu-i convine ceva. Am fost la plimbare pe jos si, dupa o bucata de drum, Ioan a inceput sa planga pana l-a luat tati in brate. Si la mancare a inceput sa faca nazuri...Oare ce se intampla cu el? Maine sun sa il programez la doctor...

Daca aveti idei, va rog mult sa le scrieti aici computerlove

Maria & Mario
Scris: Monday, November 16, 2009 12:43 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Off, imi pare rau ca aveti griji ! Eu cred ca nu se odihneste noaptea si de aceea ziua e motzocos si agitat ! Incearca sa ii descoperi motivul plansetului de noapte. din ce povestesti tu aici .... o regasesc pe Mariuca mea cand am trecut prin perioada " cosmarurilor " , viselor agitate si cu vrajitoare - noaptea !
Dureaza, insa trece ! Incearca tot felul de chestiute care l-ar linisti noaptea..... sa se simta el comfortabil si in siguranta la el in patutz !

sa ne spui ce ti-au spus la GP . angel
praslea_cel_voinic
Scris: Monday, November 16, 2009 1:59 PM
Nivel

Alexandra, daca nu mananca ca de obicei si e marait zi si noapte....dinti in eruptie se cheama...Mai au si o perioada cu "night terrors"....poti sa faci orice ca tot plange si trebuie sa se linisteasca de la sine....da un google la night terrors...si noi am trecut prin asta, vreo 2 saptamani a durat...trec cu rabdare....computerlove computerlove computerlove hearts
Noi acum ne trezim pe la 5 si vrem lapticul si cam atat...mai avem molarii 2 de sus de erupt si am terminat cu dintii...:018:
AlexandraL
Scris: Monday, November 16, 2009 9:23 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2007
Noaptea trecuta nu a mai avut "criza de la ora 3". Dar tot s-a sculat de cateva ori, a marait, am incercat sa il ignor si a functionat. A papat laptic de 2 ori.

Maria&Mario, Praslea, multumesc pentru raspunsuri computerlove

Offtopic: Praslea, uau, doar 2 molari mai aveti??? Ioan nu are decat 4 dintisori si 3 maselute...atat...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.